Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

18 minutes ago, hazard said:

 

Pod uslovom da onda bude potpuno isključen iz političkog života. Da bi bio član partije, morao si zvanično da se deklarišeš kao ateista. A bilo ti je potrebno da budeš član partije da bi mogao da budeš milion drugih stvari. A i van toga, ako si otvoreno pokazivao da si vernik, mogao si da imaš raznih problema.

 

Ne kažem, moglo je da se živi kao otvoreno religiozna osoba, ali su takvi svakako bili diskriminisani.

ma daj, sta to nisi mogao da budes ako nisi clan partije? moji matorci nikada nisu bili clanovi nicega, i radili su u svojim strukama potpuno normalno, cak napravili i zavidne karijere. cale mi je masinski inzenjer, keva lekar.mozda bez clanstva u partiji nisi mogao da ulazis u politiku, al to veliku vecinu normalnih ljudi i onako ne zanima pa koga zabole. mislim da se sa tim pritiscimatm zestoko preteruje. ko je hteo da bude vernik, taj je bio vernik, ko nije hteo da bude u partiji nije bio, a zajebi ove novopecene sto danas kenjaju. 

Link to comment

Bila je mogucnost odlaganja do 27. godine, ali ne i totalnog izbjegavnja vojnog roka. Izuzetak su bili nesposobni koji su onda bili oslobodjeni. No, ako se nekom u lokalnom sekreterijatu za teritorijalnu obranu (tzv. vojni odsjek) digne ona stvar I hoce da te salje, onda ides, pa makar bio primljen na SorbonuTM .  Glede prigovora savjesti, o tome se tek pocelo pricati krajem 80-ih, ali nije zazivjelo. A puske su duzili i kuvari i sanitet i vozaci, a o pravojTM vojsci da se i ne govori. Ja znam primjere gdje su studenti bogoslovije i hodzeTM  ne samo duzili puske, vec bili i aktivni ucesnici demonstracije sile JNA tokom kosovskih demonstracija '89. Diktatura proleterijata, bato.

Link to comment
3 minutes ago, palikaris said:

ma daj, sta to nisi mogao da budes ako nisi clan partije? moji matorci nikada nisu bili clanovi nicega, i radili su u svojim strukama potpuno normalno, cak napravili i zavidne karijere. cale mi je masinski inzenjer, keva lekar.mozda bez clanstva u partiji nisi mogao da ulazis u politiku, al to veliku vecinu normalnih ljudi i onako ne zanima pa koga zabole. mislim da se sa tim pritiscimatm zestoko preteruje. ko je hteo da bude vernik, taj je bio vernik, ko nije hteo da bude u partiji nije bio, a zajebi ove novopecene sto danas kenjaju. 

 

Osoba A: pušenje je loše po zdravlje

 

Osoba B: moj deda je pušio k'o Turčin od svoje 15. godine i doživeo je 85.!

Link to comment
Just now, hazard said:

 

Osoba A: pušenje je loše po zdravlje

 

Osoba B: moj deda je pušio k'o Turčin od svoje 15. godine i doživeo je 85.!

banalizuj slobodno.i svi prjatelji mojih matoraca i cela rodbina. stvarno ne znam nikog od tih matoriaca iz svog okruzenja ko je moraotm da bude clan partije da bi imao posao ili bilo sta drugo. ulazenje u partiju je bio shortcut za oportuniste. 

Link to comment
Just now, palikaris said:

banalizuj slobodno.i svi prjatelji mojih matoraca i cela rodbina. stvarno ne znam nikog od tih matoriaca iz svog okruzenja ko je moraotm da bude clan partije da bi imao posao ili bilo sta drugo. ulazenje u partiju je bio shortcut za oportuniste. 

Ne za posao, ali ako si htio da budes rukovodilacTM, onda je SKJ bilo 'pod mus'.

Link to comment
16 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

Da se plutokratija uvukla u sve pore društva, tako da je nelegalni strit art iskorenjen nauštrb apsolutno kičastog legalnog. Recimo prvi mural u prvom od dva posta na prethodnoj strani je napravljen kao sećanje na svu braću nelegalne ulične umetnike koji su poginuli "tagujući" vozove, zato na srednjoj kompoziciji stoji "RIP". 

 

To u svojoj sustini dokazuje nesto sasvim drugo, sto ako nisi u tome, opravdava tvoje nepoznavanje materije, ali se u principu svodi na zakljucak da masovno dostupni prostori za izradu legalnog strit arta znace postojanje utvrdjenih procedura , dobijanje dozvola, postojanje sponzora, potpisivanje ugovora o delu, postojanje spiskova i gomilu drugih birokratsko-tehnickih pravila, koji za posledicu imaju oduzimanje slobode i uvlacenje u mejnstrim kanale umetnika koji za novcanu naknadu sprovode urbanisticku politiku lokalnih uprava i samim tim pravim crtacima takve aktivnosti su strane i neprihvatljive.

Grafiti su otprilike kontrakultura,  unistavanje i nihilizam, a legalni grafiti galerije na otvorenom, ono kolarac i progres ili moma.

Inace, solidno sam upoznat sam grafiti scenom Australije i znam da postoje jake ekipe koje peru metroe i ostala prevozna sredstva i da ovo sto pokazujes svakako nije sve sto se tamo desava.

Link to comment

@Peter Fannije ni to bilo pod must, moglo se, ali mnogo mnogo teze. ali, opet, kome se jebe da bude rukovodilac u normalnom drustvu, gde mozes da radis svoj posao i od toga da pristojno zivis. samo laktarosi su to jurili. 

Edited by palikaris
Link to comment
Just now, palikaris said:

banalizuj slobodno.i svi prjatelji mojih matoraca i cela rodbina. stvarno ne znam nikog od tih matoriaca iz svog okruzenja ko je moraotm da bude clan partije da bi imao posao ili bilo sta drugo. ulazenje u partiju je bio shortcut za oportuniste. 

 

Pa ti si taj koji banalizuješ na osnovu ličnih primera. Ja mogu sada da ti uzvratim da je moja prababa krišom slavila Božić da niko ne vidi (6. i 7. januara roletne spuštene do kraja) jer je njen zet bio vojni lekar (dakle NE političar niti neki aktivan član partije) pa se bojala da ga komšije ne prijave. Ili o tome kako je svojevremeno bio ,,skandal" što neka seoska deca bacaju pirinač ispred škole na badnji dan. I tako dalje. Jednostavno, u društvu je postojala atmosfera - podgrejana od strane vlasti i partije - koja je bila vrlo anti-vernički orijentisana. Postojali su vidovi i zvanične i nezvanične diskriminacije prema otvorenim vernicima.

 

Imaš onda Đilasov govor malo posle rata, upućen nastavnicima Jugoslavije, gde on kaže da svaki nastavnik mora biti ateista (neko je, ja mislim, to kačio i ovde na forumu). I to u toj posleratnoj, revolucionarnoj atmosferi gde je reč partijskih zvaničnika bila ,,jača" od bilo kakvog zakona.

 

I nisam nigde rekao da su vernici svi bili zatvarani, bičevani, ili da je bilo zabranjeno verovati (osim članovima partije). I naravno da su stvari varirale od mesta do mesta, od vremena do vremena. Nije isti bio režim 50ih i 70ih.

 

No ajde da se osvrnemo na ovu tvoju tvrdnju: nije bilo bitno to što si za neke stvari morao da budeš član partije, moglo se živeti OK bez toga.

 

Pa moglo se, ali svakako jeste bilo bitno. Kažeš, shortuct za oportuniste...pa upravo. Ali ne samo oportuniste, nego i raznorazne manje sposobne i nesposobne, pokvarene i tako dalje. I onda su ti se takvi useravali u život, i na lokalnom, praktičnom svakodnevnom nivou (u firmi) i na globalnom nivou (u državi).

 

Recimo, možda nije bilo zvanično nužno da budeš član partije da bi bio direktor firme. I sigurno je bilo nekih direktora koji to nisu bili. Ali je bilo daleko lakše da postaneš direktor ako si bio član. Pa onda, ako ti nećeš da budeš član iz ovog ili onog razloga (npr. vernik si - ali ima i drugih, recimo, nisi komunista po ubeđenju političkom, ili milion drugih razloga), doživećeš da ti taj neki oportunista, recimo pokvareniji i manje obrazovan i sposoban od tebe, bude direktor...jer je našao prečicu putem partije. I to, kao, onda, nije problem?

Link to comment
8 minutes ago, Host said:

Pravi scenario je:

 

Osoba A iznosi pausalnu tvrdnju bez ikakvog dokaza. Daj studiju da vidimo ucesce clanova partije u razlicitim strukturama zaposlenih u SFRJ.

 

 

 

Važi, svaki put kada kažem da je pušenje loše po zdravlje, ja vadim visokocitirane studije iz The Lancet-a da dokažem tu tvrdnju. Čije kopije, odštampane, u više primeraka, držim u džepu.

Link to comment
2 minutes ago, hazard said:

 

Pa ti si taj koji banalizuješ na osnovu ličnih primera. Ja mogu sada da ti uzvratim da je moja prababa krišom slavila Božić da niko ne vidi (6. i 7. januara roletne spuštene do kraja) jer je njen zet bio vojni lekar (dakle NE političar niti neki aktivan član partije) pa se bojala da ga komšije ne prijave. Ili o tome kako je svojevremeno bio ,,skandal" što neka seoska deca bacaju pirinač ispred škole na badnji dan. I tako dalje. Jednostavno, u društvu je postojala atmosfera - podgrejana od strane vlasti i partije - koja je bila vrlo anti-vernički orijentisana. Postojali su vidovi i zvanične i nezvanične diskriminacije prema otvorenim vernicima.

 

Imaš onda Đilasov govor malo posle rata, upućen nastavnicima Jugoslavije, gde on kaže da svaki nastavnik mora biti ateista (neko je, ja mislim, to kačio i ovde na forumu). I to u toj posleratnoj, revolucionarnoj atmosferi gde je reč partijskih zvaničnika bila ,,jača" od bilo kakvog zakona.

 

I nisam nigde rekao da su vernici svi bili zatvarani, bičevani, ili da je bilo zabranjeno verovati (osim članovima partije). I naravno da su stvari varirale od mesta do mesta, od vremena do vremena. Nije isti bio režim 50ih i 70ih.

 

No ajde da se osvrnemo na ovu tvoju tvrdnju: nije bilo bitno to što si za neke stvari morao da budeš član partije, moglo se živeti OK bez toga.

 

Pa moglo se, ali svakako jeste bilo bitno. Kažeš, shortuct za oportuniste...pa upravo. Ali ne samo oportuniste, nego i raznorazne manje sposobne i nesposobne, pokvarene i tako dalje. I onda su ti se takvi useravali u život, i na lokalnom, praktičnom svakodnevnom nivou (u firmi) i na globalnom nivou (u državi).

 

Recimo, možda nije bilo zvanično nužno da budeš član partije da bi bio direktor firme. I sigurno je bilo nekih direktora koji to nisu bili. Ali je bilo daleko lakše da postaneš direktor ako si bio član. Pa onda, ako ti nećeš da budeš član iz ovog ili onog razloga (npr. vernik si - ali ima i drugih, recimo, nisi komunista po ubeđenju političkom, ili milion drugih razloga), doživećeš da ti taj neki oportunista, recimo pokvareniji i manje obrazovan i sposoban od tebe, bude direktor...jer je našao prečicu putem partije. I to, kao, onda, nije problem?

i sad si ispricao sve sto sam i ja rekao. nije moralotm, a u prvom postu si rekao da je moralo da se bude u partiji. jeste, moralo je, za imbecile, oportuniste, lenjivce, karijeriste bez drugih kvaliteta. ko je bio dobar lekar, inzenjer, pravnik, sta god, dobro radio svoj posao, mogao je da napravi karijeru pa i da postane rukovodilac i bez da se trti da udje u partiju, jednostavno po sili inercije, radis, napredujes, u nekom trenutku, sa dovoljno iskustva i autoriteta dodjes i na neko rukovodece mesto u organizaciji, kako to i treba da bude.

 

tih sto su po partijskoj liniji dolazili na polozaje je bilo mnogo, slazem se, i cini mi se najvise u vojsci. ipak mi se cini da je to bilo u nekoj prihvatljivoj meri, u kojoj nepotizam postoji svuda. i u najrazvijenim drustvima imas te likove koji do polozaja dolaze dal kroz stranke, dal kroz licne veze i kontakte. ali sve to nije bilo ni blizu kao danas gde moras da budes u stranci da bi dobio posao domara. ono je za ovo danas bila svajcarska, u svakom mogucem smislu. ali zato moze da se slavi slavatm. ramazan vec malo teze. :fantom:

Link to comment
12 minutes ago, Peter Fan said:

Ne za posao, ali ako si htio da budes rukovodilacTM, onda je SKJ bilo 'pod mus'.

Dok danas toga nema: nista PartijE, samo suva profesionalnost... :tongue:

11 minutes ago, palikaris said:

@Peter Fannije ni to bilo pod must, moglo se, ali mnogo mnogo teze. ali, opet, kome se jebe da bude rukovodilac u normalnom drustvu, gde mozes da radis svoj posao i od toga da pristojno zivis. samo laktarosi su to jurili. 

 

Dzaba ti sve to, jos je Vuk Draskovic pocetkom 90-ih objasnio da nije bilo kako je bilo nego sasvim drugacije, njemu Dana otvorila oci jos davne '68. kada su igrali Kozaracko posle Titovog govora studentima... :D

 

2 minutes ago, hazard said:

 ili da je bilo zabranjeno verovati (osim članovima partije)...

Ovo je jos od pocetka 90-ih bio krunski argument koji su potezali narocito clanovi Partije koji posle to vise nikad nisu bili: kontradikcija da bas i ne ide da su clan Partije ako si vernik nikome nije padala u oci, a znao sam neke drugove clanove koji su se kleli da su tokom cele vladavine komunistickog, Brozovog jednoumlja na tavanu krili ikonu Svetog Nikole.

 

Inace, kad smo kod babatm: moja je negovala 1 Narodnog heroja, posle generala, inace predratnog propalog studenta i 1 uspelog i politicki aktivnog emigranta po cetnickoj liniji, pored jos sestoro dece, sve od reda na Linijitm i uredno slavila Svetog Nikolu i bolje posne klope nije bilo na svetu ni pre ni posle toga, sa sve popom, 1 pravim gospodinom... 

Link to comment
51 minutes ago, hazard said:

 

Pod uslovom da onda bude potpuno isključen iz političkog života. Da bi bio član partije, morao si zvanično da se deklarišeš kao ateista. A bilo ti je potrebno da budeš član partije da bi mogao da budeš milion drugih stvari. A i van toga, ako si otvoreno pokazivao da si vernik, mogao si da imaš raznih problema.

 

Ne kažem, moglo je da se živi kao otvoreno religiozna osoba, ali su takvi svakako bili diskriminisani.

Нећу да идем у приватне детаље, сретан сам да сам одрастао тамо гдје сам одрастао. Сарајевска катедрала је сваке године за поноћку била дупке пуна, да не причам да се ишло и у џамије и у православне цркве. Нико никог није дискриминисао нити је ко имао проблема. 

Link to comment

Ако ме ишта нервира онда је то ова посљератна прича о практиковању религије. Ко је хтјео могао је, и бити крштен а и бити по националности Југословен. Ниси хтјео бити члан СКЈ је било ок, али ниси могао "напредовати" у послу. Данас су цркве и џамије пуне новокомпонованих. 

Link to comment
1 hour ago, teacher said:

 

upisom na fakultet čije je trajanje duže od 8 semestara, ostvarivalo se pravo na odlaganje služenja vojnog roka. tipa DIF, ETF, mašinski i slično.

Тачно

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...