Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Bas videh malo pre :(Nemoj da se brines, jer obicno kompanije i rute posle nezgoda imaju pojacanu kontrolu i sigurnost.
ne se brinem. nego, ako su ostetili kontrolni toranj, sta se dalje desava - kontrola leta se seli na obliznji svetionik :lol: ;)
Da, a i siguran si da ovog pilota nećeš imati :ph34r:
to raduje, posto ostali piloti ulivaju poverenje :lol:
Link to comment
ne se brinem. nego, ako su ostetili kontrolni toranj,
The domestic airliner crashed into an old air traffic control tower after landing
Edited by jms_uk
Link to comment
nisam video da je stari toranj. inace, aerodrom je super open air experience. free wireless, free soft drinks, free soft seats
To je OK, na zemlji.Koliko se aviona srusilo ukljcujuci i posle AF zbog loseg vremena? Deset? Nemojte da serete, lose vreme rusi avione i ko se plasi ima razloga da se plasi. Cak ni piloti nemaju predstavu sta moze da se desi. Kako su nasli telo kapetana tog nesrecnog AF leta iz Rio De Zaneira? Kako se on izvukao iz kabine?Evo kako: nesvestan sta se sprema i sta meteoroloski izvestaji kazu, otisao je da spava u pilot den, nije imao predstavu da ce nesto da se desi, nije bio u cockpitu, tako mu je i telo izaslo na povrsinu mora, moron je bio na spavki dok se ginulo. Kad oni (kapetani na 200,000US$ godisnje + dnevnice) nemaju predstavu, ko ima?Budi me nekad, u znoju, moje najgore iskustvo, Cathay Pacific A330 NRT-HKG samo sto se nije raspao u toku leta. Catering trolleys up to the ceilings.Tada sam mislio da 17 metara (sedamnaest metara mahanja) gore-dole flexing the wings ima da nas spase. Danas vise ne.Na pocetrku ovog treda, ima moj post o tome da su avioni najmanje bezbedni posle motocikala.Srecan sam da mogu da biram da NE putujem. Shinkansen, OK. Covek je zemaljsko a ne nebesko bice. Edited by Yoyogi
Link to comment

@jmsUdar ptice je nešto što se vrlo često dešava... Kod nas bar jednom u mesec dva... Uglavnom bez posledica i bez jačih oštečenja lopatica motora, isti samo ispljune pticu pozadi samlevenu... Ako je ptica baš veća lopatice umeju da se pokrive, u najgorem slučaju (vrlo retko) slome ili čak izbiju pa delići umeju dalje da pokrljaju još neku od lopatica u nizu...Piloti imaju svoje rutinske procedure gde prate parametre motora i najčešće i ne registruju udar ptice, već se tragovi istog otkriju tokom tranzitnih pregleda i onda se avion, izvlači iz saobračaja i upućuje na pregled lopatica...Morski galebovi, umeju da budu poveliki, žilavi i do zla boga smrde na ribu... Ako delići prođu do erkondišna to ume grozno da smrdi kao na ribljoj pijaci...@baneATR ima odlične kočnice, a kad tokom rulanja povučeš ručnu, avion se zakoči u momentu i piloti lepe za vetrobran i nasađuju na palice, dok se stjuardese kotrljaju između sedišta... Ovaj retard od pilota, što je udario u toranj ili nije uopšte imao kočnice, ili je halucinirao ili je samoubica... Drugi razlog za udes ne vidim...@yoyogiDrago mi je što si ponovo sa nama! :) Torbulencija ume da bude mnogo zajebana u avionima... Viđao sam ispovraćane plafone i kolica koja su ispovređivala putnike i stjuardesu koja ih je gurala...Na našim prostorima Mostar je poznat kao lokacija gde prelaskom vrha planina, avion zbog razlike pritisaka sa jedne i druge strane vrha, ume da propada po nekoliko stotina metara. To obično nije opasno, jer je struktura proračunata da izdrži mnogo veća naprezanja, ali je iskustvo izuzetno neprijatno...

Link to comment
@yoyogiDrago mi je što si ponovo sa nama! :) Torbulencija ume da bude mnogo zajebana u avionima... Viđao sam ispovraćane plafone i kolica koja su ispovređivala putnike i stjuardesu koja ih je gurala...Na našim prostorima Mostar je poznat kao lokacija gde prelaskom vrha planina, avion zbog razlike pritisaka sa jedne i druge strane vrha, ume da propada po nekoliko stotina metara. To obično nije opasno, jer je struktura proračunata da izdrži mnogo veća naprezanja, ali je iskustvo izuzetno neprijatno...
Hvala, dare, nice to see you again.Nesto se desilo za zadnjih 30-40 godina, mozda je global warming promenio vreme. Turbulencije su sve cesce, i udesi prouzrokovani njima takodje.Ako je vreme podivljalo, B-747 je 40+ godina stara masina, dizajnirana za neke druge meteorolske uslove koji vise ne vaze.A-330 je nova masina, opet 15+ godina od maiden flight. U Torontu se po jakoj kisi razbio A-340, nova masina.Razbijanje aviona zbog loseg vremena je ucestalo, pre 3 dana Bangkok Airways she zario nosom u vatrogasnu stanicu na Koh Samui - zbog jake kise. To se pre nije desavalo, tamo znaju sve o divljim tropskim olujama.Ili su procedure koje avio kompanije danas treba da sprovode relaksirane zbog cut-throat trke za zaradom?One-2-go se razbio prlikom sletanja u Phuket po jakoj kisi a opet, ispostavilo se da je pilot (low paid Indonesian) bio na svom osmom letu za taj dan.
Link to comment
One-2-go se razbio prlikom sletanja u Phuket po jakoj kisi a opet, ispostavilo se da je pilot (low paid Indonesian) bio na svom osmom letu za taj dan.
Na prvoj strani ove teme si napisao "na petom" - ustvari, je li u pitanju isti udes?
Link to comment
Na prvoj strani ove teme si napisao "na petom" - ustvari, je li u pitanju isti udes?
Ah, ako nije bio peti, mora da je ubijanje putnika bilo na 8-mom letu tog kapetana.To je vrlo bitno, nastavi svoju istragu. Koliko se putnika ubije u 5-om a koliko u 8-mom letu.Kako za 12-ti let?Kako ubijanje ljudi raste sa brojem letova, napravi Excel spreadsheet, graph takodje.
Link to comment
Kako ubijanje ljudi raste sa brojem letova, napravi Excel spreadsheet, graph takodje.
Ne razumem se u pravila aviosaobraćaja, pa mi se učinilo logičnim da postoji neki utvrđeni broj letova u toku dana preko koga nije bezbedno pilotirati (kao što vozači autobusa ne smeju da voze duže od XY sati bez odmora).Ako nije bitno koji je let po redu bio u pitanju (iz tvog odgovora pretpostavljam da si oba puta imao na umu isti udes), zašto bi onda uopšte pominjao jednom peti, drugi put osmi - da li si možda želeo da kažeš "na ko zna kom po redu letu toga dana"?Inače, zaista ne vidim čemu takav podrugljiv ton - nisam bio zajedljiv, niti sam izražavao bilo kakav stav o opasnostima letenja.
Link to comment
Ne razumem se u pravila aviosaobraćaja, pa mi se učinilo logičnim da postoji neki utvrđeni broj letova u toku dana preko koga nije bezbedno pilotirati (kao što vozači autobusa ne smeju da voze duže od XY sati bez odmora).
Isto je kao i kod pilota [a i kabinskog osoblja] - mogu da rade odredjeni broj sati bez odmora. Zato se ponekad desi da otkazu let koji dosta kasni [crew has timed out].
Link to comment
Ako je ptica baš veća lopatice umeju da se pokrive, u najgorem slučaju (vrlo retko) slome ili čak izbiju pa delići umeju dalje da pokrljaju još neku od lopatica u nizu...
cekaj dare, ako lopatica pukne, slomije se ili joj nekako otpadne deo, dolazi do debalansa i pojacanih vibracija.zar to nije opasno po stabilnost/sigurnost leta ili postoji neka vrsta vrsta samobalansiranja (npr. samootpadne´ili se samoslomije lopatica prekoputa ;) ) ?ili su tako prouzrokovane vibracije jos uvek bezopasne?
Link to comment
cekaj dare, ako lopatica pukne, slomije se ili joj nekako otpadne deo, dolazi do debalansa i pojacanih vibracija.zar to nije opasno po stabilnost/sigurnost leta ili postoji neka vrsta vrsta samobalansiranja (npr. samootpadne´ili se samoslomije lopatica prekoputa ;) ) ?ili su tako prouzrokovane vibracije jos uvek bezopasne?
Ja bih rekao da se u tom slucaju trazi najblizi aerodrom. :unsure:
Link to comment
ili su tako prouzrokovane vibracije jos uvek bezopasne?
Tja... Nisu...Ali se tako drastične stvari stvarno retko dešavaju... Možda sam dva puta u životu (za 25god.rada) video da su ono lopatice stvarno pokrljane na motoru...I to je pitanje da li su to uopšte bile ptice ili kojekavo đubre koje su niski motori 737 usisali sa piste pri poletanju...U kokpitu pilot samo ima mogućnost da prati parametre motora preko instrumenata (postoje i instrumeti za vibracije) i postoje propisane situacije kada smanjuje gas, kada vraća motor u neki idle(ler), a kada ga odmah gasi...
Link to comment
  • 1 month later...

Close, but no cigar. Pun Emirates let zamalo da rokne posred 1 melburnske četvrti, i to samo zbog loše matematike...

AN Airbus A340-500 carrying 275 people vanished from sight and was invisible on airport radar screens immediately after a botched take-off at Melbourne airport, in which it came within seconds of disaster.For a few terrifying moments, those on duty in the airport's control tower had no way of knowing the fate of Emirates Airlines flight 407 after it limped into the air and flew low over houses in the densely populated suburb of Keilor on March 20.The Emirates plane, bound for Dubai, struggled to take off and then gain altitude after one of its pilots wrongly calculated the weight of the aircraft by 100tonnes.The tail of the plane hit the runway five times before the captain ordered full thrust at the last minute to lift the Airbus over the airport perimeter fence, knocking out a strobe light and an antenna on the way.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...