Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

...nema sanse da u srbiji danas moze da se napravi vino koje na globalnom nivou vredi 15E.
Samo da podsetim na skandaloznu cenu Jelicevog Mileniuma od nekih 2600 dinara! :o (druga etiketa, "lux" linija :huh: ) Sta reci...edit: deluje mi da je domet lokalnog vinarstva 8-10 e max i pridruzio bih se kolektivnom vrsenju nuzde na politiku cena! Napisao sam 10 evra zato sto sam valjda nacionalista... :inn: Edited by C žeton
Link to comment
...ali sam siguran da su recimo cene aleksandrovicevih vina u srbiji cisti skandal i posledica samo dobrog marketinga i nista vise od toga ...
Tu cini mi se dominira promocija ("dvorska vina" & all that) namenjena - mozda ne ni sasvim svesno - jednom odredjenom target marketu = 'narodnjacki' raspolozenoj etabliranoj srednjoj generaciji (pretpostavljam). Koja u Srbiji nije beznacajna (ni brojcano ni finansijski). Mozda cak vise promocija ideje nego materijalnog dobra, tj. vina. Cena je tu ne kao utrosak+profit, vec radi uspostavljanja imidza proizvoda.Bilo bi, u stvari, vrlo zanimljivo uraditi 1 marketinsku studiju trzista vina u Srbiji danas, zemlji izlazeceg sunca kad je u pitanju kultura vina.Pitanje je da li ce se to odrzati (Aleksandrovic et al), ipak je to sve od skorijeg datuma. Ne znamo koliko je "ponovnih kupovina zadovoljnih kupaca", ili se taj biznis zasad odrzava po sistemu "da probam ovo" - koliko tu uopste ima 'marketinskog koncepta'. Takodje, uspeh marketinga zavisi od uslova (sredine), gde je na prvom mestu konkurencija (i mnogo drugog). Pojacano prisustvo interneta u zivotu Srbalja (sad kad je zvanicno broadband tamo 10x bolji od ozijevskog :() takodje moze vrlo naglo promeniti trendove (jako zgodna je prodaja vina preko web sajtova, posebno za manje proizvodjace - to veoma otvara i inistranstvo kao mogucu destinaciju, normalno, osujecenu carinama, taksama i sl. smetnjama).
Link to comment
Samo da podsetim na skandaloznu cenu Jelicevog Mileniuma od nekih 2600 dinara! :o (druga etiketa, "lux" linija :huh: ) Sta reci...
haha, umro sam od smeha kad sam video tu bocu...kakav dripac.
Link to comment
naravno, mora da se plati rata za mercedes A klase koji jelici koriste kao vozilo za reprezentaciju. jebo im ja mater, onako, srpski.
They've got no sense of corporate social responsibility, those silly buggers! :lol:
Link to comment
Tu cini mi se dominira promocija ("dvorska vina" & all that) namenjena - mozda ne ni sasvim svesno - jednom odredjenom target marketu = 'narodnjacki' raspolozenoj etabliranoj srednjoj generaciji (pretpostavljam). Koja u Srbiji nije beznacajna (ni brojcano ni finansijski). Mozda cak vise promocija ideje nego materijalnog dobra, tj. vina. Cena je tu ne kao utrosak+profit, vec radi uspostavljanja imidza proizvoda.Bilo bi, u stvari, vrlo zanimljivo uraditi 1 marketinsku studiju trzista vina u Srbiji danas, zemlji izlazeceg sunca kad je u pitanju kultura vina.Pitanje je da li ce se to odrzati (Aleksandrovic et al), ipak je to sve od skorijeg datuma. Ne znamo koliko je "ponovnih kupovina zadovoljnih kupaca", ili se taj biznis zasad odrzava po sistemu "da probam ovo" - koliko tu uopste ima 'marketinskog koncepta'. Takodje, uspeh marketinga zavisi od uslova (sredine), gde je na prvom mestu konkurencija (i mnogo drugog). Pojacano prisustvo interneta u zivotu Srbalja (sad kad je zvanicno broadband tamo 10x bolji od ozijevskog :() takodje moze vrlo naglo promeniti trendove (jako zgodna je prodaja vina preko web sajtova, posebno za manje proizvodjace - to veoma otvara i inistranstvo kao mogucu destinaciju, normalno, osujecenu carinama, taksama i sl. smetnjama).
što se tiče grupe na koju je ciljano tu si potpuno pogodio, samo što mi se čini da to nije bila osmišljena marketinška strategija, već jednostavno proizvodjači sami izlaze iz tog istog miljea i ljudima sličnim sebi plasiraju vino. vezano za njegovu trajnost na tržištu, ono nije toliko novo, pa već slobodno može da se zaključi kako ima publiku koja ga iznova pije. jednostavo, odlično se prodaje. medjutim, ono šta takodje ale3ksandrovićeva vina izdvaja od drugihe je kakva - takva kontinuiranost kvaliteta (ili nekvaliteta, kako to već ko shvata), a to je upravo stvar koja srpskim vinima iz malih podruma najviše fali (da se ne vraćamo ponovo na primer Carigrada, ili Ivanovićevog prokupca). na žalost, većina ljudi ne shvata da nije samo godina berbe u pitanju.vina koja se ovde prave, odnosno, ono čemu vinari, možda nesvesno teže jeste koncept vina Novog sveta (sad već i starog) iz popular - premium klase. (npr: bez obzira na razlike u godinama berbe, Kovačevićev šardone prilično liči jedan na drugi, kontinuirano. vi možete da ga volite ili ne, ali to je isti tip vina. kao sa bocom Yellow tail -a). jedino probelem je što se ta vina prezentuju ka vrh vrhova i cene im se formiraju u odnosu na to. ali to je bar nešto za početak. ovde, oni koji su upućeni i nisu vinari, kao ozebli kišu čekaju taj novi zakon o vinu, koji bi trebalo da unese red i u samo tržište, pa posredno i na politiku cena.
Link to comment
Pa da, nerazvijeno trziste pogoduje visokim cenama. Jedina pomoc je edukacija populacije, ne bi li povecana potraznja otvorila lokalno trziste i podstakla takmicenje (i obaranje cena). Mrzi me sad da kopam po netu (dial up, jebi ga), ali po secanju Hrvatska prednjaci u konzumaciji vina (i na globalnom nivou). Nemam pojma kako stoje stvari sa Srbijom, ali sumnjam da je cak i blizu.
nemam ni ja osobitog uvida u konkretne brojke, ali znam da ovdašnji turistički djelatnici vječito prigovaraju oskudnom izboru i premaloj konzumaciji vina u ugostiteljskim objektima, čak i u srcu sezone. ono što mogu reć temeljeno isključivo na subjektivnom dojmu je da se vino (vanka) ne pije često, iako je od unatrag 10 godina vidlv jasan pomak naprid. posebno na južnom dijelu obale (dakle u dalmaciji, istra je pretpostavljam otišla brže naprid) je upadljiv nesrazmjer tradicije pijenja vina i stanja na terenu u kafićima. puno će ljudi, posebno srednje i starije generacije gotovo svakodnevno doma piti vino/bevandu, dok će u kafićima naručit pivu, jer su do unatrag nekoliko godina bile uobičajene "vinske karte" od 2 buteljirana, u pravilu kontinetalna, vina (npr. neka graševina) i bez mogućnost da se uzme "samo" 2 deca. paralelano uz to postalo je normalno da na svakoj terasi uz more možeš naručit bar 6 vrsta piva, od čega min. 2 točena. čni mi se da su pivari napravili jako dobar posao i da se to odražava na prometu vinima. do koje apsurdne razine je stvar došla dobro pokazuje primjer velikog plakata na bačvicama u stilu- ožujsko i picigin oduvijek zajadno (mislim, i da je pivo, siguro ne bi bilo ožujsko). ali eto, zadnjih su se godina ugostitelji malo dozvali pameti pa većina konoba i betula ima u ponudi barem kućno crno i bilo vino, ali je to još daleko od bogatog izbora.
Link to comment
nemam ni ja osobitog uvida u konkretne brojke, ali znam da ovdašnji turistički djelatnici vječito prigovaraju oskudnom izboru i premaloj konzumaciji vina u ugostiteljskim objektima, čak i u srcu sezone.
pa ti delatnici bi mogli onda malo da porade upravo na edukaciji, prezentaciji i ponudi vina. i da se ne trude da na brzinu opljačkaju turiste za koje valjda računaju da se nikad neće vratiti.normalno je da se žale kada je sasvim normalna situacija poput one koja se meni desila letos na turističkom ponosu hrvatskog primorja - na Hvaru.naručili klopu, šta ćete piti, bogdanušu plančić molim, nemadobro ima li nešto sličnoima, evo ovaj Zlatni otokdobro dajteon donese, posluži jednko ko pivu, u čašama za penušavac, a ono jezivo, ni blizu bogdanuše, jednostavno loše vino. ćutimo, jedemo, ispijemo vino.račun molim.donese, ja pogledam, uračunata dva zlatna otoka.jaaaaoooo, izvinite, greška u kasi...i tako. tamo se svakako neću vratiti. Edited by banatjanin
Link to comment

ehm, mozda zato sto me put jos nije naneo u dalmaciju, imam dijametralno suprotne utiske, zagreb, istra, kvarner, okolina rijeke, krk, cres, losinj. niti se jednom do sada nisam nasadio, a sarali smo uzduz i popreko, i geografski, i po klasama kafana i birtija. dobro, zg ne bih komentarisao, slican oblik prevare kao i bg, doduse sa malo vise stila. a nije da nije bilo sanse da me neko dobro opegla, posto kada vidim da restoran obecava umem i da se prepustim njihovom izboru. u plavom podrumu u voloskom sam kao balvan sa vrata odlepio na smesnu somelijerku sa tako seksi naglaskom da je mogla slobodno da mi donese i moet star 50 godina, platio bi. trazio sam joj da mi donese malvaziju po svom izboru, donela mi poletti, ako se dobro secam nesto tipa 18 kuna za 0.1dl, vrlo fair. posle sam slao drugara na isto mesto, on se tek qrcio do beskraja, trazio je da mu donesu mehurice, oni mu doneli nesto sto mu se mnogo dopalo pa se jadan sasrao da su mu sipali bollinger od 50E casa, da bi se ispostavilo da je dobio frajonin pjenusavac sa krka koji je isto tu negde bio 20-tak kuna za casu. danas igrom slucaja znam da je zena vise puta birana za hr somelijea broj 1, pa mi je jasno da joj iza toga stoji nekakav integritet. znaci ono sto me je u stvari jako dojmilo svuda gde sam isao je elementarno postenje u lokalu spram gostiju, to da mi kuca nesto drugo od onog sto sam narucio i dobio, to zaista nisam iskusio. takodje, ono sto cenim je solidan kvalitet elementarnih - stonih - vina koja su 50-60 kuna litar i koja mom u biti alkoskom pristupu cirkanju uz pucku hranu mnogo bolje idu nego nesto fensi, a za ta jeftina vina verujem da od njih pocinje ljubav prema ovom picu. kad smo kod toga, ovog leta sam sticajem igre zle sudbine i teskog zivota 3 puta bio prinudjen da boravim u crnoj gori tj primorju iste i ajd sto vec odavno znam da je njihovo jedino belo vino koje ima bilo kakvog smisla konzumirati podgoricko bijelo koje je gle cuda litrenjak i najjeftinije. e tog vina tamo vise nema po kafanama, oni se furaju na odvratni sardone plantaza 13.juli koji bi zakonom o genocidu trebalo proterati sa kugle zemaljske, i to se prodaje i po 14-15 evara u restoranu. helouuuuu, bela tekucina sa ukusom kupaze motornog ulja i sirceta, koja kosta 3E u samousluzi 20m dalje. takvog faula nema u hr, stono vino koje kosta 25kuna u radnji, kosta 50-60 kuna u restoranu i pritom je najcesce za svoju klasu najmanje vrlo dobro, i u svakom slucaju vrlo pitko (a u slucaju ponude u lokalu na krku vrlo cesto i spektakularno, moracu da napisem odu zlahtini ovde uskoro). bela vina lokalnog tipa i kvalitetne kategorije (sto je vrlo skromna etiketa i vrlo cesto potcenjivanje stvarnog kvaliteta nekih od tih vina) kao sto su malvazije i pomenute zlahtine, u radnji su 42-50 kuna, u restoranu 100-120 kuna. u restoranima u kojima se paznja posvecuje hrani sa malo vise sofisticarnosti od recimo tradicionale lokalne ponude (pomenuti plavi podrum volosko, tramerka u istom, zigante u livadama kod motovuna, kod giordana u valunu, corrado u losinju, artatore u istoimenom selu) svuda je vinska karta egzemplarna, ali uvek sa naglaskom na ponudi iz lokalne sredine, tako da recimo nigde ovde nisam video ni bogdanusu ni plavac mali, ali je zato bilo prvoklasnih istarskih i kvarnerskih bisera.eto tako, mozda sam samo imao srece, no moram reci da zaista imam masivan rispekt za hrvatsko ugostiteljstvo, i kafanski tretman vina. e sad, ovo sto nikol kaze, i tamo se oko piva ispreda glupavi kult potrosnje na javnim mestima, a dodatan problem mi se cini je profil stranih gostiju od kojih mi se ogromna vecina cini kao neko koga najvise zanima pomfrit sa kecapom i pivo. ovo malo hrvatske obale koju sam ja video i obisao zasluzuje potpuno drugu vrstu turista, ali to je vec neka druga tema.

Link to comment
  • 2 weeks later...

nova vinoteka u gradu:=)zeljko tintor ex vinodom otvorio je veceras "vinogard" na novom beogradu, bul aleks.carnjevica 99 lokal 4, preko puta grcko kiparskog centra (na vrhu zgrade pise eurostolarija). nisam bio ali cemo koliko pre proveriti....;)

Link to comment

mastovit naziv...site (ponuda, cenovnik)?dal` ce da osvane u ovom milenijumu?ne sumnjam da ima entuzijasta, ali licno mi ne pada na pamet da potezem u razne krajeve grada na nevidjeno. da bih zatekla vec vidjeno.

Link to comment
nova vinoteka u gradu:=)zeljko tintor ex vinodom otvorio je veceras "vinogard" na novom beogradu, bul aleks.carnjevica 99 lokal 4, preko puta grcko kiparskog centra (na vrhu zgrade pise eurostolarija). nisam bio ali cemo koliko pre proveriti....;)
Komsiluk, mada ni YUBC nije daleko...Nego, preko autoputa (mada je tu Arena) ili preko puta Spanskih boraca ?
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...