Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

Ja ne znam za ljude sa PMFa ili ETFa koji nisu nasli posao.
Potpisujem i ja ovo. Svi ljudi koje znam sa tog faxa su se prilično dobro snašli, iako neki rade poslove koji nemaju veze sa strukom. Doduše, ne znam nikog ko ja završio u poslednje 2-3 godine, svi su malo stariji. Uopšte, mislim da je u odnosu na druga zanimanja i celokupnu situaciju u zemlji, programerima prilično lako da nađu posao. To je neki moj utisak, možda i grešim, nek me demantuje neko. Isto sam mislio i za ekonomiste, i onda ih upoznao par koji nikako da nadju posao, neki čak imaju i fino iskustvo.Znam i dosta prosvetara, arhitekata, medicinara i tu je isto gotovo nemoguće naći posao.
Prvi posao je teško dobiti, zato što takvih mesta nema u ponudi. Nikome ne trebaju pripravnici
Da, to je suština problema, bar ovog mog. Sam problem nezaposlenosti u ovoj zemlji je naravno daleko širi. Prosto, kao što reče neko koju stranu ranije, privreda nam je u kurcu.Kad smo već kod zanimanja, završio sam Višu elektrotehničku, rekoh to na temi o karijerama.Sad iz ove perspektive mislim da sam se zeznuo u izboru, ne toliko po pitanju škole koliko po pitanju smera.Vertovatno bi bolje prošao da sam programer, ali to me eto nikad nije posebno privlačilo.Ma, ne znam koliko uopsšte objektivno i trezveno mogu rarmišljati iz ove perspektive. Trenutno sam veliki pesimista, malo je reći da me je sve to ubilo u pojam. Imam osećaj da sam pogrešio po pitanju svih bitnih odluka u životu, prvenstveno onih vezanih za karijeru.Gadno je nekako to što dok se okreneš prođe par godina, ja nedavno napunih 26. Ok, nisam još toliko mator, ali šta sam uradio za to vreme? Ništa, radio povrememno neki bezveze posao da imam za džeparac. Možda je i do mene, možda sam glup, nesposoban ili šta već, ne znam više, ali definitivno gubim veru u sve živo, pa i u sebe samog. Ipak, znam previše ljudi koji su u istoj situaciji, pa me to nekako vrati u realnost. Rado bih i volontirao i učio, išao na praksu u nekoj normalnoj firmi, pod uslovom da posao ima veze sa strukom. Problem je što sve na šta sam do sad nalazio po tom pitanju nije imalo veze sa strukom. Edited by mr@ki
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

Potpisujem i ja ovo. Svi ljudi koje znam sa tog faxa su se prilično dobro snašli, iako neki rade poslove koji nemaju veze sa strukom. Doduše, ne znam nikog ko ja završio u poslednje 2-3 godine, svi su malo stariji. Uopšte, mislim da je u odnosu na druga zanimanja i celokupnu situaciju u zemlji, programerima prilično lako da nađu posao. To je neki moj utisak, možda i grešim, nek me demantuje neko. Isto sam mislio i za ekonomiste, i onda ih upoznao par koji nikako da nadju posao, neki čak imaju i fino iskustvo.Znam i dosta prosvetara, arhitekata, medicinara i tu je isto gotovo nemoguće naći posao.Da, to je suština problema, bar ovog mog. Sam problem nezaposlenosti u ovoj zemlji je naravno daleko širi. Prosto, kao što reče neko koju stranu ranije, privreda nam je u kurcu.Kad smo već kod zanimanja, završio sam Višu elektrotehničku, rekoh to na temi o karijerama.Sad iz ove perspektive mislim da sam se zeznuo u izboru, ne toliko po pitanju škole koliko po pitanju smera.Vertovatno bi bolje prošao da sam programer, ali to me eto nikad nije posebno privlačilo.Ma, ne znam koliko uopsšte objektivno i trezveno mogu rarmišljati iz ove perspektive. Trenutno sam veliki pesimista, malo je reći da me je sve to ubilo u pojam. Imam osećaj da sam pogrešio po pitanju svih bitnih odluka u životu, prvenstveno onih vezanih za karijeru.Gadno je nekako to što dok se okreneš prođe par godina, ja nedavno napunih 26. Ok, nisam još toliko mator, ali šta sam uradio za to vreme? Ništa, radio povrememno neki bezveze posao da imam za džeparac. Možda je i do mene, možda sam glup, nesposoban ili šta već, ne znam više, ali definitivno gubim veru u sve živo, pa i u sebe samog. Ipak, znam previše ljudi koji su u istoj situaciji, pa me to nekako vrati u realnost. Rado bih i volontirao i učio, išao na praksu u nekoj normalnoj firmi, pod uslovom da posao ima veze sa strukom. Problem je što sve na šta sam do sad nalazio po tom pitanju nije imalo veze sa strukom.
Nisam neki preterani ljubitelj prekvalifikovanja, ali programiranje je deficitaran posao i prognoza je da će to biti još bar desetak godina, pa ako imaš nekog druga koji to radi, ili neki drugi način da se ubaciš u tu priču, može biti dobra odluka da kreneš to da radiš. A u svakom slučaju te ne ometa da dalje tražiš posao u svojoj struci.I što se godina tiče, znam ljude koji su sa 28-9 počeli da uspešno studiraju, 26 je apsolutno OK da razmisliš da li je možda dobra odluka da kreneš sa nečim novim, još nisi zarđao :)
Link to comment

Sto se tice farmacije, znam ovamo neke koji rade u ovoj mitrovackoj fabrici lekova "Slavia Med", i farmaceuti sa srednjom skolom imaju oko 500 evra, sto je za SM sasvim korektna plata i duplo jaca od realnog proseka.Taj moj drug je radio sa kreditima u PBB i navukao im je dosta velikih firmi ali je izvisio jer ga je neko spijunirao kad cita novine na poslu, kad gleda listu iz kladionice i slicno... dzabe privlacenje jakih klijenata, popusio motku posle nekih 9 meseci. Ovo za 7 000 evra je i meni nestvarno ali tako je bilo, i naravno da nisu pristali. Inace, javna je tajna da posao u bolnici kosta 5 000 evra... unsure.gif

Link to comment

U jedinom primeru koji znam iz prve ruke i mislim da je istinit cifra je bila oko 5000E za posao sa srednjom školom u firmi u stranom vlasništvu u Subotici. Plata je odlična za SSS i Suboticu a (u)cena bi se isplatila za oko godinu dana. Nije prihvatio najviše iz razloga što naravno niko ne može da garantuje da će tih godinu dana opstati u firmi i otišao u taksiste. Naš zaključak je bio da su se zaposleni samoorganizovali i razvili dodatni mali biznis da dopune inače odlične i redovne plate.

Link to comment
Inace, javna je tajna da posao u bolnici kosta 5 000 evra... unsure.gif
I ja cuo slicne price, da ljudi daju po par hiljada evra da se zaposle u ovom ili onom javnom komunalnom preduzecu. Kao, siguran je to posao, neces dobiti otkaz, vredi dati tolke pare...itd.
Link to comment
Nisam neki preterani ljubitelj prekvalifikovanja, ali programiranje je deficitaran posao i prognoza je da će to biti još bar desetak godina, pa ako imaš nekog druga koji to radi, ili neki drugi način da se ubaciš u tu priču, može biti dobra odluka da kreneš to da radiš. A u svakom slučaju te ne ometa da dalje tražiš posao u svojoj struci.I što se godina tiče, znam ljude koji su sa 28-9 počeli da uspešno studiraju, 26 je apsolutno OK da razmisliš da li je možda dobra odluka da kreneš sa nečim novim, još nisi zarđao :)
Da, nikad nije kasno. Ja zavrsio fax pri kraju 27., poceo da radim sa 28. A valjda sam jedini koji je studirao za programera i zavrsio kao neko ko prevashodno odrzava hardware. Ima jedan potencijalno dobar put u vezi matematickog. Rekao sam ranije, cak i neprogrameri nadju posao. Glavni je razlog sto cini mi se samo sa zavrsenim matematickim mozes da predajes matematiku, tog posla ima u svakoj osnovnoj i srednjoj skoli a faks je prilicno tezak i nepopularan pa ga malo ljudi zavrsi. Ono sto sam cuo (treba proveriti) je da sa zavrsenom visom mozes upisati master na matematickom. Dve godine se mucis al posle bar ne moras da brines za posao, makar u nekoj skoli da ti tece staz dok ne nadjes bolje.
Link to comment
Pitanje. Kome taj novac ide? Ko preuzima direjtno tu lovu?
Koliko se sećam, ponuda je došla od nekog tipa nisko u hijerarhiji koji sigurno ne odlučuje o tome što znači da nije jedini i ne uzima sve pare. Poznavao ga je od ranije i pitao da li primaju radnike. Zbog odustajanja u startu nema više detalja a i da ih ima pitanje koliko bi to bilo pouzdano.Pitanje da li takva praksa nezakonita ako je vlasnik ili sama firma ta koja uzima pare? Nešto slično kao krajem osamdesetih kada je onaj ko je mogao da kupi neku mašinu dobio i posao na njoj.
Link to comment

Gay lobi ne postoji. Da postoji, ja bih sada bio negde u Londonu, u sedistu moje bivse kompanije. Ja spadam u vredne i obrazovane pedere, sto mi podize cenu, a uz enormni sex drive, ne bi mi bilo kraja. Citiranje mog posta sa komentarom je bila glupost i ljudi su odgovorili kritikama, a pokusaj da se kao nevinasce izvuce iz svega je banalan. No dobro.Inace, pare za ulazak uzimaju razni salabajzeri sa poznanstvima i vezama kod direktora. I to je ok u javnoj ustanovi, jer je sigurnost posla velika i razumem da ce ljudi platiti da dobiju posao koji je siguran na neki duzi rok.Svako davanje para za ulazak u komercijalnu kompaniju, sta god to bilo, je suludo. Em mozes da ostanes bez posla ocas posla, srbijanski gazda moze da te gnjavi, maltretira i kinji i zakine ili ne isplacuje platu mesecima. I sto bi mu ti dao pare za to? Ono sto je sada prednost na trzistu rada, a nije bilo razvijeno 95 kad sam ja dobio prvi posao su head hunting agencije. One zaposljavaju i pocetnike i nije lose slati cv-je njima. To je opste mesto, naravno, ali je dobar pocetak. Dodatno, bilo bi dobro da se obezbedi i preporuka od nekog iskusnijeg. Taj neko moze da navede tvoje sposobnosti i da garantuje da ces dati sve od sebe na poslu. Deluje kao bajka, ali i za prelazak sa jedne pozicije na drugu, preporuka je dodatni plus, bez obzira na iskustvo ili hijerarhijski nivo. Nije ni prelazak sa jedne pozicije na drugu jednostavan, konkurencija je velika, a svi traze najbolje.Ipak, spasa nema dok se drzava bavi izgubljenim bitkama, a ne onim sto joj je posao: da stvori uslove da ljudi imaju gde da se zaposle i mogucnost da odu u drugi grad ako treba, a ne da zavise od pijanih opstinskih sluzbenika, tetkica i lokalnih "bizmismena" koji ce da im obezbede zaposlenje ako podmazu ceo hijerarhijski red od njega pa na gore.

Link to comment
Inace, pare za ulazak uzimaju razni salabajzeri sa poznanstvima i vezama kod direktora. I to je ok u javnoj ustanovi, jer je sigurnost posla velika i razumem da ce ljudi platiti da dobiju posao koji je siguran na neki duzi rok.Svako davanje para za ulazak u komercijalnu kompaniju, sta god to bilo, je suludo. Em mozes da ostanes bez posla ocas posla, srbijanski gazda moze da te gnjavi, maltretira i kinji i zakine ili ne isplacuje platu mesecima. I sto bi mu ti dao pare za to?
Vidis, nije OK. Narocito nije OK u javnoj ustanovi koja se finansira od poreza. To se zove, ovaj, korupcija i lopovluk.S druge strane ako ti neka privatna firma trazi pare kao "osiguranje" da se zaposlis - pod uslovom da to stvarno trazi firma (tj. vlasnik) a ne samo neko unutar firme koji ce te pare da stavi u dzep - to je onda "ok". Mislim, suludo je davati te pare kao sto kazes, ali je OK sa legalnog stanovista.Znam i za firme po Americi koji ti traze $10,000 (ili $5000, ali mislim da je bilo 10 - trazili jednom mom drugaru, tj. rekli da ce mu traziti ako dobije ponudu za posao) dok te oni salju na neku obuku (koja traje 3 meseca, sta li) pa ti onda vrate te pare nakon 6 meseci rada kod njih (to im je osiguranje da ih ne bi zajebo - odradio obuku pa onda otisao kod konkurencije).
Link to comment
Ono sto je sada prednost na trzistu rada, a nije bilo razvijeno 95 kad sam ja dobio prvi posao su head hunting agencije. One zaposljavaju i pocetnike i nije lose slati cv-je njima.
Ovo postoji u Srbiji? Gde ja zivim. :isuse:
Link to comment
Vidis, nije OK. Narocito nije OK u javnoj ustanovi koja se finansira od poreza. To se zove, ovaj, korupcija i lopovluk.
Kao i kada se neko zaposli na određeno vreme po osnovi stranačke pripadnosti, a onda se od njega traži da na poslu ne radi u interesu firme nego stranke uz pretnju da mu ugovor na određeno vreme ne bude produžen. Čuo sam da i toga ima.
Link to comment
Inace, pare za ulazak uzimaju razni salabajzeri sa poznanstvima i vezama kod direktora. I to je ok u javnoj ustanovi, jer je sigurnost posla velika i razumem da ce ljudi platiti da dobiju posao koji je siguran na neki duzi rok.
tebi je rad u multinacionalkama potpuno isprao mozak? mogu misliti kakva vam je poslovna etika kada mozes i da pomislis ovako nesto, a kamoli da mislis da se ovakvo rezonovanje moze javno braniti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...