Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

A ti, kao onaj crtez evolucije coveka u 10 skica, ti si tek ona prva, jos sa sve 4 na zemlji. Pri tome nisi ni divlji da se sam snadje nego pripitomljeni, neko mora da ga hrani. Samo nemoj da se penjes na tenak.
Vidim ja da je tebi halal hrana udarila u mozak.
Link to comment
Vidim ja da je tebi halal hrana udarila u mozak.
Ma jok, to je tebi da uzivas u "another cultural enrichment".Jedan nas, kupio stan jeftino, Darlinghurst, taman se uselio i pozvao majku iz Srbije da dodje i vidi kako se skucio..i majka vidi. U liftu geys u koznim pantalonama sa izrezanim dupetom, brade, tetovaze, day in day out.Kako je brzometno prodao stan (po bilo kojoj ceni) samo da se mane tog mesta.
Link to comment

Данас ми осване на блогу овакав, хм, коментар, тотално невезан за тему (једино везан за назив блога, A Yugo from the US: back in Serbia)

I am a Mom living in Citrus SpringsFlorida,USA and have a 35 year oldson with a degree in MIS ...hehas work experience as a DatabaseManager and not able to find agood position without a step downhere in US. Are the tech jobsbetter in Serbia? He doesn't speakthe language. Thx
Link to comment

Pa nevezano je za naslov topika utoliko sto u Beogradu nije jeftin real estate. Sto se tice posla, globalizacija je, moze se za poslom bilo kuda (samo slabo u Beograd, tamo neda Delta, oni su najveci antiglobalisti, komunisti-anarhisti su za nj. mala deca, samo sto to na ovom forumu kapira jedno 5 ljudi).

Edited by Indy
Link to comment
Pa nevezano je za naslov topika utoliko sto u Beogradu nije jeftin real estate. Sto se tice posla, globalizacija je, moze se za poslom bilo kuda (samo slabo u Beograd, tamo neda Delta, oni su najveci antiglobalisti, komunisti-anarhisti su za nj. mala deca, samo sto to na ovom forumu kapira jedno 5 ljudi).
Куповина некретнина за овог несретника ми није ни пала на ум... ал' мора да му се старој дојадило мајци све бленући у огласе за посао, кад је већ и Србија испала нека опција.Ако бих морао да бирам између глобалиста и Делте, изабрао бих " и ".
Link to comment

2000-te, dok jos dot.com balon nije pukao, bilo "sada je super, sa Internetom mozes da radis odakle hoces. Idem u Kosta Riku ili negde da zivim na plazi".Cak i kada je .com pukao 2001. te su tehnicke mogucnosti ostale.Sta se desilo 2000-te: ljudi su tek onda nagrnuli u mesta gde su nekretnine skupe i stampedo ih ucinio jos skupljim.Tako je prosao "Work from anywhere 1.0"."Work from anywhere 2.0" je video preseljenje poslova u Indiju, Kinu, cak i Rusiju. VMware se pravi u Bugarskoj.Pre svega u Americi, mnogi poslovi su jednostavno nestali. Mozes da budes security na aerodromu ili da budes dizajner iPada. Masa poslova izmedju te dve krajnosti je jednostavno nestala - otisla u Indiju i Kinu.Otuda nije ni cudo za prethodni post gde neko (brizna majka) trazi izlaz iz beznadja za svoga sina cak i na srpskim blog sajtovima.

Link to comment

A propo Singapura, praznike sam proveo sa povecom grupom ljudi i izmedju ostalih prisutan je bio decko rodjen i odrastao u Singapuru (tipican lokalac kineskog porekla, govori Mandarin, Cantonese, Hokien i jos jedan dijalekat koji pocinje sa F, zaboravio sam), a u Sideju je diplomirao i sada radi.Evo sta on kaze na konto Yoyogijeve preporuke da se tamo pocne:- Porez nizak, ali zato obavezno medicinsko osiguranje konvergira nuli, tj. za iole pristojnu zastitu se mora uplacivati privatno osiguranje- Ovo isto vazi i za obrazovanje- Na `socijalne` stanove se cesto ceka i do 4-5 godina dok se ne izgrade, a da bi se dobili treba biti odgovarajuce rangiran na listi poput nekadasnjih listi u SFRJ za resavanje stambenog pitanja. Istovremeno, nakon sto se stan `dobije` on se ne sme prodati bez odobrenja drzave koja takodje odredjuje njegovu cenu.- Zakljucak: decko ne misli da je u Singapuru bolje ni za ljude na pocetku karijere, ni dugorocno.Sta bih ja dodao, nizak porez ide u prilog mladim profesionalcima bez dece koji su zavrsili sa formalnim obrazovanjem, ali ako se vec juri nizak porez na dohodak onda su Singapur i Hong Kong daleko losija opcija od zemalja bliskog istoka gde je porez 0%.

Link to comment
- Zakljucak: decko ne misli da je u Singapuru bolje ni za ljude na pocetku karijere, ni dugorocno.
Kazi tom decku da ja mislim da je Australija mesto koje nije vredno da se u njega nogom kroci, osim turizma.
Link to comment
Kazi tom decku da ja mislim da je Australija mesto koje nije vredno da se u njega nogom kroci, osim turizma.
Osim ako nije odskocna daska za Japan prepun slatkih Japanki
Link to comment
A propo Singapura, praznike sam proveo sa povecom grupom ljudi i izmedju ostalih prisutan je bio decko rodjen i odrastao u Singapuru (tipican lokalac kineskog porekla, govori Mandarin, Cantonese, Hokien i jos jedan dijalekat koji pocinje sa F, zaboravio sam), a u Sideju je diplomirao i sada radi.Evo sta on kaze na konto Yoyogijeve preporuke da se tamo pocne:- Porez nizak, ali zato obavezno medicinsko osiguranje konvergira nuli, tj. za iole pristojnu zastitu se mora uplacivati privatno osiguranje- Ovo isto vazi i za obrazovanje- Na `socijalne` stanove se cesto ceka i do 4-5 godina dok se ne izgrade, a da bi se dobili treba biti odgovarajuce rangiran na listi poput nekadasnjih listi u SFRJ za resavanje stambenog pitanja. Istovremeno, nakon sto se stan `dobije` on se ne sme prodati bez odobrenja drzave koja takodje odredjuje njegovu cenu.- Zakljucak: decko ne misli da je u Singapuru bolje ni za ljude na pocetku karijere, ni dugorocno.Sta bih ja dodao, nizak porez ide u prilog mladim profesionalcima bez dece koji su zavrsili sa formalnim obrazovanjem, ali ako se vec juri nizak porez na dohodak onda su Singapur i Hong Kong daleko losija opcija od zemalja bliskog istoka gde je porez 0%.
Kada 90% stanovnistva Singapura zivi u tim stanoivima (koje gospoda koja tek treba da se se praksom kvalifikuju za socijalu smatraju "zgradama solidarnosti") gde onda zive Singapurci dok "ne dobiju stan"?Totalno odustvo osecaja za realnost.Vidi ovako: da bi se kvalifikovao, moras da imas 21 godinu. Jesi li ti 21. ili u 21. + 10 godina zavrsio skolu? Sta bi radio da ti je u 21. godini neko rekao - evo stan, otplacuj odmah?21. godina, tu jos ima da se skoluje 2-3 godine. Pa da se zaposli. Pa da se ozeni. Tada nastaje potreba da se izadje iz 4-sobnog stana u kome se vec zivi sa roditeljima. Kinezi masovno zive sa roditeljima, stanovi u Sidneju CBD 3-4-5 trosobni su 90-ih sve bili prodavani Kinezima iz Hong Konga, koji to vole jer svi zajedno zive.Koliko ti treba da u Oz skupis 80-100K za depozit? Mozda 10 godina ako ikada.Pet godina u Singapuru za "built to order" cekanja ako imas 21. godinu i nekako se kvalifikujes za HDB nije nista.Ko nece da ceka 5 godina, ima da odabere od vec postojecih raspolozivih novih ili na prodaju stanova.Ko nece ni to nego moze da ceka - jednostavno uzme neki takav stan u rentu od drzave dok ceka svoj.Nema slamova u Singapuru, ne zive cekaci na stanove po hotelima.Nema gazdarica sa carapom na glavi, nema ludackih spekulanata. Drzava uplela prste da pravi affordable accommodation za svoje gradjane.The majority of the residential housing developments in Singapore are publicly governed and developed and about 85% of Singaporeans live in such houses. These flats are located in housing estates, which are self-contained satellite towns with schools, supermarkets, clinics, hawker centres, as well as sports and recreational facilities. There are a large variety of flat types and layouts, catering to a variety of housing budgets. HDB flats were built primarily to provide affordable housing for the masses and their purchase can be financially-aided by the Central Provident Fund. As Singapore developed economically, changing demands has seen more up-market public housing developments catering to those with higher incomes.Public housing in Singapore as such is not generally considered as a sign of poverty or lower standards of living as compared to public housing in other countries (Australia, England etc. where property pricing is significantly cheaper in the cost to size ratio[citation needed]). Although they are generally cheaper than privately-built homes in Singapore, they are built in a variety of quality and finishes to cater to middle and upper middle income groups.Socijalno se placa? U Australiji se kao ne placa? Ti mozda ne placas pa probaj da odes kod zubara ili nesto ozbiljnije.Po middle east shitholes se isto ne placa? Porez nula? Pa ko onda placa socijalno ako sam ne placas? Jos u Oz ima MediCare, tamo nista.Za drustvene sluzbe (kojih maltene i nema jer nema poreza) je jasno.U Singapuru sa 30 godina i novi migrant dalje stignes za narednih 3-5 godina nego u Oz za ceo zivot. Zapevaj "Prodje leto trideseto..." pa zamisli koja bi glazba svirala u Singapuru. I gde bi u Singapuru bio sa 40 a gde ces u Oz biti.Edit: Bolji link za HDB Singapore. Edited by Yoyogi
Link to comment
Kada 90% stanovnistva Singapura zivi u tim stanoivima (koje gospoda koja tek treba da se se praksom kvalifikuju za socijalu smatraju "zgradama solidarnosti") gde onda zive Singapurci dok "ne dobiju stan"?21. godina, tu jos ima da se skoluje 2-3 godine. Pa da se zaposli. Pa da se ozeni. Koliko ti treba da u Oz skupis 80-100K za depozit? Mozda 10 godina ako ikada.Socijalno se placa? U Australiji se kao ne placa? Ti mozda ne placas pa probaj da odes kod zubara ili nesto ozbiljnije.Po middle east shitholes se isto ne placa? Porez nula? Pa ko onda placa socijalno ako sam ne placas? Jos u Oz ima MediCare, tamo nista.Za drustvene sluzbe (kojih maltene i nema jer nema poreza) je jasno.U Singapuru sa 30 godina i novi migrant dalje stignes za narednih 3-5 godina nego u Oz za ceo zivot. Zapevaj "Prodje leto trideseto..." pa zamisli koja bi glazba svirala u Singapuru. I gde bi u Singapuru bio sa 40 a gde ces u Oz biti.
Ja sam ti na neku stranu pre na ovoj temi lepo napisao da je HDB lepa stvar za lokalce ili strane studente osnovnih studija putem kojih mogu dobiti PR pa drzavljanstvo. Uzrast kao sto si ti sad ponovio oko 21-24 godine. Za njih je OK, ali za 30 i iznad bas i nije svejedno cekati stan 4-5 godina plus 3 godine na drzavljanstvo (7-8 godina!).Da stavimo na stranu to sto kao samac se uopste i ne mozes prijaviti za HDB, vec samo ako imas partnera i/ili dete plus gubljenje svih ostalih drzavljanstava plus sin sluzi vojsku dve godine.Ja sam za depozit za `solidni povoljan stan na 12-14KM od CBD` vec skupio za sta mi je trebalo ustedjevina 15K od pre, 3 meseca probation period i 3 meseca full time.U Australiji dobijas oko 17% super na platu koju primas. U Singapuru moras da izdvajas od plate za privatno penziono osiguranje.Medicare naravno ne pokriva sve usluge 100% ali to sto nudi zadovoljava 80-90% potreba prosecnog coveka bez zdravstvenih smetnji. Propustio si da pomenes obrazovanje za decu koje je ovde prakticno besplatno cak i univerzitetsko - nista se ne placa unapred, a otplacuje se kasnije od plate na vrlo dugacak vremenski rok se uzima nekoliko procenata pa se i ne oseti skoro.Za bliski istok je cist racun-duga ljubav, nista ne placas, nista ne dobijas iliti dobijas samo ono za sta placas. U svim ostalim zemljama u kojima se placa porez vazi pravilo: nesto placas, a koliko i kada ces nesto imati od toga pitanje je.`U Singapuru sa 30 godina i novi migrant dalje stignes za narednih 3-5 godina nego u Oz za ceo zivot.`Bas me zanima gde to stignes? Manji porez, manja i plata u proseku, socijalne usluge su skoro 0.Ako si zaboravio racunicu podseticu te da se `2BD solidan povoljan stan na 12-14KM od CBD` moze otplatiti za 3-4 godine i onda je tvoj i ti mozes da radis sta hoces sa njim, niko ti ne odredjuje da li ces ga i za koju cenu prodati.I na kraju mogucnosti povracaja poreza bas i nisu za zanemariti. Za bilo kakvo dodatno obrazovanje u struci se dobija do 80% povracaj, moguce povratiti putne troskove vezane za posao i depresijaciju vrednosti stana ili kola. Edited by noskich
Link to comment

I meni rekoshe nekolicina tih Singapuraca da je u AU nesto bolji standard. Moguce da je za IT sektor bolja situacija tamo, pa se Yogi uhvatio toga ko pjan plota.Osim toga, oni se zale da je Singapur mnogo mali prostor i da je poprilicno dosadno, tj nema se dje poci bez aviona. Jedino sto kazu da je osjetno bolje su javni prevoz, internet i mogucnost da iznajmnis cistacice/babysiterke sa Filipina za 300 dolara/mjesec. Za ljudska prava tih zena, izgleda svakoga tamo zabolje ona stvar.Inache cijene nekretnina u Melbourne su malo pale u odnosu ne prosli mjesec. Za 400k se moze kupiti fin stan ili pak kuca na placu od 600 m2 u pristojnom kraju na 20 km od centra. To je po mojoj procjeni nekih 10 godina otplacivanja (godisnji prosjek otplate 50k) bez velikih odricanja od putovanja, odmora ili izlazaka.Naravno za ovakav kredit ti treba pocetna plata od 85-90 k koja bi za 10 godina narasla do 140-150 k (5% godisnji rast)Sto se tiche obrazovanja, ono jeste besplatno ali u mnogim krajevima drzavne srednje skole nijesu bash najbolje, tj znatno su losije od privatnih. Ipak, svako dijete, bez obzira na socio-ekonomski status moze aplicirati za selektivne drzavne skole koje su veoma dobre. Inache osnovne skole su mnogo dobre. Djeca puno toga nauche a sve uz igru i pjesmu. Moja cerka vishe voli skolu nego raspustFakulteti su maltene besplatni, stim sto otplacujes skolarinu nekoliko godina kada dobijes posao sa pristojnom platom.

Edited by Moracikus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...