Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Nisi ti to dobro razumeo, ja kazem da motivaciju za masovna ubistva imaju mnogi a ne samo psihicki bolesnici, i da ne vidim zasto bi specijalno kontrolisali samo ljude koji su npr depresivni a ne i recimo onako djuture muslimane (jer mozda neki religiozni musliman odluci da krene u dzihad u avionu) i sl? A takodje ne vidim logiku da pilot treba da bude vanredno placen da ne bi pobio putnike, jer to moze da uradi jako puno pripadnika profesija koje niko ne percipira da treba da budu vanredno placeni.

 

a ja to samo kažem da su i pored toga kod nas takva ubistva jako retka i to je sve. kod nas su zločini skoro po pravilu ili pljačke ili malo ubistvo među prijateljima. ne znam zašto, samo konstatujem. tj imam neku ideju zašto, ali to definitivno nije za ovaj topik

Link to comment

Ok, samo ti izvoli,

 

pa jbt, on je sasvim sigurno imao dovoljno znanja da u tom slučaju 1) javi se kontroli leta 2) odgovori na njihove pozive 3)ne ostavi namešten auto-pilot na 30 metara iznad zemlje, itd, itsl

 

a drugo, to uključuje onda da svi lažu šta su čuli od francuskog tužioca do ovih nemaca

Edited by MancMellow
Link to comment

a ja to samo kažem da su i pored toga kod nas takva ubistva jako retka i to je sve. kod nas su zločini skoro po pravilu ili pljačke ili malo ubistvo među prijateljima. ne znam zašto, samo konstatujem. tj imam neku ideju zašto, ali to definitivno nije za ovaj topik

 

Pa to vec ne znam, nisam cak ni sigurna koliko po tom pitanju odudaramo od regiona i Evrope.

Link to comment

Nemam odgovor na to. Zašto se nikad ne usmeri pažnja na drugog pilota? Onog što je bio u klonji, možda je on poludeo pa nije smeo da ga pusti MV5BMTY2MjQxNDI2Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjk4- nikad nećemo znati

 

a kakve veze ima pilot van kabine sa padom aviona? nije on upravljao njime. znamo šta su pričali, ništa neobično pre izlaska kapetana u hodnik.

 

i kako bi objasnio ćutanje kopilota na više upita kontrole leta, i nepoštovanje procedure (da podesi transponder na 7700 ili na 7500 ako je pomislio da je otmica, makar i od starijeg kolege)?

 

čemu ovaj nivo špekulacije*

Link to comment

A zubari, poljoprivrednici i ko bijese ono treci, hirurzi, sto se opijaju i samoubijaju?

Idete gdje ne treba jer sudite prema izgredima.

 

 

Cekaj majkumu ne videh do sad da se neki sofer autobusa samoubio za volanom.

Link to comment

Pilot van kabine je poslednji bio neposredno u kontaktu sa kopilotom pa mi palo na pamet. Jednostavno, ne pojmim da se tako brzo došlo do toga da je ovaj u nekom napadu to izveo.

Ćutanje jeste enigma, to se slažem.

 

 

edit: odgovor Prosperu, pretiču se postovi

Edited by kapetanm
Link to comment

Pitanje za nekoga ko se dobro razume u pilotiranje modernih putničkih aviona:

Scenario: avion leti na recimo 10.000m.Jedan pilot odlazi u toalet i treba mu nekoliko minuta da se vrati, a u kabinu ulazi član posade koji treba da omogući ovratanje vrata iznutra u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Da li može ovaj što je ostao da pilotira serijom komandi koje će izvršiti za 10-15 sekundi nepopravljivo da naruši putanju aviona tako da on mora da se razbije o tlo, odnosno da ni pilot koji bi se vratio u kabinu nakon izdavanja takvih komandi ne bi mogao da povrati avion u stabilno stanje?

 

ako se 100ine sati na f.simulatoru računaju :D - da odgovorim

 

- mogao bi da obori avion u strmo poniranje, isključi motore kako bi presekao glavni dotok struje i generalno zakomplikovao povratak u normalu. verovatno bi g sile bile takve da bi se bilo ko ko nije vezan teško kretao po avionu/kabini.

 

- mogao bi da uradi namerni stall - da naglo podigne nos u vis i smanji gas/ugasi motore. pitanje je da li bi se iz takvog stalla neko mogao izvući, pogotovo ako bi ušao u flat spin gde bi se opet nevezani putnici/posada teško kretali.

 

to sve naravno podrazumeva gašenje autopilota ali bi za 15ak sekundi bilo verovatno moguće.

Edited by Prospero
Link to comment

Cekaj majkumu ne videh do sad da se neki sofer autobusa samoubio za volanom.

Otkud znas da nije?

Zato sto o slupavanju autobusa u nekoj Чибутковици nije brujala sva svetska stampa?

 

Osim toga, autobusdzije i kamiondzije su tvrdi momci, ne tamo neki razmazenci  :fantom:

Link to comment

ako se 100ine sati na f.simulatoru računaju :D - da odgovorim

 

- mogao bi da obori avion u strmo poniranje, isključi motore kako bi presekao glavni dotok struje i generalno zakomplikovao povratak u normalu. verovatno bi g sile bile takve da bi se bilo ko ko nije vezan teško kretao po avionu/kabini.

 

- mogao bi da uradi namerni stall - da naglo podigne nos u vis i smanji gas/ugasi motore. pitanje je da li bi se iz takvog stalla neko mogao izvući, pogotovo ako bi ušao u flat spin gde bi se opet nevezani putnici/posada teško kretali.

 

to sve naravno podrazumeva gašenje autopilota ali bi za 15ak sekundi bilo verovatno moguće.

 

U tom slučaju je uvođenje dodatnog člana posade u kabinu čist psihološko-marketinški potez da se umire narodne mase. On može biti od pomoći jedino ako pilot za komandama aviona igubi iz nekog razloga svest e da bi onda otvorio brzo vrata i alarmirao odsutnog pilota. Međutim ne može da spreči pilota samoubicu. Ovo bi možda mogao treći pilot koji bi odmah seo na mesto odsutnog pilota ali je takvo rešenje svakako preskupo.

Link to comment

ne mora biti čisto marketinški jer prisustvo drugih možda ima odvraćajući efekat u startu. one 'najposvećenije', a takvih je bilo do 5 za zadnjih 30 godina, ništa neće sprečiti.

Link to comment

Pa moze teze malo, mora prvo tog nekog da onesposobi. Navodili su ovde primer onoga sto je pokusao cekicem da onesposobi drugog pilota pa nije uspeo. Sem toga druga osoba i dodatni koraci potrebni za to mozda bi doveli ovoga do toga da to ni ne pokusa.

Taj pominjani slucaj je FedEx-ov avion gde su bila dva pilota, flight engineer i napadac (takodje zaposlen u Fedexu).

 

Taj odnos 1:3 je razlog zasto nije uspeo.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

ne mora biti čisto marketinški jer prisustvo drugih možda ima odvraćajući efekat u startu. one 'najposvećenije', a takvih je bilo do 5 za zadnjih 30 godina, ništa neće sprečiti.

 

Ok, mogao bi da ima odvraćajući efekat na kolebljive i neodlučne. Pa i to je nešto a verovatno i ne košta dodatno. Zato će svi sada to uvesti. 

Link to comment

Netko je morao aktivno onemogućavati kapetana da uđe. Po nečemu zaključiše (p) i da je ručno namjestio autopilota i, ako sam dobro pročitao , i isključio transponder.

Kontrola leta je trazila da ubaci emergency code u transpoder (ili neki drugi kod). Nisu rekli da je iskljucio transpoder.

Link to comment

Kontrola leta je trazila da ubaci emergency code u transpoder (ili neki drugi kod). Nisu rekli da je iskljucio transpoder.

aha, squawk 6700?
Link to comment

Otkud znas da nije?

 

 

Pa da ga jebem, nagario bi 120 na sat i poleteo u kanjon Morace. Ne vidim ekstazu u skretanju u jarak.

 

Prosto, soferi to ne rade. 

 

Meni ovo sa avionom lici na igru moci.

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...