Jump to content
IGNORED

oktobarski salon


kgmr

Recommended Posts

Kime ne znam zasto se (nesvesno) ogradjujes od angazovane umetnosti. Kakva je danas neangazovana umetnost? Na sta to lici?
naravno da ne bezim. ovde je u pitanju samo glupa kvalifikacija poput kovanice soros-realizam. goja je angazovani umetnik (na primer) a disan zapravo nije (na nacin na koji to ljudi poput kauboja ne/shvataju).na primer rad zorana naskovskog nikako nije angazovan. naskovski se jednostavno bavi slikom ubistva i nacinom na koji ona prodire u jednu drustvenost (od guslara do tabloida) bez ikakvih moralnih kvalifikacija. stvi mekvin se prvenstveno bavi telesnoscu. sto verovatno zna bilo ko koj je pogledao jedan njegov film.nekako ukoliko umetnost na bilo koji nacin slikom ili recju na neposredno drustveno okruzenje to postaje angazovanost za ove sto cvetaju kao zbun sami od sebe dok ih zalivaju saper i peconi.
Ne rise da je taj Miladinovic dobio nagradu?! Pa, ono sto su radile E Novine, sa iskopavanjem textova iz Politike iz vremena rata, je upravo taj rad, samo banalizovan i hiperbolican do granica necitljivosti. Kao kakav los tabloid.Bilo bi do jaja da se kroz par godina iscrpe sve moguce ideje i teme i budzeti na kontu teskog istorijskog nasledja, ratnih strahota, patnje, zlocina i te muke sto se oseca u vazduhu, pa da onda moze da se konacno predje na umetnost. Mozda. Do tada je ugaseno svetlo, a domar je na bolovanju.
ne slazem se. mislim nagrade su kao hemoroidi pre ili kasnije ih dobije svaka bulja ali ovaj rad pre ima veze, kako kaze sam umertnik, sa individualnim secanjem i nesto je sto zapravo funkcionise u tradiciji nam dzun pajka.6432_1_Nam_June_Paik_Life_b.jpg
i beg to differ. enovine nemaju veze sa ovim. meni je sam cin "preslikavanja" stranica ekspresa i politike gotovo groteskno samoiskupljujuci i te slike su skoro pa srpski pop art devedesetih. pedja neskovic koji se probudio usred nocne more osme sednice. rado bih posedovao jednu, onu sa fotografijama logorasa i nekim tekstom u sredini. kad bolje razmislim, nema puno takvih proizvoda srbije devedesetih kao sto su mediji. dobro, i muzika.
ovo za nesu paripovica je upravo ukradeno. sto kaze slavko timotijevic: dobra ti je ideja, sutra bice moja.
Ako si posten, primetices da samu izlozbu (aktuelnu) nisam komentarisao, sem cinjenice da je nagradjen angazovan rad. Pricao sam o (kvazi)ideoloskoj podeli i autizmu salona. Cak i da gresim, ne vidim kako sam zasluzio onu kolicinu uvreda od sinoc pa makar da si ti licno bio kustos izlozbe (koju, ponavljam, nisam analizirao).@Bergasa: angazovana umetnost je vec u svom korenu jednostrana, iskljuciva komunikacija. Ne vidim sta je tu dobro.
kako ono bese: dosadni cinovnici koji cele godine primaju platu da ti izruce djubre jednom godisnje?to si ti onako uopsteno pricao pa se samim tim ne odnosi na ovaj OS. ma iza svea ovoga samo cuci to da si jedan laprdavi lajavi lenjivac lak na recima a tezak na umetnosti. iskreno sam sokiran da sam toliko vremena potrosio na nekoga ko ne moze da se natera, i nalazi tako glupe izgovore, da pogleda jednu izlozbu. a opte sebi daje za pravo da nacelno pljucka sa velike visine. ko neki retardirani rubljov koji se na zvonik popeo da se popisa na svet.
Link to comment
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    109

  • kim_philby

    104

  • yolo

    79

  • InvisibleLight

    38

Radi se o tome sto sam ja duboko uveren da je neangazovana umetnost - umetnicka umetnost - jaka i vitalna, da ona nikako nije rekla svoju poslednju rec i dala sve od sebe, ali je nevidljiva. Ona ne moze da proturi glavu iznad peska od ovih sto zele da budu bolecivi, napaceni, tuzni i ponizni zbog kolektivne politike i kolektivne krivnje. Umetnost se predstavlja kao politicka tema, sto je lose i po samu politiku, a pogotovu po umetnost. Umetnost je jednostavno daleko vise od toga.

Link to comment
Nemam ja nista protiv angazovane umetnosti kao takve, ali imam kada to angazovano postane predominatan, vrhunski princip u umetnosti.
To je btw. nedostatak supstance o kojem pisem - angazman je centralna, noseca tema i "radi" samo ako baratas referencama. U suprotnom to je izduvan balon koji qrtzu ne vredi. Gernika ili Gojini los disparates su sa jedne strane zestoka kritika drustva a sa druge snazne, samodovoljne kreacije bez da je neophodno poznavati reference da bi te delo zagolicalo.
Link to comment
Nemam ja nista protiv angazovane umetnosti kao takve, ali imam kada to angazovano postane predominatan, vrhunski princip u umetnosti. On je jede, glodje do kostiju, a ja u kostima ne mogu da pronadjem nista uzviseno ni lepo (iako razumem Abramovickin performans na nekom skeletu).Druga stvar, ocigledno je da postoji solidan generacijski jaz izmedju nas. I ja potpuno razumem da kod vas starijih postoji ta potreba da na neki nacin preuzimate odgovornost (doduse dockan), ali ja koji sam tada bio balavac, kakve ja imam veze sa svime time. Ok, saznao sam o tim sranjima skoro sve sto me zanima, i svi ti dogadjaji su za mene u ovom trenutku ispraznjeni sadrzaji: banalni, dosadni, nametnuti (gistro i ja sam kriv!), ruzni i prljavi i ne daju mi da zakoracim napred. A ako se postavim sa takvim stavom, boli me uvo za te gluposti, onda mi se odmah potura pod nos: Ha, sine, pa i ti si isti takav i odma projekcije kako drzim noz u ustima i koljem. Necu, ne prihvatam to! Odjebi, ne zelim da nosim takav krst kroz zivot.I zato je sve ovo, mislim na oktobarac, za mene jedna nepostojeca tema. Kao i angazovana srpska umetnost tako zaljubljena u samu sebe i voljena od strane drugih koji gistro razumeju srpsku umetnicku bol.
si ti bio na oktobarcu? jos jedan rad uz miladinovica koji je 'angazovan'.kakav noz u ustima? kakvi bakraci? gde to imas kod jamezdina, milosa tomica i ane krstic.jebote pisi protestnu notu ziriju. pri tome opet ponavljam a zasto je lose sto je napravljen taj rad? ne vidim sta je strasno u tome sto se neko bavi slikom jednog perioda kroz vrlo zrelu vezu izmedju jezika i likovnosti.
Link to comment
To je btw. nedostatak supstance o kojem pisem - angazman je centralna, noseca tema i "radi" samo ako baratas referencama. U suprotnom to je izduvan balon koji qrtzu ne vredi. Gernika ili Gojini los disparates su sa jedne strane zestoka kritika drustva a sa druge snazne, samodovoljne kreacije bez da je neophodno poznavati reference da bi te delo zagolicalo.
ej ti se ne javljaj dok ne pogledas izlozbu.
Link to comment
Radi se o tome sto sam ja duboko uveren da je neangazovana umetnost - umetnicka umetnost - jaka i vitalna, da ona nikako nije rekla svoju poslednju rec i dala sve od sebe, ali je nevidljiva. Ona ne moze da proturi glavu iznad peska od ovih sto zele da budu bolecivi, napaceni, tuzni i ponizni zbog kolektivne politike i kolektivne krivnje. Umetnost se predstavlja kao politicka tema, sto je lose i po samu politiku, a pogotovu po umetnost. Umetnost je jednostavno daleko vise od toga.
o cermu ti tacno pricas? probaj svojim recima pa da se razilazimo. ovoliko glupih opstih mesta se ne bi postideo ni kauboj.
Link to comment
Govorim o jebenoj angazovanoj umetnosti an general, ne o njenim isprdcima po lokalnim salonima.
kojoj? sta ti zapravo znas o tome? o kome govoris? o anselmu kiferu? o paviljonu germanija? o hakeu? o leonu golubu? o cemu zapravo pricas? o chto delat?opet o cemu zapravo pricas a ne znas nista niti te interesuje posto ne mozes da se odvuces u beogradu na izlozbu.
Link to comment

πρόλογος sa (oktobarskisalon.org)"Projekat će nastojati da uspostavi odnose između poimanja prostora (fizičkog i društvenog) kao zatečenog i statičnog stanja, i mesta kao privremenog, promenljivog i zavisnog od društvenih procesa. Otuda je za koncepciju izložbe upravo od centralnog značaja odnos prostorne i društvene imaginacije, mogućnost transformacije prostora u mesto, ali i “pasivne” pripovesti u aktivno fizičko prisustvo."Na kom je ovo jezikiu?Naravno nema u engleskoj verziji, ko bi ovo preveo?- odnose između poimanja prostora; a prostor je fizicki i drustven jos je i zatecen (buuu) i statican i mesto ...​Kakav quasi elitizam. Pa zar je toliko tesko da pogleda neki preface za bilo koju izlozbu u nekom belosvetskom muzeju.Angazovana umetnost. Tako nesto ne postoji. Postoji; angazovani umetnik i angazovani kriticar.Pa i Velazquez je bio "angazovan" kada je slikao "Predaju Brede".li moj omiljeni za saku guldena800pxfranshalsdemagerec.jpg

Edited by hefestus
Link to comment
o cermu ti tacno pricas? probaj svojim recima pa da se razilazimo. ovoliko glupih opstih mesta se ne bi postideo ni kauboj.
Zasto nagradu nije dobila Djurdjevicka? Njen rad je grandiozna posveta prerafaelitima, jedna poezija, ali je apolitican i samim tim nepodoban za dalju afirmaciju i eksploataciju. Ne, to mora da bude jebeni politcko-angazovani rad.
Link to comment
Zasto nagradu nije dobila Djurdjevicka? Njen rad je grandiozna posveta prerafaelitima, jedna poezija, ali je apolitican i samim tim nepodoban za dalju afirmaciju i eksploataciju. Ne, to mora da bude jebeni politcko-angazovani rad.
zato sto je vec dobila nagradu. trt. politika zirija. meni je btw daleko bolji rad ane krstic. ili vlatke horvat. ili ane husman. ali jebiga ziri odlucio a ovo daleko od toga da je losa umetnosti naricanja nad srpskim usudom kako si ti to video. covece to su takva opsta mesta da pokazuje da se nisi ni potrudio da promislis.hefeste,
The intention of this show is to seek modes of translation and transformation of a space (both physical and social), pre-given and static, into a place, provisional and transitional.
jebote, ja zaista ne moram ljude jos da ucim da se navigiraju internetom.
Link to comment
opet o cemu zapravo pricas a ne znas nista niti te interesuje posto ne mozes da se odvuces u beogradu na izlozbu.
Lep te jebo, da si ti vlast organizovao bi autobuse i ekskurzije da obilaze salon :lol:Ako ako, mozda je srbiji zaista potrebna cvrsta ruka. Ponavljam, ne pisem o aktuelnom salonu vec o ovoj "manifestaciji" uopste. Bio sam nekoliko puta, platio ufur, uvideo da je salon uglavnom bedno opravdanje za cinovnicke plate i to mi je dovoljno.Iznenadjen sam da je salon ugostio Djurdjevicku, prosto ne ide uz koncept.
Link to comment
Hvala zvuci jos gluplje! Samo sto je ovaj pasus pao negde pri dnu u engleskom prevodu.Jel vama ovo za senjivanje prostote deluje in?
ne znam sta znaci in? da stavimo tu rec na javnu raspravu?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...