Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Hm, ja znam slovima i brojem samo jednu osobu koja je dobila posao preko biroa, i sad trazi bilo kakvu opciju da sa istog pobegne... Ja znam samo svoje iskustvo... Kada sam se prijavljivala ubacili su me pod sifrom 'ostali profesori' jer ne postoji sifra za dipl. filologa van jezika koji se uce po skolama, a ja cak i nemam zvanje profesora niti me to zanima... Takodje, odmah su mi rekli da cu najlakse naci posao sama... mrzi me dalje i da pisem sve nebuloze, no kao sto rekoh, jedini razlog sto sam redovno isla da se zapljunem je zbog povlastice za nezaposlene jer dosta koristim gsp i isplati se visestruko...

Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

Nera, jesi li sigurna za to zdravstveno? Moje kolege ugovorci moraju redovno da idu na zakazane razgovore sa gospođama koje ih "vode" da bi mogle da overavaju knjižicu, pošto su "o delu" pa se u principu vode kao nezaposleni (samo nemojte da kažete Helli da država kvari statistiku o nezaposlenima i na ovaj način)
Može knjižica i na famozne autorske ugovore. Rabila žena do skora. Svo vreme vođena na birou kao nezaposlena, od beneficija jedino ona markica za prevoz.
Link to comment

Ja nisam na birou a izborio sam se da mi overavaju knjižicu, tako da sam jedini koji ugovor potpisuje kako valja (martovski pre početka marta) a ne kao ostali (na kraju meseca za taj mesec). To je ogroman problem, pošto se, po mom mišljenju, njima dva puta plaća zdravstveno, pošto im firma svakako plaća, ali kasni, pošto u ugovoru piše da nisu osigurani a oni idu preko biroa. Nemam pojma zašto neće da to regulišu.

Link to comment
Mislim da će ovo biti dobar topik na napišem svašta nešto...U ponedeljak sam dao otkaz, jer prelazim u drugu firmu, za, pa recimo, na godišnjem nivou, duplo veću platu od trenutne... U ponedeljak je bila opšta frka u trenutnoj firmi i nuđeni su mi i bolji uslovi nego u novoj kompaniji, samo da kažem šta hoću (nije da se hvalim, kako sam dobar, nego je važno za nastavk priče)... Kada sam predhodnih meseci kukao, ništa nije moglo, nikome nije padalo na pamet da mi podigne platu i bilo je ćuti, pazi samo da se ne smanji... Ja sam odbio i da razgovaram o novoj ponudi, i rekao sam da odlazim, uprkos što zbog nekih obuka moram još i da platim, za raskid ugovora, za srpska uslove, dosta para...Odbio sam jer ne želim da razgovaram sa ljudima koji me 3 godine podcenjuju, dajući mi manju platu od drugih, za mnogo veći rad(menjao sam šeficu dok je bila na trudničkom+ održavanju, sa svim sranjima koje to prate , sve sa mojim regularnim poslom, uglavnom većim i komplikovanijim nego što imaju drugi, ostajao sam dokle treba, a ne do 4 i tako neke stvari)...Sad, posle ovog otkaza su svi dva dana bili u frci, kolege su očekivale da će i njima neko ponuditi veću platu, jer sam treći čovek koji odlazi u roku od samo par meseci, a software na kom radimo je jako specifičan i u Srbiji nema više od 10-ak ljudi koji to dobro znaju... Ma nema onih koji u ovoj kombinaciji svih softwarea koje banka ima i mogu da se brzo uključe u priču...Međutim, danas saznajem da nikome neće biti povećana plata, jer, pobogu kriza je...Ja verujem, da će se ceo tim raspasti do juna, jula i to samo zbog kratkovidosti rukovodstva, koje misli da se kvalitetni ljudi nalaze za male pare, valjda na svakom ćošku... S druge strane, dok ne kažeš da odlaziš ništa ne možeš dobiti, a onda je sve moguće, ali, tad, ako čovek ima imalo dostojanstva, već je uveliko kasno...Poslodavci, bilo mali ili veliki su jako kratkovidi, sebi, na nekom mikro nivou prave štetu, ne vodeći računa o ljudima koji nešto znače za funkcionisanje firme(a ja sam jako puno značio bez lažne skromnosti, ne znam da li ću za dve nedelje i uspeti sve što imam da predam kolegama), a ta šteta se posle multiplicira na 100 načina... Ne shvatata se da je dobrog radnika jako-jako teško naći, a obučiti ga za specifične poslove još teže... A onda on ode, jer neki glavonja neće da digne platu 200€... Jer mu se može...Srpski poslodavac(pa makar bio i Grčki :) ) je jedno veliko govno... Nadam se da će novi biti bolji, bar prvih godinu, dve :)
Cestitam... kako sam i ja ubanci, doduse ne grckoj, ali to je sve manje vise isto..Mi smo u centrali imali situaciju slicnu tvojoj, decko odlican radnik, niko ga ne ferma dva posto, i kad je odlucio da ode, onda sve moze..medjutim nije pristao...Pre nedelju dana se vratio kod nas i to na prilicno visoku poziciju...Ja sam u slicnoj situaciji kao ti, nisam ITovac, ali recimo od svih zaposlenih na mojoj poziciji u bnaci ja imam najmanju platu, iako je kvalitet rada,rezultati i sve ostalo na mojoj strani... JBG to su ljudi koji su sebe pozicionirali u bankama, i ne mozes ih oterati sansi nema, plate dobijaju daleko vecu u odnosu na srazmeru njihovog rada itd..Licno sam na najnizem nivou menadzmenta u banci, ali mi je najbitnije da ljude zadrzim kod sebe, pritom mislim na kvalitetne ljude, svakom sam dao predlog za povecanje plate i/ili promociju (koji po mom misljenju to zasluzuju) i mislim da je to posve normalno. I ja to ocekujem i od mojih nadredjenih, da vide koliko i kako ko radi, i u skladu sa tim donose odlukem,ali izgleda da to ovde ne prolazi, vec moras da kukas...Dobrog radnika (bez obzira na delatnost) je jako jako tesko naci, pri tom pod dobrim mislim da covek hoce da radi pre svega, da uci, da mozes da se oslonis na njega..I da se ne lazem, na kraju (a to ce nakad sigurno doci) samo ljudi prave razliku. Svaka banka/firma moze kupiti kompjutere,aparate i ostala cuda, ljudi su ti koji prave razliku...Ulazim u filozofiju... Edited by žaro
Link to comment

štajaznam. koliko ja vidim, svako je zamenljiv... dok ne ode kritična masa ljudi koji razmišljaju i rade, a za to obično treba po više godinaal tržište rada je već postalo odlično. gledam iznad sebe par likova koji rokaju verovatno po par k € dnevno i baš znaju posao. nisu naročito vezani za mesto, rade u u kompaniji u proseku po par godina i idu dalje. dovode ili komplet porodice ili petkom popodne lete kući da bi se vratili u ponedeljak. pretpostavljam da je broj takvih nomada u svetu sve veći.

Link to comment
al tržište rada je već postalo odlično. gledam iznad sebe par likova koji rokaju verovatno po par k € dnevno i baš znaju posao. nisu naročito vezani za mesto, rade u u kompaniji u proseku po par godina i idu dalje. dovode ili komplet porodice ili petkom popodne lete kući da bi se vratili u ponedeljak. pretpostavljam da je broj takvih nomada u svetu sve veći.
Izvini, o kojoj se lokaciji i industriji radi? Posto kod nas gornji prag je 1000-1200 AUD dnevno ukljucujuci porez na promet od 10% i troskove recruitment agencije (10-20%), plus kontraktori naravno placaju porez na prihod 30-40%; to sve za ljude sa u proseku preko 20 godina iskustva i imenima svetskih multinacionalnih korporacija na rezimeima.Par K eura dnevno nije nemoguce naravno, ali je veoma velika suma zato me i zanima da cujem sta je u pitanju. Edited by noskich
Link to comment

Igrom slučaja sam imao uvid u platu generalnog 1 minorne osiguravajuće kuće u Srbiji. Ne znam dal je doveo porodicu ni da li je ima, tek on ubiva 30k mesečno. Srce me boli kad pomislim koliko radnika (aka troškova) treba da radi da bi zaradili za njegovu platu. Dodati i zakup rezidencije u kojoj obitava, koji ne ide ispod nekoliko hiljada evra mesečno.

Link to comment
Igrom slučaja sam imao uvid u platu generalnog 1 minorne osiguravajuće kuće u Srbiji. Ne znam dal je doveo porodicu ni da li je ima, tek on ubiva 30k mesečno. Srce me boli kad pomislim koliko radnika (aka troškova) treba da radi da bi zaradili za njegovu platu. Dodati i zakup rezidencije u kojoj obitava, koji ne ide ispod nekoliko hiljada evra mesečno.
Ovo je stvarno neverovatno s obzirom da je u pitanju Srbija i manja firma.Moj brat od tetke radi u jednoj grckoj banci u Srbiji i po njemu plata CEO-a je 5K eura mesecno. Tako da mi ovo sto si napisao deluje preterano.
Link to comment

Zasto davati otkaz pre nego sto nadjes novo radno mesto?Ne vidim nikakav racionalan razlog za ovo. Pogotovu ako pricamo o Srbiji gde je po defaultu tesko naci bilo kakakv posao?Mislim, kad se radi o poslu odluke treba donositi hladnom glavom i uvek imati back up plan.

Link to comment
Ovo je stvarno neverovatno s obzirom da je u pitanju Srbija i manja firma.Moj brat od tetke radi u jednoj grckoj banci u Srbiji i po njemu plata CEO-a je 5K eura mesecno. Tako da mi ovo sto si napisao deluje preterano.
Evo, ja ću ti kažem tačno, plata CEO-a u grčkoj banci, koju ja napuštam :) u Srbiji, je 8000€ mesečno, plus plaćeni svi troškovi... Približno istu platu ima još nekoliko ljudi(direktor privrede, njegov zamenik i tako još nekoliko likova)... Ostatak višeg menadžmenta ima između 3500 i 5000€...Srednji mendžment ima od 1800-2800, niži 1200-1500...Radnici od 450 na šalteru do 1100 za zajebane poslove (IT i još ponešto)...
Link to comment
štajaznam. koliko ja vidim, svako je zamenljiv... dok ne ode kritična masa ljudi koji razmišljaju i rade, a za to obično treba po više godina
Ma svako je zamenjiv, ali neke stvari jednostavno ne može svako da uradi brzo i kavlitetno... Pogotovo je problem izrazito specifičnih poslova, gde trebaju godine da se ljudi obuče(Jbg, kombinacija Oracle-SAP-T24(ovo je bakarski CORE sistem koji imamo) nije uobičajna, i ti nemaš čoveka na tržištu koji zna da nešto uradi u dva od ta tri sistema, a kamoli u sva tri)... A onda ti ljudi koji su to sve naučili odu jer nećeš da digneš platu 2-3 x 100€... A o kadrovanju, gde se nikako ne može napredovati vertikalno, to je posebna priča... Mogu ja da znam 10 puta bolje od mog direktnog nadređenog gomilu stvari, pa opet ga ne mogu preskočiti... Evo, gledam kolegu, drži sam, godinama, jedan važan segment sa IT strane u banci, zna neke stvari bolje od ljudi sa biznis strane, zna sve i svašta... Za sedam godina uspeo je da mu podignu platu 2 puta i to je to... Šanse za napredak u strukturi, nikakve... A jašu ga kao konja...Otići će prvom prilikom, kao što sam i ja otišao... I biće zamenjen, samo što će dok neko to sve ne shvati kako radi, biti popriličnih problema... Niko u visokom menadžmentu ne gleda dugoročno, niti ga je briga, jer su svi oni na višim položajima tu, u stvari, kratkoročno... Maknuće lovu za 4-5 godina i otići drugde... Ako urade dobro, uradili su, ako ne, šta ih briga... Mislim, naš CEO je rekao, nema povećanja plata, jer se mi ne možemo takmičiti sa privatnim kompanijama... Mislim, ako je to stav, onda je to kratkovido, zar ne? (a i otvara mogućnosti za pranje para, a o tome ne bih, bar ne na ovom topiku)...
Link to comment
Ma svako je zamenjiv, ali neke stvari jednostavno ne može svako da uradi brzo i kavlitetno... Pogotovo je problem izrazito specifičnih poslova, gde trebaju godine da se ljudi obuče(Jbg, kombinacija Oracle-SAP-T24(ovo je bakarski CORE sistem koji imamo) nije uobičajna, i ti nemaš čoveka na tržištu koji zna da nešto uradi u dva od ta tri sistema, a kamoli u sva tri)... A onda ti ljudi koji su to sve naučili odu jer nećeš da digneš platu 2-3 x 100€... A o kadrovanju, gde se nikako ne može napredovati vertikalno, to je posebna priča... Mogu ja da znam 10 puta bolje od mog direktnog nadređenog gomilu stvari, pa opet ga ne mogu preskočiti... Evo, gledam kolegu, drži sam, godinama, jedan važan segment sa IT strane u banci, zna neke stvari bolje od ljudi sa biznis strane, zna sve i svašta... Za sedam godina uspeo je da mu podignu platu 2 puta i to je to... Šanse za napredak u strukturi, nikakve... A jašu ga kao konja...Otići će prvom prilikom, kao što sam i ja otišao... I biće zamenjen, samo što će dok neko to sve ne shvati kako radi, biti popriličnih problema... Niko u visokom menadžmentu ne gleda dugoročno, niti ga je briga, jer su svi oni na višim položajima tu, u stvari, kratkoročno... Maknuće lovu za 4-5 godina i otići drugde... Ako urade dobro, uradili su, ako ne, šta ih briga... Mislim, naš CEO je rekao, nema povećanja plata, jer se mi ne možemo takmičiti sa privatnim kompanijama... Mislim, ako je to stav, onda je to kratkovido, zar ne? (a i otvara mogućnosti za pranje para, a o tome ne bih, bar ne na ovom topiku)...
E a onda odes na te bankarske proslave, i cujes kako je banka ostvarila ko zna koliko miliona profita, i ko zna koliko jos svacega, a onda kad se pita za platu ili bonus, pomislio bi da je rec o socijalnoj ustanovi,.Stvar je u tome, sto se ove banke u drugim zemljama ovako ne ponasaju, npr u Sloveniji ista pozicija,ista banka, 3-4 puta veca plata itd...Medjutim meni nisu tu stranci trn u oku... gori su ovi nasi, koji kako se dokopaju nekog mesta postaju veliki znalci i kapitalisti...Cuh pricu, nije bitno koja banka, dosli u Srbiju,izabrali ono ljude koji ce ad sprovode njihove odluke, i kad su dosli do plata, hteli su da te plate bar budu slicne onim koje imaju u drugim zemljama, medjutim javi se jedan nas covek, kaze, nema potrebe, radice oni i za manje. I onda dodjes do toga, da taj stranac to skonta na 2 nacina, vrhunska mogucnost da ustedi, a ovog naseg vidi kao nekog ko brine o banci i poraste u njegovim ocima...Ovo je bilo jos napocetku kad su banke dolazile,sada se situacija prilicno iskristalisala, svesni su da je velika nezaposlenost, i nas u frontu tretiraju kao brojeve...nikako drugacije...
Link to comment
Evo, ja ću ti kažem tačno, plata CEO-a u grčkoj banci, koju ja napuštam :) u Srbiji, je 8000€ mesečno, plus plaćeni svi troškovi... Približno istu platu ima još nekoliko ljudi(direktor privrede, njegov zamenik i tako još nekoliko likova)... Ostatak višeg menadžmenta ima između 3500 i 5000€...Srednji mendžment ima od 1800-2800, niži 1200-1500...Radnici od 450 na šalteru do 1100 za zajebane poslove (IT i još ponešto)...
Mislim da kod nas CEO ima vise...
Link to comment
radisa, kako taj misli da se ne mozete takmiciti u platama sa privatnim kompanijama, kad vi JESTE privatna kompanija?
Ma mi jesmo privatna kompanija, a baš i nismo, tu je priča malo zapetljana, jer je vlasnik država, doduše, ne Srbija, nego Grčka(bar je meni tako objašnjavano, nisam se ja tu previše udubljivao), ali, mislim da je ona pod privatnim mislila nešto drugo... Mislila je na male IT firme koje imaju par desetina zaposlenih i mnogo fleksibilniji način poslovanja...TA, misli ovako, ja pretpostavljavm... Svi su zamenjivi, a ja ne smem da dižem plate jer to jeste pandorina kutija, ne mogu programeru da dam 1200-1500€ jer će se onda ostali buniti, pogotovo sitni menendžeri... S druge strane u malim firmama, to može, jer nemaju pritisak sa strane sitnog menedžmenta, osnovna delatnost im je IT, te mogu da im ponude veće plate... Izvrnuta logiga, ako se ja pitam, no, njeno pravo...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...