Jump to content
IGNORED

Star Wars


Razzmatazz

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Zna li neko podatak (ili gde se isti moze naci) kada i kako je Star Wars (dakle originalni film, mada znam da se ticer mrsti sto u opste moram da naglasavam ovo) prvi put prikazan u Jugoslaviji? Da li se prikazivao u bioskopima i kada ako jeste? Ili je prvi put bio prikazan na TV-u? 

Link to comment

Zanimljivo pitanje. Ja se sećam samo da sam Imperiju gledala u bioskopu , valjda u sedmom razredu. Star Wars pre onih remasterizovanih verzija iz 97. se sećam samo sa TV i li možda VHS-a.

Link to comment

Ja sam gledao ROTJ u predškolskom uzrastu i sećam se samo da Jabba jede neka mala živa stvorenja fuuuj da je postojao hype, rekao bih pristojan za to vreme. Svi smo znali o čemu se radi, finale Ratova zvezda, serious business! Nešto ne mogu da zamislim da su se drugi i treći deo distribuirali standardnim putem a da se prvi nekako provukao na televiziju. Posebno imajući u vidu da još nije bilo vreme tijanićevevske Robin Hud proto-piraterije.

Link to comment

Pitam zato sto sam uzeo da citam onu novelizaciju koju je pisao Alan Dean Foster (iako je kao autor bio potpisan samo Dzordz Lukas) koja je izasla u okviru Plave ptice jos '78. dakle godinu dana nakon sto je film premijerno prikazan u Americi i postao hit, pa su mi zanimljive transkripcije imena i neke druge greske koje su se opravdano javile, jer prevodilac, skoro da sam 100% siguran, nije imao prilike da vidi film. Prevod naslova je naravno valjan, Zvezdani ratovi. 

Link to comment

Bio je prvi na TV, mislim cak nesto iseckan na par delova, kao neka miniserija. Secam se da mi moji nisu dali da gledam jer je bilo bas nesto kasno, kasnije od mog uobicajenog vremena za spavanje, pa sam ispizdeo. Sad, da li je to bilo pre nego sto je isao u bioskope ili posle - ne bih znao. Uglavnom Imperiju i Dzedaja sam gledao regularno u bioskopu.

 

Imperija je isla i kao strip u Politikinom Zabavniku.

Link to comment

Uh, sećam se i ja tog izdanja Plave ptice sa slobodnim prevodom. Ilustracije su bile posebno kul, kao tuširane skice, lightsabers nekako rasplinuti :D

 

Ali to da li je prevodilac gledao valjda nema previše veze sa tim kako je film distribuiran? Ne mogu da zamislim pod kojim bi okolnostima RTS™ dao neke ozbiljne pare da bi premijerno pustio film na nekom od svoja raskošna dva kanala i zaobišao bioskope.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ja se secam emitovanja epizode 4 na TV leta 1983. godine nedeljom posle podne od 17:20. Ako se ne varam emitovan je iz dva dela. Tog leta je taj termin bio posvecen SF filmovima kada su jos emitovani Planeta majmuna, Zvezdane staze, Rat svetova i mnogi drugi.

 

Politikin zabavnik je objavljivao u nastavcima sve tri epizode SW kao i serijal Planete majmuna, dok su Zvezdane staze isle kao posebna strip revija u izdanju PZ.

Link to comment

@weenie

 

Da, bas su takvi, vise kao neki izduzeni plamen nego svetlosni zrak/laser/sta vec.

 

041_Zvezdani_ratovi_Dzordz_Lukas.jpg

041_Zvezdani_ratovi_Dzordz_Lukas_2.jpg

 

Izdanje Plave ptice je iz 78, original knjiga je izasla jos i pre filma, u novembru 76. Znaci prevodilac nije ni imao sanse da gleda film (osim negde u evropi mozda, ili bas americi, da se slucajno zadesio). LM, ima zanimljivosti bas, npr. Dart Vader sa Sita (sto je valjda od Darth Vader of Sith, ili Sith lord, ne znam kako je tacno u originalu), ali posto nigde nije objasnjeno sta je to Sith, prevodilac je pretpostavio da je DV sa neke planete Sit, plus sto su drugi likovi cesto tako "lokalizovani".

 

Zanimljivo je da je ilustrator solidno pogadjao, sto ce reci da je morao da vidi bar neke fotografije. Mozda je to islo kao neki propratni materijal kad su otkupili prava za knjigu. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Ja se sećam da sam Novu Nadu gledao u bioskopu, al' da me ubijete da li je bila '79 ili '80 ili tako nešto. Znam samo da je bioskop bio krcat i da nisam pola filma video od nekog rmpalije ispred sebe. Ali siguran sam da sam nakon filma pomislio kako je to pravi "svemirski film", jer sam neposredno pre toga gledao prvi put i Odiseju i nakon njega sam ostao u WTF modu.

 

Na tv-u se sećam da su jednom dali u okviru zimskog bioskopa prvo opširno kako je snimana Imperija (Hoth scene uglavnom) pa su u nastavku dali film. Mislim da je i Kino Oko imalo emisiju posvećenu filmu, ali nisam siguran da li je i sam film bio pušten tom prilikom.

Link to comment

Ja prvo gledao "Imperiju" u bioskopu, kad sam imao 9 godina, i tu se nepovratno zarazio... mislim, dovoljno da podnesem i ewokse kao već poluodrastao, i tri prequela mnogo kasnije, i sve. Mislim da sam prvi ("četvrti") film vidio samo na TV.

Link to comment

Zar nema niko stariji od mene da se seti ovog filma?   :lol:

Nemoguće mi je da nije otkupljen i prikazivan u bioskopu , bar sa godinu dana zakašnjenja. Da nije bio na FEST-u, npr. 1979.g.?

Link to comment

83 84 sam gledao imperiju u skoli. improvizovali su bioskopsku salu u fiskulturnoj dvorani zato sto se bioskop renovirao. onda sam ga sutra ponovo gledao. najbolji film svih vremena!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...