Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

kako mozes da se lociras po zelji ako nemas odgovarajuci pasos?

 

Kad imas prihod vize su formalnost. Najgora opcija je visa run pa pomeranje izmedju 2 ili 3 zemlje. A mozes i da ucis lokalni jezik na studentskoj vizi, budes na penzionerskoj vizi uz prihod, otvoris neki mali biznis ili sredis sa nekim da ti sredi radnu a da malo raduckas... Negde dobijas rezidencijalnu vizu ako imas nekretninu tamo. Svakakvih opcija ima. Cak i u Australiji postoji penzionerska viza. Roditelji jednog drugara iz UK su na njoj.

A ako si single, a bas ti se ostaje negde resenje se namece samo. :)

Edited by noskich
Link to comment

E sad reci kao neko sa lica mesta, je li tacno sto sam nacuo da su Namibija, Bocvana i delovi Juzne Afrike sigurni?

 

Imas sigurne i nesigurne. S tim da ako zivis u sigurnima onda zivis u gated community, zice i ograde i hans sa mitraljezom na uglu. Ta sigurnost se manifestuje da ne smes da ides peske nocu (ni u okviru tog communitija) a preko dana zavisi.. negde je sansa da ce samo da te opljackaju a negde da te ubiju. Racunaj da svakih 2-3 godine ce neko da ti provali u kucu, ma koliko bila dobro obezbedjena. Kako ce da se zavrsi provala zavisi od toga koliko si bogat. Otprilike sto bogatiji to te ceka bolje naoruzana banda. Ubistva su generalno retka u tim provalama ali se desavaju. Pomalo stresno za decu ali nek se navikavaju, zivot nije igra.

Link to comment

E pa nista onda. Nisam ni razmisljao o tom delu, samo sam nacuo da ima ljudi koji to biraju, a i najbolji bivsi sef mi je bio Afrikaner koji se doduse nije vratio svojevoljno vec sto mu je zena pobegla nazad sa decom tamo.

Onda bi Budja mogao da potvrdi da pretpostavjam tu dosta delova u juznoj Americi otpada takodje po tom kriterijumu.

 

Takav je zivot, uvek trazi zonu Zlatokose, da se sto vise stvari poklapaju. Ni previse skupo, ni previse toplo/hladno, ni nesigurno, ni zagadjeno... nadje se ponesto za svakog da pokrije vecinu najvaznijih kriterijuma, ali nema nista da pokriva sve osim ako imas realna ocekivanja. Ali moras biti fleksibilan.

Edited by noskich
Link to comment

Kad imas prihod vize su formalnost. Najgora opcija je visa run pa pomeranje izmedju 2 ili 3 zemlje. A mozes i da ucis lokalni jezik na studentskoj vizi, budes na penzionerskoj vizi uz prihod, otvoris neki mali biznis ili sredis sa nekim da ti sredi radnu a da malo raduckas... Negde dobijas rezidencijalnu vizu ako imas nekretninu tamo. Svakakvih opcija ima. Cak i u Australiji postoji penzionerska viza. Roditelji jednog drugara iz UK su na njoj.

A ako si single, a bas ti se ostaje negde resenje se namece samo. :)

osim sto ja kad resim da se penzionisem uopste ne zelim da se bavim bilo cime od navedenog. nista od tih komplikacija ne dolazi u obzir (obavezna pomeranja, otvaranja biznisa, studentske vize... a za penzionersku vizu ti mozda trebaju i odredjene godine). tako da ostaju samo lokacije gde ja mogu da se pojavim kad hocu, odem kad hocu i ne cimam se oko viza. jedina prihvatljiva opcija je ova kupovina nekretnine, ali i ti zakoni obicno traze da vrednost te nekretnine bude veca od odredjenog iznosa, a to je opet u suprotnosti sa onim sto ja hocu (super jeftine nekretnine, jer mi cilj nije investiranje nego da tu zivim).

Link to comment

Meni je logicno da ako hoces da zivis negde da bi ti znacajno poboljsalo kvalitet zivota tamo da naucis/usavrsis lokalni jezik, tako da bih ga licno svakako ucio bez obzira na vizu. Zanimljivo je, a odrzava ti mozdane vijuge. To ne dozivljavam kao neku teskocu, ali ima nas raznih.

Za penzionersku vizu zavisi od zemlje. Na Tajlandu recimo ne gledaju se godine vec mesecni prihod koji imas.

A obavezno pomeranje opet ne mora uvek biti veliki problem. Na primer Vientian, prestonica Laosa (kao i obicno pricam o stvarima koje znam jer su mi interesantne) se nalazi tik do granice Tajlanda. Tako da je moguce autobusom preci na Tajland, izvaditi novu vizu i vratiti se za pola sata ako nema guzve na prelazu.

Nadalje, ima zemalja u kojima kad dobijes biznis/radnu vizu ne moras ni da otvaras biznis/radis uz malo podmazivanja. Malo bizarno, takvi su Kambodza i Laos.

A ako ti sve to zvuci kao cimanje onda sta da ti kazem, idi tamo gde nista od toga ne traze...

Edited by noskich
Link to comment

Imas sigurne i nesigurne. S tim da ako zivis u sigurnima onda zivis u gated community, zice i ograde i hans sa mitraljezom na uglu. Ta sigurnost se manifestuje da ne smes da ides peske nocu (ni u okviru tog communitija) a preko dana zavisi.. negde je sansa da ce samo da te opljackaju a negde da te ubiju. Racunaj da svakih 2-3 godine ce neko da ti provali u kucu, ma koliko bila dobro obezbedjena. Kako ce da se zavrsi provala zavisi od toga koliko si bogat. Otprilike sto bogatiji to te ceka bolje naoruzana banda. Ubistva su generalno retka u tim provalama ali se desavaju. Pomalo stresno za decu ali nek se navikavaju, zivot nije igra.

Ovo vazi i za Bocvanu? Nekako sam zamisljao da je pitomije tamo :(

Kako reaguje murija kod u slucaju razbojnistva - da li su ekspeditivni ili sve ostaje na Hansu? 

Link to comment

Ovo vazi i za Bocvanu? Nekako sam zamisljao da je pitomije tamo :(

Kako reaguje murija kod u slucaju razbojnistva - da li su ekspeditivni ili sve ostaje na Hansu? 

 

To za Hansa sam se salio. Vrlo je retko da belac odradjuje posao cuvara jer su crnci mnogo jeftiniji, medjutim to bas i ne radi jer cesto se pljacke upravo rade iznutra - saradnja posluge i cuvara.

 

Bocvana jeste sigurnija, mnogo je manje ubistava. U celoj zemlji je zabranjeno vatreno oruzje (sto naravno ne znaci da je lopovima nemoguce da ga nabave, granica se prelazi bez ikakvih problema). Sansa da te ubiju je mnogo manja nego u SAR ali su dzeparenje i provale i dalje ceste. Ono sto je bitno jeste da sto si bogatiji to je veca sansa da ces da najebes.

 

U principu meni je glavni problem bilo to sto nemas slobodu kretanja. Nocu se ne setas (mislim radili smo mi to ali nije preporucljivo). Zene sa malom decom i stariji parovi ni preko dana nisu sigurni od dzeparenja (a tu se cesto koristi i neko hladno oruzje pa bude malo stresno). Tako da npr. ako ti je skola za decu na samo 2 minuta hoda, cak i tada nije preporucljivo da pustas decu da sama odlaze i dolaze no ih dovozis kolima.

 

Na sve se covek navikne ali mislim da bi trebale plate i ostali benefiti da budu mnogo veci da bi opravdali odlazak tamo. Zato po jugu Afrike imas dosta ovih starosedeoca koji su razvili biznise i navikli se na sve to, pa je njima ok. Ima jug Afrike i svoje lepe strane ali ima ih verujem i Australija a uz to je mnogo bezbednija i jos sa vecim platama.

Link to comment

A, pa ništa onda. Prosledi mi zaključke koje si doneo za mene, da se ne mučim bez veze.  :D

 

Nije ni Srbija toliko losa, evo ovi digitalni nomadi je prilicno hvale izmedju sebe. Ali cenim da je to pre zbog jeftinog provoda, relativno niskih cena i solidnog interneta. A provod i donekle internet ne nose toliku tezinu poena za starije ljude. Deluje mi da iz te perspektive (zivis u Srbiji a imas prihod van Srbije) najveci problem je los vazduh u gradovima Srbije, narocito zimi (lozenje). A ne valja ni sto nema bas mnogo low cost letova za van zemlje, ne znam kakva je situacija sada, mozda se popravilo?

 

Evo sta Nomad List kaze, ko hoce jeftino, bezbedno i cist vazduh: nomadlist.com

Od prvih osam mesta sest su na Tajlandu. Sta reci osim zeno hvala ti. :)

Edited by noskich
Link to comment

To za Hansa sam se salio. Vrlo je retko da belac odradjuje posao cuvara jer su crnci mnogo jeftiniji, medjutim to bas i ne radi jer cesto se pljacke upravo rade iznutra - saradnja posluge i cuvara.

 

 

Nisam ni sumnjao za Hansa :) Ovde ljudi prepricavaju kako su videli belce da prose u SA, kao kulturoloski sok.

 

Nego vise sam mislio na dzeparenja i to. U Najrobiju se to dosta smanjilo od kad je murija dobila licence to kill za svaku sitnicu prakticno. Za sve ostalo ne vredi da zoves policiju, jer im u svakom slucaju treba vise sati da se probiju kroz saobracaj. Jedina prednost je sto mozes da pravis zurke ne maruci za komsiluk i muriju :)

Link to comment

Ah pa da... to zaboravih. Zaboravite na policiju, oni su tu samo da ti uzmu pare kad napravis neki saobracajni prekrsaj :D

 

Meni su dolazili da skupljaju kao otiske nakon provale. Prozor pun otisaka, vidim i ja ovako poluslep, jos ovi ostavili i neku sipku koju su koristili... i meni pajkan mrtav ladan kaze "nisu ovo dovoljno dobri otisci, ne vredi ni da ih skupljamo".

 

A video sam belce koji prose u Johanezburgu. Stvari se menjaju, ono belaca sto dobro zivi je vise ostavstina neke prethodne epohe, doslo je vreme za novu klasu bogatasa. 

Link to comment

 

Evo sta Nomad List kaze, ko hoce jeftino, bezbedno i cist vazduh: nomadlist.com

Od prvih osam mesta sest su na Tajlandu. Sta reci osim zeno hvala ti. :)

jebo liste. Evo i Sidnej prvi na nekim listama, pa tebi opet ne valja, ukrali ti biciklo.

Edited by ObiW
Link to comment

Odličan je sajt... :lolol:

 

Staviš jeftino, Evropa i siguran grad i izađu NS, Banjaluka, Osjek i Niš...

 

Uz to, sajt je neprecizan... Kako pobogu NS ili Niš nemju very fast internet? Evo ja kucam sa 100 megabitnog linka od kuće...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...