Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Malo preteruješ, ali o mnogo čemu si u pravu. Meni najviše smeta to oko bezličnog protagoniste. Jebote, bar neki defining trait da su mu dali, nešto da ga izdvoji iz ostalih ovlaš animiranih mrlja na ekranu... The Nameless One je imao vrlo distinctive i izgled, i zvuk, i priču, i sve. Ovaj nema apsolutno ništa. Jedina karakteristika koju biraš u character creation je kog ćeš pola biti, što kasnije bude apsolutno nebitno... čak nisu napravili ni dva različita avatara za dva pola, jbt, nego jedan jedini, neki žgoljavi androgini. Voice acting je slabašan za oba pola, fantasy hero stereotip, veze nema sa postapokaliptičnim settingom... realno, bolje bi mu bilo da ćuti.

 

Generalno, glasova ima negde koliko i u PS:T, što je dvadeset jebenih godina kasnije tragično nedovoljno. Ne smeta mi da čitam, čak se ne slažem sa tvojom ocenom da je loše pisano, ali prosto bi morali da se otvore za malo više zvučne živine™, da bar neki NPC koga ne vodiš ume nešto da kaže <_< Što se tiče onih koje vodiš, štaznam, meni su baš zanimljivi i sestra Matkina i mala Rhyn, voleo bih da vidim šta će i kako sa njima biti do kraja. Istini za volju, anti-Khalid i anti-Jaheira su mi prilično mlaki iako njega još uvek vucaram.

 

Za mehaniku se ne slažem. Naravno da je podložno zloupotrebi, malo koji sistem nije, ali ako već powergejmuješ nema smisla da se žališ kako je lako. Šta znači "ne biram opcije koje mi daju manje od 90% sanse za uspeh", FFS? Zašto ne biraš? Maksimalno sprcati intellect pool na svaki razgovor, pa posle kompenzovati napicima... OK ako ti se tako sviđa, ali ako ti se ne sviđa - a ti nemoj. Ja tako ne radim i sasvim mi je OK da nekad fejlujem u razgovoru - to daje draž igri, nekad i otvara nove opcije koje u slučaju uspeha ne bi ni bile na raspolaganju. Pritom, najebaćeš u delovima kad razgovor prosto ne bude opcija, kao npr. u onom lavkraftovskom mauzoleju kad moraš da prođeš šest hiljada kultista koji piče critical hit za critical hitom da bi došao do njihovog vođe (i razgovorom ga ubedio u šta god hoćeš, naravno <_< )

 

Mene mehanika nervira iz drugih, apstraktnijih razloga. Sve mi je teže da prihvatim koncept trošenja resursa na razne akcije... kao, ako se napregnem i pokušam da se nečega setim, onda jedno vreme budem malo gluplji i tuplji, dok ne odspavam? Ako se potrudim da se sakrijem, uspeo u tome ili ne, biću trapaviji do kraja dana, biće mi teže da to ponovo pokušam? Ne znam, žulja me to negde duboko, kao i većina mozgovnih potomaka Monte Kuka <_<

 

Sve u svemu, voleo bih više originalnosti i manje robovanja Plejnskejpu po pitanju plota. Ovo preslikavanje deluje kao neki bizarni omaž originalu, s tim što su ključni elementi sjebani (ko je i šta je TNO ne znaš do kraja igre, a ovde ti se za Last Castoff sve objasni u prvih pola sata... pa onda još nailaziš na druge castoffs non-stop, da bi na kraju završio u rajskom vrtu u kom su apsolutno svi castoffs... mislim, kome je to zvučalo kao dobra ideja?) Dočim bih po pitanju mehanike ipak voleo malo manje originalnosti; ovo sa konstantnim punjenjem i pražnjenjem tri resursa s vremenom postane dosadno.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Obožavam ove gluposti iz Crusader Kingsa:

 

17155829_431481653858282_445344719568779

 

@Calavera @Weenie

 

Ne deluju mi ohrabrujuće vaši opisi Numenere. Svakako nisu dovoljno dobri da bih je igrao pre Witchera 3 ili PoE.

Link to comment

Za Witchera ne znam (a i nije isti žanr), ali meni je Numenera daleko bolja od Pillars of Eternity koji me je toliko smorio da ga nisam ni završio.

 

Generalno, mnoge od mojih zamerki mogle bi se rešiti jednom dobrom zakrpom, samo što se to neće desiti. Ali igru svakako vredi probati, pogotovo ako nisi igrao Planescape: Torment na koji tako agresivno pokušava da liči.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Za mehaniku se ne slažem. Naravno da je podložno zloupotrebi, malo koji sistem nije, ali ako već powergejmuješ nema smisla da se žališ kako je lako. Šta znači "ne biram opcije koje mi daju manje od 90% sanse za uspeh", FFS? Zašto ne biraš? Maksimalno sprcati intellect pool na svaki razgovor, pa posle kompenzovati napicima... OK ako ti se tako sviđa, ali ako ti se ne sviđa - a ti nemoj. Ja tako ne radim i sasvim mi je OK da nekad fejlujem u razgovoru - to daje draž igri, nekad i otvara nove opcije koje u slučaju uspeha ne bi ni bile na raspolaganju. Pritom, najebaćeš u delovima kad razgovor prosto ne bude opcija, kao npr. u onom lavkraftovskom mauzoleju kad moraš da prođeš šest hiljada kultista koji piče critical hit za critical hitom da bi došao do njihovog vođe (i razgovorom ga ubedio u šta god hoćeš, naravno <_< )

 

Mene mehanika nervira iz drugih, apstraktnijih razloga. Sve mi je teže da prihvatim koncept trošenja resursa na razne akcije... kao, ako se napregnem i pokušam da se nečega setim, onda jedno vreme budem malo gluplji i tuplji, dok ne odspavam? Ako se potrudim da se sakrijem, uspeo u tome ili ne, biću trapaviji do kraja dana, biće mi teže da to ponovo pokušam? Ne znam, žulja me to negde duboko, kao i većina mozgovnih potomaka Monte Kuka <_<

 

kako zasto, pa zato sto mi igra to dozvoljava. ono, voleo bih i ja da prestanem da dominiram svakim razgovorom usled nedostatka skill poena, ali ako imam izbor izmedju toga da mi perception check prodje ili ne, normalno da cu izabrati prvu opciju. cak i u onih par situacija u kojima sam fejlovao check sam prosto dobio priliku za popravni. kako ti to radis, namerno ne ulazes skill poene da bi video kako ce se stvari dalje odvijati? :D

 

a ovo drugo ti je klasican vinizam <_<

Link to comment

Ne mislim na izbor skilova, naravno da imaš pravo da sagradiš lik kako hoćeš, pričam o Effortu - to je mehanika zamišljena da predstavlja forsiranje, potez na koji se odlučuješ kad ti je ishod baš važan, ne opcija na koju se odlučuješ bukvalno svaki put da bi nabudžio šanse za uspeh preko 90%. Dakle probaj da pričaš sa ljudima bez trošenja Efforta, čisto da bi video kako će se razgovor razvijati.

 

Naravno, u originalnom tabletop sistemu nije bilo predviđeno da ti jasno piše kolike su ti procentualne šanse za uspeh, ni da imaš na svakom koraku ajteme kojima ćeš nadoknaditi uložen Effort tj. dopuniti Pool. Zato i kažem, nije najsrećniji izbor RPG sistema za adaptaciju u CRPG. 

Link to comment

pff, onda su se zestoko zajebali s implementacijom. gledano cisto iz ugla samog gameplaya, nema nikakvog razloga da se effort ne koristi u svakoj prilici.

Link to comment

Pa to. Meni se u inventaru gomilaju ta sranja kojima se leči Might, Speed, ili Intellect, ali ja to obično trošim samo posle nekog (retkog) peglanja. A od skilova imam i Persuasion, i Intimidation, i ono treće.... Deception, tako da šanse nisu loše ni bez korišćenja Efforta.

 

Da su adaptirali npr. klasičan d20 sistem, pravio bi Diplomacy check na slepo, ne znajući koliki broj ti treba na kockici. Ne bi ti igra rekla "Da ubediš ovog sagovornika potrebno je da rolaš osam ili više, a ako potrošiš malo Harizme biće ti potrebno da rolaš dva ili više".

Link to comment

E da, još jedna neshvatljiva sitnica (pored tragičnog manjka voice actinga) je to što nema day-night ciklusa. WTF, koliko je to teško implementirati, to ima svaka ovakva igra u poslednjih sto godina?! Čitam da se dan pretvori u noć samo ako fejluješ onaj kvest sa satom na prvoj gradskoj mapi, ali ni onda nema ciklusa nego je svugde stalno noć. Kakve su im to gluposti?

Link to comment

to ti ja pricam, vec sam poceo da se brinem sto sam te natkukao -_- mozda je to bila jedna od onih stvari koje su misteriozno nestale iz gotove igre.

 

mada verovatno ne bi bilo previse smisla ubacivati noc u igru. ako bi po mraku bilo manje ljudi na ulicama, morao bi da cekas dan da ih ponovo vidis, a ako bi svi i dalje bili tu, u cemu bi bila poenta promene dana i noci? plus sto ima nekoliko questova koji odmicu dalje dok ti spavas, a ako bi ubacio i noc, morao bi temeljno da pazis na svaki quest i procenjujes koliko ce se radnja brzo odvijati.

Edited by Calavera
Link to comment

Pa to. Meni se u inventaru gomilaju ta sranja kojima se leči Might, Speed, ili Intellect, ali ja to obično trošim samo posle nekog (retkog) peglanja. A od skilova imam i Persuasion, i Intimidation, i ono treće.... Deception, tako da šanse nisu loše ni bez korišćenja Efforta.

 

trebalo je da budu bar 50% teži skil-čekovi pa pošto su već napravili da se mogu koristiti napici u dijalozima, da oni imaju stratešku funkciju. to bi bilo čak i odlično

ali ne naravno...

 

 

E da, još jedna neshvatljiva sitnica (pored tragičnog manjka voice actinga) je to što nema day-night ciklusa. WTF, koliko je to teško implementirati, to ima svaka ovakva igra u poslednjih sto godina?! Čitam da se dan pretvori u noć samo ako fejluješ onaj kvest sa satom na prvoj gradskoj mapi, ali ni onda nema ciklusa nego je svugde stalno noć. Kakve su im to gluposti?

 
jako puno posla zbog noćnog osvetljenja i rendera svih mapa ako si gledao za PoE dok se radio kad su pokazivali isijavanje iz prozora koje predstavlja specifičan izvor svetla itd. sto kuraca. nezgodacija sa izometrijskim junitijem u odnosu na 2d endžin je upravo osvetljenje jer celokupni posao je isti na kraju kao da se radi obična 3d grafika. zato sam protiv izometrijske grafike, nema to smisla više, postalo je težak kič. npr. shadow tactics: blades of the shogun pogle kako izgleda isto juniti pa reci ima li smisla izometrija u dveiljadesedamnaestoj
zamisli rpg koji bi tako izgledao i imao neke takve aspekte igrivosti uf... 
Edited by Krošek
Link to comment

Ali ono navodno jesu odradili sve noćne mape - možeš da promeniš fejlovanjem jednog kvesta da bude stalno noć svugde - samo se nisu setili da uspostave prirodan dan-noć ciklus. Ako odradiš taj kvest kako treba (ili ga ni ne započneš) onda bude stalno dan, ako ga fejluješ onda bude stalno noć. Meni to zvuči kao neobjašnjivo imbecilan izbor. Isto kao i ovo sa avatarom. Osim ako nisu insistirali na nekoj unisex poruci, zašto pobogu isti avatar za muškog i ženskog lika, zašto ne možeš da biraš izgled, koliko bi bilo teško da su naređali pet-šest sličica za svaki pol kao selekciju i gotovo?

 

A Shadow Tactics izgleda odlično, IMHO.

Link to comment

nije svugde samo na jednoj mapi lol

 

da shadow tactics razvaljuje svaki ekran je "ka' prerenderovan" i tako se brzo uzivis da ti je svejedno i okretanje kamere i zum nista nije problem

 

e: inace razbija igra, preporuka

Edited by Krošek
Link to comment

Meni je baš sistem borbe bio malko nespretan dok se nisam navikao - nije ni blizu versatilan kao u Skajrimu recimo (Gwent nisam igrao, dosadno jebi ga :D ) ali sve više mislim da uopšte nema smisla rangirati Witchera protiv Skajrima. Mogu se upoređivati, ali više upoređivati po svojim razlikama, Skajrim je sjajan zbog potpune slobode i ekspertski odrađenog kraftovanja i mogućnosti kombinacija, dok je u Witcheru crafting dosta siromašan, i igra je strukturna, ali je priča genijalna. Skajrim je potpuna sloboda i velika kutija lego kockica da svako napravi ko šta voli, dok je Witcher kao da sedneš u dosta dobar film i da upravljaš filmom.

 

I neverovatno koliko su napravili likove koje smesta zavoliš bez velikog uvoda. Kad sam počeo trojku nisam nijednu knjigu pročitao niti imao pojma ko je ko, a tokom tog što si pomenuo, Battle of Kar Morhen, pa došlo mi da ronzam ko pitjkica. Ne mogu ni da ti opišem koliko je kraj main questa zahvalan, čak i ako se smoriš negde u sredini, izdrži jer kraj vredi svaku paru. I bez spoilera samo da ti podvučem najveću draž igre - pazi kakve odluke povlačiš, čak i naizgled minorne, odluke imaju posledice.

 

 

Ja sam zbog sistema poceo na normal ali je i tu prvih par nivoa bilo povuci potegni, tipa cak me je i Vesimir u tutorialu posteno izlemao.

Iskreno mislim da nikada nisam potpuno skontao counter kako se radi ili ga jednostavno nisam koristio. Posle sam se toliko uvezbao da sam oko 10og nivoa upalio scaling za protivnike, oko 18og stavio na predzadnju tezinu a oko 25og stavio na death march. Doduse na death march se stvarno cesce gine, ali boss fights imaju potpuno drugu draz pa od onoga da se zaletis i razmlatis ko vrucim nozem kroz puter, dolazis u situaciju da biras ulja, napitke, signove, strategije itd sto bas dosta pomaze da se uzivis.

 

Sinoc sam zavrsio osnovnu pricu i odmah se bacio na Hearth of stone, tek sam pri pocetku i cini mi se dosta vise filmskija nego li osnovna prica. Plus uvek je lepo kada naletis na novog Bossa o kom ne znas nista (onu zabu u kanalizaciji sam tukao jedno 20minuta u pokusaju kada sam uspeo da je sredim i bar jedno 30 dok sam se vezbao.) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...