Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Dubai.Nije to mesto za imigriranje, pre je mesto da se radi i dobro zaradi, tax-free.Nikakvo cudo onda da su verovatno najveca strana populacija bili Englezi koji imaju neku klauzulu u poreskom zakonu koja kaze ako si 8 meseci godisnje van UK (mislim da su mi tako rekli) ne treba da platis porez (u UK) nego tamo gde si bio. A tamo (Dubai) porez nista. Nisu imali ni najmanju volju da u Dubai imigriraju i da se tamo trajno nastane.

Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

U mojoj (bioloskoj) struci nekima je doktorat bio prav put za rad u kompaniji. Drugi, koji nisu uspeli da se prebace u industriju odradili su po postdok-dva, i sad tek smisljaju sta ce sa sobom i kako ce. Ne bih doktorat svodila na treba/ne treba, stvarno ima i onih kojima je to bila sjajna odskocna daska kao i onih koji nisu bili te srece.

Link to comment
Nikakvo cudo onda da su verovatno najveca strana populacija bili Englezi koji imaju neku klauzulu u poreskom zakonu koja kaze ako si 8 meseci godisnje van UK (mislim da su mi tako rekli) ne treba da platis porez (u UK) nego tamo gde si bio. A tamo (Dubai) porez nista.
nemci tj. nemacki poreski obveznici su posle 3 meseca rada u inostranstvu steuerfrei- ne placaju porez u nemackoj. ja sam, nazalost, za sada najduze bio mesec i po dana i to bas u dubaiju.
Link to comment
jesu na faksu fizicki, ali ovde se gomila doktorata radi u saradnji sa nekom velikom firmom ili stipendira od strane neke firme. npr moju stipendiju placa kompanija (General Electric), sto mozda ne znaci nista vezano za moju buducu mogucnost zaposljavanja tamo, ali svakako mi je tema nesto sto njih potencijalno zanima da implementiraju i osvoje trziste ako ga bude bilo, tj ako metoda bude konkurentna (i ako ih Philips, koji je vec zapljunuo gomilu patenata na istu temu ne pretekne). [ove zagrade su ograda za sve sto pisem o ovoj temi u ovoj zemlji. zaista sam kratko ovde, i nisam sagledala mnoge aspekte vezane za temu, a o mnogima nemam ama bas nikakvog pojma]
jasno, ali ono sto se meni ne svidja je da se radi za stipendiju, a ne za platu.
Link to comment
Ne bih doktorat svodila na treba/ne treba, stvarno ima i onih kojima je to bila sjajna odskocna daska kao i onih koji nisu bili te srece.
Obzirom na to koliko se investira u to (u proseku) to ceo poduhvat vec dovodi u pitanje.
Link to comment
Mozda u Nemackoj. Ovde prvo udji u sistem, a posle radi ili ne radi sta ti volja.
u nemackoj je to bitno najvise zbog jezika, jer se i dalje top poslovi tesko dobijaju bez znanja nemackog, a to je tesko ako se ne zivi u .de. dodatno, sa diplomom nemackog univerziteta, dobije se radna dozvola na godinu dana sto nije za baciti. elem, malo mog iskustva iz belosvetske korporacije u koju sam usla sa doktoratom. doktorat u velikim korporacijama je suriken sa mnogo ostrica. ako se udje na neku r&D poziciju (vise Development nego research), onda doktorat moze biti veliko breme i izgubljeno vreme (ovde narocito mislim na inzenjerske 'nauke'). inzenjeri koji su umesto sto su ucili kako se spinuje svaki glupi algoritam ili rezultat u objavljen rad, naucili zanat, imaju tu debelu prednost. prednost nije nemoguce stici, ali se ljudi sa doktoratom generalno na takvim poslovima smaraju jer nisu navikli na taj nacin rada. opet, imaju malo vecu sansu, u zavisnosti da li se takve sanse daju, da predju na pozicije gde treba imati malo vise sposobnosti da se proucava literature i trenutno stanje tehnologije, sto za ljude koji su se specijalizovali za odredjenu tehnologiju mnogo teze. generalno, ovaj put vodi u poslove u kojima se organizuju (nemam bolju rec za manage) ljudi a ne programi/strategije, te lezi ljudima koji vole da sefuju. ako se udje na neku vrlo R poziciju (corporate reseach/science za koju u skoro svim tehnoloskim kompanijama mora da se ima doktorat), tu se odmah naprave dve ostrice. prednost 'naucnika' u velikim tehnoloskim kompanijama je sto imaju veliki 'visibility' (ne znam srpsku rec). kompanije koje se oslanjaju na izume da bi rasli obicno tretiraju naucnike kao vrlo bitne srafove pa onda oni imaju priliku da se relativno redovno susrecu sa top menadzmentom u svim delovima kompanije, pa je verovatnoca da CEO kompanije prepozna naucnika na ulici daleko veca nego bilo koga iz organizacije koji nije u njegovom timu. to se iz svega sto sam videla pokazalo kao bitno za dobijanje sledeceg posla (u proseku najmanje nekoliko nivoa odgovornosti i plate vise nego r&D phds). druga strana ostrice je ako naucnik nece da se eksponira (npr da juri bitne ljude da ih smara o svom projektu), moze da se zakopa na istu poziju doveka. tu su dve opcije moguce. ili se postane tata-mata tako da svi trce kod tebe za savet (sto mnogo ljudi vole) ili se postane ultimativni smarac tako da svi beze od tebe. za razliku od r&D ulaska, ovde je put vise ka oraganizovanju programa a ne ljudi. u corporate lingo, ovi ljudi cesce idu na horizontalnu osu organizacione matrice :Dsve u svemu, doktorat moze biti jako koristan, narocito ako nego zeli da radi programske i strateske stvari, a moze i da ne znaci nista i da bude gubitak vremena. recima nigela powersa: it's not the size mate, it's how you use it.
Link to comment
jasno, ali ono sto se meni ne svidja je da se radi za stipendiju, a ne za platu.
u nemackoj se doktorat radi za platu* po pravilima i uslovima kao svi radnici u 'öffentlicher dienst' (javna sluzba) i na tarifi TVöD 13 (znam da volis ovakve podatke ;) ). to je super, i zato mnogo nemci idu na doktorat. pristojna plata i razne sitne prednosti rada za drzavu (npr daleko jeftinije osiguranje za kola).* koju stranci obicno zovu stipendija po analogiji sa usa i uk
Link to comment
it's not the size mate, it's how you use it.
Da, to je sasvim OK post hoc, medjutim imao sam vise u vidu one koji tek treba da donesu odluku da se usmere u tom nekom pravcu. Moguce doduse da ima razlike po zemljama, mada je globalizacija i tako to. Obzirom na ulozeni trud, glupo je da se dodje u situaciju da se to (PhD) kasnije izostavlja sa rezimea da bi se imalo sanse za dobijanje posla (o cemu sam cuo suvise puta).Ko ima osnova da veruje da moze da se ubaci u komercijalni svet (a posebno ako je vec tamo), onda u redu, istina je da povecava visibility, jos uvek. Ali, cak i onda je beskorisno ponekad (kao u slucaju bivseg kolege, koji je sad vinar u Nijagari u Kanadi, sve sa doktoratom iz hemije... a znam slicnih joste, imadoh nekad i undergrad studente sa PhD-jem iz necega sto ne zele da rade, ili u cemu nema posla). Kao i neke nase koji su, posle zavrsenog doktorata (i dobijenog drzavljanstva) u NZ otisli nazad u Srbiju da rade nesto potpuno nevezano s tom oblascu i to po osnovu svog tecnog engleskog jezika (?!) Talk about waste.A sto se tice nauke, tu je tek stvar sumnjiva i to (kao sto sam jednom napisao) preporucujem samo onima kapaciteta 1 kurdija (...a i onda oprezno). Ovaj kompjuteras je to dosta lepo opisao, posebno onaj deo o bias-u pri uzorkovanju koji navodi ljude da imaju pogresnu ideju o tome kako ce stvari izgledati u buducnosti. ("In short, some young people think that science is a good career for the same reason that they think being a musician or actor is a good career: 'I can't decide if I want to be a scientist like James Watson, a musician like Britney Spears, or an actor like Harrison Ford.'")
Link to comment
A sto se tice nauke, tu je tek stvar sumnjiva i to (kao sto sam jednom napisao) preporucujem samo onima kapaciteta 1 kurdija (...a i onda oprezno). Ovaj kompjuteras je to dosta lepo opisao, posebno onaj deo o bias-u pri uzorkovanju koji navodi ljude da imaju pogresnu ideju o tome kako ce stvari izgledati u buducnosti. ("In short, some young people think that science is a good career for the same reason that they think being a musician or actor is a good career: 'I can't decide if I want to be a scientist like James Watson, a musician like Britney Spears, or an actor like Harrison Ford.'")
naucni svet je odavno postao ponzi sema

phd030909s.gif

nedavno je izasla odlicna ekonomska analiza (by The Economist) akademskog sveta. par isecaka ako nekoga mrzi da cita sve.

A study in the Journal of Higher Education Policy and Management by Bernard Casey shows that British men with a bachelor’s degree earn 14% more than those who could have gone to university but chose not to. The earnings premium for a PhD is 26%. But the premium for a master’s degree, which can be accomplished in as little as one year, is almost as high, at 23%. In some subjects the premium for a PhD vanishes entirely. PhDs in maths and computing, social sciences and languages earn no more than those with master’s degrees. The premium for a PhD is actually smaller than for a master’s degree in engineering and technology, architecture and education. Only in medicine, other sciences, and business and financial studies is it high enough to be worthwhile. Over all subjects, a PhD commands only a 3% premium over a master’s degree.
Many of those who embark on a PhD are the smartest in their class and will have been the best at everything they have done. They will have amassed awards and prizes. As this year’s new crop of graduate students bounce into their research, few will be willing to accept that the system they are entering could be designed for the benefit of others, that even hard work and brilliance may well not be enough to succeed, and that they would be better off doing something else. They might use their research skills to look harder at the lot of the disposable academic. Someone should write a thesis about that.
Link to comment
jasno, ali ono sto se meni ne svidja je da se radi za stipendiju, a ne za platu.
Stipendija bez uvjeta kakvu spominje Point je u principu rijetka (osobito za doktorat) bar na ovim prostorima. Ako sam dobro shvatila, nju stipendira GE bezuvjetno, sto je apsolutno super, a i iznimna rijetkost. Meni moj fax na kojem radim placa dodatnu edukaciju vani ali pod vrlo jasnim uvjetima koji su potpisani ugovorom.
Link to comment
Izvinjavam se indyju zbog hajdzeka teme - kakvu vizu dobijaju doktoranti u Nemackoj? Kako se racuna taj period prilikom aplikacije za niederlassungserlaubnis? Znam da se godina mastera priznaje sa koeficijentom 0.5, ali na doktoratu se prakticno radi.
racuna se kao 1.0 (ako se ima pravi ugovor, a ne stipendije koje su relativno retke osim na max planckovima), ali... neki ljudi koji su poceli pod starim uslovima (pre nego sto je uvedeno 0.5 za studente, obrazovanje se nije racunalo za niederlassung) su imali probleme sa dokazivanjem toga 1.0x jer im je na vizi pisalo da su tu radi obrazovanja. da ne smaramo ljude, samo da dodam da se radi o razlicitim paragrafima zakona o strancima (16 vs 18). novi doktoranti na ugovoru se racunaju kao da regularno rade.p.s. ovo sve vazi za tehnicke i prirodne nauke na univerzitetima (a ne udruzenjima kao max planck /helmholtz / fraunhofer) gde vecina doktoranata radi na ugovoru za javne radnike i sa 50%-100% tarife, koja je ~ 36-40k evra bruto.na drustvenim naukama doktoranti obicno ne dobijaju nikakve pare, ni ugovor ni stipendiju. Edited by paculla
Link to comment
racuna se kao 1.0 (ako se ima pravi ugovor, a ne stipendije koje su relativno retke osim na max planckovima), ali... neki ljudi koji su poceli pod starim uslovima (pre nego sto je uvedeno 0.5 za studente, obrazovanje se nije racunalo za niederlassung) su imali probleme sa dokazivanjem toga 1.0x jer im je na vizi pisalo da su tu radi obrazovanja. da ne smaramo ljude, samo da dodam da se radi o razlicitim paragrafima zakona o strancima (16 vs 18). novi doktoranti na ugovoru se racunaju kao da regularno rade.p.s. ovo sve vazi za tehnicke i prirodne nauke na univerzitetima (a ne udruzenjima kao max planck /helmholtz / fraunhofer) gde vecina doktoranata radi na ugovoru za javne radnike i sa 50%-100% tarife, koja je ~ 36-40k evra bruto.na drustvenim naukama doktoranti obicno ne dobijaju nikakve pare, ni ugovor ni stipendiju.
U cemu je razlika, zasto srudenti na drustvenim naukama ne dobijaju novac? Ili drugim recima, kako i zasto bi radili tolike godine bez plate?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...