Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

ne razumijem, ko fantazira? ko je pominjao vracanje na posao dokazano suicidalne osobe? jel ovo opet na liniji depresija=suicid? da ne idemo do masovnog ubistva.

 

 

edit, kapetane, upravo i to. i iz kojih se sve raznih uglova dolazi do suicida. nije to homogena patologija niti uvijek ista linija odlucivanja.

Edited by morgana
Link to comment

Ako ga/ju netko provali, zaključit će mu/joj karijeru.

 

Na ovo će se svesti. To je najverovatnije. 

 

Moguće je i da će prosto postojati neka zajednička baza, o čemu je pisano, i da neće biti prosto skidanja i vraćanja na posao, nego ako na nekoga posumnjaju da je previše labilan tokom nekog dužeg perioda (naravno, to će biti mali broj slučajeva, jer obuka pilota košta) – u tom slučaju će uslediti otkaz. Ali to će biti jako retko. Ali neće biti retko da se interno zaposleni ispituju o kolegama, bar u nekom narednom periodu, to je takođe verovatno. Ništa pečat, potpis i tome slično, nego onako...informativno.

          

Link to comment

ako je vjerovati medijskim napisima, lufthanza je upravo i imala razvijen sistem interne detekcije problema, samo sto nisu svi spihicki problemi manifestni niti su svi ljudi skloni da ih otkriju.

masno se laze kad se odgovara na vojni poziv a kamoli da se ne izgubi posao.

Link to comment

ne razumijem, ko fantazira? ko je pominjao vracanje na posao dokazano suicidalne osobe? jel ovo opet na liniji depresija=suicid? da ne idemo do masovnog ubistva.

 

 

edit, kapetane, upravo i to. i iz kojih se sve raznih uglova dolazi do suicida. nije to homogena patologija niti uvijek ista linija odlucivanja.

Ako itko bude maknut iz kokpita putničkog airlinera jer je zbog depresije deklariran kao unfit to fly, taj se poslije ovog događaja u kokpit airlinera neće vraćati. Možda će pilotirati teretnjacima.

Osim ako se ispostavi da je Bris ispričao bajku.

Link to comment

onaj ko bude zbog bilo cega deklarisan kao unfit to fly mozda ce biti tretiran strozije nego do sada.

mnogo se hvatate za depresiju, do samoubistva se moze doci i imajuci druge psihicke probleme.  ogromna vecina depresivnih nisu nesposobni za posao.

nece oni trpiti vise nego do sada, osim sto im je svima napravljen pritisak da ne smiju da imaju los dan da kolega ne pomisli da su sklonu da skucaju avion u planinu. srecom, kolege su isto piloti a ne laici.

 

o masovnom ubistvu da ne pricamo. a ocigledno ni ne pricamo.

Edited by morgana
Link to comment

pade mi na pamet, da li su ikada radjena istrazivanja delovanja lekova protiv depresije u uslovima koje je beowl opisao? jeste da je jedno vreme bilo popularno prepisivati prozak ili zoloft ali ko zna kako organizam moze da reaguje u kabinskim uslovima. i u zemaljskim uslovima prozak ume da bude dosta nezgodan jer moze da izazove efekat slican otkacinjanju lifta sa sajli, kako da kazem, nekako naglo prestane da deluje i naglo padaju ti hormoni srece, kako ih narodski zovu i to ume da izazove poprilicno mucna stanja. mislim, nemam iskustvo sa pilotiranjem ili svakodnevnim letenjem avionom ali o depresiji ponesto znam iz iskustva. ma, tesko da ce se doci do ikakvog razumnog objasnjenja sta je to kvrcnulo u coveku da uradi to sto je uradio

 

cini mi se da na prozaku, ksanaksu, leksilijumu i tako tim lekovima nije preporucljivo voziti auto, kakvo crno upravljanje putnickim avionom na antidepresivima. 

Link to comment

ono, pada mi na pamet da je on pomislio da je mu se ruši buduća karijera obzirom na to da on sam jeste znao da ni ne treba da se tada nalzi tu nego na bolovanju. koje se bojao da prijavi. i možda nije bilo prvo koje se bojao da prijavi. možda (možda -  špekulacija) je u njegovoj glavi jednostavno krenuo da se raspada ceo život kako ga je zamislio..i ko zna šta se tu još skupilo. 

 

ali hladnokrvno ubistvo 150 ljudi zbog nekih svojih ličnih, bilo kakvih, razloga (ako je ono sve tačno) otkrivaju psihopatu, a ne (samo) depresivnu osobu. A psihoapte se jako teško otkrivaju jer su u dobrom broju slučajeva i veoma inteligentne osobe. 

Link to comment

The New York Times is reporting that there remains considerable uncertainty about the precise nature and severity of Andreas Lubitz’s psychiatric condition:


“A German hospital said it had evaluated Mr. Lubitz twice in the past two months but added that he had not been there for assessment or treatment of depression.”


Link to comment

U celom medijskom razvlačenju tog aspekta života kopilota, čini  se da je obim tog njegovog obolenja neuhvatljiv. Možda sam propustio, ali nisam primetio da je neko mahnuo kartonom iz bolnice i rekao to je ta bolest.

Drugo, šta je za koga depresija, pitanje je. Malo sam, kao laik, guglao i video da je prava depr nešto što se lako uočava i dugotrajno je, i razlikuje se od prolaznog neraspoloženja. Recimo, potrebno je da mesecima, ako ne i godinama bodeš oči.

Edited by kapetanm
Link to comment

U celom medijskom razvlačenju tog aspekta života kopilota, čini  se da je obim tog njegovog obolenja neuhvatljiv. Možda sam propustio, ali nisam primetio da je neko mahnuo kartonom iz bolnice i rekao to je ta bolest.

Drugo, šta je za koga depresija, pitanje je. Malo sam, kao laik, guglao i video da je prava depr nešto što se lako uočava i dugotrajno je, i razlikuje se od prolaznog neraspoloženja. Recimo, potrebno je da mesecima, ako ne i godinama bodeš oči.

 

... takodje postoji i profesionalni kodeks koji zabranjuje iznosenje ovih informacija u javnost. 

Link to comment

... takodje postoji i profesionalni kodeks koji zabranjuje iznosenje ovih informacija u javnost. 

Misliš onaj koji brani iznošenje podataka da se lečio od depresije u mladosti? Znam ja to, ali isplivao bi on već.

Link to comment

...

Drugo, šta je za koga depresija, pitanje je. Malo sam, kao laik, guglao i video da je prava depr nešto što se lako uočava i dugotrajno je, i razlikuje se od prolaznog neraspoloženja. Recimo, potrebno je da mesecima, ako ne i godinama bodeš oči.

 

Pa naravno, nijedna od tih stvari (stanja, oboljenja, poremećaja, štagod) se ne rešava preko noći. Nema kutije antibiotika koju popiješ i prošla depresija. Mora malo da se radi, a to traje. Mesec - dva, pa i duže, kako ko.

 

Ispade posle ovih komentara (na forumu, a ne po tabloidima) da je depresija jednako ebola pa na kvadrat, da je depresivan čovek smrtno opasan po svoju okolinu.

 

Po mom mišljenju, to što se neko nekada borio i izborio sa depresijom apsolutno ne znači da je u nekom kasnijem dobu postoji rizik za suicid ili daleko bilo masovno ubistvo. Štaviše, ako mi date dva čoveka koje život nije mazio, pouzdaniji(*) mi je onaj koji je u nekom trenutku prepoznao i lečio svoju depresivnost, od onoga koji je škrgutao zubima i sve nosio u sebi. 

 

(*) pouzdaniji ne u smislu opasnosti od suicida, nego jednostavno verujem da će se bolje nositi sa teškoćama i neće pući i popizdeti kad se najmanje nadaš

 

 

Ovo sa kopilotom je nešto sasvim drugo, kladim se da je tu njegova (nekadašnja, za sada samo uzgred spomenuta) depresivnost nešto sporedno. Ne znamo još uvek ništa, samo je "depresija" spomenuta kao razlog privremenog prekida obuke pre šest godina, zar ne? Ali što bi to bilo prepreka da teoretišemo da su (ex)depresivci tempirane bombe.

 

@kapetanm: samo je prvi pasus direktan odgovor tebi, ostalo je onako opšta priča, ne zameri

Link to comment

cini mi se da na prozaku, ksanaksu, leksilijumu i tako tim lekovima nije preporucljivo voziti auto, kakvo crno upravljanje putnickim avionom na antidepresivima. 

 

pretpostavljam da puno ljudi koji su na antidepresivima koji se uglavom daju u kombinaciji sa sedativima itekako voze svoje automobile. zato sam i pitao, da li je ikada vrseno istrazivanje kako deluju takvi lekovi na organizam u avionskim uslovima. mediji daju neki info da je kopilot sakrivao svoje zdravstveno stanje od kompanije tako da sam odmah pomislio da je bio na antidepresivima koji i na zemlji umeju ponekad da budu jako nezgodni narocito kada prestanu da deluju a desava se da prestanu da deluju bas naglo a u tim situacijama je svasta moguce

Link to comment

Možda je vršeno neko istraživanje na putnicima ali na pilotima jako teško jer to bi podrazumevalo uzorak pilota koji su na terapiji antidepresivima a takvi piloti kokpita više ne bi videli.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...