Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

  1. 1. Од Плеса очекујем:

    • Ништа
    • Нешто
    • Да Мартин превазиђе самог себе
    • Биће само ново измузавање пара од несазрелих мушкараца и сексом закинутих тиинејџера
    • Да идући наставак испишу Лукић и Шнајдер у две руке
    • Да идући наставак испише Ноле Четник
  2. 2. Не могу да дочекам да прочитам нове авантуре:

    • Бабиног унучета на Зиду
    • Принцезе на змајском зрну (јајету)
    • (Не)духовитог златокосог Биберчета


Recommended Posts

Мислим да одбрана нашег драгог дебелог може да будне и малко обимнија. Некако си се лако предао. ;) Сретна времена Диме, Достојевског...тај хiх век. :wub:
tacno negde benjamin citira bodlera koji, kada ga pitaju zasto pise tako puno i serijalno, odgovara: gospodo, ja sam prvo obrtnik :D
Nije da nije bilo i u XX veku, npr. Elrik je izlazio u nastavcima, pa naknadno skrpljen u knjigu. Taj način izdavanja je bio all the rage u Meiđi Japanu, nikad ne bi izdali Kokoro da nije pisan kao kolumna za Asahi Šimbun, da se domaćice navuku.
elrik ipak zaista sekvencijalan. odnosno poput npr. konana elrikove price su zavrsene i ne moras cekati sledeci broj science fantasy-a da vidis sta je bilo posle. npr. mogao si samo procitati dreaming city i biti sretan s tim.ali inace se slazemo. Edited by kim_philby
Link to comment
tacno negde benjamin citira bodlera koji, kada ga pitaju zasto pise tako puno i serijalno, odgovara: gospodo, ja sam prvo obrtnik :D
Знао сам да има и до несрећног Валтера да дођемо. :isuse: Још само нам жижкасти фали. :fantom: Иначе, потпуно сте у праву друже Киме, него појавише се они романтичари који су почели да нагризају ту истину о уметницима као занатлијама пре свега...и дођосмо ту где јесмо, где ...но то је тема за савремену уметност...
Link to comment

uspela sam da izdrzim da mi dwd stoji na polici do prvog velikog puta i procitam knjigu iz dva cuga po avionima i aerodromima. lepo ste mi spustili ocekivanja i ja sam zavrsila knjigu krajnje zadovoljna. oko sredine sam pocela da se nerviram pa sam tu napravila pauzu od sedam dana, uzelela se i onda procitala ostatak u cugu.previse je likova, nije bilo potrebe da se vracamo na likove koje ne pratimo u ovoj knjizi, zakukuljeno i zamuljano je, ali mu oprastam zbog atmosfere knjige i sjajnih sporednih prica (koje, istini za volju, nemaju veze sa glavnom radnjom ali je uzivanje citati ih). martin je u knjizi savrseno slozio pricu o ovom svetu. ostatak u spoileru.

i mene nervira daenerys sa losim odlukama, ali mi se svidja sto je martin nije odmah posadio na zmaja i od nje napravio omnipotentnu vladarku. nista iz njene proslosti u pentosu ni zivota koji pratimo od pocetka serijala ne ukazuje na to da ce ona sa lakocom 'odrasti'. naprotiv. daenerys je ziva ne zato sto je od zmajske krvi (od cega smo videli samo da je vatrostalna), vec zato sto dovoljno ljudi, ukljucujuci i nju, veruje da joj krv i zmajevi daju snagu i moc. martin lepo kombinuje mitove o zmajevima, o targaryenskoj krvi i njihovoj sposobnosti da krote zmajeve, sa ociglednom nemoci daenerys oko njene 'dece'. ocigledno krv nije dovoljna, o cemu svedoci oprljeni dornski princ. ovom knjigom, martin pojacava ono sto se meni uvek svidjalo kod njegovog pisanja, da u njegovom svetu nije sve kako 'bi trebalo biti'. na pocetku serijala se cinilo da ce se targaryeni vratiti na iron throne zbog zmajske krvi, dothraki ratnika i na kraju zmajeva, ali, makar za sad, jedini pravi asset te porodice je debeli evnuh. zbog toga oprastam martinu sto nam je ubacio aegona niotkuda. to je deo price o jalovosti robertove pobede koja dobija komletnu definiciju tek u ovoj knjizi.theon: najbolja 'razvijam lik' poglavlja. mislim da mu martin sprema bitnu ulogu u glavnoj prici (ili ce da ga zvekne). sestra mu je takodje cool. tyrion: super na pocetku, malo zabrljano posle. plovidba po reci je sjajno ispricana. penny mi je malo visak, ne znam sta ce dalje sa njom da radi...jon: ne mogu da mu se ne iskenjam na clifhanger. zasto? zasto? ostatak je ok mada su mi sporedne price sa wildlingsima skroz nepotrebne (manji problem) i neinteresantne (veci problem). moze biti interesantno pratiti wall u rasulu kad dodje najgora zima. cercei: jadna :( morala bih da procitam ponovo prethodne knjige ako zelim da uzivam u njenom poglavlju. jamie: moglo je i u sledecu knjigu.arya: isto kao jamie. bran: vrlo lepa fantastika, ali meni malo smor. ako pocne da se ukazuje svakome iz drveca, skroz cu se smoriti.boltoni su glupavi likovi, no njih vidimo iz ociju njihovih neprijatelja. bilo bi interesantno uci u glavu sinu, makar na jedno poglavlje.

Link to comment

Najzad sam i ja završio. Utisci pomešani - ne mogu da kažem da sam nešto posebno razočaran, obzirom da sam i očekivao nešto slično FFC-u, ali činjenica je da knjiga ima previše delova koji mi nisu legli. Generalno - nešto slabiji character development i previše Meerena, ali nešto bolji pejsing i više bitnih i wow dešavanja nego u FFC i više severa i zida, tako da bih možda dao malu prednost u odnosu na FFC. Detaljnije u spoileru:

Prvi utisak je da je dobar broj poglavlja vezanih za tri glavna lika napisan samo da bi bio napisan, tj. zbog toga što ih dugo nije bilo. To posebno važi za Tiriona sa kojim evidentno Martin nije znao šta da radi nakon Volantisa. Slično i sa Džonom koji kreće super (Slint+Stanis), a onda ostatak knjige razvlači priču kako bi bildovao onaj poslednji cliffhanger, ali to čini prilično neubedljivo. Štaviše, da nisam pre čitanja čuo za taj cliffhanger, verovatno bi pomislio wtf, otkud sad to? Sličnost sa Cezarom primećena.Kod Deni obrnuto - počinje do zla boga sporo i mlitavo, ali mu je zbog onog poglavlja kad je prvi put uzjahala zmaja sve oprošteno. Najlošija poglavlja u knjizi su poglavlja tri glavna junaka.Druga stvar, previše Meerena i premalo Westerosa. Čitaoci se jesu vezali za likove, od kojih je dobar broj trenutno preko bare, ali su se još više vezali za opise Westerosa, za sever i zid, za porodice, lordove i borbu za presto. Meerenska poglavlja sam čitao sa minimumom pažnje.Treća stvar - uvođenje Egona u priču u petoj knjizi je previše jeftino, jebena DInastija. Tu me baš razočarao.Četvrta stvar - cliffhangeri. Jeftino, jeftino - naročito onaj sa Džonom. Usput je u istom poglavlju provukao i daleko najzajebaniji cliffhanger u seriji i ujedno onaj koji me daleko najviše zanima (pismo Remzija Boltona) i o kome bi voleo da pročitam neke teorije.:DOčigledno da su mu se cliffhangeri osladili nakon FFC, ali mislim da je ovo malko previše. Mali Martel - koja je na kraju svrha njegovih poglavlja, osim onog poslednjeg? Taj deo priče oko pakta Dorne i Targa mogli smo saznati i samo iz Deninog ili Baristanovog POV-a.Mislim da knjizi nedostaje razrešenje jedne aktuelne priče da bi bila odlična - makar bitka za Meeren, ako ništa drugo.Generalno mislim da su FFC i DWD zajedno mogli da čine jednu odličnu knjigu. Odlične i dobre stvari:Teonova poglavlja su pravi Martin. Muka, patnja, jednom rečju jezivo - ali, mi se veoma dopao način na koji je opisao Teonove dileme. Takođe, nema leba bez dobrog negativca - bez Boltona bi ovo bila daleko najslabija knjiga u serijalu.Brenova poglavlja odlična, ali žalosno malobrojna. Uopšte, kompletna severna priča mi se svidela, jer smo upoznali još neke porodice i njihove različite motive za svoje postupke i različite osećaje odgovornosti.Ono što paculla reče - kod Martina se nikada ne dešava ono što očekuješ - totalni razarač stereotipa. Najbolji primer je poslednje Denino poglavlje, gde nakon što je uzjahala zmaja, odlučuje da se peške vrati u Meeren jer ne može da ga kontroliše. Ne baš fantazi na koji smo navikli, zar ne? Ali, zato mi je Martin i gotivan.Sve u svemu, i ja sumnjam da će ovoliku priču uspeti da spakuje u još dve knjige, jer bi već u prvoj polovini sledeće Deni morala da počne da pakuje kofere, a to ne vidim čak ni u najavi.

Link to comment

Jel ima neka teorija za Remzijevo pismo? Taj cliffhanger je baš surov. btw, i u CoK i ovde sam shvatio da ja u stvari navijam za Stanisa. :lol: (a nije smešno)Sad sam se setio nečega što me dodatno zabrinulo - ona priča kako je ludi Eris šacovao Tivinovu ženu mi smrdi na još jednu Dinastiju sa Impom u ulozi Adama.

Link to comment
Jel ima neka teorija za Remzijevo pismo? Taj cliffhanger je baš surov. btw, i u CoK i ovde sam shvatio da ja u stvari navijam za Stanisa. :lol: (a nije smešno)Sad sam se setio nečega što me dodatno zabrinulo - ona priča kako je ludi Eris šacovao Tivinovu ženu mi smrdi na još jednu Dinastiju sa Impom u ulozi Adama.
Ovo prvo, ja pretpostavljam da je on

izašao iz Winterfella u poteri za Theonom i JP, naleteo na one severnjake koji su ih kao držali u opsadi (neki Umberi ili ko su već oni) i odlučio da to predstavi kao pobedu nad Stannisom, što u pismu što pred ostalim lordovima. Mance Rayder je valjda najzad kaput, pa od njega i njegovih divljakuša Ramsey zna da je plan bio da se "Arya" odvede na Zid.

Ovo drugo se 101% slažem, ne znam da li sam se žalio na to ranije ali ekstremno me nervira. Od starta su nam te "krv & čast" ideje koje maltene svi likovi u knjizi imaju bile predstavljene kao kompletne zablude, tj. svako ko je mislio da ga nasleđe automatski kvalifikuje za nešto, gadno se zajebao. Sad odjednom moramo da upumpamo zmajevitu krv u Tyriona Lannistera da bi bio dostojan Dany. Patetično. Plus, meni se jako sviđala ideja da je on Tywinov sin, i jedini dostojan naslednik - sad se to izgleda baca u vodu ni zbog čega.

Link to comment
Ovo prvo, ja pretpostavljam da je on

izašao iz Winterfella u poteri za Theonom i JP, naleteo na one severnjake koji su ih kao držali u opsadi (neki Umberi ili ko su već oni) i odlučio da to predstavi kao pobedu nad Stannisom, što u pismu što pred ostalim lordovima. Mance Rayder je valjda najzad kaput, pa od njega i njegovih divljakuša Ramsey zna da je plan bio da se "Arya" odvede na Zid.

Hm, nije baš tako jednostavno

Zar nije malo riskantno da u pismu govori kako je Stanis mrtav, kad Stanis može sam da pošalje gavrana na zid u svako doba? Šta je uopšte cilj pisma - očigledno želi da izazove neku Džonovu reakciju, ali zbog čega? I zašto nema Ruza Boltona kao potpisnika? Jbt, toliki bildap za obračun Ruz vs Stanis i onda ćorak od cliffhangera (mada mu je ovaj stvarno dobar). Vidim da teorije idu od one da je pismo napisao Mens Rajder do one da su i Ruz i Stanis mrtvi.

Edited by Ivo Petović
Link to comment

Prvo, Boltonova ekipa verovatno osnovano sumnja da Stannis jeste mrtav, tamo negde u snegu. Drugo, cilj pisma je isključivo da se ubudži malo drame pred završne scene Džonovog poslednjeg poglavlja u knjizi. Nema apsolutno nikakvog in-character razloga da Ramsey odjednom piše Straži - niti može da očekuje da će mu izaći u susret, niti je on neki schemer kao tata mu, niti bi traćio vreme na pisma kad očigledno voli direktno da interveniše. Dakle, writer fiat.Treće, te teorije koje pominješ nisam čitao, ali GRRM fanovi su čuveni po svom besmislenom meta-thinkingu. Uvek je nešto u stilu "Hmmm, šta li je ultra-komplikovano smislio moj omiljeni & nepogrešivi & nedokučivi autor ovog puta?! Znam, Špansku inkviziciju!" Zašto bi, pobogu, Mance pisao u ime Ramsey Boltona? Zašto bi Stannis i Roose bili mrtvi, ako smo već videli reunion Theona i Ashe u Stannisovom logoru? Zar ne zaslužuju ta dva lika onscreen smrt? Zašto bi tata potpisivao Ramseyevo pismo, ako je on Arijin muž i Lord of Winterfell?

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Naravno da su te teorije uglavnom gluposti, ali

Da bi Boltonovi verovali da je Stanis mrtav nije dovoljno samo da su pobedili Ambere ispred Winterfella, već su morali i da se suoče sa Stanisom, na ovaj ili onaj način. Mislim, zašto bi verovali da je Stanis mrtav u snegu, ako nikakve vesti o njemu nemaju - sigurno nisu uzeli njegov sudbinu zdravo za gotovo? Drugo, Remzi izričito pominje sedmodnevnu bitku, a prosto mi je neverovatno da je istu kompletno izmislio (a bitka protiv Ambera sigurno nije trajala 7 dana). Zatim, šta je sa Menderlijevim ljudima sa jedne i Karstarkovima sa druge strane? Više puta je naglašeno da su severnjaci sa Boltonovima samo zbog lažne Arje Stark - ako nje više nema, šta je sa njihovom lojalnošću?Mislim da svrha pisma nije samo da se nabudži drama, sigurno da se tu krije nešto više, možda čak i slom Boltona, pošto je pismo zvučalo pomalo očajnički. Pretpostavljam da je Mens (Abel) uhvaćen i ispričao plan o otmici Arje, ali ovaj deo oko Stanisa i Reeka pruža stvarno svakakve mogućnosti za teoretisanje. Mislim, zbog čega Remzi misli da je Teon uopše na zidu?

Link to comment

moja teorija o autoru pisma.

mance je prirodna alternativa remseyju, jer on zna sve informacije iz ovog pisma koje i mi znamo da su tacne, ali mislim da on nije poslao pismo. makar ne sam.da vidimo prvo tehniku posto tu grrm nikad ne gresi. da bi se poslalo ovakvo pismo, treba ga napisati i poslati. treba ti papir, gavran, i treba znati kako poslati gavrana na pravo mesto. ajde da pretpostavimo da maesteri u sred rata i pred (ili za vreme) bitke ne smeju da salju pisma dok im gazda ne odobri, sto je razumno. ako je stannis ziv, niko iz njegove svite ne bi mogao poslati gavrana bez stannisovog odobrenja. dolazak jona bi mozda pomogao stannisu, ali ne lici na njega da ga mami ovakvim pismom, pa sigurno on nije posao pismo. stannis nema nikoga oko sebe za koga bih pretpostavila da vodi svog maestera i gavrane. seca li se neko?druga verzija je da je pismo stiglo iz winterfella. meni nekako ne deluje da ga je remsey poslao. sta ce njemu jon? ili mance-ova svita? ne verujem da on sad uopste misli na jona. ako stannis nije mrtav, dolazak jona bi samo pomogao stannisu. ako je mrtav, sta ce mu da mami jona sa zida da se sibaju oko winterfella?ako nisu boltoni, a jeste neko iz winterfella, onda mora biti theon. on je tu ziveo, mozda je naucio da barata sa gavranima, zna kako da se usunja svuda. ako je u winterfellu i stari maester starkova, theon ga poznaje. naravno, ne znam bas da li bi pomogao theonu, ali detalje tu ne znamo. mozda se sazalio. po ovom scenariju, theon je poslao pismo pre nego sto je pobegao sa laznom aryom. razlog? da izmami jona da dodje, jer ako bekstvo ne uspe, remsey ce ga sporo muciti. jedini spas bi mu bio da ga ubije jon snow u osveti. ako pobegne uspesno, opet mu je nekako svejedno. njemu nista gore ne moze da se desi. mozda hoce da kaze jonu da su mu braca ziva? [volim theona i zelim da bude bolji :D]jedino mi se tu ne uklapaju informacije o manceu. mozda mu je jedna od 6 zena ispricala? mozda mu je on ispricao? mozda su zajedno smislili pismo?meni je ova teorija prva pala na pamet jer ovo treba da napise neko ko zna remseyjev stil i *narocito* zna kako da izazove jona. zna mozda i mance, ali theon svakako bolje. mance mozda ne bi znao da napise reek umesto theon.

Link to comment

Evo moje teorije. Stannis nije mrtav, mozda je zarobljen. Vjerovatnije, Boltonovi i Stanisovi su zauzeti bitkom usred mecave, gdje se ne zna ko koga. Ramsay je ili ubio oca i preuzeo kontrolu nad dijelom njegovih ljudi, ili mu je dosadila zajebancija u snijegu i ide na Zid na svoju ruku. Mance je ziv i zarobljen i ima svoj cunning plan. Theon i 'Arya' a mozda i Asha su relativno sigurni sa Braavoskim bankarom.Daenerys ide na istok sa Jhaqom (jel Valirija na istoku?). Tu negdje nadju i Geriona Lannistera i Marwyna. U povratku nadam se na brzinu pregaze Mereen ili ga preskoce skroz a negdje usput pokupe Salmyja. Tyrion ce se vec snaci.Jon nadam se da se nece povampiriti, samo ce da mu zasiju rane a hladnoca i zid ce mu pomoci kao sto su Aemonu pomogli da dozivi stotu.Na zidu, Shireen's greyscale ce da se rasplamsa. Patchface ce biti neki faktor, mozda i pozitivan. Vizija Melisandre o tvrdjavi gdje se polako gase vatre, meni lici na pecinu gdje su se sklonili Bran i Children Of The Forest. Ali ne znam kuda bi Bran mogao da ode ako je Wights osvoje.

Edited by djili
Link to comment

@Petović: Boltonovi znaju samo da je Stanis odavno pošao iz Deepwood Motte, a da do Winterfella nije stigao. To je dovoljno da se zaključi da je mrtav, bar za potrebe patkometrije u pismu. ("Imam njegov čarobni mač, haha!") Onaj detalj o sedam dana bitke je čista pesnička sloboda, ne bi ni protiv koga trajalo sedam dana, posebno protiv polusmrznute Stannisove ekipe. @paculla: Bez uvrede, ali ideja da je jadni Theon napisao to pismo je još sumanutija od one da ga je napisao Mance :D Na stranu odakle njemu hrabrosti i prilike (i motivacije) da to uradi, otkud mu ideja da je Abel = Mance, da su na zidu Stannisova kraljica i ćerka, Manceov sin, itd.? Neka divljanka mora da je bila jako pričljiva i informisana. I zašto bi koji krasni zahtevao od Jona da njega samog (Reeka) pošalje nazad Ramseyu?!

Vidite na šta mislim kad kažem da su fanovi skloni maničnom preanaliziranju? Pročitaju potpis "Ramsey Bolton" i istog trenutka se bace u histerično nagađanje ko bi to mogao stvarno da bude. Sigurno nije Ramsey Bolton! :isuse:Lepo kaže Dirk Gentley: "If it looks like a duck, and quacks like a duck, we have at least to consider the possibility that we have a small aquatic bird of the family Anatidae on our hands."

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Weenie, ti ko da prvi put čitaš Martina.

Ja mislim da je pismo napisao Remzi, ali način na koji je napisano, kao i to šta je napisano, govori u prilog tome da se iza Remzijeve namere krije nešto više. Stanis je mrtav i ja imam Lightbringer nije nešto što bi bilo izmišljeno u trenutku, bez da postoji makar deo istine u svemu tome. A da Remzi Bolton zaključi da je Stanis mrtav zato što se danima ne pojavljuje ispod zidina i da o tome nepobitno piše u pismu ne pije vodu. Naročito ako je pored njega bio njegov mastermind od ćaleta.Zašto misliš da bi Stanis tako lako bio pobeđen? On ima jednak broj ljudi kao i Boltoni + ima par hiljada severnjaka koje zima nije ni dotakla + je saznao za izdaju Karstarka + ima potencijalne saveznike u Menderlijevima. btw, ova teorija za Teona je toliko sumanuta da mora da je tačna. :D A taman sam na kraju onog poglavlja kad Bravoški bankar i Teon dolaze kod Stanisa povikao hell yeah, rasturi ih sada Stane, a Martin mi je onda priredio ovo. :(

Link to comment
Naravno da su te teorije uglavnom gluposti, ali

Da bi Boltonovi verovali da je Stanis mrtav nije dovoljno samo da su pobedili Ambere ispred Winterfella, već su morali i da se suoče sa Stanisom, na ovaj ili onaj način. Mislim, zašto bi verovali da je Stanis mrtav u snegu, ako nikakve vesti o njemu nemaju - sigurno nisu uzeli njegov sudbinu zdravo za gotovo? Drugo, Remzi izričito pominje sedmodnevnu bitku, a prosto mi je neverovatno da je istu kompletno izmislio (a bitka protiv Ambera sigurno nije trajala 7 dana). Zatim, šta je sa Menderlijevim ljudima sa jedne i Karstarkovima sa druge strane? Više puta je naglašeno da su severnjaci sa Boltonovima samo zbog lažne Arje Stark - ako nje više nema, šta je sa njihovom lojalnošću?Mislim da svrha pisma nije samo da se nabudži drama, sigurno da se tu krije nešto više, možda čak i slom Boltona, pošto je pismo zvučalo pomalo očajnički. Pretpostavljam da je Mens (Abel) uhvaćen i ispričao plan o otmici Arje, ali ovaj deo oko Stanisa i Reeka pruža stvarno svakakve mogućnosti za teoretisanje. Mislim, zbog čega Remzi misli da je Teon uopše na zidu?

Weenie, ti ko da prvi put čitaš Martina.

Ja mislim da je pismo napisao Remzi, ali način na koji je napisano, kao i to šta je napisano, govori u prilog tome da se iza Remzijeve namere krije nešto više. Stanis je mrtav i ja imam Lightbringer nije nešto što bi bilo izmišljeno u trenutku, bez da postoji makar deo istine u svemu tome. A da Remzi Bolton zaključi da je Stanis mrtav zato što se danima ne pojavljuje ispod zidina i da o tome nepobitno piše u pismu ne pije vodu. Naročito ako je pored njega bio njegov mastermind od ćaleta.Zašto misliš da bi Stanis tako lako bio pobeđen? On ima jednak broj ljudi kao i Boltoni + ima par hiljada severnjaka koje zima nije ni dotakla + je saznao za izdaju Karstarka + ima potencijalne saveznike u Menderlijevima. btw, ova teorija za Teona je toliko sumanuta da mora da je tačna. :D A taman sam na kraju onog poglavlja kad Bravoški bankar i Teon dolaze kod Stanisa povikao hell yeah, rasturi ih sada Stane, a Martin mi je onda priredio ovo. :(

Ово је некако логично, само јопет периферно за цео серијал, барем се мени тако чини.Однос лудог краља према мами близанаца је добар за објашњење нетрпељивости према бабу им и целој породици, слично као код бокојног дебелог Јелена према змајовима. То је некако и трагика целог серијала,личне страсти појединаца доводе до смрти и разарања где бате десетине хиљада. Иначе опако смарате са спојлерима. ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...