Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

U cemu je razlika, zasto srudenti na drustvenim naukama ne dobijaju novac? Ili drugim recima, kako i zasto bi radili tolike godine bez plate?
ne dobijaju pare jer u drustvenim naukama profeseri imaju manje prilika da dobija pare za projekte kao u prirodnim naukama, pa se sve placene doktorske pozicije finansiraju iz univerzitetskog budzeta, a takvih je jako malo. razlozi za radjenje doktorata bez plate/stpendije, po mom osecaju za vaznost: akademka karijera (mnogo lakse nego kod ostalih nauka posto je profesorskih pozicija puno + lep socijalni status), "svi moji drugovi ce biti studenti jos par godina, pa sto ne bih i ja jos 2-3 godine uzivao u blagodetima studentskog zivota", nedovoljan broj poslova u struci, "moram da imam doktorat"...u nemackoj drzavni univerziteti (citaj: svi) nemaju kvote po fakultetu za upis na osnovne studije, osim za drzavno kontrolisane struke (lekari i ucitelji) tako da u pojedinim strukama imaju gomilanje studentata, koje vodi u gomilanje doktoranata, sto radja percepciju da je doktorat neophodan, pa je onda lako navuci ljude da ga rade bez plate.
Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

Je l to znaci da ne moram da trazim novu vizu? Mogu sa postojecom radnom da upisem doktorat? PointTaken, mozes li da pogledas sta ti pise na vizi da uporedim sa mojom?
verovatno mozes, ako ti viza nije specijalno za rad u jednoj firmi. u svakom slucaju, viza za dokorat se lako dobija.
36-40k bruto? Porez se placa po standardnoj stopi ili po povlascenoj? 40k u Berlinu uopste ne bi bilo lose. Koliko daju dana odmora? Mislim da je po zakonu minimum 25, ja trenutno imam 30 (i to mi je malo :-)
evo tabele pa racunaj. na doktoratu si entgeltgruppe 13 i nemas zulagen. stufe = broj godina koliko si na toj poziciji. kad pregovaras poziciju za doktorat proveri koliko procenata dobijas (i bori se za 100%). ne znam da li se dobija 13. plata, kad sam ja radila, bile su neke promene. odmora imas 26 dana ako nemas decu. sad cu da ti namamim jednog naseg kolegu iz berlina da se ukljuci u diskusiju.
Deo za olaksan put do akademske karijere vazi za prirodne nauke? Ja razmisljam o doktoratu vise zbog smaranja rutinom na poslu, valjda je taj doktorat malo zanimljiviji. Plus sto bih da menjam nik, DRhost ne zvuci lose.
olaksani put do akademske karijere sam mislila za drustvene nauke. za nas je komplikovano, ali je doktorat generalno zabavan a plata je ok. Edited by paculla
Link to comment
verovatno mozes, ako ti viza nije specijalno za rad u jednoj firmi. u svakom slucaju, viza za dokorat se lako dobija.
pa verovatno mu jeste viza specijalizovana za rad u jednoj firmi posto se raspitivao za trajnu boravisnu dozvolu (ako se dobro secam) :)no ko sto si rekla, doktorantska viza se dobija veoma lako s ugovorom od unija (bilo da je stipendija ili radni ugovor, mada tip vize ce zavisiti od toga sta dobijes)pozdravi mi gospodju kruszka kad budes isao u LABO ;)
evo tabele pa racunaj. na doktoratu si entgeltgruppe 13 i nemas zulagen. stufe = broj godina koliko si na toj poziciji. kad pregovaras poziciju za doktorat proveri koliko procenata dobijas (i bori se za 100%). ne znam da li se dobija 13. plata, kad sam ja radila, bile su neke promene. odmora imas 26 dana ako nemas decu. sad cu da ti namamim jednog naseg kolegu iz berlina da se ukljuci u diskusiju.
nema 13. plate, ima neki kikiriki za bozic.
Link to comment

Evo malo `thinking out of the box`:http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?wikiName=NitkoNeceUPastire

Edited by noskich
Link to comment
da pitam ovde, ne otvara mi se posebna tema...jel ima neko iskustva sa programom Prva šansa?
Mrki, ti bi stvarno hteo hleba preko pogace? Prva sansa - ako sam dobro razumeo placali bi te oko 200 eura mesecno da kupujes burek i `asistiras` svima u kancelariji, opsta redaljka.S druge strane, imas posao za pocetnika sa platom od 1000 eura, placeni svi troskovi ukljucujuci smestaj, hranu i troskove mobilnog telefona. Nemas sefa da ti bdije iznad glave, uzivas u prirodi, tisini i drustvu jednih od najplemenitijih i najpitomijih stvorenja na ovoj planeti. Cist vazduh, zdrava hrana, fizicka aktivnost.I ti i dalje biras prvu varijantu? :isuse: Edited by noskich
Link to comment
odmora imas 26 dana ako nemas decu.
za ovo prvi put čujem :huh: no mož biti da je nešto skroz novoa mož biti i da zavisi od institucije ono što ja znam je od 25 do 30 dana (što je maksimum maksimuma) u zavisnosti od godina života, a sa 30 se dobija 30i nema nikakve veze sa decom
Link to comment
Mrki, ti bi stvarno hteo hleba preko pogace? Prva sansa - ako sam dobro razumeo placali bi te oko 200 eura mesecno da kupujes burek i `asistiras` svima u kancelariji, opsta redaljka.
program traje 3+12+12 meseci. prva 3 meseca je praksa za vreme koje bi dobijao 10k od NSZ, zatim sledi godina dana pripravnickog staža za vreme kojeg bi dobijao 20k od NSZ, a poslodavac bi uplaćivao poreze i doprinose. nakon toga poslodavac bi bio u obavezi da me zaposli još godinu dana. ne znam više šta da mislim, završio sam u nezgodno vreme i izludeo u predhodne dve godine pokušavajući da nađem nešto u struci. ovako bez iskustva i bez veze to je gotovo nemoguća misija. cilj ovog programa je stručno osposobljavanje mladih bez iskustva, tako da mi pare tu ne bi bile primarni cilj, već već iskustvo. to u teoriji ne zvuči tako loše, ali čuo sam za razne zloupotrebe u praksi, što ti kažeš donošenje bureka gazdi, pranje kola i slično, pa sve do teranja radnika na fizikalisanje, sve u zavisnosti od delatnosti firme. ova firma u koju bi ja išao mi se čini u opasno sumnjiva, pitali su me razna pitanja vezano za neke poslove sa kojima nemam dodirnih tačaka, ali ok, to je možda neki njihov trik. na svako moje pitanje o poslu i tome šta konkretno traže, koju poziciju bili su prilično neodređeni, govorili da je u pitanju širok opseg, trebaju im mladi ljudi itd... napominjem da kad sam išao na razgovor nisam ni znao da je reč o ovom programu, mislio sam da je klasičan posao u pitanju. tek kasnije su me zvali, rekli da je nas četvoro primljeno i da je u pitanju program Prva šansa. Edited by mr@ki
Link to comment

U Prvu šansu su ušle neke ozbiljne firme, mada ima i šalabajzera. Za šikaniranje su šanse minimalne jer niko ne želi da izgubi dragocenu subvenciju (ako poslodavac sve odradi kako treba, može ponovo da se prijavi za program u narednoj godini). Iz tvog ugla, bolje je da imaš posao nego da ga nemaš. Ako ti u bilo kom trenutku uskoči nešto bolje, bez problema ćeš izaći.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...