Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Hazard :D nikako da sebi pokusa da objasni da ne ide da se deklarises, iskreno ili karijere radi kao komunista, clan Partije, koja se  - izmedju ostalog - programski zalaze za ateizam kao deo pogleda na svet i da paralelno, istovremeno bude vernik.

Dobili smo jos 1 zlocin komunista: zabranjivali su komunistima da budu vernici :isuse:  :D 

Link to comment
46 minutes ago, Peter Fan said:

Bila je mogucnost odlaganja do 27. godine, ali ne i totalnog izbjegavnja vojnog roka. Izuzetak su bili nesposobni koji su onda bili oslobodjeni. No, ako se nekom u lokalnom sekreterijatu za teritorijalnu obranu (tzv. vojni odsjek) digne ona stvar I hoce da te salje, onda ides, pa makar bio primljen na SorbonuTM .  Glede prigovora savjesti, o tome se tek pocelo pricati krajem 80-ih, ali nije zazivjelo. A puske su duzili i kuvari i sanitet i vozaci, a o pravojTM vojsci da se i ne govori. Ja znam primjere gdje su studenti bogoslovije i hodzeTM  ne samo duzili puske, vec bili i aktivni ucesnici demonstracije sile JNA tokom kosovskih demonstracija '89. Diktatura proleterijata, bato.

Nemoj tako, jebiga, bilo je tu poprilicno svega: licno sam gledao kako Jehovinom svedoku zapisnicki nude da zaduzi oruzje i kako ovaj odbija sto ga automatski (posle proforma sudjenja) salje na 3 godine u zatvor.

I, istini za volju, prisutnog oficira, kapetana, koji mu iskreno i u duhu vremena savetuje, otprilike 'ma koji ti je kurac, primi oruzje kao bajagi, niko te nece terati da pucas, nisi lud da ides u zatvor...'

Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Nemoj tako, jebiga, bilo je tu poprilicno svega: licno sam gledao kako Jehovinom svedoku zapisnicki nude da zaduzi oruzje i kako ovaj odbija sto ga automatski (posle proforma sudjenja) salje na 3 godine u zatvor.

I, istini za volju, prisutnog oficira, kapetana, koji mu iskreno i u duhu vremena savetuje, otprilike 'ma koji ti je kurac, primi oruzje kao bajagi, niko te nece terati da pucas, nisi lud da ides u zatvor...'

Pa to I ja kazem. Duzhenje je bilo obavezno, pucanje (puca se na svadbama, u vojsci se gadja :491_rotating_light: ) je vec bilo siva zona. Budes pozharni u auto-parku kad je bojevo gadjanje, a komandir zaboravi da posalje zamjenu.

Link to comment
1 hour ago, teacher said:

 

upisom na fakultet čije je trajanje duže od 8 semestara, ostvarivalo se pravo na odlaganje služenja vojnog roka. tipa DIF, ETF, mašinski i slično.

Ovo je otprilike kraj osamdesetih, to jest kacilo je generaciju 1971. Pre toga to sto pises nije vazilo.

Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

Pa to I ja kazem. Duzhenje je bilo obavezno, pucanje (puca se na svadbama, u vojsci se gadja :491_rotating_light: ) je vec bilo siva zona. Budes pozharni u auto-parku kad je bojevo gadjanje, a komandir zaboravi da posalje zamjenu.

Ma shvatio sam, samo se setih coveka i do danas svog divljenja za postovanje sopstvenih ubedjenja: covek je 'ladno otisao u zatvor, jos i pre zaduzenja je objasnio da ga to ceka i da to zna, nije se kurcio, nije talambasao, a najgore od svega je bilo to sto je bio 3 generacija...

Prehodni, njegova familija, otac, nekih tamo 50-ih ili 60-ih je imao zakonski tretman po kome su ga posle odsluzene kazne vracali u kasarnu, ponovo pokusavali da ga zaduze i ponovo slali u zatvor, i tako - ako se dobro secam - jos 2 puta, do isteka dedlajna koji je za vojsku bio negde do 35, 36, mozda 37, nisam siguran, godine i primenjivao se na one koji zive napolju, robijase i tsl...

Ovi mladji, kao ovaj sto sam ga pomenuo, su posle odsluzene i po pravilu prepolovljavane kazne bili pustani bez obaveze da se ponovo jebavaju sa JNA...

Link to comment
5 minutes ago, levi said:

otkud jehovin svedok u komunizmu :dry:

Oduvek i bez problema, eno im je uredno decenijama crkva u Bozidara Adzije... :sleep:

Ili su adventisti, sad vec nisam siguran...

Link to comment

@Peter FanSad se setih :D jos jednog ex-Yu specijaliteta iz iste mentalne kuhinje: krajem 60-ih je moglo da ti se dogodi da odes u banku da pogledas stanje na svom deviznom racunu koji zakonski nije postojao i da na njemu, umesto devizatm zateknes dinare...

Odes da se bunis, da pitas o cemu se radi, nadlezno lice u banci ti odgovori da je Vojscitm hitno zatrebalo deviznog priliva i da je ponajbolje, a i patriotski da mnogo ne seres...

Da ne gresim dusu, kurs po kome je konverzija vrsena bio je vise nego OK...

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Ma shvatio sam, samo se setih coveka i do danas svog divljenja za postovanje sopstvenih ubedjenja: covek je 'ladno otisao u zatvor, jos i pre zaduzenja je objasnio da ga to ceka i da to zna, nije se kurcio, nije talambasao, a najgore od svega je bilo to sto je bio 3 generacija...

Prehodni, njegova familija, otac, nekih tamo 50-ih ili 60-ih je imao zakonski tretman po kome su ga posle odsluzene kazne vracali u kasarnu, ponovo pokusavali da ga zaduze i ponovo slali u zatvor, i tako - ako se dobro secam - jos 2 puta, do isteka dedlajna koji je za vojsku bio negde do 35, 36, mozda 37, nisam siguran, godine i primenjivao se na one koji zive napolju, robijase i tsl...

Ovi mladji, kao ovaj sto sam ga pomenuo, su posle odsluzene i po pravilu prepolovljavane kazne bili pustani bez obaveze da se ponovo jebavaju sa JNA...

 

Isti tretman je kacio i Nazarene / tzv. "bugere", bilo ih kod mene na selu, cale jednog mog skolskog tako robijao 12 godina zbog odbijanja da uzme oruzje. A i skolski je imao problema oko toga ali na kraju su ga skinuli iz vojske. Ne znam da li je u to vreme vec vazilo ono sa prigovorom savesti ili ne.

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

@Peter Fannije ni to bilo pod must, moglo se, ali mnogo mnogo teze. ali, opet, kome se jebe da bude rukovodilac u normalnom drustvu, gde mozes da radis svoj posao i od toga da pristojno zivis. samo laktarosi su to jurili. 

Kako su stege diktarure popustale, bilo je i takvih devijacija, a zato je komunizam i propao ( a s njim i svjetska revolucija) jer su na rukovodecaTM mjesta dosli oni koji nisu bili avangarda radnicke klase. :Jova: 

 

A I grijeh je automatski oznacavati nekoga ko je htio biti rukovodilacTM grebatorem ili laktarosem. Evo recimo, profesionalne ambicije te jednostavno ponesu da zelis biti direktor SOUR-a namjenske proizvodnje (jer nakon sto 10-ako godina kao ME dizajniras remenice i zupcanike, jednog dana hoces i nesto vise, tipa da organizujes proizvodnju visecijevnog raketnog bacacha), i onda jednostavno udaris u plafon cije probijanje zahtijeva SKJ clanstvo. I sta onda?

 

Inace, nije dugo bila ova rasprava i rukovodilacTM mi jedan on omiljenih izraza iz tog doba. :-)

Link to comment
Just now, namenski said:

@Peter FanSad se setih :D jos jednog ex-Yu specijaliteta iz iste mentalne kuhinje: krajem 60-ih je moglo da ti se dogodi da odes u banku da pogledas stanje na svom deviznom racunu koji zakonski nije postojao i da na njemu, umesto devizatm zateknes dinare...

Odes da se bunis, da pitas o cemu se radi, nadlezno lice u banci ti odgovori da je Vojscitm hitno zatrebalo deviznog priliva i da je ponajbolje, a i patriotski da mnogo ne seres...

Da ne gresim dusu, kurs po kome je konverzija vrsena bio je vise nego OK...

:lol:

 

B: stare ili nove? Tu nikad nisi mogao biti siguran. :-)

Link to comment
Just now, Radoye said:

 

Isti tretman je kacio i Nazarene / tzv. "bugere", bilo ih kod mene na selu, cale jednog mog skolskog tako robijao 12 godina zbog odbijanja da uzme oruzje. A i skolski je imao problema oko toga ali na kraju su ga skinuli iz vojske. Ne znam da li je u to vreme vec vazilo ono sa prigovorom savesti ili ne.

Pa i ovaj moj je bio Nazaren i to bas negde iz Vojvodine, zaleteo sam se sa Jehovinim svedocima, za mene sve to bilo isto...

A prigovor savesti je, mislim, dosao na dnevni red tek sa padom  komunizma, u svakom slucaju posle 1990, mada verujem da ima ovde neko ko bolje zna.

Siguran sam da za JNA vakta nije bilo zakonskog izuzetka, uostalom - svi smo Armija :) 

Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

:lol:

 

B: stare ili nove? Tu nikad nisi mogao biti siguran. :-)

:lol:

 

Stari/novi racunica se zadrzala do poprilicno u 70-te, tu nije bilo problema, biser je da devizni racun, odnosno posedovanje deviza zakonski za pojedince nije postojalo.

A opet: strane automobile si kupovao na takozvanoj konsignaciji, novine pune reklama, deo u devizama, deo, dazbine u dinarima, s tim sto devizni deo moras da uplatis preko svog deviznog racuna.

Ili, prvi masovni koraci Jugoslovena u inostranstvo: ako nisi imao sopstvene devize, odnosno devizni racun, kod Narodne benke si imao, podatak je za 1965. godinu, pravo da kupis i to po nekom smesnom kursu - 35 US$....

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

tih sto su po partijskoj liniji dolazili na polozaje je bilo mnogo, slazem se, i cini mi se najvise u vojsci. ipak mi se cini da je to bilo u nekoj prihvatljivoj meri, u kojoj nepotizam postoji svuda. i u najrazvijenim drustvima imas te likove koji do polozaja dolaze dal kroz stranke, dal kroz licne veze i kontakte. ali sve to nije bilo ni blizu kao danas gde moras da budes u stranci da bi dobio posao domara. ono je za ovo danas bila svajcarska, u svakom mogucem smislu. ali zato moze da se slavi slavatm. ramazan vec malo teze. :fantom:

 

Naš trenutni partokratski sistem direktno je izveden iz tog jednopartijskog...jer su partije nastavile da se ponašaju kao ta jedna, samo ih ima više. Pod time najviše mislim na nerazlikovanje između partijskog i državnog i težnji da sve bude partijska institucija (zato nezavisne institucije slabo funkcionišu ovde). Razlika je u tome što sada ima više partija koje treba namiriti, tj. naročito je bilo od 2000. do 2012., pa je onda širi krug pozicija u državi zahvaćen partijskim nameštenicima.

 

Takođe jeste ranije bilo umereno, jer partija nije imala konkurenciju. Nije se bojala pada na izborima, nije morala da kupuje glasove...bila je na vlasti okreni-obrni. Pa nije postojala ta presija, jer ti nisi ni imao mogućnost da se politički organizuješ da kontriraš partiji (svaki takav ozbiljan pokušaj bi završio s tobom u zatvoru), to je bilo zabranjeno. Danas, pak, još uvek ne zabranjuju postojanje opozicionih partija, i vlast oseća da ipak mora da se legitimiše pobedom na izborima. Zato i današnje metode skupljanja tih glasova, npr. uslovljavanjem posla domara članstvom u stranci.

 

Za šta danas je ono bila švajcarska se ne bih upuštao. Neke stvari su bile mnogo bolje, neke mnogo gore. I ne treba SFRJ sagledavati samo na osnovu njenog ,,zlatnog perioda" od nekih 15ak godina. Ja da mogu da biram, uvek bih pre izabrao da živim u ovom vremenu sad, nego u SFRJ 60ih ili 70ih recimo. No OK, ne kažem da svako ima isto mišljenje i preferencije

Link to comment

Ovo je i trebalo dokazati: komunisti, SFRJ i Ustav iz '74. su krivi za sve.

Gde bi ovi danasnji demokrate bili losi momci sami od sebe :fantom:

 

Jebote, koje ишчашење: po hazard logicamatm, primenljivim inace samo na Srbiju, razne Ceske, Madjarske i ostale Bugarske bi do sada morale da budu u negde u fazi Rezolucije IB-a...

Najjadniji alibi koji su novokomponovani srpski liberali i demokrate uspeli da smisle, obaska sto, recimo, ne obuhvata 1 Slovenju, sa takodje tvrdim komunistickim rezimom, ali 'ajde, neka im ga....

 

Obaska sto me strah da sada ne krene visednevno gensko tumacenje kako to da nesto sto u Sloveniji moze, u Srbiji ne moze.... :isuse: 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...