Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

U prethodnom blogu isti autor opisuje Movia vina, između ostalog i:

2003 Movia "Veliko Bianco" White Wine, Brda, SloveniaPale gold in color, this wine has a dazzling nose of honey and candied kumquat aromas. In the mouth it is beautifully balanced with crisp acidity and lively flavors of paraffin, kumquats, sarsaparilla, and a finish that seems to float on a bed of white flowers for minutes. Fantastic. Score: around 9.5. Cost: $33
Probao sam berbu 2001. Sortni sustav je: Rebula 70%, Sauvignon Blanc 20%, Pinot Gris 10%. Alkohola je 12.8%, dominirala je fina floralna aroma i prijatno gorkasti aftertaste. Italijanske kolege sa kojima sam to probao su bile toliko impresionirane da su načas spale maske te se razotkrile stanovite teritorijalne pretenzije, hehe.EDIT. Još disleksije Edited by Indy
Link to comment

Fino je posetiti Movia vinoteku u Ljubljani. Nije prijatno što Veliko rdeče košta 50e. Ovde je čak 5e jeftinije. Mislim da je to bila 2000 il 01.(pogledaću). Na ovom linku vidim da je 45$, to je dosta jeftinije, mada je u pitanju 2005.Eric Asimov (valjda "nećak onog" Isaaca) u svom vinskom blogu The Pour, u NY Times-u pominje još neke Slovence, mada su geografski oni više Italijani (Friuli-Venezia Giulia):Joško Gravner, Stanko Radikon, Damijan Podveršič. Proizvođač vina posebno poznat po vrsti vitovska, Paolo i Valter Vodopivec. Vodopivec mu se izgleda posebno dopao.Naravno nije zaboravio da spomene Moviu.Nije baš ex YU (zamalo...) soraja :) .edit: Tršćani su, zato zamalo.

Edited by C žeton
Link to comment

O pa to bi se moglo nazvati telepatijom, kod mene si sinoc stukla njihova Rebula.... Veliko belo je veeeliko zlo od vina......Ne znam da li znate da je Ales Kristancic proglasio restoran Zaplet za ambasadu Movie u Srbiji....

Link to comment

sardone sijacki 2007 sopstvena berbajedno od retkih domacih vina (a da nisu kombinatska) koje se gordi titulom 'kvalitetnog vina sa geografskim poreklom'.cena 497 dinara.sad bih ja mogao da trabunjam nesto o sortnom bukeu itd, al evo sumarno - perfektno letnje vino. mana je to sto ziv covek moze komotno da stuce celu bocu a da ne primeti (alkohol 12.8). uzivajte, masala sijacki.

Edited by Larko
Link to comment

Jel' imaju ti naši proizvođači web sajtove? Kad guglam "šijački" ništa nema. Pretpostavljam da je neki mali proizvođač u pitanju, po imenu bih rekao negde iz Vaajvodine.Svaka čast da prave šardone i da se nisu poplašili sa svetski-raširenim anti-šardone pokretom.

Link to comment
sardone sijacki 2007 sopstvena berbajedno od retkih domacih vina (a da nisu kombinatska) koje se gordi titulom 'kvalitetnog vina sa geografskim poreklom'.cena 497 dinara.sad bih ja mogao da trabunjam nesto o sortnom bukeu itd, al evo sumarno - perfketno letnje vino. mana je to sto ziv covek moze komotno da stuce celu bocu a da ne primeti (alkohol 12.8). uzivajte, masala sijacki.
Pa to je "Bononia" iz Banostora, sto je Teja pohvalila. Maricka bitka izmedju nje i njenog coeka!Mozda treba pod tim imenom guglati, inace vino mi se jako dopalo, a cena ponajvise!edit: Cekaj, pa bio sam dao neki link, Bononia winery. Edited by C žeton
Link to comment

Ma da je samo u Frejžeru... opšte je rašireno.Jancis Robinson je to lepo opisala:

I would argue that ABC sentiment is at its peak right now. From New Zealand to South Africa to South America, it can sometimes seem as though wine producers want to talk about every vine variety and varietal wine under the sun except for the world?s most planted white wine grape. The wine world seems thoroughly bored by Chardonnay at the moment ? unless of course it is labelled Montrachet, Grand Cru Chablis or Blanc de Blancs Champagne.
Link to comment

mačkov podrum (irig) - šta da radim kad sam slab na mačke, uzo da probam sovinjon (blanc de blanc, kaže etiketa sa kubističkim žutim mačkovom). nisu lagali, napunjeno mirisom zove. obećani bosiljak - to nek otkrije neko drugi. kiseline srednje do jake.cijena oko 600 kinti.

Link to comment

+ 1 primerak posta sa temperaturama za servi(si)ranje vina i ovde+Sa dolaskom toplijih dana u većinske forumske teritorije skrećem 1 pažnju na nešto što se ponekad gubi iz vida - temperatura vina! Videćete iz saveta Robert Geddes-a (Master of Wine), preporučuju se uglavnom znatno niže temperature nego što ljudi većinom primenjuju (posebno za crvena vina), a definitivno niže od slavne "sobne temperature", posebno leti u Srbiji & okolnim kontinentima:Evo nekih referenci:Laka slatka vina: 5-10?C (u frižideru preko 4 sata)Laka - aromatična - bela vina: 8-12?C (fridž: 2 h)Laka crvena: 10-12?C (fridž: 1.5 h)Beli penušavci: 6-20?C (ovo 20?C se odnosi na starija Champagne vina) (fridž 4 h)Crveni penušavci: 10-12?CSrednjeg tela suva bela: 10-12?C (1.5 h)Srednjeg tela crvena: 14-17?CPunog tela bela: 8-12?C (2 h)Punog tela suva bela: 12-16?C (1 h)Punog tela - sa puno tanina - crvena 15-18?C

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

dobro si to primetio za problem sa cepom kod quercusa, to je hronicno kod ovog proizvodjaca. ja se za to vise i ne hvatam iako su im cene bile korektne.medjutim, gore pomenuta plavciceva bogdanusha je opasan sex od vina, trebalo bi se time malo pozabaviti. i generalno, moram da primetim da uprkos mitu o dalmatinskim plavcima mnogo se lakse primam na primorska bela vina kao sto je ovo, dobri izdanci krcke zlahtine i neizbezno dobre istarske malvazije. korculansku ponudu (posip) nisam skoro imao prilike da probam ali dopiru glasovi i da je to na visini. trenutno mi ne pada na pamet zemlja u okruzenju koja u restoranima ima bolju value for money ponudu po svojim puckim ugostiteljskim objektima (konobe itd) od hrvatske - litar odlicne malvazije ili zlahtine se krece u rasponu od 50 do 65 kuna (550-700 din), dok su vrhunska vina maksimalno 140-150 kuna (oko 20E, puta dva u odnosu na cene u radnji). da ne pominjem one-off objekte kao sto je maloprodaja i bircuz istarske vinarije cattunar u gradu cresu gde casa od 2 deci pristojne stone malvazije stoji ravno 5 kuna, sto je na ivici zivotne opasnosti

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...