Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Mislim da je govoriti o ceni bez jako kvalitetne i strucne analize smesno. Ne slazem se da bi avioni morali nuzno biti veci i tezi. Po meni razlike izmedju modernih aviona i prototipa ovog sto je predlazem bi bile: sistem padobrana za grupu sedista (3-12) - ovo je najskuplji deo, kiseonik vec postoji samo sto bi se ugradilo u sediste umesto u plafon kabine, automatski camac na naduvavanje ne mislim da bi bio preterano skupa stvar i na kraju sistem otvaranja donjeg dela aviona bi bio skup u smislu razvoja jer je pitanje sigurnosti, ali ne mislim da bi ga bilo skupo proizvesti. Odrzavanje-kontrola bi povecala cenu, ali to vec postoji za savremene avione, jedino bi ukljucila i novi sistem.Bottom line - sve se svodi na padobrane i sistem otvaranja. Niko ne moze znati da li bi ideja bila uspeh ako bi neko pokusao, ali ako bi bila prihvacena u premium klasi aviona obim proizvodnje bi se povecao, cena pala, potrosaci vrsili pritisak za povecanom sigurnoscu i eto.Siguran sam da je iste komentare dobijao i idejni tvorac mlaznih aviona dok su postojali samo mehanicki. Ovo je znatno manje komplikovano. Ne mislim da bi 100% sigurno uspelo, ali mislim da je ideja dostojna makar jednog kvalitetnog marketing+tehnickog istrazivanja kao preduslov odluke da li krenuti u to.
Naravno da je smešno, jer ni ti ni ja nemamo pretstavu koliko bi to koštalo.Ja i dalje mislim puno jer da nije tako neko bi već zagrizao i odlučio da uzme to parče kolača.Kako god, siguran sam da bi veliki broj putnika i dalje birao jetfiniji let bez tvog sistema nego platio (opet po meni) višetruko skuplju kartu.Razlog je jednostavan, savremeni putnički avioni su izuzetno pouzdani, nesreće se dešavaju, biće ih uvek ali dobro je što se broj letova godišnje povećava a broj nesreća sa žrtvama smanjuje.P.S.Sve dok više ljudi gine od magarca nego li u avionskim nesrećama nema ništa od revolucinoranih promena, sistemi će se usavršavati da rade preventivno po pitanju bezbednosti i to je to.edit: u Edited by wall
Link to comment

Ne zaboravi da taj bezbednosni sistem koji predlazes ne bi bio primenjiv u svakoj vrsti nesrece. A i kako je sam sistem mehanicki, bio bi podlozan kvarovima. To sve kombinovano sa troskovima razvoja i primene i statistikama bi rezultiralo u neisplativosti.

Link to comment

Ok, ovo je bila ideja. Nikad nisam napisao da je 100% izvodljiva i da pruza 100%-nu bezbednost. Ali, smatram da je 100% vredna jedne ozbiljne studije izvodljivosti.Vrednost ideje je po meni sto pruza alternativu u situacijama u kojima danas nema alternative.Ako neko ima bolju ideju kako spasiti zivote putnika u prethodno navedenim situacijama (kvar, nedostatak goriva, ekstremna vremenska nepogoda, ostecenje vozila) samo napred.PS Samo da dodam da danas znacajan deo potrosaca placa i preko 100% cene za biznis klasu, a prakticno dobija samo vise prostora, udobniju stolicu, bolju hranu i vise paznje osoblja. Ako su oni spremni da plate 100-300% vise onda je moja pretpostavka da postoji ciljna grupa koja bi novac dala za povecanu sigurnost. Kao sto sam vec napisao to bi moglo voditi sirenju standarda i onda jednog dana broj ljudi koji ginu u nesrecama bi mogao biti smanjen za neki procenat.Druga je stvar sto postoje mnogo ozbiljniji problemi od ovog, ali ovo je tema i na kraju zivot nema cenu.PSS Razlog zasto ja predlazem celu stvar je sto bi u buducnosti definitivno spasila neke zivote nekih ljudi. Ali, posto svi ovde pricaju samo o trzistu i profitabilnosti pogledajte ovaj link:http://www.privatejetsmagazine.com/2008/mo...e-private-jets/Za neke cena nije problem.

Edited by noskich
Link to comment

Meni je sama ideja izgradnje aviona u kome je bezbednost putnika direktno proporcionalna ceni karte - apsurdna i brutalna. Pa budimo egal makar u smrti, ne?

Link to comment
Meni je sama ideja izgradnje aviona u kome je bezbednost putnika direktno proporcionalna ceni karte - apsurdna i brutalna. Pa budimo egal makar u smrti, ne?
Ja sam upravo i pricao da bi najznacajniji cilj sprovodjenja ove ideje bilo postizanje sveopsteg standarda za sve avione vremenom. S druge strane se apsolutno ne slazem sa tobom, izmedju smrti 500 ljudi i smrti 480 ljudi uvek biram manju brojku.
Link to comment
Meni je sama ideja izgradnje aviona u kome je bezbednost putnika direktno proporcionalna ceni karte - apsurdna i brutalna.
Baš tako. Čoveče, da se naježim da se predlog uopšte i zamišlja... :blink:
Link to comment
Ok, ovo je bila ideja. Nikad nisam napisao da je 100% izvodljiva i da pruza 100%-nu bezbednost. Ali, smatram da je 100% vredna jedne ozbiljne studije izvodljivosti.Vrednost ideje je po meni sto pruza alternativu u situacijama u kojima danas nema alternative.Ako neko ima bolju ideju kako spasiti zivote putnika u prethodno navedenim situacijama (kvar, nedostatak goriva, ekstremna vremenska nepogoda, ostecenje vozila) samo napred.
Ako vec cena nije problem, zasto onda ne napraviti za svako sediste kapsulu od titanijuma sa svojim sopstvenim pogonom, sistemom za odrzavanje zivota i padobranom koji bi se automatski otvarao na nekih 1500/2000 metara visine, kapsulu koja bi se aktivirala kad god avion upadne u bananu. Mozda bi bilo dovoljno napraviti kapsulu za jedan red sedista sa jedne strane prolaza tako da bi troskovi bili tri puta manji a i putnici bi mogli da prekrate vreme u kapsuli igrajuci preferans dok neko ne dodje da ih spasi.E, to bih platio, koliko kosta da kosta. :lol:
Link to comment
Ja sam upravo i pricao da bi najznacajniji cilj sprovodjenja ove ideje bilo postizanje sveopsteg standarda za sve avione vremenom. S druge strane se apsolutno ne slazem sa tobom, izmedju smrti 500 ljudi i smrti 480 ljudi uvek biram manju brojku.
Ok, hajde pusti malo masti na volju. Otkazao je jedan motor, otpao deo oplate...pokvario se stajni trap...kraj, gotovo. Putnici vriste, mole se svojim razlicitim bogovima. Majka sa dvoje dece u ekonomskoj klasi pokriva im oci da ne vide zemlju koja se priblilzava. Dva momka iz Indije provaljuju u prvu klasu, koji stjuardi obezbedjuju od napada gnusne sirotinje, dok ljubazna Filipinka objasnjava zadriglom bankaru i bogatoj naslednici proceduru katapultiranja. Air Marshal puca u Induse, a potom i u nemackog penzionera koji je dobio kartu za prvu klasu kao nagradu od firme. Coveku se zivi.Shvatas li da bi ta tehnologija bila potpuno varvarska? I, naravno, shvatas li da, ako bi vec bilo vremena da se putnici pripreme za katapultiranje, bilo vremena i da se svi putnici prve klase - podave? Da li bi zeleo da se vozis avionom sa takvom potencijalnom socijalnom dinamikom? Edited by vasudeva418
Link to comment
Ok, hajde pusti malo masti na volju. Otkazao je jedan motor, otpao deo oplate...pokvario se stajni trap...kraj, gotovo. Putnici vriste, mole se svojim razlicitim bogovima. Majka sa dvoje dece u ekonomskoj klasi pokriva im oci da ne vide zemlju koja se priblilzava. Dva momka iz Indije provaljuju u prvu klasu, koji stjuardi obezbedjuju od napada gnusne sirotinje, dok ljubazna Filipinka objasnjava zadriglom bankaru i bogatoj naslednici proceduru katapultiranja. Air Marshal puca u Induse, a potom i u nemackog penzionera koji je dobio kartu za prvu klasu kao nagradu od firme. Coveku se zivi.Shvatas li da bi ta tehnologija bila potpuno varvarska? I, naravno, shvatas li da, ako bi vec bilo vremena da se putnici pripreme za katapultiranje, bilo vremena i da se svi putnici prve klase - podave? Da li bi zeleo da se vozis avionom sa takvom potencijalnom socijalnom dinamikom?
I to sve zbog toga da bi se jedni smrzli bez padobrana a drugi sa padobranom. :lol:
Link to comment
Ok, hajde pusti malo masti na volju. Otkazao je jedan motor, otpao deo oplate...pokvario se stajni trap...kraj, gotovo. Putnici vriste, mole se svojim razlicitim bogovima. Majka sa dvoje dece u ekonomskoj klasi pokriva im oci da ne vide zemlju koja se priblilzava. Dva momka iz Indije provaljuju u prvu klasu, koji stjuardi obezbedjuju od napada gnusne sirotinje, dok ljubazna Filipinka objasnjava zadriglom bankaru i bogatoj naslednici proceduru katapultiranja. Air Marshal puca u Induse, a potom i u nemackog penzionera koji je dobio kartu za prvu klasu kao nagradu od firme. Coveku se zivi.Shvatas li da bi ta tehnologija bila potpuno varvarska? I, naravno, shvatas li da, ako bi vec bilo vremena da se putnici pripreme za katapultiranje, bilo vremena i da se svi putnici prve klase - podave? Da li bi zeleo da se vozis avionom sa takvom potencijalnom socijalnom dinamikom?
Tematiku isplativosti uopste nisam pokrenuo ja vec drugi forumasi. U isto vreme mislim da ovo sto ti potenciras se uopste i ne dovodi u pitanje posto bi sistem morao biti ugradjen za sva sedista, ne bi po meni bilo racionalno ugradjivati samo u biznis klasu. Razmisljajuci o ideji uopste nisam ni razmatrao da ce sedista delimicno biti pokrivena. Cene karata bi bile vise od obicnog aviona za sve putnike.Navodjenjem biznis klase sam hteo da ilustrujem da postoji trziste za ovo sto predlazem.
Link to comment
I to sve zbog toga da bi se jedni smrzli bez padobrana a drugi sa padobranom. :lol:
Propustio si deo sa termoizolacionom navlakom koja istovremeno smanjuje strah od visine jer putnik ne vidi sta se desava.Isto si propustio post o BA pilotu koji je dosta vremena proveo delimicno van aviona. Dobio promrzline i preziveo.Ne znam da li si se ikada bavio padobranstvom, brzina pada je oko 100 km na cas prosecna, ako padas naglavacke 150 sto bi bio slucaj sa ovim sistemom. Sa 10 hiljada metara putnici bi do 1-2 hiljade "propali" za nekoliko minuta (3-4) kada bi se automatski padobran otvorio (ugradjen visinomer). Edited by noskich
Link to comment
Ok, hajde pusti malo masti na volju. Otkazao je jedan motor, otpao deo oplate...pokvario se stajni trap...kraj, gotovo. Putnici vriste, mole se svojim razlicitim bogovima. Majka sa dvoje dece u ekonomskoj klasi pokriva im oci da ne vide zemlju koja se priblilzava. Dva momka iz Indije provaljuju u prvu klasu, koji stjuardi obezbedjuju od napada gnusne sirotinje, dok ljubazna Filipinka objasnjava zadriglom bankaru i bogatoj naslednici proceduru katapultiranja. Air Marshal puca u Induse, a potom i u nemackog penzionera koji je dobio kartu za prvu klasu kao nagradu od firme. Coveku se zivi.Shvatas li da bi ta tehnologija bila potpuno varvarska? I, naravno, shvatas li da, ako bi vec bilo vremena da se putnici pripreme za katapultiranje, bilo vremena i da se svi putnici prve klase - podave? Da li bi zeleo da se vozis avionom sa takvom potencijalnom socijalnom dinamikom?
I da dodam... nema tu nikakve procedure - putnici se vezu kao i do sada, stave maske, pilot ukljuci sistem, dno otpada i onda sekcije sa sedistima otpadaju u kratkim intervalima od 5 sekundi kako se ne bi sudarale, idu prvo skroz prednja i zadnja sedista i tako dalje da bi bio razmak u letu.
Link to comment
Propustio si deo sa termoizolacionom navlakom koja istovremeno smanjuje strah od visine jer putnik ne vidi sta se desava.Isto si propustio post o BA pilotu koji je dosta vremena proveo delimicno van aviona. Dobio promrzline i preziveo.Ne znam da li si se ikada bavio padobranstvom, brzina pada je oko 100 km na cas prosecna, ako padas naglavacke 150 sto bi bio slucaj sa ovim sistemom. Sa 10 hiljada metara putnici bi do 1-2 hiljade "propali" za nekoliko minuta (3-4) kada bi se automatski padobran otvorio (ugradjen visinomer).
Ma, salim se malo, posto je ovo o cemu si govorio podjednako naucnofantasticno kao i ova moja "ideja" sa kapsulama. Negde se slazem s tobom da ce u dalekoj buducnosti biti razradjivani dodatni sistemi za zastitu putnika i da nije lose da pocnu razmisljanja na tu temu, koliko god ona bila naucnofantasticna. No, do te daleke buducnosti treba doci, a i nije izvesno da ce ona proizvesti toliko blagostanja da bi se i u takve stvari ulagalo. Koliko god cinicno zvucalo, sve dok je ratio izmedju putnika i zrtava u avionskom saobracaju ovakav kakav je, ulaganja u sisteme koji bi odgovarali na pitanje - a sta cemo ako se avion sjebe - nisu izvesna.
Link to comment
Ma, salim se malo, posto je ovo o cemu si govorio podjednako naucnofantasticno kao i ova moja "ideja" sa kapsulama. Negde se slazem s tobom da ce u dalekoj buducnosti biti razradjivani dodatni sistemi za zastitu putnika i da nije lose da pocnu razmisljanja na tu temu, koliko god ona bila naucnofantasticna. No, do te daleke buducnosti treba doci, a i nije izvesno da ce ona proizvesti toliko blagostanja da bi se i u takve stvari ulagalo. Koliko god cinicno zvucalo, sve dok je ratio izmedju putnika i zrtava u avionskom saobracaju ovakav kakav je, ulaganja u sisteme koji bi odgovarali na pitanje - a sta cemo ako se avion sjebe - nisu izvesna.
"Naucnofantasticne" :mellow: ? Padobran kao tehnologija postoji jos od pre WWI. Visinomer takodje. Maske sa kiseonikom i automatski camac za naduvavanje nesto kasnije, ali spadaju u staru tehnologiju (1960-te godine). Ako mehanizam otpadanja dna smatras vrhunskom tehnologijom onda neka ti bude - rec je samo o mehanici - dno aviona je pojednostavljeno receno povezano "kopcama" i onda imas kontrolni mehanizam koji deluje da se kopce razdvoje i dno otpadne (mozda zvuci SF jer se koristi za svemirska lansiranja, ali ne zaboravi da je i `Sputnjik` 1957 imao isti mehanizam odbacivanja izvora energije potrebne za poletanje). Ista stvar vazi za sekcije sedista, jedina je razlika sto je razdvajanje kopca segmentovano po poziciji i vremenskom razmaku.The modern parachute was invented in the late 18th century by Louis-Sébastien Lenormand in France, who made the first recorded public jump in 1783. http://en.wikipedia.org/wiki/Parachute Edited by noskich
Link to comment
"Naucnofantasticne" :mellow: ? Padobran kao tehnologija postoji jos od pre WWI. Visinomer takodje. Maske sa kiseonikom i automatski camac za naduvavanje nesto kasnije, ali spadaju u staru tehnologiju. Ako mehanizam otpadanja dna smatras vrhunskom tehnologijom onda neka ti bude - rec je samo o mehanici - dno aviona je pojednostavljeno receno povezano "kopcama" i onda imas kontrolni mehanizam koji deluje da se kopce razdvoje i dno otpadne. Ista stvar vazi za sekcije sedista, jedina je razlika sto je razdvajanje kopca segmentovano po poziciji i vremenskom razmaku.The modern parachute was invented in the late 18th century by Louis-Sébastien Lenormand in France, who made the first recorded public jump in 1783. http://en.wikipedia.org/wiki/Parachute
Kada je napravljena atomska bomba ili nuklearni reaktor otkrivanje cepanja atoma je bilo vec dobrano zagazilo u starost. Nije stvar u pojedinacnim pronalascima koji bi bili deo tog tvog sistema zastite putnika, vec u sklapanju svih tih pronalazaka u jedan sistem i motivima da se na tom sistemu radi. To je za sada naucnofantasticno. U putnickom saobracaju prioritet je dat bezbednosti same letilice kao garanta bezbednosti putnika i sumnajm da ce se ici na pojedinacnu bezbednost putnika dok se ova druga oblast ne iscrpi do kraja.A do tada ce ove moje kapsule biti k'o dobar dan. :lol:
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...