Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

Inače, ako ti je baš toliko neshvatljivo zašto je to uvredljivo, otprilike bi to bilo slično da ti odeš na Love Topic i kažeš "Jao što sam dobila super posao u firmi X, imali su 5 drugih kandidata a izabrali mene", a da neko citira to što si rekla i odgovori sa "Eto, lako je ženama, one daju pičke direktoru i odma padne posao". I to je opšte mesto a ne lična opaska, i to nikako ne znači da si konkretno ti dobila posao tako, i to se dešava u zemlji Srbiji verovatno 100 puta češće nego stranačke, komšijske, kumovske, a pogotovo mistično-gejovske linije. Pa sad ti vidi da li bi smatrala uvredljivim nešto tako.
ja npr,ako nisam dobila posao na takav način,se ne bih uvredila jer ako sam zasluženo i zbog kvalifikacija,obrazovanja,iskustva dobila posao šta kog djavola ima da me vredja tamo neki nebitan lik koji prdi po internetučovek ima svoje mišljenje,i treba da ga ima..a ja bih imala kul posao i bolelo bi me uvo :lol: Edited by ivy
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

ja npr,ako nisam dobila posao na takav način,se ne bih uvredila jer ako sam zasluženo i zbog kvalifikacija,obrazovanja,iskustva dobila posao šta kog djavola ima da me vredja tamo neki nebitan lik koji prdi po internetučovek ima svoje mišljenje,i treba da ga ima..a ja bih imala kul posao i bolelo bi me uvo :lol:
a da jesi dobila posao na takav način (konkretno popušila direktoru) uvredila bi se da to neko javno kaže?
Link to comment

Prica o gej lobiju je textbook primer homofobnog diskursa. U duhu teme, uzmimo primer zaposljavanja. Za jedan posao konkurisu dva kandidata, jedan je gej drugi nije. Teza o postojanju gej lobija se zasniva na predpostavci da ce gej kandidat dobiti posao u svakom slucaju, dakle i ako je ovaj drugi kvalifikovaniji i bolji kandidat za doticni posao. Sasvim logicna posledica toga je mrznja prema gej ljudima zbog kojih eto strejt ljudi nepravedno ostaju bez posla. Kapiras Ivy kako to funkcionise? A da ne govorimo o tome da prica o gej lobiju nuzno implicira da nikakve diskriminacije LGBT ljudi nema, i da su oni ustvari u daleko boljem polozaju nego ovi normalni™.Ja ne mislim da je Ivy sustinski homofob, samo mislim da malo vise treba da razmislja o tome sto pise.

Link to comment

Meni je Ajvino uopštavanje nalik rečima negativki iz domaćih serija. Ako si muško zaposlili te jer si peder, ako si žensko, kresnula si se sa glavnim bajom. Kad bi to tako bilo, radio bi buljokolj na sve strane, teška su vremena. Ali nije.Inače, i ja smatram da je za mlade početnike danas najteže, a, s druge strane, razumljivo je što poslodavci u ovoj bedi neće da ih primaju. Dovoljno sam mator da vidim da je sad u stvari kao i uvek. Otkako znam za sebe uvek je bila neka kriza, koju samo što nismo rešili, i odmah posle sledi bum u zapošljavanju. Tu parolu slušao sam od Milke Planinc, Ante Markovića, Slobodana Miloševića, Đinđića, Živkovića, Koštunice, i evo, sad ne znam od koga, jer premijer ne postoji a predsednik se bavi visokom politikom a ne zapošljavanjem.A sve je gore, i onima koji rade i onima koji su nezaposleni.Dakle, omladino, strpite se ako ste budale, jer istorija se ponavlja, ne verujte nikom, radite isključivo u svom interesu i ne planirajte na duži rok jer je to nemoguće. Ne vidim promenu u narednih deset godina.

Link to comment
ja npr,ako nisam dobila posao na takav način,se ne bih uvredila jer ako sam zasluženo i zbog kvalifikacija,obrazovanja,iskustva dobila posao šta kog djavola ima da me vredja tamo neki nebitan lik koji prdi po internetučovek ima svoje mišljenje,i treba da ga ima..a ja bih imala kul posao i bolelo bi me uvo :lol:
Zapravo, ovo je vrlo mudro razmišljanje. Ne bih se ni ja uvredio, jer me odavno počeo osebujno boleti kurac za internet-prozivke nebitnih ljudi koji o mom životu nemaju pojma.Ipak, postoji ogromna razlika između "ja se ne bih uvredio na ovo, ali ipak je ružno napisati, možda bi se neko drugi uvredio" i "ja se ne bih uvredio na ovo pa ću da napišem, baš me zabole, a ko god se naljuti nema pravo na to, pošto ni ja ne bih". Ako zaista ne vidiš tu razliku u ovom konkretnom primeru... okej™.edit: e, ne čuh i dalje na koje to načine funkcioniše gej lobi u Srbiji oko traženja posla, a zaista me zanima, bez ikakvog sarkazma. Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

pa kako ne znaš, svi gejevi u Srbiji se međusobno poznaju, i sastaju se redovno u skrivenim podzemnim prostorijama gde se između ostalog dogovaraju i ko će koga gde i kada da zaposlia povremeno svrate i Glavni Peder i Glavna Leza da provere da li sve funkcioniše u najboljem redubez zezanja, čini mi se da nije bilo zle namere, ali komentar definitivno jeste bio glup i uvredljiv

Link to comment
pa kako ne znaš, svi gejevi u Srbiji se međusobno poznaju, i sastaju se redovno u skrivenim podzemnim prostorijama gde se između ostalog dogovaraju i ko će koga gde i kada da zaposlia povremeno svrate i Glavni Peder i Glavna Leza da provere da li sve funkcioniše u najboljem redu
Znao sam da je sve istina!
Link to comment
pa kako ne znaš, svi gejevi u Srbiji se međusobno poznaju, i sastaju se redovno u skrivenim podzemnim prostorijama gde se između ostalog dogovaraju i ko će koga gde i kada da zaposli
eto, to je recimo pohvalno, jer sve to rade u svoja 4 zida.ovi sto setaju po ulcama su valjda ti nezaposleni gejevi - protestuju protiv sopstvenog establismenta.
Link to comment
Zapravo, ovo je vrlo mudro razmišljanje.
Marvin mi je rekao da mudro razmišljam :wub: ok,ja se odjavljujem sa ove teme jer je već a i na dalje će biti nemoguće objsniti se svima koji samo vide reč gej i homofobiju u svemu što sam napisala a samim tim je i tema otišla dodjavolaa i stvarno ne znam kako funcioniše tržište rada u Srbiji,u smislu traženja posla pošto sam zaposlena a poslednje tri godine i poslodavac i u tom smislu mogu da kažem da je teško i da bih vrlo rado povećala broj mojih radnika a samim tim i obim posla ali mi trenutni trenutak u ekonomiji to apsolutno i nažalost nedozvoljava. Edited by ivy
Link to comment
ok,ja se odjavljujem sa ove teme jer je već a i na dalje će biti nemoguće objsniti se svima koji samo vide reč gej i homofobiju u svemu što sam napisala a samim tim je i tema otišla dodjavolaa i stvarno ne znam kako funcioniše tržište rada u Srbiji,u smislu traženja posla pošto sam zaposlena a poslednje tri godine i poslodavac i u tom smislu mogu da kažem da je teško i da bih vrlo rado povećala broj mojih radnika a samim tim i obim posla ali mi trenutni trenutak u ekonomiji to apsolutno i nažalost nedozvoljava.
ivy, iako se odjavljuješ verovatno čitaš.ono što je izazvalo reakcije, s pravom, rekla bih, je činjenica da si upotrebila izraz gej lobi gde 'lobi' podrazumeva neformalnu organizaciju koja ima veliku moć u odnosu na državu, pa bila to i srbija, i kategoriju 'gej' za koju znamo kakav tretman ima u srbiji.to je meni ovde bilo neukusno- implicirati moć ljudima koji su najelementarnije ugroženi.
Link to comment
Meni je Ajvino uopštavanje nalik rečima negativki iz domaćih serija. Ako si muško zaposlili te jer si peder, ako si žensko, kresnula si se sa glavnim bajom. Kad bi to tako bilo, radio bi buljokolj na sve strane, teška su vremena. Ali nije.Inače, i ja smatram da je za mlade početnike danas najteže, a, s druge strane, razumljivo je što poslodavci u ovoj bedi neće da ih primaju. Dovoljno sam mator da vidim da je sad u stvari kao i uvek. Otkako znam za sebe uvek je bila neka kriza, koju samo što nismo rešili, i odmah posle sledi bum u zapošljavanju. Tu parolu slušao sam od Milke Planinc, Ante Markovića, Slobodana Miloševića, Đinđića, Živkovića, Koštunice, i evo, sad ne znam od koga, jer premijer ne postoji a predsednik se bavi visokom politikom a ne zapošljavanjem.A sve je gore, i onima koji rade i onima koji su nezaposleni.Dakle, omladino, strpite se ako ste budale, jer istorija se ponavlja, ne verujte nikom, radite isključivo u svom interesu i ne planirajte na duži rok jer je to nemoguće. Ne vidim promenu u narednih deset godina.
I nece je biti. Kriza jeste pojacala nezaposlenost ali je nije izazvala. Velika nezaposlenost je u Srbiji jos od raspada komunizma. Niko to nije uspeo da resi. Vremenom je postalo jasno i da niko i ne zeli, vec su vlasti druge stvari na pameti. Da stvar bude jos gora velika je i nezaposlenost ljudi sa visokom i posebno visom spremom a zbog eksponencionalnog rasta privatnih fakulteta ni tu se nista nece srediti. Jedino resenje je da onaj ko moze ode u inostranstvo i tako pomogne i sebi i onima koji su ostali smanjujuci ukupnu nezaposlenost. I sve tako cekajuci da se udje u EU kad bi trebao da se desi taj oslobadjajuci masovni egzodus. A 7000 evra za radno mesto (nesigurno!) mi je bas puno. Pa za te pare mozes cak i da probas neki mali biznis (otvoris cevabdzinicu npr.).
Link to comment

Mislim da, ukoliko to uopšte nekom odgovara i ima vremena za poklon do bolje prilike, jedina šansa početnicima, bar prema onom šta sam uraznim firmama gde sam radio je1. Da uđu kao volonteri i da se nametnu u prvom eventualnom otvaranju plaćenog radnog mesta. Osim stvaranja takve šanse korisno je zbog sticanja znanja i iskustva,2. Da uđu radeći na nižem stepenu stručne spreme, takođe čekajući povoljnu priliku kad će konkurisati kao "domaći" prema svojim kvalifikacijama .Naravno, svačija situacija je drugačija, i tužno je kad se ambicije i energija u startu tako podkrešu. Mada, bio sam svedok i drugačijih primera u svom okruženju - dečko je bez ikakve veze, stranačke, rođačke, zemljačke, gej™ upao na vrlo visoko radno mesto (i to u državnoj službi)jednostavno zato jer je bio jedini normalan na razgovoru, i još par sličnih primera.Moje iskustvo kao početnika je specifično - i tad je bilo teško za moju struku. Kako Beograđani nemaju zemljaka, posle godinu dana čekanja, otišao sam u unutrašnjost i našao posao, jedinstveni slučaj obrnute migracije. Mislio sam na kratko - ostao sam sedam godina.

Link to comment
A 7000 evra za radno mesto (nesigurno!) mi je bas puno. Pa za te pare mozes cak i da probas neki mali biznis (otvoris cevabdzinicu npr.).
To je otprilike godišnja plata na nekom ekonomsko-kancelarijskom poslu u banci... 600€*12=7200...E sad, meni je to fenomenalno fenomenološki... Iako ne bi trebalo, meni je nakako prihvatljivije(iz ugla plaćača™), ako se može tako reći(ne i prihvatljivo, iz ugla građanina, da tako kažem) da se pare daju za zapošljavanje na državnoj sisi... Tamo se jako teško gubi posao i to je "sigurnija investicija", na neki način...Meni, jednostavno nikako nije logično da daš pare da bi radio u privatnoj firmi, a banka to jeste... Možeš, bez pardona popiti otkaz, u bilokom trenutku, ako nisi dovoljno dobar za svoj posao i kreneš da praviš greške... Ili krene neko kresanje kadra, prvo odlaze oni koji su najstariji, pa onda oni koji najmanje treabju, a to su uvek ljudi sa malo iskustva... Ne znam, meni to malo glupo, platiti nekome, da te u banci zaposli... Edited by radisa
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...