Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Cekaj Mrki, ne bih da ispadne da te zezam posto dobro znam kako izgleda nemati posao u Srbiji nakon studija, ali ozbiljno mislim da se u Srbiji za vecinu profesija ne isplati juriti radno iskustvo i onda `graditi karijeru`.Isplati se ako si stomatolog, `bankar`, programer i jos nekoliko profesija koje mogu doneti solidnu zaradu, ali za vecinu ostalih prvo studirati pa onda ici na pripravnicki/specijalizaciju prakticno dzabe 2-3 godine da bi se na kraju dobila plata u rasponu 300-500 eura jednostavno nema smisla.Secam se svojevremeno kada sam bio u tvojoj situaciji bio je oglasen posao za coveka koji bi cepao ski-pass tikete na zicari na Zlatiboru i placalo se vise od prosecne plate u Srbiji, mozda onda 400-500 eura, ne secam se tacno. Mislis da se nisam prijavio za taj posao iako sam bio zavrsio dva fakulteta?Tako da sam onaj oglas za pastira postavio kao sasvim ozbiljnu mogucnost. I nije to samo pastir, postoje zanimanja u Srbiji/ex-YU koja su za te lokalne uslove dobro placena, ali niko nece da ih radi.

Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

Interesantno da si se ti odlucio za zivot u Sidneju, a ne cuvanje ovaca po srpskim planinama. ;)
Nisam tvrdio da je cuvanje ovaca bolje nego raditi u struci u Sidneju. Naprotiv, napisao sam da je za vecinu profesija u Srbiji neisplativo `graditi karijeru` i da je biti pastir pod iznetim uslovima iznad daleko bolje od pomenutog programa `Prva sansa`.Ako decko ima mogucnosti i zelje vrlo mu preporucujem da se okusha negde van Balkana. Ali, nazalost nemaju svi mogucnosti ni izbora.Primorani smo da biramo najbolju alternativu od svih dostupnih.Lako je reci: bolje 4 ladna piva nego jedno vruce, to svi znaju.
Link to comment

Zasto mislis da nemaju svi mogucnost izbora, danas su granice otvorenije (znatno) nego u vreme kad sam npr. ja otisao iz "SRJ".Za nekog ko je urbano celjade, pa jos fakultetski obrazovano, odabrati cobanski posao je veoma radikalno, svakako daleko radikalnije od pokusaja da se snadje negde van granica Srbije.

Link to comment
Zasto mislis da nemaju svi mogucnost izbora, danas su granice otvorenije (znatno) nego u vreme kad sam npr. ja otisao iz "SRJ".Za nekog ko je urbano celjade, pa jos fakultetski obrazovano, odabrati cobanski posao je veoma radikalno, svakako daleko radikalnije od pokusaja da se snadje negde van granica Srbije.
OK, ti sad prebacujes na makroplan. Hajde prvo da zavrsimo sa Mrkijevim primerom. Ako si dobro procitao Mrki se prijavio za program `Prva sansa` tokom kojeg ce godinu dana za puno radno vreme primati 100 eura, a druge godine 200 eura. E sad mi ti reci da li bi ovo bilo prihvatljivo nekome ko ima izbora? Ne znam coveka, ali meni izgleda da verovatno nema.E sad da predjemo na makro. Kazes danas su granice otvorenije. Sa tim se uslovno slazem, otvorenije jesu, ali za turisticke posete, za zaposlenje mislim da nisu i da je danas i teze nego u tvoje vreme.Istina je da danas mozes da boravis u EU do tri meseca i trazis posao, ali istovremeno su uopsteno danas trzista EU zemalja daleko zatvorenija, nezaposlenost veca, a makro ekonomska situacija nepovoljnija.Isto ovo vazi i za emigraciju u ostale zemlje, da pocnemo od Australije koja je za 50% smanjila listu profesija pogodnih za imigraciju i povecala boravak za kvalifikovanje za drzavljanstvo sa 2 na 4 godine; Novi Zeland - preduslov za pasos je 5 godina boravka kao PR, nekad je moglo koliko sam cuo za 2 ukupno. US, Kanada - slicna prica.Reci mi sta ti mislis gde je to danas lakse naci posao nego sto je to bilo u tvoje vreme?
Link to comment

Ti si pokrenuo onu temu o zalbama na cene nekretnina u Sidneju (u cemu sam se ja sa tobom slozio, premda je posle ispalo da u Sidneju postoje i jeftinije alternative). Kad sam ja predlozio - kao alternativu - zivot u australijskoj provinciji, ti si rekao da te ta opcija ne zanima. OK, ali ne znam sad zasto mislis da bi mrkija zanimala daleko ekstremnija varijanta ruralnog zivota.

Edited by Indy
Link to comment
Ti si pokrenuo ovu temu sa zalbama na cene nekretnina u Sidneju (u cemu sam se ja sa tobom slozio, premda je posle ispalo da u Sidneju postoje i jeftinije alternative). Kad sam ja predlozio - kao alternativu - zivot u australijskoj provinciji, ti si rekao da te ta opcija ne zanima. OK, ali ne znam sad zasto mislis da bi mrkija zanimala daleko ekstremnija varijanta ruralnog zivota.
Pobrkao si teme, ovo je karijera, ono je bila dobar posao/dobro mesto/jeftin real estate.Zasto bi ga zanimala? Placeni troskovi, cist profit 1000 eura.Prva sansa - nista nije placeno, plata 100/200 eura, profit - minus.
Link to comment
Pobrkao si teme, ovo je karijera, ono je bila dobar posao/dobro mesto/jeftin real estate.Zasto bi ga zanimala? Placeni troskovi, cist profit 1000 eura.Prva sansa - nista nije placeno, plata 100/200 eura, profit - minus.
Znam, ispravio sam se, ali zakasnih za 2 sekunda. :D Pa mladom coveku nije sve u parama, ti bi to morao da znas. Barem u ovoj zemlji u kojoj zivimo je poznata problematika (u ostalom, ista kao i u Srbiji) sa mladim farmerima koji ne mogu da nadju zene, bez obzira na to sto su vlasnici 100tina hektara i veceg broja objekata, te 10-tina hilj. ovaca. Neki imaju i svoje avione, pa ih nece nijedna cura. Ponekad ovce stvarno nisu dovoljne. Da ne pominjem da je ipak za nekog kome je stalo do kulture takav zivot inace skroz neprihvatljiv (posebno ne u mladosti).
Link to comment
Znam, ispravio sam se, ali zakasnih za 2 sekunda. :D Pa mladom coveku nije sve u parama, ti bi to morao da znas. Barem u ovoj zemlji u kojoj zivimo je poznata problematika (u ostalom, ista kao i u Srbiji) sa mladim farmerima koji ne mogu da nadju zene, bez obzira na to sto su vlasnici 100tina hektara i veceg broja objekata, te 10-tina hilj. ovaca. Neki imaju i svoje avione, pa ih nece nijedna cura. Ponekad ovce stvarno nisu dovoljne. Da ne pominjem da je ipak za nekog kome je stalo do kulture takav zivot inace skroz neprihvatljiv (posebno ne u mladosti).
Mislim da je rasprava previse skrenula u pravcu ovcarstva. Ukratko, ne mora on jedino i iskljucivo biti pastir. Poenta je bila da se trzistu rada mora prilagoditi i da status neke profesije uz nisku nadoknadu ne mora biti bolja kombinacija od posla niskog statusa, a solidnih primanja.
Link to comment

Lifestyle koji ja zelim za sebe (i porodicu) ne podrazumeva neki narocit socioekonomski status, dapace... ali, ipak ne moze nikako biti ruralan. To mi jednostavno ne odgovara, ostavimo na stranu pare i status.

Link to comment
Barem u ovoj zemlji u kojoj zivimo je poznata problematika (u ostalom, ista kao i u Srbiji) sa mladim farmerima koji ne mogu da nadju zene, bez obzira na to sto su vlasnici 100tina hektara i veceg broja objekata, te 10-tina hilj. ovaca. Neki imaju i svoje avione, pa ih nece nijedna cura. Ponekad ovce stvarno nisu dovoljne.
nigga be flyin his own airplane&shit n bitchez be sayin 'hell no nigga, you aint gettn none!'!?! damn, them bitchez is cold :o
Link to comment
nigga be flyin his own airplane&shit n bitchez be sayin 'hell no nigga, you aint gettn none!'!?! damn, them bitchez is cold :o
no son, dat nigga must be flyin some raggedy ass plane, no chrome rims, no heated leather seats, no bose speakers to crank up some bass, no wonder that nigga gets no ass, no wonder all them bitchez say that nigga ain't shit, no son, lemme ax u somethin, u think if ur ass smelled like cowshit, u think them bitchez be linin up to get some from u, hell no son, that shit don't work that way, u know what i'm sayin!
Link to comment
zar neko ovdje uopste ima karijeru? :s_d:
Ja, uspesnu. Vidis koliko postova imam, i tamo i vamo. To je vec 1 karijera. (EDIT. Moracu uskoro da vidim sa Marvinom za 1 pemziju).EDIT 2. Much recent research has focussed on the precarious nature of labour in the modern economy. In a society where a job is no longer for life, where a worker's skills must be constantly updated to be of value, where technology destroys and creates occupations at a dizzying pace, and where footloose capital can quickly transfer large industries away to foreign countries, the topic of work is critically important. -- Recju, sve prolazi, samo forum ostaje. Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...