Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Ovdje se pisalo da je ovaj sudija sa pomocnicima sam sa pomocnicima slusao traku sa svim nedostatcima. Kao u filmovima kada premotavaju trake unazad jer se nekom ucinilo da je cuo nesto. I da su samo poslije jednog slusanja donjeli zakljucke. How yes no.

 

Sto se tice sindikata pilota, eno ti primjer AF leta iz RIA gdje je zakljucak bio da su piloti jedni od krivaca jer nisu postovali protokol u slucaju otkaza sondi. Raport je vise puta isao na doradu jer se sindikat bunio a zakljucci su samo curili.

Link to comment

tesko je tako brzo indirektnim dokazima proglasiti nekog za ludog zato sto je ili je bio depresivan pa je zbog toga aktivno radio na masovnom ubistvu. valjda jos treba da se radi na toj istrazi.

 

 

to niko nije ni rekao. to su dva odvojena seta informacija. druga stvar je ono što će svi da pomisle, ali tu se ništa ne može. mislim nećemo valjda da krijemo informacije te vrste od ljudi. postoji i moralna obaveza prema bližnjima poginulih. 

Link to comment

manc, pa ti si rekao da depresivci ne treba da budu piloti. doslovno.

depresija i masovno ubistvo ili depresija i snizena radna sposobnost ne da ne idu nuzno zajedno nego to stvarno nije ni za komentar. s tim da se naravno ovo drugo moze povezati u mnogo vise slucajeva nego ovo prvo - sto opet ne znaci da depresija treba da bude eliminatorni uslov za dobijanje/nastavljanje posla.

sta je ovaj bolesnik sve imao kao dijagnozu  - tesku depresivnu epizodu ili to i jos nesto ili samo nesto drugo, to mi ne znamo. mediji su 24 h po objavi shvatili kakav su gadan gaf napravili pa su sa 'depresija' ucestalo presli na 'zivotna kriza' i 'psihicki problem'

Link to comment

tesko je tako brzo indirektnim dokazima proglasiti nekog za ludog zato sto je ili je bio depresivan pa je zbog toga aktivno radio na masovnom ubistvu. valjda jos treba da se radi na toj istrazi.

da se vratim na meni omiljenu tezu da je posada zajednicki odgovorna za let. objavljeno je da je kopilot prvo razgovarao normalno pa osorno pa cudno, odsutno. pa koji kapetan ne vidi da nesto nije u redu ako je takva komunikacija, nego izlazi i ostavlja ga ako se vec neobicno ophodio?

Ti 'tonovi razgovora'™ su najkretenskiji i najgnjusniji dio Brisovog performansa. Ispada da je Amok-Pilot (naklon Bildu) već tada znao da će kapetan ići cijediti pitona i da je to ta prilika. :isuse: Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Ako je neko upucen- u ovakvim slucajevima, cija je zadnja civilno-sudska ili specijalizovanih aero iszraznih komisija kako se vec zovu, pri utvrdjivanju razloga pada?

 

kad kazem civilnosudska mislim na redovni postupak.

Detaljno istrazivanje je od velikog znacaja za kasnije odstete i mere protiv kompanija ili proizvidjaca. ja o tome znam samo iz dokumentaraca a bogami zna da potraje jako dugo sa najneocekivanijim zakljuccimq

Edited by kapetanm
Link to comment

manc, pa ti si rekao da depresivci ne treba da budu piloti. doslovno.

depresija i masovno ubistvo ili depresija i snizena radna sposobnost ne da ne idu nuzno zajedno nego to stvarno nije ni za komentar. s tim da se naravno ovo drugo moze povezati u mnogo vise slucajeva nego ovo prvo - sto opet ne znaci da depresija treba da bude eliminatorni uslov za dobijanje/nastavljanje posla.

sta je ovaj bolesnik sve imao kao dijagnozu  - tesku depresivnu epizodu ili to i jos nesto ili samo nesto drugo, to mi ne znamo. mediji su 24 h po objavi shvatili kakav su gadan gaf napravili pa su sa 'depresija' ucestalo presli na 'zivotna kriza' i 'psihicki problem'

 

pa da ali ono što ja napišem na nekom forumu pod pseudonimom nije relevatno tačno ni za šta. hteo sam reći ne postoji nikakav zvanična izjava tog tipa. 

 

onog momenta kad je pomenut osumnjičeni, bilo je neminovno da se sva pažnja javnosti usmeri na njega

Link to comment

Dobro, napisemo svi mi na forumu svasta, naravno. Ne ucitavam ni losu namjeru ni narocite posljedice toga :)

 

Mediji su to zasrali kao sto i inace cesto rade. Ovdje su se jos brzo i korigovali.

Link to comment

manc, pa ti si rekao da depresivci ne treba da budu piloti. doslovno.

 

moguce da sam ja isuvise star da razumem neka nova kretanja u covecanstvu, jel to neko ovde zastupa stav da depresija nije prepreka za pilotiranje?

Link to comment

Depresija nije nuzno prepreka za pilotiranje, naravno.

 

Nista senzacionalno niti novo time nisam rekla.

 

A ovako laicku, sansa da je depresija uzrokovala obo konkretno destruktivno ponasanje... sta znam, kladila bih se na neki poremecaj licnosti. Kad se vec igramo 'pogodi dijagnozu'

Edited by morgana
Link to comment

Dosta zanimljivo. Ne bih da u ovim godinama razvijam naviku da vise ne sedam u avion ali je ovo, ako je tacno, nesto potpuno novo za mene. Poznajuci ljude oko mene koji pate od depresije, sasvim sam siguran da je maksimum rizika koji bi im prepustio u zivotu  upravljanje motornim vozilom. 

Edited by yolo
Link to comment

Ovdje se pisalo da je ovaj sudija sa pomocnicima sam sa pomocnicima slusao traku sa svim nedostatcima. Kao u filmovima kada premotavaju trake unazad jer se nekom ucinilo da je cuo nesto. I da su samo poslije jednog slusanja donjeli zakljucke. How yes no.

 

Pisalo se i da je doneo ultimativan zaključak na osnovu nepotpunih informacija, i to je fakat. Možda mu se zaključak ispostavi kao ispravan ali nije ga doneo na osnovu potpunih informacija.

 

Uz to bih stvarno voleo da čujem koji tim neuropsihijatara mu je za jednu noć potvrdio normalno disanje i normalan ton glasa u razgovoru sa kapetanom. Nije mu bilo dosta što ima čistu indiciju da se klinac zaključao u kokpit i nije puštao kapetana unutra. Ne, mora sveeeeeeeeeeeeeee da se dosoli u priču, i boja glasa, i jačina disanja. Falilo je samo da kaže da je CVR registrovala frekvenciju koju u vazduhu naprave ljudske usne kada se iskeze u zlokoban osmeh.

Link to comment

Dosta zanimljivo. Ne bih da u ovim godinama razvijam naviku da vise ne sedam u avion ali je ovo, ako je tacno, nesto potpuno novo za mene. Poznajuci ljude oko mene koji pate od depresije, sasvim sam siguran da je maksimum rizika koji bi im prepustio u zivotu upravljanje motornim vozilom.

 

Nije to nikakvo moje tumacenje. Depresija ne oduzima nuzno radnu sposobnost. Ima i razlicitih nivoa depresija, uz ostalo.

Da ne idemo dotle koliko je vjerovatno da depresivac postane masovni ubica.

 

Ima na Guardianu par zanimljivih tekstova o tome u poslednjih par sati.

 

 

edit, beowle, imali smo npr u slycaju brejvik isto neka tumacenja tog tipa, covjek je bio relativno miran sto mozda znaci da je psihopata. meni se ne cini da je izlazak sa tom informacijom sporan dok god se preuranjenp ne spekulise o dijagnozi

Edited by morgana
Link to comment

Ne znam, nemam vremena za Gardijan pa cu se posluziti zdravim razumom. Ovde se ne radi o predavanju na fakultetu ili radu u pekari. Radi se o zanimanju za koje se inace propisuju strogi uslovi. Budu li uvedeni psiho testovi za civilne pilote, ne vidim kako ce bilo ko sa istorijom bolesti sesti u kokpit. Nijedna kompanija nece preuzeti rizik ako mogu da biraju izmedju pilota sa praznim kartonom i onog koji je imao makar i najblazi oblik depresije. Ne radi se o radnoj sposobnosti kao takvoj - moja drugarica je sekla vene pa je briljantan profesor na faksu - nego o rizicima koje nosi jedna sasvim proizvoljna i neispitana teritorija. Bojim se da je Lubic ovim cinom, ili tuzilac i ko je vec ispinovao ovo, ako je spin, zabo kolac u sudbinu depresivaca u rizicnim profesijama. 

Link to comment

Ja mislim da testovi vec postoje, upravo je po nekom testu ovaj pilot proglasen radno sposobnim uprkos istoriji poremecaja raspolozenja - bilo da to znaci da je test odradjen lose ili da se njegovo psihicko stanje nepredvidivo survalo

 

Laicki, ne ocekujem niti da su testovi narocito precizni, tj vjerujem da je moguce obmanuti ispitivaca (sto nije argument protiv testova, da napomenem)

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...