Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

  1. 1. Од Плеса очекујем:

    • Ништа
    • Нешто
    • Да Мартин превазиђе самог себе
    • Биће само ново измузавање пара од несазрелих мушкараца и сексом закинутих тиинејџера
    • Да идући наставак испишу Лукић и Шнајдер у две руке
    • Да идући наставак испише Ноле Четник
  2. 2. Не могу да дочекам да прочитам нове авантуре:

    • Бабиног унучета на Зиду
    • Принцезе на змајском зрну (јајету)
    • (Не)духовитог златокосог Биберчета


Recommended Posts

Stvarno, ne moramo valjda spoilere. Ko čita ovo a nije još ono, sam je kriv.

Weenie, ti ko da prvi put čitaš Martina. Ja mislim da je pismo napisao Remzi, ali način na koji je napisano, kao i to šta je napisano, govori u prilog tome da se iza Remzijeve namere krije nešto više. Zašto misliš da bi Stanis tako lako bio pobeđen? On ima jednak broj ljudi kao i Boltoni + ima par hiljada severnjaka koje zima nije ni dotakla + je saznao za izdaju Karstarka + ima potencijalne saveznike u Menderlijevima.
Kladim se u šta hoćeš da se tu ne krije ništa više od Martinove potrebe da gurne čitaocima u lice cliffhanger, i pošalje Jona niz taj idiotski put bez povratka. Martin nas je utrenirao da mislimo od svake patke da je zmaj, ali nije baš tako.Opet kažem, Boltonova pretpostavka da se Stanisova vojska posmrzavala u snegu nije uopšte daleko od istine. Ceo taj Stanisov pohod mi je imbecilan, prvo zato što nije poveo Melisandru (a rekao je posle King's Landinga da se jednom i nikad više zajebao krenuvši bez nje), drugo zato što nema nikakvog smisla da se šipči nedeljama kroz sneg, da se ljudi i konji smrzavaju i jedu jedni druge, a kad i ako se stigne - onda očekuješ od njih da ratuju! Protiv neprijatelja koji svo to vreme sedi u toplom zamku i uživa! U medieval RW postoje razlozi zašto se zimi retko ratovalo, a opsade zamkova se praktično nikad nisu sprovodile - jednostavno, to što pokušava Stannis je samoubistvo. A komentari njegovih fanatika tipa "Ne brinite, grejaće nas R'hlrhlrlfrrr" su dovoljan razlog da uopšte ne navijam za njih.Dakle, Stannis je skoro sigurno živ - bankar i Asha su ga ubedili da batali idiotski pohod na Winterfel, i da pokuša da iskoristi Theona da ospori Euronov autoritet među Ironmenima. Očekujem da se vrati na Zid da zavede red u stilu Marka Antonija (iako je Cezar skoro sigurno preživeo).Jako bih se iznenadio ako se ispostavi da se situacija sa Boltonovima, Stannisom, Rayderom i Greyjoima već razrešila negde iza kulisa.
Link to comment

Weenie, mogli bi i neku opkladu da bacimo, mada je se kroz 5 godina ionako nećemo sećati. :D Očigledno imamo drugačije shvatanje zajebanih cliffhangera, zmajeva i pataka. Meni je npr. onaj Brienin cliffhanger iz FFC koji si ti pomenuo klasična patka. Nije postojala drugačija mogućnost za razrešenje tog cliffhangera od one koja se i dogodila (ona kaže reč, probably "Ice" i ode da ulovi Haimea - doduše, možda smo očekivali da to vidimo iz njenog POV-a, ali dobro - bojim se samo da to ne vidimo retro u TWOW).Ovde je, sa druge strane, moguć mali milion kombinacija. Prvo, Stanisov pohod uopšte nije toliko imbecilan - njih je sneg uhvatio na par dana od Zimovrela (prevodilac :Hail: ) inače su do tada gurali sasma dobro. Takvu nepogodu ipak nisu mogli da predvide. A Winterfell mu je bio neophodan da bi dobio sever, iz Čardaka šumskog ( :Hail: ) nije mogao da uradi ništa. Drugo, još jednom - ne znam odakle si stekao utisak da bi njega Boltoni pomeli u nekoj otvorenoj bici, obzirom da je u međuvremenu saznao za izdaju Karstarka i dobio lažnu Arju? Ne zaboravi da Stanis ima par hiljada klanjana, koji bi verovatno obrisali patos (sneg) sa kržljavim Frejima i ostalim Dustinima. I treće, zašto bi Remzi pisao pismo u kome govori o Stanisovoj smrti, ako nema ama baš nikakvu potvrdu za to (makar neku lažnu), kada je dovoljan jedan Stanisov gavran upućen na zid, pa da celo pismo i njegova namera padnu u vodu.Jedino što se slažem je da prosto ne mogu da verujem da će jedan tako bitan deo priče (uopšte se ne slažem da je sporedna priča u pitanju - borba za sever i stvaranje preduslova za povratak Starka (Rikona?), a osim toga mi još nismo uopšte sigurno koja je u stvari centralna priča ovde), proći off screen. Ima da je vidimo iz Teonovog ili Ašinog POV-a u TWOW.

Link to comment

Čardak Šumski?! To još i dobro zvuči, meni je Zimovrelo idiotarija... kao i ona "Lihvačka stena" za koju se kasnije ispostavilo da je jednostavno dobila ime po porodici Casterly, a ne po nekim livcima, kaljenju čelika, ili šta već :DNe bih da se vrtimo u krug, ali ponavljam - Stannisov pohod je suicidan, čak i bez snega. Bolton je očigledno hteo da ga navuče da napadne Winterfell, a Jon mu je lepo objasnio zašto je to loša ideja. Nije imao ni sredstva ni vreme da vrši opsadu, najkraće rečeno. Činjenica da je dovukao gomilu nekih brđana sa sobom (Middle Liddle!) ne menja stvari. A da ga je Karstark izdao saznao je kasno, i to through no fault of his own. Najebao bi samo tako da nije bilo bekstva Theona, Poolove, i wildlinga.A što se pisma tiče, rekoh već - Ramsey (niti iko drugi) nema apsolutno nikakvog realnog razloga da piše Džonu. Ali bilo je potrebno da se čitaocima nagovesti šta se dole desilo, makar i netačno (preferably netačno). Što se tiče toga šta je glavna priča a šta su sporedne, ja ne sumnjam da je glavno glavno led protiv vatre, Others protiv zmajeva, živi protiv nemrtvih. Cela ta dinastička zajebancija kojom se Westeros bavi evo već pet knjiga bi trebalo da se ispostavi kao uglavnom irelevantna when the shit hits the fan.

Link to comment

Коликогод Вини покушавао да скроз рационализује Мартиново писање кроз историјско искуство стварног Средњег Века око опсада и ратовања током хладноће, склонији сам Ивовом мишљењу. Успут, тај Станисов марш како већ написах је готово једино вредно што у тој књизи има. Риконов повратак ће да буде део идуће књиге, јер је од изузетне важности за наставак постојања централне породице серијала и после завршетка истог. Преводе имена по први пут видим и мислим да су феноменални.

Link to comment

Sta mislite ko je uzeo maceve od pokojnih Starkova iz grobnice u Winterfellu? Manceu i djevojkama nisu potrebni, imaju nozeve. Theon ne bi mogao da koristi ni jedan, ne trbaju mu dva ili vise. Manderliji imaju svoje oruzje.

Link to comment
Mora da je Graywater Watch? :unsure:Meni su ti hiper-kreativni prevodi obično smor. Kraken = džinovska sipa i sl.
Jeste Greywater watch - pretty neat, ha. Dobar je i Užasnik (dreadfort) i Istočna morobdija (eastwatch by the sea).
Link to comment

Ne znam, Ivo, mene te lepršava pretarabačenja deskriptivnih stranjskih imena u Srpski ostavljaju ravnodušnim u najboljem slučaju. Ne vidim zašto bi bio problem - u svetu punom Džonova, Roberta, Džejmija, i Nedova - da se neko mesto zove Istvoč (Kraj Mora) ili Vinterfel. Naravno, prevodio bih i ja imena koja su baš očigledno deskriprivna, kao King's Landing ili White Harbor, ali samo ta.Ako kreneš da "prepričavaš" baš sva imena, izlažeš se opasnosti da ispadneš budala (kao u pomenutom Casterly Rock slučaju), posebno ako se trudiš da nakitiš gde god se nakititi može.

Sta mislite ko je uzeo maceve od pokojnih Starkova iz grobnice u Winterfellu? Manceu i djevojkama nisu potrebni, imaju nozeve. Theon ne bi mogao da koristi ni jedan, ne trbaju mu dva ili vise. Manderliji imaju svoje oruzje.
Ne paziš na času. Mačeve su uzeli Hodor i Osha još u trećoj knjizi, kad su se sa decom sakrili u te grobnice pred Boltonom i kompanijom.
Link to comment

Kakva glupost.Završio ja drugu knjigu i...

... vratim je na policu, a uzmem prvu od gozbe za vrane, misleći da to ide dalje, da stavim na sto, pa da krenem kada se nakanim. I kako sam je skinuo sa police, otvorim apendiks, ne znam ni što, precepim na Lanisterima i čitam "lord tivin, blablabla, ubio ga Bauk u wc-u". Znači, odlepio sam! Nazovem ortakada da mu se isplačem u uho, nadajući se da je taj događaj na početku treće, a ispostavi se da su vrane četvrte, i da se to dešava na kraju četvrte. Smorio sam se pošteno™ :(

Link to comment
Ne znam, Ivo, mene te lepršava pretarabačenja deskriptivnih stranjskih imena u Srpski ostavljaju ravnodušnim u najboljem slučaju. Ne vidim zašto bi bio problem - u svetu punom Džonova, Roberta, Džejmija, i Nedova - da se neko mesto zove Istvoč (Kraj Mora) ili Vinterfel. Naravno, prevodio bih i ja imena koja su baš očigledno deskriprivna, kao King's Landing ili White Harbor, ali samo ta.Ako kreneš da "prepričavaš" baš sva imena, izlažeš se opasnosti da ispadneš budala (kao u pomenutom Casterly Rock slučaju), posebno ako se trudiš da nakitiš gde god se nakititi može.
E, jbg, posada iz Istvoča pored mora. Opsednut je Storm's end ili Krajoluj (ili Olujin kraj)? Osim toga, on je bivao maštovit i sa tim očigledno deskriptivnim, pa tako White harbor nije Bela luka već Bela sidrišta. Highgarden nije Visoka bašta, već po slovenski (ruski) Visoki sad. Baš je dao po tom neretljanskom šmeku, još da je i bogove preimenovao u Perune i Volose...
Kakva glupost.Završio ja drugu knjigu i...

... vratim je na policu, a uzmem prvu od gozbe za vrane, misleći da to ide dalje, da stavim na sto, pa da krenem kada se nakanim. I kako sam je skinuo sa police, otvorim apendiks, ne znam ni što, precepim na Lanisterima i čitam "lord tivin, blablabla, ubio ga Bauk u wc-u". Znači, odlepio sam! Nazovem ortakada da mu se isplačem u uho, nadajući se da je taj događaj na početku treće, a ispostavi se da su vrane četvrte, i da se to dešava na kraju četvrte. Smorio sam se pošteno™ :(

Auh, kakva greška. Pokvario si sebi jedan od istinski spektakularnih momenata. Na sreću, Oluja mačeva ima još jedno desetak takvih. :)Samo ne znam što spoilerišeš kad smo mi ovde na petoj knjizi. Edited by Ivo Petović
Link to comment
Ne paziš na času. Mačeve su uzeli Hodor i Osha još u trećoj knjizi, kad su se sa decom sakrili u te grobnice pred Boltonom i kompanijom.
mozda u drugoj. ja priznajem da prve dvije nisam procitala, al po internetu kazu da sada fali vise maceva. zasto su inace uopste silazili dole.a prevodilac se mogao malo vise potruditi oko imena zamkova, ova gore zvuce kao zrakomlat i pantalodrzac.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...