Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Dosta zanimljivo tumacenje. Ne bih da u ovim godinama razvijam naviku da vise ne sedam u avion ali je ovo, ako je tacno, nesto potpuno novo za mene. 

 

Posmatraj to iz ovog ugla: da li ozbiljno misliš da među stotinama hiljada pilota koji svakodnevno prevoze stotine miliona putnika nema nijednog depresivca i da su svi čvrsti kao stene i nepopravljivi pozitivci?

 

Da, piloti padaju u depresiju a bogami i dižu ruku na sebe kao i sav ostali svet. Oni koji to rade, rade isključivo u svoja 4 zida pa medije boli uvo za to ali postoji na žalost i neki mali promil onih koji pomišljaju na tu varijantu (samo)ubistva na poslu. Pravljene su studije o stalnoj izloženosti kabinskom pritisku, velikim visinama i promeni vremenskih zona na psihu pilota, da li to može da im pomuti rasuđivanje i u kojoj meri. Nisu pronađeni neki alarmantni pokazatelji ali ljudski um je čudna tvorevina i jednom u 30 miliona poletanja nešto će da kvrcne gde ne treba da kvrcne, jbg. Opet, daleko manje i ređe u odnosu na redovna i svakodnevna ničim izazvana prsnuća ljudi na zemlji.

 

Evropa se nije brinula za mentalno zdravlje svojih pilota dok su se tamo neki Egipćani, Tajlanđani i Namibijci namerno sobaljivali sa neba. Ovaj slučaj u tom smislu nije ništa novo, samo je došao malo bliže njihovoj evropskoj preuzvišenosti pa kao posledicu toga imamo da su danas neki nemački piloti pred poletanje izlazili pred kokpit i čitavoj putničkoj kabini držali govor kojim su se zaklinjali da su skroz normalni, da imaju porodice kod kuće i da su čvrsto rešeni da ovo veče provedu sa njima a ne kod Svetog Petra.

Edited by beowl
Link to comment

Kad nam se vec moze da spekulisemo laicki, ja bih pare stavila na opciju da je ovaj pored depresije imao i neki poremecaj licnosti. Ubiti 150 ljudi i to ih na 8 minuta suociti sa izvjesnom groznom smrcu, majkumu, to je bas neljudski

Link to comment

Yolo, preterujemo sa zdravim razumom. Nije ta teritorija baš toliko nepoznata i neispitana.

 

Šta je sledeće, pilot ne može biti neko ko nije služio vojsku ili ko je neoženjen posle tridesete, jer to po mom zdravorazumskom shvatanju nije normalno.

Link to comment

Kad nam se vec moze da spekulisemo laicki, ja bih pare stavila na opciju da je ovaj pored depresije imao i neki poremecaj licnosti. Ubiti 150 ljudi i to ih na 8 minuta suociti sa izvjesnom groznom smrcu, majkumu, to je bas neljudski

To.

Neka su oni lečili njega od depresije, momak je bio lud.

Ozbiljno lud.

Da li je uspešno to skrivao ili loša dijagnoza...

Link to comment

Dobro, karikirate sada. Ja mislim inace da je ovo sto se dogodilo jednako verovatno kao da obojica pilota dobiju srcku za vreme leta i meni ova tragedija nije indikativna ni za jednu kardinalnu stvar vezanu za bezbednost letenja, sem sto mi je neprijatno saznanje da ocigledno ne postoje centralne baze medicinskih podataka vezano za pilote, pogotovo one koji nisu predmet kompanijskih testova. Mogao bih da ocekujem da ce licenca putnickog pilota ubuduce podrazumevati sasvim drugacije vodjenje te evidencije.

Link to comment

Kad nam se vec moze da spekulisemo laicki, ja bih pare stavila na opciju da je ovaj pored depresije imao i neki poremecaj licnosti. Ubiti 150 ljudi i to ih na 8 minuta suociti sa izvjesnom groznom smrcu, majkumu, to je bas neljudski

 

+1. Plus - ovo nije samoubistvo, tj definitvno je to mnogo manje bitan detalj ovog (najverovatnije) čina

Link to comment

Dobro, karikirate sada. Ja mislim inace da je ovo sto se dogodilo jednako verovatno kao da obojica pilota dobiju srcku za vreme leta i meni ova tragedija nije indikativna ni za jednu kardinalnu stvar vezanu za bezbednost letenja, sem sto mi je neprijatno saznanje da ocigledno ne postoje centralne baze medicinskih podataka vezano za pilote, pogotovo one koji nisu predmet kompanijskih testova. Mogao bih da ocekujem da ce licenca putnickog pilota ubuduce podrazumevati sasvim drugacije vodjenje te evidencije.

 

 

ovo mi zvuci realno. ne vjerujem da ce depresivci biti nuzno eliminisani iz struke (i ne treba da budu, nikako - osim individualnih slucajeva kojima pada radna sposobnost i slicno) ali vjerujem da ce se ici na pomnije pracenje letackog osoblja.

 

sad, umrezavanje medicinskih nalaza u okviru privatno organizaovanih pregleda i kompanijske dokumentacije - u to sumjam, jer bi takav potez mozda imao reperkusije na druge djelatnosti u kojima  poslodavcu apsolutno ne bi smjelo biti dozvoljeno da ima pristup zdravstvenom kartonu zaposlenog.

Edited by morgana
Link to comment

mislim da ce napori ici na to da se smanji mogucnost paralelnih lecenja odnosno ova situacija u kojoj sem pilota i njegovog lekara niko nije znao za bolest. svaki privatan pregled je ionako pokriven socijalnim osiguranjem koji pilot ima, tako da bi bilo logicno da je i privatni lekar duzan da svoj nalaz pohrani u centralnu bazu koja ne mora biti nuzno kompanijska ali kojoj pristup mora imati i poslodavac. oko reperkusija se ne slazem, rizicne profesije sa sobom moraju da nose drugacija pravila. nije bas ovo isto kao i voziti tramvaj.

Edited by yolo
Link to comment

Kasnije je isto objavila i hrvatska kompanija Croatia Airlines. Naime, iz kompanije su izvijestili kako se od danas počela primjenjivati operativna procedura prema kojoj je u pilotskoj kabini tijekom cijelog leta obvezna prisutnost dva ovlaštena člana letačkog osoblja. Ako jedan od pilota privremeno izađe iz pilotske kabine tada će se njegov izostanak nadoknaditi prisutnošću jednog člana kabinskog osoblja zrakoplova, voditelja putničke kabine zrakoplova ili domaćice/domaćina zrakoplova, pojašnjavaju.

 

Ček, ček, zar nam ministar™ Hajdaš-Kretenčićna nisu rekli...

Poprilično sam siguran da nitko nikada nije okupio ekipu debilnijih idiota i pokušao vladati zemljom.

Hajdaš Dončić: To se Croatia airlinesu ne može dogoditi!

    27. 03. 2015.   pred 1 sat

    Ministar prometa Siniša Hajdaš Dončić rekao je u Splitu kako se tragedija koja je zadesila zrakoplov Germanwingsa ne bi mogla dogoditi Croatia Airlinesu.

    "Croatia Airlines nije niskobudžetna kompanija i jedna je od najsigurnijih avionskih kompanija. To se Croatiji Airlines jednostavno ne može dogoditi", kazao je Hajdaš Dončić.

    Ministar je istaknuo i kako se u avionima Croatia Airlinesa u pilotskim kabinama i pilot i kopilot moraju uvijek nalaziti istovremeno.

 

Link to comment

ja bih bogami uhapsila njegove psihijatre. sigurno su mu dali i neke lekice da pije.

pilot na interfonu, zovu ga iz komandnog tornja u marseuju, kontaktiraju ga radiom iz drugih letelica, svira alarm i buka od pokusaja provaljivanja unutra, sta je ovaj radio stavio vokmen?

Link to comment

Ma dobro, to je već ono naše...standardno..

Inače, ne bih da se ponavljam oko neodrživosti sistema odlaska & vraćanja na posao s rolling psiho-opservacijama.. money talks:

Legal experts said that on the evidence that has emerged so far – which suggests the co-pilot may have had a history of depression and psychiatric problems – the airline would find it difficult to prove that the crash was not its fault.

“To avoid paying unlimited compensation, they have to show the crash was not due to negligence, omission or a wrongful act either by them or by their servants or agents,” said Clive Garner, head of aviation law at Irwin Mitchell, which has represented passengers’ families in similar cases.

“We should be cautious, of course. But in reality, based on what we know at this point, they are not going to be able to establish that. Whether it was a deliberate act or negligence, they’re going to be liable for a large sum of money.”

Garner said the sums involved could be substantial. “It depends on the families’ circumstances – how much the passenger earned, how many dependants there are,” he said. “But seven-figure claims per family are by no means unusual.”

Nitko ŽIV neće htjeti staviti svoj potpis za vraćanje na posao nekoga ko je maknut zbog dijagnosticirane potencijalne suicidalnosti i biti, iza kompanije (koja će svakako maksimalno deflektirati odgovornost na druga psihića), potencijalno odgovoran na sve moguće načine. Ne fantazirajte.

Bit će depersonalizirani psiho-testovi, inicijalni i godišnji, ili mjesečni, i univerzalni 2 pipl rule

The Agency recommends operators to reassess the safety and security risks associated with flight crew members leaving the flight crew compartment due to operational or physiological needs during non-critical phases of flight. Based on this assessment, operators are recommended to implement procedures requiring at least two persons authorised in accordance with CAT.GEN.MPA.135 to be in the flight crew compartment at all times, or other equivalent mitigating measures to address risks identified by the operator’s revised assessment. Any additional risks stemming from the introduction of such procedures or measures should be assessed and mitigated. National Aviation Authorities should ensure that operators under their oversight are aware of the content of this SIB.

plus neko tech-niciranje. Sve ostalo su gluposti koje jednostavno nemaju smisla. Ako se netko usudi prijaviti suicidalne misli, taj/ta je završio s karijerom. Ako ga/ju netko provali, zaključit će mu/joj karijeru.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

A ni to nije sigurica 100%. Vrlo često ljudi naprečac donesu takvu odluku posle nekog događaja/okidača. A ne možeš im svakodnevno pratiti život i šta im se sve događa

Link to comment
Pravljene su studije o stalnoj izloženosti kabinskom pritisku, velikim visinama i promeni vremenskih zona na psihu pilota, da li to može da im pomuti rasuđivanje i u kojoj meri. Nisu pronađeni neki alarmantni pokazatelji ali ljudski um je čudna tvorevina i jednom u 30 miliona poletanja nešto će da kvrcne gde ne treba da kvrcne, jbg.

 

 

ja bih bogami uhapsila njegove psihijatre. sigurno su mu dali i neke lekice da pije.

 

pade mi na pamet, da li su ikada radjena istrazivanja delovanja lekova protiv depresije u uslovima koje je beowl opisao? jeste da je jedno vreme bilo popularno prepisivati prozak ili zoloft ali ko zna kako organizam moze da reaguje u kabinskim uslovima. i u zemaljskim uslovima prozak ume da bude dosta nezgodan jer moze da izazove efekat slican otkacinjanju lifta sa sajli, kako da kazem, nekako naglo prestane da deluje i naglo padaju ti hormoni srece, kako ih narodski zovu i to ume da izazove poprilicno mucna stanja. mislim, nemam iskustvo sa pilotiranjem ili svakodnevnim letenjem avionom ali o depresiji ponesto znam iz iskustva. ma, tesko da ce se doci do ikakvog razumnog objasnjenja sta je to kvrcnulo u coveku da uradi to sto je uradio

Edited by Pontijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...