Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

11 minutes ago, Ayatollah said:

Ja sam već hteo da napišem da ovaj japanski sistem poreza na nasledstvo uopšte nije naročito teško izigrati - počev od dizanja manjih količina keša tokom dužeg vremenskog perioda i davanja deci (ne radi doduše za milione eura), prebacivanja para na račune u inostranstvu, kupovine imovine na tuđe ime u inostranstvu (ili na svoje, pa onda poklanjanja), do otvaranja naslednikovih off-shore ili on-shore kompanija van Japana koje onda fakturišu nekoj fantomskoj firmi u Japanu koju je otvorio roditelj, ili kombinacije raznih metoda. Naravno, ja ne znam detalje japanskih propisa o deviznom poslovanju i poreske regulative da bih znao šta je najbolje, ali način sigurno postoji, znaju to advokati i konsultanti u Japanu sigurno. U Danskoj je porez na nasleđe nepokretnosti sumanut (tipa 80% vrednosti nepokretnosti), pa to Danci izbegavaju tako što roditelji prodaju stanove kada ih otplate, a onda pare izbacuju van Danske na razne načine i tamo ih poklanjaju deci. Ako radi u Danskoj, radi u Japanu.

E sada, pretpostavljam da se u Japanu to ne radi često zbog moralnog kodeksa prema državi i zajednici. Verovatno je raditi ovako nešto veoma velika sramota.

A koji to poreski sistem na svetu nije izigran od strane plutokrata?

Link to comment
2 hours ago, Host said:

To je svakako zanimljiv sistem (podrzavam u nacelu), medjutim Japan ima manju socijalnu mobilnost od Amerike. Kako se to objasnjava?

Misliš, da se rodiš u radničkoj porodici pa da postaneš astronaut?

Sva deca idu u istu školu, jedan do drugoga sede budući vozač kamiona i budući hirurg. Nose istu uniformu, od škole dobiju isti ručak.

Uče isto. iste domaće zadatke, isto opterećenje. Razlika je gde će prespavati. Već nema nepravde koja bi jednoga poslala u palatu a drugoga u slam indijskih razmera.

Kada dođe to univerziteta, ako su kao đaci bili uporedivi i imaju iste ambicije, imaju iste šanse. Tu dođe do razlika: ako ni jedan ni drugi nisu bili naročito bistri, onome iz imućnije porodice roditelji će da plate privatni fakultet a onaj drugi ide da radi u pošti, železnici, gde nađe.

Opet, ako je onaj siromašniji bio talentovan, upisaće se na besplatan državni univerzitet kome su privatni do kolena. Onaj bogatiji koji nije uspeo da se upiše na državni, jednog dana ako se nađu u istom društvu, ima da ćuti dok ovaj sa državnog priča. A njegov tata bio pilot a onoga drugog skretničar.

Generalno, socijalne razlike su na ulazu daleko manje nego u Americi.

Link to comment
56 minutes ago, Ayatollah said:

Ja sam već hteo da napišem da ovaj japanski sistem poreza na nasledstvo uopšte nije naročito teško izigrati - počev od dizanja manjih količina keša tokom dužeg vremenskog perioda i davanja deci (ne radi doduše za milione eura), prebacivanja para na račune u inostranstvu, kupovine imovine na tuđe ime u inostranstvu (ili na svoje, pa onda poklanjanja), do otvaranja naslednikovih off-shore ili on-shore kompanija van Japana koje onda fakturišu nekoj fantomskoj firmi u Japanu koju je otvorio roditelj, ili kombinacije raznih metoda. Naravno, ja ne znam detalje japanskih propisa o deviznom poslovanju i poreske regulative da bih znao šta je najbolje, ali način sigurno postoji, znaju to advokati i konsultanti u Japanu sigurno. U Danskoj je porez na nasleđe nepokretnosti sumanut (tipa 80% vrednosti nepokretnosti), pa to Danci izbegavaju tako što roditelji prodaju stanove kada ih otplate, a onda pare izbacuju van Danske na razne načine i tamo ih poklanjaju deci. Ako radi u Danskoj, radi u Japanu.

E sada, pretpostavljam da se u Japanu to ne radi često zbog moralnog kodeksa prema državi i zajednici. Verovatno je raditi ovako nešto veoma velika sramota.

Cilj tog oporezivanja je sprečavanje stvaranja dinastija. Na sitno, hiljadu tamo hiljadu vamo, to nije ništa. Za svaku transakciju od 20,000$ se zna da će biti reportovana državi. Za neke značajnije pare praktično nema načina. Da iza mene ostane bankovni račun sa samo 100 hiljada EUR, dete zna PIN i podiže 1,000 EUR mesečno da se ne primeti, posle 2 godine kartica se menja a mene nema da je primim i potpišem. I kraj. 

Link to comment
37 minutes ago, Yoyogi said:

Cilj tog oporezivanja je sprečavanje stvaranja dinastija.

Sad vec preterano seres: Keiretsu...

Ili, drugim recima, nema na svetu privrede koja je - u vrhovima - povezana kao creva, sa sve itekakvim dinastijama...  :fantom:

E, sad, sto pokusavas da prodas i ovakve price - jer sumnjam da bas skroz ne znas i da si se bas toliko primio, zar diskusije na stranu - o privredi i drustvu koje je ekstremno hijerarhijski ustrojeno i koje pati od itekakvih problema sa sve korupcijom - druga je stvar.

Obaska, tek da se vlasi ne dosete, desavanja oko, na primer, Fukusime, koliko onomad, sa sve naprasnom nacionalizacijom Tokyo Electric Power Co, poznatiji kao Fukushima TEPCO i muljanjem oko iste...

A kad smo vec pomenuli Fukusimu, glavni i odgovorni za parlamentarnu istragu oko Fukusime, dr. Kiyoshi Kurokawa, inace stalno zaposlen u National Graduate Institute for Policy Studies, u izvestaju od marta 2012, kaze o uzrocima svega i svacega sto se desavalo oko nesrecne atomske elektrane:
'ingrained conventions of Japanese culture: our reflexive obedience; our reluctance to question authority, our devotion to 'sticking the programme'; our groupism; and our insularity'...

Hocu reci, pozabavi se malo boldovanim :fantom:

Edited by namenski
Link to comment
On 12/4/2017 at 4:42 PM, Host said:

Ono sto sam video, a sto bi meni smetalo da zivim u Japanu, je transakciona vrsta njihove komunikacije. Pitanje-odgovor, odgovor-pitanje, skoro da i nema pripovedacke dimenzije. Zbog toga je tesko uspostaviti komunikaciju sa nepoznatima jer nema dodirnih tacaka zajednickog iskustva. 

Mene onomad iscimala gđa u vozu da nas pita da li su nam rančevi za planinarenje i gde se penjemo. Ispita me koješta, i na izlasku se još oprostila i poželela da se lepo provedemo. Jeste to imalo neki zvaničan ton, ali više mislim da ih u more casual razgovoru sputava to neko poštovanje prema strancima i da bi posle nekog dužeg vremena provedenog zajedno ti razgovori imali opušteniju notu. 

Jedna anegdota (možda sam je spominjao na temi o Japanu kada je bila sveža, al da ponovim) o Japancima i njihovom odnosu ka strancima koja nas je sve oduvala: u metro, posvađali se dva čoveka jedan drži bebu jednom rukom i dernjaju se jedan na drugoga. Mi stojimo tipa 25m dalje, kupujemo karte i krajičkom oka gledamo šta se dešava, nije da smo bili na 5 metara i blenuli. Kada se situacija smirilia, ovaj grublji što je bio nasilniji i glasniji krene u podzemlje stepenicama tako da je išao na dole pogledom ka nama koji smo i dalje na solidnoj udaljenosti. U tom momentu, kada nas je video, čovek spaja ruke kao da se moli i na sirovom Engleskom krene da se klanja i da se izvinjava: AJ EM SOR AJ EM SORI. Mi gledamo, ne verujemo. Čovek nam se izvinjava jer je svestan da na neki način sramoti sebe, državu, zna da smo turisti i da situacija kojoj smo prisustvovali na neki način kompromituje njegovu zemlju i naš doživljaj iste. Naravno, činjenica da on u tom momentu misli u tom pravcu nas je ostaila potpuno zabezeknutim. Nikada nigde ništa slično nisam doživeo.

Nije da sam malo putovao, ali kultura, ljubaznost i preduzimljivost Japanaca koju smo doživeli tamo za tih 10ak dana je nešto neverovatno, i ostaje je jedan od najvećih pozitivnih utisaka sa svih mojih putovanja, a bilo ih je solidno puno. 

I nek crknem ako ne odem opet.

 

Link to comment

Najveci problem u Japanu mi je bila ishrana, isto kao i u Koreji. Za vegetarijance, a jos vise vegane jako je tesko. E sad ako zivis tamo i kuvas kod kuce moze se preziveti. Ali cim izadjes iz neke svoje uobicajne zone, recimo zaboravis hranu kod kuce, nije zgodno. Postoje restorani gde se moze jesti, ali ih je nedovoljno. A asortiman hrane za pojesti s nogu gotovo nepostojeci (tipa kupis nesto u prodavnici, brza hrana, na trznici i slicno). 

Drugi problem je velicina odece i obuce, to je standardno nezgodno sirom Azije. Obuca velicine 45, odeca za nekoga ko je visok 190cm i ima preko 90 kila, veoma ogranicena. Dobro to nije toliki problem jer odecu i obucu ne moras kupovati svake godine, a hraniti se moras svaki dan.

Grejanje nepostojece. Ako ne mislis da sedis ceo dan ispod stochica sa elektricnim cebetom od oktobra bude prohladno vise od pola godine. 

Nisam nikada radio u Japanu, ali na osnovu onoga sto sam cuo ne verujem da bih bio odusevljen sa prekovremenim radom. E sad tu bi Yoyogi mogao da potvrdi da li se i od stranaca ocekuje da provode po 12 sati na poslu ili su oni izuzeti ako rade za strane kompanije?

To bi bile po meni manjkavosti zivota tamo. Slicno kao i u Koreji godisnja doba su jako izrazena, zima je bas jako hladna, leto vrelo i vlazno. Neko to voli, ja sam vise ljubitelj klime koja ne varira mnogo. 

Ne mislim da ne bih mogao ziveti u Japanu, ali takodje ni ne mislim da je to bas idealno mesto za mene. Svakako ima mnogo prednosti. U principu ko ide na klasicnu pricu kuca-posao-kuca manje-vise je to slicno sushtinski. Provedes najveci deo vremena na poslu i u prevozu. Varijacije mogu biti znacajne, ali sushtina je ista.

Moja zena, kao i svi Thai po pravilu, obozava Japan. Njihova slika Japana je veoma pozitivna. Imali su saradnju sa imperijalnim Japanom u kojoj su dobro prosli, imali su dobre odnose i nakon toga, narocito je privredna saradnja jaka. Vole japansku hranu proizvode, kulturu. Odrasli su na japanskim crtacima. Tako da ko zna, mozda u buducnosti ostanemo tamo na neko malo duze vreme ako bude prilike, ali trajno ne verujem. Ona bi to volela. 

Edited by noskich
Link to comment

Normalno je ostajati duze na poslu, to ne vazi za radnike po fabrikama i po smenama, oni odlaze i dolaze bez minuta devijacije. To je za bele kragne da ostaju. Bio je do pre 10-15 godina japanski specijalitet (i koreanski) dok Englezi u Dubaiju nisu uveli rad do 11 uvece niotkuda. Jednostavno, bez naredbe, ta se kultura zapatila i nema nazad.

Ko bi dolazio kuci na vreme, poceli bi da ga (susedi) gledaju sa podozrenjem, mora da je lenj i da ne daje sve od sebe.

Zivot je, vikendima, kvalitetniji od mnogih drugih zemalja. Ovog cetvrtka je kraj polugodista, mogao sam da odem u Thai mesec dana, mogu i da radim odande. Ne vredi, 100 puta je bolje u Japanu. U Bangkoku osim kolima u shopping mall nema nista. Voda u bazenima je hladna, u moru isto, nema skijanja, nema hajkinga, nema bicikl.

Grejanje je nepostojece kao centralno, to je zakon. Samo im treba da pri zemljotresu pocne da siklja vrela para i da dodaje na paniku,

Naravno da ima grejanje, svi imaju aircon. Kod mene se ne gasi negde od 15. novembra do 15. marta. Ovi moderni su efikasni, opet racun za struju se poveca za 50% od meseci kada se aircon ne koristi.

Link to comment

Kako bre hladna voda na Tajlandu? Pa tamo je banja. Da ostavis vodu u obicnom buretu za tushiranje pa postane mlaka, a kamoli bazen na otvorenom izlozen suncu. Isto i kada se kupas na moru, tamo nikada nisam iskusio hladnu vodu dok je u Australiji pacificka voda uvek ledena bez razlike kada se kupas. 

Dobro Bangkok, a sta te sprecava da vikendima ides van Bangkoka? Skijanja naravno nema, a kako nema hajkinga ni bicikla?

Pa dobro aircon mozes svuda da ugradis i da ga koristis bilo za grejanje ili hladjenje, ali ne mislim da je racionalno upotrebljavati isti 24/7, to je sad neka druga tema...

Link to comment
37 minutes ago, kurjak92 said:

Mene mrzi da guglam , al noksic ako nije tajna cime se bavis? Daj neki presek sansi nas iz srbije bez neke specijalizacije da se otisnemo ka aziji? Moze i pm

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_management_office 

Pitanje ti je previse uopsteno. Pa evo ti i uopsteni odgovor. Ako imas bilo koji zavrsen fakultet i dobro vladas engleskim mozes da predajes isti u Kini, Vijetnamu, na Tajlandu, u Kambodzi... To je i najpopularnije zanimanje. Ne moze u razvijenim zemljama Azije jer tamo traze da si native i da imas zavrsen fakultet u nekoj od 7 anglo zemalja. Nashi ljudi to rade i bez fakulteta, ali je onda nesto komplikovanije naci posao i srediti vizu.

Osim predavanja engleskog imas nesto sto se u Kini zove 'white monkey job' a to su poslovi koje obavljas cisto da bi ta firma mogla da pokaze da ima zaposlenog Evropljanina. Dize im ugled. To moze bilo tezgarenje da se sa vremena na vreme pojavljujes na nekim sastancima ili stalni posao, da radis u nekom luksuznom hotelu i slicno.

Varijanta preduzetnistva gde bi nesto pokrenuo. 

Veoma popularno je i raditi nesto online, to jest imati izvor prihoda koji je nezavisan od lokacije, pa se nastaniti u Aziji gde je zivot povoljniji. Neki se prvo presele pa tek onda pokusavaju da zarade online. Neki uspevaju, neki ne. Svasta se radi, programiranje, web design, prevodjenje, pisanje, online prodaja...

Zavisi od tebe i sta ti je cilj. Cisto da zaradis da pokrijes troskove i nesto ustedis dok si privremeno tamo ili bi ostao za stalno? Ovo prvo je mnogo lakse od drugog.

Edited by noskich
Link to comment
23 minutes ago, noskich said:

Kako bre hladna voda na Tajlandu? Pa tamo je banja. Da ostavis vodu u obicnom buretu za tushiranje pa postane mlaka, a kamoli bazen na otvorenom izlozen suncu. Isto i kada se kupas na moru, tamo nikada nisam iskusio hladnu vodu dok je u Australiji pacificka voda uvek ledena bez razlike kada se kupas. 

Dobro Bangkok, a sta te sprecava da vikendima ides van Bangkoka? Skijanja naravno nema, a kako nema hajkinga ni bicikla?

Pa dobro aircon mozes svuda da ugradis i da ga koristis bilo za grejanje ili hladjenje, ali ne mislim da je racionalno upotrebljavati isti 24/7, to je sad neka druga tema...

Hladna, 19-21C u bazenima. Jedne godine je u Pataji bila 17C, to je kao Oslo Bay u Norveskoj preko leta.

Bicikl ne moze, napadne te pas lutalica i izletis pred kola. Nije ni predvidjeno za bicikle.  Za hajking treba da se vozim 4 sata do nekog mesta.

Evo, ja mogu da odem i da radim odande doveka, svoj komforan stan u zgradi kao resort. Ma kakvi. Ne mogu ni da ga prodam, stanovi su "polovni" neprodavljivi jer novi ima u izobilju. Neka ostane cerki da ono ide tamo sa svojim drustvom i kad bude imala porodicu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...