Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

za one koji traze daleko kvalitetniju alternativu crnogorskim vinima (mislim na plantaze 13.jul) i ponudi MK kombinata tikves, miklosic (ovi sto valjaju cigare iz nisa) je uvezao kolicine makedonskog podruma "pivka". standardna solidna balkanska ponuda 3 bela (chardonnay, traminac i rizling) i nekoliko crnih (cabernet sauvignon, merlot i vranac), bez uvaljivanja muda za bubrege. prosle godine sam u tranzitu ka grckoj poneo 2 boce tog vranca i ispostavilo se da od jedno 10 grckih vina koje sam probao na lefkadi (u rangu do 10E) nijedno mu nije bilo prici.... merlot 2006 klasican domaci, svetao, lagan i pitak, za svaki dan uz rucak, ako niste previse razmazili svoja nepca. cene su od 240 do 280 din, mislim da je to jeftinije nego u prosecnoj makedonskoj samiski... u svakom slucaju odlicna alternativa CG i MK ponudi za gastro masovke, zurke i slicno

Link to comment

Za jednu izuzetnu priliku htela bih da kupim odgovarajuće vino. Da li je neko probao postup donja banda? Videla sam u Idei za bezobraznih 1999,99 din sa nekim spejs šatl čepom. Pitam stručnjake da li je to onaj standardni postup koji se proizvodio pre 20 godina ili je po sredi nešto bolje. (moj ćale je godinama kupovao postup kod šjor Balda u selu Mokalo kod Orebića, onaj kupovni tom postupu nije bio ni do kolena). Da skratim priču: da li da potrošim tolike pare ili mi preporučuje nešto drugo? Vino inače vrlo retko pijem, ali ga se rado sećam.

Link to comment
Za jednu izuzetnu priliku htela bih da kupim odgovarajuće vino. Da li je neko probao postup donja banda? Videla sam u Idei za bezobraznih 1999,99 din sa nekim spejs šatl čepom. Pitam stručnjake da li je to onaj standardni postup koji se proizvodio pre 20 godina ili je po sredi nešto bolje. (moj ćale je godinama kupovao postup kod šjor Balda u selu Mokalo kod Orebića, onaj kupovni tom postupu nije bio ni do kolena). Da skratim priču: da li da potrošim tolike pare ili mi preporučuje nešto drugo? Vino inače vrlo retko pijem, ali ga se rado sećam.
hrvatska vina su generalno prejaka sa cenom. eventualno da se kupi u samoj hrvatskoj, u srbiji nikako, ugradnja je prilicna. donju bandu nisam pio, tako da cu s suzdrzati od komentara.
Link to comment
Za jednu izuzetnu priliku htela bih da kupim odgovarajuće vino. Da li je neko probao postup donja banda? Videla sam u Idei za bezobraznih 1999,99 din sa nekim spejs šatl čepom. Pitam stručnjake da li je to onaj standardni postup koji se proizvodio pre 20 godina ili je po sredi nešto bolje. (moj ćale je godinama kupovao postup kod šjor Balda u selu Mokalo kod Orebića, onaj kupovni tom postupu nije bio ni do kolena). Da skratim priču: da li da potrošim tolike pare ili mi preporučuje nešto drugo? Vino inače vrlo retko pijem, ali ga se rado sećam.
Riječ je o jednom od najcjenjenijih vina u Hrvatskoj. Ne znam koju su cijelnu tamo nabili (ni kod nas nije nešto pretjerano jeftino, ako se uspoređuje s nekim drugim vinima - nešto više od 100 kn), ali vrijedi svaki cent. I više od toga, pogotovo ako je, kako kažeš, za posebnu prigodu.Odlično suho, crveno vino, poteklo s južnog dijela Pelješca. Bezobrazno dobrog okusa.
Link to comment

Jasno mi je da mora postojat neki omjer cijene i kvalitete, ali to je zbilja previše. :unsure: Uz sve to što Postup je vino vrhunske kvalitete. Kao što je već rečeno, bolje da se, ako se ima prilike, pazari u Hrvatskoj, kod vas je očito bezobrazno skupo.Baš sam nekidan birala vinčinu, mahom hrvatskih proizvođača - izbor je golem, cijene više nego prihvatljive. Zaista,već spomenutih malih proizvođača ne fali na tržištu. Pazarila sam Plavac iz dubr. podruma - više nego solidno vino, za tričavih 30 kn.

Link to comment

Nedavno se jedan hrvatski vinar, na pitanje o skupoći hrv. vina, pravdao kako je jedan od razloga za takve cijene mala proizvodnja i skuplja radna snaga, i uopće, dugotrajan i mukotrpan proces stvaranja vina, što definitivno stoji. Istina, ima i iživljavanja sa cijenama. Pogotovo po ugostiteljskim objektima, početkom turustičke sezone. :mellow: Kutjevačka graševina je wub.

Link to comment

Cena kostanja vina se moze dosta lako izracunati (ako se znaju inputi, a mogu se saznati). Na to se, normalno, zatim dodaje profit, koji bi trebalo da je na nivou grane (prehrambene industrije, recimo). Sve preko toga je hajp, marketinska lagarija i brijanje na suvo. I bezobrazluk, srpsko-turski receno.Bezobrazluk, koji radi najvise protiv same vinske grane, jer bi omasovljivanje potrosnje kvalitetnog proizvoda trebalo da je u njenom najvecem interesu. Tu su glavni prekrsitelji drzave (sa svojim taksama na takse), kao i trgovci/usluzne delatnosti, sa ugradnjom (u Kaliforniji je, npr, marza u restoranima 200 i vise posto - dodje ti lepo da se napravis redneck i porucis Budweiser).Postoji paralela sa nekim drugim granama, recimo auto-industrijom. Npr. VW (kako mu samo ime kaze) prodaje kvalitet masama i bez njega auto industrija, globalno, nikad ne bila to sto jeste. Lepo je sto ima tamo neki Maybach, koji demonstrira sta auto industrija moze da napravi, ali od toga se narod hleba nece najesti. Medjutim, pravi bezobrazluk pocinje kada se nesto kao VW sa greskom pokusa prodati kao Maybach... Nije tesko gresku prikazati kao specijalni kvalitet, to je Spinovanje101. Pripazite vase novcanike i ne verujte prodavcima zmijskog ulja, vec svojim culima mirisa & ukusa.

Link to comment
Ima li ko kakvih iskustava sa babić (sorta) vinom, sa primoštenskih terada (terasa)?...Ako neko zna šta više, može post.
S obzirom da se, par postova unazad, spominjaše hrvatska vina, možda neko može i o ovome nešto reći? Edited by C žeton
Link to comment
lako je tebi da se smejes, sa bezbedne daljine <_<
ČETVRTAK 01. maj-----------19.00Kraljevi podrumiPremijerna degustacija prve berbe Kraljevih podruma na OplencuGovore: Prof. dr Slobodan Jović, enolog; Miladin Gavrilović (upravnik Zadužbine Kralja Petra I)
*onom Dajicevom Game bariku 2004 nesto ili fali, ili neceg ima vise, nemam pojma, te me se nije dojmilo mada se na trenutak ucinilo da hoce. steta bas :unsure:
Link to comment
Ne bih o tome, ko zna, mozda se jednom i vratim u faterland.
e sad cu da crknem od radoznalosti, a pre toga mozda da se napijem :mellow: ili da se jednostavno fatalno oblocem :unsure:
Link to comment

dobrotom 1 forumaša čija je prapostojbina čokalijski kraj, trenutno cugam nešto što se zovetilkveš limited edition merlota malo ispod stidljivoaged in oak barrels. 13%, 2004taako sam dobro razumeo, ovo tuče negde oko 15 jura. nazad piše da se radi o 10 hiljada šišinja, tj. flaša.u poslednje vreme sam se razmazio, poslednje dve flaše bile su mi bakovićeva murvica (me likey very very much) i rioja (conde valdemar reserva 2002, posle murvice sve je comedown, no sasma ok). ovo je korektno vino, za makedonce 1 dobro samotako. međutim, čudi me malko tanje telo od onoga što bih očekivao za merlo. kiseline srednje, oak barrels nisu otišli u vaniliju. suma sumarum - dobro, ali nema ono nešto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...