Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Meni je sa Martinom sve bilo onako, hit & miss. ASOIF je remek-delo, A Song For Lya sam takođe obožavao, taj Fevre Dream mi je prilično tralala skok na vampirski bandwagon... one Wildcards ili kako se zovu nisam mogao, probao sam tek nešto malo.Čitao sam još priča kojima se imena ne sećam, ali nekako su ostavile space-opera utisak što baš i nije, štajaznam. U svakom slučaju što se mene tiče - ASOIF, Lya, pa deset praznih mesta.
Teško da je vampirski bandwagon 1982. a i Fevre Dream je više o Misisipiju i parobrodima i epohi. Rekoh, romani su Martinu bili sekundarni do Ice and Fire.A i ne možeš mi reći da nisu remek-dela:Sandkings, Portrait of His Children, Skintrade, Meathouse Man, Nightflyers, With Morning Comes Mistfall i dobar deo Tuff serijala. Ali, Sandkings pre svega, jedna od najboljih SF priča svih vremena (da, bio sam toliko slobodan).
Link to comment

Toliko je dobra da je se jedva sećam. Naslov znam što znači da sam čitao, ali... to je ono nešto sa kao nekim mravima-ljubimcima koji evoluiraju, pa rastu, pa štajaznam?

Link to comment
Toliko je dobra da je se jedva sećam. Naslov znam što znači da sam čitao, ali... to je ono nešto sa kao nekim mravima-ljubimcima koji evoluiraju, pa rastu, pa štajaznam?
Touché! To je ta, ali ja sad ne znam šta da ti kažem, osim da možda probaš da je pročitaš ponovo, pošto je priča nestvarno dobra.Čekaj, a Portreti njegove dece i avanture Tuffa su ti isto sranje? Edited by Lrd
Link to comment
Znaš kako, možda je vreme da se bude advokat debelog. Martin je fenomenalan pisac, jako ozbiljan i jako temeljit. Ako mu pogledaš bibliografiju, primetićeš smešnu količinu napisanog u odnosu na rok trajanja. Prvi roman može da se preskoči (ja ga jako volim), kolaboracija sa Tatlovom je super, ali možda nije za svakog, a ostalo...čista poezija, simfonija. Čovek je genije i jako temeljito pristupa pisanju svega. Ono što hoću da kažem je i da možeš da ideš u širinu sa njegovim delom i doživećeš vrhunsko uživanje.
Ја лично мислим да је Мартин један од понајбољих живућих писаца који на енглеском пише, и уз Урсулино 'женско писмо'нешто најбоље и уметнички најозбиљније што се од Господара Прстенова појавило у жанру. Са друге стране имајући у виду ове његове Wildcards нисам сигуран колико је темељит, читајући, његов блог у то још више сумњам, више се понаша као какав трговачки путник који утрапљује калнедаре, фигурице и ко зна какве глупости него писац. Можда је то његов начин да се бори против стреса, нисам сигуран... :unsure: Иначе Станис ми је после овог поглавља опасно прирастао за срце. Edited by porucnik vasic
Link to comment
Ја лично мислим да је Мартин један од понајбољих живућих писаца који на енглеском пише, и уз Урсулино 'женско писмо'нешто најбоље и уметнички најозбиљније што се од Господара Прстенова појавило у жанру. Са друге стране имајући у виду ове његове Wildcards нисам сигуран колико је темељит, читајући, његов блог у то још више сумњам, више се понаша као какав трговачки путник који утрапљује калнедаре, фигурице и ко зна какве глупости него писац. Можда је то његов начин да се бори против стреса, нисам сигуран... :unsure: Иначе Станис ми је после овог поглавља опасно прирастао за срце.
Stoji to što si rekao, a i on se promenio od Ice and Fire. Pa samo taj serijal ima za sada više knjiga nego što je napisao romana pre toga. A u Wild Cardu je urednik.Ali, u pravu si što kažeš da je počeo malo da brlja. Meni je neverovatno, ali neverovatno da su u štampu A Dance with Dragons otišle tri cipele Daenerys. Stari Martin bi sebe verovatno ubio zbog tako banalnih propusta. :)A što se tiče pisaca na engleskom, nije da ih znam nešto mnogo van žanrova, ali Gene Wolfe je i dalje aktivan, a tu je i bog zvani James Ellroy.
Link to comment
Toliko je dobra da je se jedva sećam. Naslov znam što znači da sam čitao, ali... to je ono nešto sa kao nekim mravima-ljubimcima koji evoluiraju, pa rastu, pa štajaznam?
Vini,izvini, ali.,.. :isuse:
Link to comment
... ali neverovatno da su u štampu A Dance with Dragons otišle tri cipele Daenerys. ...
ne kontam, moze pojasnjenje?glede debelog, i meni se dopao jos prilikom prvih susreta kroz sirijus, ali od svih ovih pripovijetki cije ste naslove pomenuli, sjecam se da sam citao "Pjesmu za Liu", "Sa jutrom se dize izmaglica" i "Pjescane kraljeve", i sjecam se da su mi se sve tri bas svidjele - ali se sad ne mogu sjetiti detalja ni jedne osim "Izmaglice" (cini mi se da je naslov bio tako preveden u sirijusu.
Link to comment
ne kontam, moze pojasnjenje?
Kada je Deni uletala u arenu da obuzda zmaja, izgubila je sandalu. Nekoliko poglavlja kasnije piše da joj je jedna sandala spala dok je letela, tako da je drugu bacila pored pećine jer je bila beskorisna. Neverovatno, ali istinito.
Link to comment
Vini,izvini, ali.,.. :isuse:
Touché! To je ta, ali ja sad ne znam šta da ti kažem, osim da možda probaš da je pročitaš ponovo, pošto je priča nestvarno dobra.Čekaj, a Portreti njegove dece i avanture Tuffa su ti isto sranje?
Te dve nisam čitao a Sandkings, jebiga, očigledno me se nije nešto dojmilo čim sam je zaboravio... ali verovaću vam na reč da valja.A Song for Lya, sa druge strane, bi stvarno trebalo da bude lektira. Savršen primer kako izbeći zamku žanrovskih konvencija, i koristiti SF setting da bi se ispriča jedna odlična priča. Ne znam da li je za to dobijao nagrade; ako nije - trebalo je.
Link to comment

Izgleda da je vreme da ponoviš gradivo. Makar ja gledam da sve što iole vredi isčitam makar dva puta, s obzirom da ima gomila litereture koju sam čitao pre dvadeset i više godina.S sazrevanjem menja se i doživljaj onog napisanog, tako da se mnoga dela dožive na sasvim drugačiji način. Volf mi sada leži kud i kamo više no u mladosti.

Link to comment

Pazi mene koji sam ladno promašio ovaj topik. A imam da kažem toliko toga :lol:Ne čitam nagađanja i srbo-teorije po raznim fan sajtovima, pa da pitam ovde lokalne teoretičare:- je l' i vi mislite da je Đon sin Regara i Lijane, a ne onog mrsomuda Neda Starka?- Đon je morao da zagrize metak da bi kao častan čovek bio sa jedne strane oslobođen zakletvi crne bratije ("Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death."), a sa druge da bi ga Melisandre rebornovala kao Azora, je l' tako?- kad je Džejmi bio besan što je izgubio "sword hand", pomislili ste na isto šta i ja, je l' da? :lol:

Link to comment
Ne čitam nagađanja i srbo-teorije po raznim fan sajtovima, pa da pitam ovde lokalne teoretičare:- je l' i vi mislite da je Đon sin Regara i Lijane, a ne onog mrsomuda Neda Starka?- Đon je morao da zagrize metak da bi kao častan čovek bio sa jedne strane oslobođen zakletvi crne bratije ("Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death."), a sa druge da bi ga Melisandre rebornovala kao Azora, je l' tako?- kad je Džejmi bio besan što je izgubio "sword hand", pomislili ste na isto šta i ja, je l' da? :lol:
1. Naravno. Mnogi misle suprotno zato što im to deluje "previše očigledno", ali kenjaju.2. Ne. Nema nikakve potrebe da se oslobađa zakletve, njegov glavni i jedini posao je severno od Zida. Ne očekuješ valjda da siđe do King's Landinga i umeša se u dinastičke sukobe? Takođe, Azor Ahai je samo simbolično nekakav epski Mesija, ako je Jon u toj ulozi onda je to od rođenja. (Ja ipak mislim da je Dany.)3. Na početku Drawing of the Three, kad Kingov protagonista (revolveraš) izgubi veći deo desne šake, u sebi kaže sledeće: "I jerk off left-handed. At least that's something" :D
Link to comment

I da i ne; ne mislim da će Džon da se umeša u dinastičke sukobe, mislim da će Džon da preuzme realm nakon što reši tu buraniju na severu (a zakleo se inače kao Noćobdija da neće - a njemu je kao liku vrlo stalo do sopstvene reči i zakletvi). Šta bi inače uradio tako mlad kad završi to gore, ode u prevremenu boračku penziju kao ovi naši '46? Napravi tamo kod Hardhomea vikendaju i peca? Što kažeš ti, sasvim je očigledno, a samim tim i vrlo verovatno da će se spariti sa Deni kao vršilac dužnosti direktora Vesterosa doo. I Melisandra koja u vatri traži Stanisa (kao Azora), sve češće ugleda Džona, ali kao da ne može da sabere 2 i 2. Ples sa zmajovima me i nije toliko razočarao per se, FFC mi je bio dosadnija knjiga od ove. Kapiram ja da on hoće da obezbedi vreme za koje zmajevi treba da narastu pre odlaska u Vesteros i da se Deni malo vežba u kraljevanju i oslobodi dečije naivnosti i dobrote, ali malo mi bezveze što izvadi kao iz rukava Coningtona i Aegona kao u Dinastiji. Ili što je radio build up kako će Victarion i Iron Fleet napraviti ršum u Slaver's Bayu i onda od toga na kraju ne bude ništa. Jedva čekam i da vidim šta je nameravao da uradi sa Rikonom, hoće li se ovaj pojaviti sa "Srbija do Skagosa" majicom u presudnom trenutku ili ne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...