Jump to content
IGNORED

kulinarski hejt


Amelija

Recommended Posts

pa ne bih rekla :)

rekla bih da ima neke veze u promenama u načinu proizvodnje, samo ne znam zašto

 

 

(npr hrvatsko maslinovo ulje mi je isto kao i kada sam imala 10 godina, ali nijedno drugo nije takvo :( )

Link to comment

pa ne bih rekla :)

rekla bih da ima neke veze u promenama u načinu proizvodnje, samo ne znam zašto

 

 

(npr hrvatsko maslinovo ulje mi je isto kao i kada sam imala 10 godina, ali nijedno drugo nije takvo :( )

ovo mi je bas cudno posto znam da su hrvati mnogo promenili nacin proizvodnje, na primer sada se masline beru uglavnom zelene i takve cede, ne kupaju se vise u moru, vecina mlinara™ nece da primi masline ako se odstajale duze od jednog dana i tako. ono starinsko ulje je pravljeno sve suprotno.

Link to comment

ovo mi je bas cudno posto znam da su hrvati mnogo promenili nacin proizvodnje, na primer sada se masline beru uglavnom zelene i takve cede, ne kupaju se vise u moru, vecina mlinara™ nece da primi masline ako se odstajale duze od jednog dana i tako. ono starinsko ulje je pravljeno sve suprotno.

 

ne postoji hrvatsko maslinovo ulje. ovo da se masline beru uglavnom zelene ne moze da bude tacno, jer je prinos ulja od nezrelih maslina manji. svako ko pravi ulje bira sta ce i kako ce, oce da proizvodi manje, a skuplje, vise, a jeftinije. potapanje u more je tradicionalni nacin proizvodnje ulja, neko oce da se drzi tradicije, jer je naviko, neko oce da promeni. postoje i razlicite sorte maslina, pa i tu mozes da pravis varijacije, oces jednosortno il visesortno ulje, pa koje visesortno. koje god sam ulje od domacina pila, svako je bilo razlicito. a ja najvise volim to zeleno ulje od nezrelih maslina, sto se zove frutato. 

Edited by darling
Link to comment

ne postoji hrvatsko maslinovo ulje. ovo da se masline beru uglavnom zelene ne moze da bude tacno, jer je prinos ulja od nezrelih maslina manji. svako ko pravi ulje bira sta ce i kako ce, oce da proizvodi manje, a skuplje, vise, a jeftinije. potapanje u more je tradicionalni nacin proizvodnje ulja, neko oce da se drzi tradicije, jer je naviko, neko oce da promeni. postoje i razlicite sorte maslina, pa i tu mozes da pravis varijacije, oces jednosortno il visesortno ulje, pa koje visesortno. koje god sam ulje od domacina pila, svako je bilo razlicito. a ja najvise volim to zeleno ulje od nezrelih maslina, sto se zove frutato. 

 

pravljenje ulja od zelenih maslina je trend koji je uveliko prihvacen, sigurno ima domacina koji rade po starinski ako imaju sopstvenu presu ali su vec u velikoj manjini.

za rab znam sto posto da nijedna uljara nece primiti na cedjenje masline iz mora, a vecina uslovljava i da ne smeju biti obrane duze od jednog dana, zato sto nece da ciste prese posle takvih.

 

a sto se tice hrvatskog ulja, naravno da tako nesto ne postoji kao standardizovan proizvod ali se ovde kao takvo (pravo hrvatsko) percipira ono tesko zeleno ulje jakog ukusa i mirisa od pre tries godina, na to sam mislio.

 

a evo i dva centa od duilia i bosiljke belic

Link to comment

ne mozes govoriti cak ni o trendu kad je frutato u pitanju. to je jednostavno samo jedna vrsta ulja, od ovih rendom ulja sto sam u raznim prilikama dobijala od onih koji prave ulje za sebe, od sipana do istre, samo je jedno bilo frutato. i to ne namerno, nego zato sto ljudi zive ovde, masline u dalmaciji, a oni svake godine odrede da beru od tog do tog datuma, bez obzira na to koliko su masline zrele. i to ulje je uvek frutato, zeleno, gorko, peckavo, mirisljavo. i znas sta jos, njima je odvratno :D pa ga prodaju. prinos od frutata moze da bude 7, 8 posto, a ako beres zrele masline, u zavisnosti od godine i kvaliteta roda, mozes da doguras i do 17 posto. pa sad razmisli dal ce covek seljak zeleti da dobije 7 ili 17 litara maslinovog ulja. sve vreme pricamo o ekstravrdzin, a gde je tu vrdzin. imam neke rodjake rodjaka koji isto u dalmaciji cede ulje, al to je zlatnozuto, nit smrdi, nit mirise, jednostavno, korektno maslinovo, znam da je cisto, jer njih poznajem. da ga kupujem, ne bih se kladila u njegovu cistocu. ovo sa sipana ima tezak miris maslinovog, sto kaze hjorton, kao sto je bilo nekad, ono s cim su nas mazali kad smo bili deca da ne izgorimo. na njegov ukus i miris se treba navici. 

brendirani uljari, tipa belic, ipsa, kjavalon, to su ozbiljni proizvodjaci, koji planske gaje masline, beru, cede, proizvode. na svetskim izlozbama postizu super rezultate, ulja im se pojavljuju na godisnjim top listama ulja, i ta ulja su genijalna. al taj litar kosta 40 eura.  

 

banatjanin je jednom skrenuo paznju na de cecco ulje u supermarketima aroma kojem je prolazio rok, 400 dinara za litar. to je bio de cecco fruttato, i bas je bilo dobro, mirisljavo, i zeleno. uvatila sam samo jednu flasu :(

 

lazem, jednom sam s krka dobila pola litre zelenog ulja i jednom litar s korcule. 

Edited by darling
Link to comment

pa dobro™, ja licno iskustvo imam samo sa raba, tamo se nacin proizvodnje ulja drasticno promenio bas zato sto uljare diktiraju sta moze da se cedi a sta ne,

 al sam u vise navrata uhvatio emisije o maslinarstvu na hrt u kojima se pricalo upravo o ovom sto sam ja sada pisao.

 

poslednjih godina koristim (dobijam) samo to, zeleno, gorkasto peckavo sto mirise sveze vockasto, veze nema sa oniiiiiim starim.

Link to comment

ja to zeleno, gorkasto, peckavo sto mirise vockasto (na zelene jebuke), lokalno, bas jako volim. mogu ladno da ga pijem, ne treba mi nista za kombinacije.

Link to comment

poslednjih godina koristim (dobijam) samo to, zeleno, gorkasto peckavo sto mirise sveze vockasto, veze nema sa oniiiiiim starim.

 

posto? el mozes da nabavis jos?

el ima u crnoj gori takvog domaceg?

i vidis sta sam jos zapazila, sva ta super fensi skupa ulja koja umem da nabrojim (sve sam ih i probala), sva su sa severnog jadrana. ne znam nijedno takvo dalmatinsko ulje.  

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...