Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Close, but no cigar. Pun Emirates let zamalo da rokne posred 1 melburnske četvrti, i to samo zbog loše matematike...
Imao i JAT svojevremeno istu situaciju tu u blizini, na sidnejskom poletanju sa DC-10... Losa kalkulacija ukrcanog tereta, kapetan i kopilot jos od ranije nesto u svadji, a "desetka" ionako trazi puno piste, i zaletese se u ogradu tj. zemaljsku instalaciju aerodroma na kraju piste. Avion uspeo da se jedva vine u vazduh, uz pretrpljena ostecenja stajnog trapa, usled cega je imao kasnije kriticno prinudno sletanje u Dubajiu. p.s. u petak 11. septembra je bila (jos jedna) tuzna godisnjica, za one koji prate ovu temu: JAT-ova SE-210 Karavela YU-AHD "Opatija", kapetan Zika Maglic, udar u vrh planine Maganik u Crnoj Gori. 41 mrtvih. Jedna od tezih katastrofa u istoriji domaceg vazduhoplovstva...
Link to comment
Imao i JAT svojevremeno istu situaciju tu u blizini, na sidnejskom poletanju sa DC-10... Losa kalkulacija ukrcanog tereta, kapetan i kopilot jos od ranije nesto u svadji, a "desetka" ionako trazi puno piste, i zaletese se u ogradu tj. zemaljsku instalaciju aerodroma na kraju piste. Avion uspeo da se jedva vine u vazduh, uz pretrpljena ostecenja stajnog trapa, usled cega je imao kasnije kriticno prinudno sletanje u Dubajiu. p.s. u petak 11. septembra je bila (jos jedna) tuzna godisnjica, za one koji prate ovu temu: JAT-ova SE-210 Karavela YU-AHD "Opatija", kapetan Zika Maglic, udar u vrh planine Maganik u Crnoj Gori. 41 mrtvih. Jedna od tezih katastrofa u istoriji domaceg vazduhoplovstva...
izvini jedno pitanje posto vidim da znas dosta iz jatove istorije. probi mi neki ludak koji je svojevremeno radio kao stjuard glavu pricom o nekom spektakularnom poletanju i odmah sletanju 727-ice na letu iz bagdada (valjda, ili damaska, ako gresim), kome su u toku poletanja jedan za drugim otkazivala sva 3 motora, da bi majstor napravio u vazduhu polukruzno i sleteo nazad.reci mi jel ovo klasicna patka ili se stvarno desilo nesto nalik na ovo? trebalo bi da se radi o kasnim osamdesetim, ranim devedesetim.
Link to comment
izvini jedno pitanje posto vidim da znas dosta iz jatove istorije. probi mi neki ludak koji je svojevremeno radio kao stjuard glavu pricom o nekom spektakularnom poletanju i odmah sletanju 727-ice na letu iz bagdada (valjda, ili damaska, ako gresim), kome su u toku poletanja jedan za drugim otkazivala sva 3 motora, da bi majstor napravio u vazduhu polukruzno i sleteo nazad.reci mi jel ovo klasicna patka ili se stvarno desilo nesto nalik na ovo? trebalo bi da se radi o kasnim osamdesetim, ranim devedesetim.
Uf, ne znam za navedeni slucaj, ali, onako, prostom logikom, da su na B727 pri poletanju okazala sva tri motora, tesko da bi bio u stanju da se sa njime izvrsi bilo sta osim slobodnog pada... Na simulatoru se uvezbavaju situacije otkaza svih motora, i na simulatoru piloti uspevaju da ponekad i spuste letelicu, (desilo se par puta i u realnosti), ali kada su vec u fazi leta, pa postoje ti faktori dovoljne brzine & uzgona. Pri poletanju, kada je neophodan maksimalan potisak, situacija u kojoj bi otkazale sve pogonske grupe mogla bi da dovede samo do klizanja niz PSS, ukoliko avion vec nije u vazduhu... Ukoliko jeste, imao bi ono sto se desilo prosle godine, npr. u Spaniji sa MD82 - katastrofu sa mnostvom mrtvih. Ali, istorija JAT-a je prepuna fantasticnih prica. Evo, npr. kada je rec o pomenutom B727 - tamo negde devedesetih, u poniranju na tivatski aerodrom, jedan od tih "boinga" je, leteci kroz oblake, promasio vrh planine nad budvanskom obalom za nesto malo vise od metra.
Link to comment

A videlo se i na slucaju leta US1549 koliko daleko moze da se stigne kad otkazu motori - mada je to bilo ubrzo nakon poletanja. Spanair nije dobar primer jer su tu u pitanju flaps settings.A ovo za metar od vrha planine :o ili :lol:

Link to comment
A videlo se i na slucaju leta US1549 koliko daleko moze da se stigne kad otkazu motori - mada je to bilo ubrzo nakon poletanja. Spanair nije dobar primer jer su tu u pitanju flaps settings.A ovo za metar od vrha planine :o ili :lol:
Naravno, govorio sam o hipotetickoj situaciji da bez potiska, ugasenih motora, B727 "poleti, napravi polukruzno i sleti". USAirov Airbus je vec bio u nekoj fazi leta, pa je tako imao nesto dovoljne brzine i uzgona da se "dovuce" do reke... Da, nisam bio apsolutno siguran sta je bio tacan uzrok pada kod Spanaca, otkaz motora ili nesto drugo, ali sam ga naveo kao svezi primer stradanja na poletanju usled nekog otkaza. Ali, ne sporim... cool.gifA ovo za metar je kao posledicu imalo, umesto vise desetina zivota, na srecu, samo jedno brzinsko penzionisanje u JAT-u...
Link to comment
A videlo se i na slucaju leta US1549 koliko daleko moze da se stigne kad otkazu motori - mada je to bilo ubrzo nakon poletanja. Spanair nije dobar primer jer su tu u pitanju flaps settings.A ovo za metar od vrha planine :o ili :lol:
ne znam jesi li leteo za tivat skoro, al tamo je sletanje uvek kritično...
Link to comment
ne znam jesi li leteo za tivat skoro, al tamo je sletanje uvek kritično...
Ume da bude, u pravu si, prilaz nije bas idealan, kroz brda, pa malo pojacana strujanja, itd. A nije zgodan ni za neki, daleko-bilo, TakeOffGoAround manevar, dosta je okruzen vrhovima. Mada, ako pricamo o aerdromima sa prostora exYU, nije Tivat tu bio bas u vrhu liste "cudljivih" pristanista. Mostar, npr, je uvek izazivao jezu u srcima postenih pilota; prilaz na Sarajevo - teskoban; Rijeka - katastrofa Aviogenxovog Tu134 ukazuje na problem; Split, takodje...A slucaj JAT-ovog "miss"-a na koji sam "referirao" desio se usled pilotske greske kada je avion spusten prenisko nad Budvom, kroz oblake, u poniranju pred desni zaokret za ulazak u pravac piste. U kabini je izbila svadja, jedan od pilota je imao tezak karakter i ostar temperament, a nesto mu se, valjda zurilo, i zamalo da istorija domacih katastrofa dobije jos jednu crnu tacku. Na srecu nije, ali bilo je (pre)blizu...
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...