Jump to content
IGNORED

oktobarski salon


kgmr

Recommended Posts

Nemam ja nista protiv angazovane umetnosti kao takve, ali imam kada to angazovano postane predominatan, vrhunski princip u umetnosti. On je jede, glodje do kostiju, a ja u kostima ne mogu da pronadjem nista uzviseno ni lepo (iako razumem Abramovickin performans na nekom skeletu).Druga stvar, ocigledno je da postoji solidan generacijski jaz izmedju nas. I ja potpuno razumem da kod vas starijih postoji ta potreba da na neki nacin preuzimate odgovornost (doduse dockan), ali ja koji sam tada bio balavac, kakve ja imam veze sa svime time. Ok, saznao sam o tim sranjima skoro sve sto me zanima, i svi ti dogadjaji su za mene u ovom trenutku ispraznjeni sadrzaji: banalni, dosadni, nametnuti (gistro i ja sam kriv!), ruzni i prljavi i ne daju mi da zakoracim napred. A ako se postavim sa takvim stavom, boli me uvo za te gluposti, onda mi se odmah potura pod nos: Ha, sine, pa i ti si isti takav i odma projekcije kako drzim noz u ustima i koljem. Necu, ne prihvatam to! Odjebi, ne zelim da nosim takav krst kroz zivot.
Ovo je strašno naivno i izuzetno pogrešno razumevanje ličnog identiteta i odgovornosti i zapravo predstavlja samo varijaciju na ono jolandinsko "whatever, I do what I want", a koje se u ovom slučaju može sažeti u sintagmu - zapuca mi kurac šta si radio u ratu, tata.
Link to comment
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    109

  • kim_philby

    104

  • yolo

    79

  • InvisibleLight

    38

@Kim: Trebao sam da se uduvam ko Praslin, mozda bih tada zapamtio.Shvati da na sudar sa umetnoscu™ ne idu bas svi ljudi pripremljeni i puni referenci, podataka, puskica u rukavu i sa odstampanim jelovnikom, niti sa izlozbi izlaze sa beleskama.

Edited by CowBoy
Link to comment
Trebao sam da se uduvam ko Praslin, mozda bih tada zapamtio.Shvati da na sudar sa umetnoscu™ ne idu bas svi ljudi pripremljeni i puni referenci, podataka, puskica u rukavu i sa odstampanim jelovnikom, niti sa izlozbi izlaze sa beleskama.
Hoćeš reći - "umetnost je i za obične ljude"?
- Puno smo energije uložili u prateće programe jer želimo da razobličimo predrasudu da umetnost nije za obične ljude. OK, čovek obrazovan u toj sferi videće više referenci, ali to ne znači da neobrazovan neće doživeti ništa. Mislim da je super da neki klinac dođe i kaže da mu je sve to bezveze... I to je relevantno. Ne volim tu aroganciju struke i kustosa – kao, umetnost je samo za elitu...
Edited by Syme
Link to comment

Daj bre Syme ukljuci se na vreme. Ko su "obicni ljudi"? Mislim, ne iz vizure lokalne elite vec uopste? Poenta tog citata bila je da je direktor KC izgovorio nesto tipa: "umetnost je I za obicne ljude" sto govori o percipiranju publike u ustajaloj srpskoj kulturnoj zabokrecini . Ama ne seri da je i za obicne ljude???Ta izjava je na nivou one "lepse je sa kulturom".

Edited by CowBoy
Link to comment
Daj bre Syme ukljuci se na vreme. Ko su "obicni ljudi"? Mislim, ne iz vizure lokalne elite vec uopste? Poenta tog citata bila je da je direktor KC izgovorio nesto tipa: "umetnost je I za obicne ljude" sto govori o percipiranju publike u ustajaloj srpskoj kulturnoj zabokrecin.Ta izjava je na nivou one "lepse je sa kulturom".
Ili pak na nivou ove:
Shvati da na sudar sa umetnoscu™ ne idu bas svi ljudi pripremljeni i puni referenci, podataka, puskica u rukavu i sa odstampanim jelovnikom, niti sa izlozbi izlaze sa beleskama.
Ili ove:
Od Dishana na ovamo, napisana je Tapija da je sve umetnost odnosno da se ne moze reci sta je umetnost a sta ne. Ko drzi tu tapiju? Pa sigurno ne seljanka sa pijace, drzi je elita. Kako reaguje seljanka sa pijace na katedralu u Kelnu?I ti posle meni da sam elitista. Ja bre (levicaru:P ) volim umetnost koju svako oseca. Drugacija ne postoji, jbg.
Edited by Syme
Link to comment
:huh: pa to ti kazem. Nesto sto se podrazumeva direktor kulturnog centra objavljuje kao otkrice veka.Kapiras sada?Kao kada bi ministar za zaposljavanje izjavio "treba na posao primati i ljude koji nemaju vezu" Edited by CowBoy
Link to comment
:huh: pa to ti kazem. Nesto sto se podrazumeva direktor kulturnog centra objavljuje kao otkrice veka.Kapiras sada?
Ako smatraš da se podrazumeva, zašto imaš potrebu da to crtaš na svake dve-tri strane? A kada to, sasvim usput (dakle ne kao bilo kakvo otkriće veka nego kao usputno obrazloženje jedne odluke organizatora - one o pratećim programima) kaže direktorka KC, onda je to povod za mnogo hihotanja, boldiranja, kopipejstovanja, i uopšte cirkuziranja.
Od Dishana na ovamo, napisana je Tapija da je sve umetnost odnosno da se ne moze reci sta je umetnost a sta ne. Ko drzi tu tapiju? Pa sigurno ne seljanka sa pijace, drzi je elita. Kako reaguje seljanka sa pijace na katedralu u Kelnu?
Svaku si poziciju promenio hiljadu puta, čas ti smeta što savremena umetnost nema veze s društvom (a zašto nema - zato što tvoja ekipicatm ne mari za nju), čas ti pa smeta što ima (što je angažovana i bavi se aktuelnim temama). Čas govoriš u ime kelnske seljanke i boriš se protiv umetničke elite, čas se podsmevaš direktorki KC kad kaže da umetnost nije samo za elitu. Ti u stvari nemaš nijedan konzistentan stav, osim onog - to glupo! Edited by Syme
Link to comment
Ako smatraš da se podrazumeva, zašto imaš potrebu da to crtaš na svake dve-tri strane?
... pa valjda zato sto to izjavljuje neko od koga se ocekuje da to podrazumeva - ali ne, on (ona zapravo) to otkriva kao novu etapu u selekciji radova. Ovo u drugom pasusu si komplet isfabrikovao, vec treci put objasnih sta je smesno.
Link to comment
... pa valjda zato sto to izjavljuje neko od koga se ocekuje da to podrazumeva - ali ne, on (ona zapravo) to otkriva kao novu etapu u selekciji radova.Ovo u drugom pasusu si komplet isfabrikovao, vec treci put objasnih sta je smesno.
ti covece niti znas sta gledas niti sta pises.
Link to comment
ti covece niti znas sta gledas niti sta pises.
Aj Kime ne patetisi. Kako bi ti reagovao da cujes nacelnika hirurgije koji kaze "treba operisati i ljude male platezne moci"?Sta znaci izjava "umetnost je i za obicne ljude"? To nije rekla pevacica narodne muzike vec neko kome je posao da kreira i moderise sadrzaje. Pa jebote, zasto se pravite da je takav elitisticko-pokroviteljski stav (maratonci: "... a sad malo ona!") ispravan i pozeljan?
Link to comment
@Kim: Trebao sam da se uduvam ko Praslin, mozda bih tada zapamtio.
И теби је 17 као мени у време догађаја о коме сам писао? :ohmy: Па требало је раније да кажеш, више би било разумевања према неким твојим ставовима.
Link to comment
И теби је 17 као мени у време догађаја о коме сам писао? :ohmy:
... post koji si dole ostavio je odlican i inspirisuci, procitao sam ga nocas kasno i danas pre podne ponovo. Ova opaska gore odnosi se na tvoju odlicnu memoriju, nista vise od toga (Kim me pita za konkretne listinge utisaka sa salona a ja ih nemam jbg)Izvini zbog nesporazuma. Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...