Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Stotine prelijepih parkova sa igralistima za djecu i besplatnim BBQ-omStotine bazena za plivanje sa smijesnim cijenamaHiljade kilometara biciklistickih staza u preliepom ambijentuSt Kilda, Brunswick, City ... sve sjajna mjesta za izlazak sa najljubaznijim narodom u AUKate Surfing ili Surf - Cuveno mjesto Bells BeachOdlicne plaze u Brightonu, St Kildi i Black Rock-uAustalian Open, Formula 1 ...i jos puno, puno togaA malo dalje:Skijanje - Buller Mt na 3 sata voznje, NZ na 4 sata letaPhilip Island-prelijepo ostrvo sa pingvinima - 2 sataGippsland- ogroman i prelijep predio za razno razne outdoor activities - 3 sataSydney, Gold Cost ...I ono sto je meni najbitnije ima dobre ljude sa kulturom veoma slicnoj mojoj
Nema nista od toga. Tamo gde se te "pristupacne" kuce kupuju to je otuzna suburbija koja u sam grad Melburn ide jednom godisnje, mozda 5-6 puta u 10 godina. U Singapuru je nemoguce toliko se zashupachiti.Glen Waverley:suburbia.jpg
Link to comment
Pre svega, vremenske prilike. Singapur je 365 dana leto. Vecito leto.Sve ostalo sto si rekao ne daje ni jednu jedinu prednost Melburnu. To Singapur ima svaki svakcati dan. Kada treba da se ode iz Singapura, to su znacajnija turisticka mesta na 1 sat leta (sada i sa low cost airlines) nego sto Melburn ima ili ce ikada imati.Ne zaboravi: Singapur = no crime. Bezbednost 100% za sve.Generalno, mislim da je Singapur za Oz ono sto je Singapore Airlines za Qantas.
Preterujes. Jeste leto, ali zato vlaga ubija, narocito ljude koji nisu ponikli u toj klimi. Istusiras se i za nekoliko minuta si opet znojav. Jeste, mozes da se kreces od jednog klimatizovanog prostora pa preko kola do drugog, ali to ne ide u prilog klimi kao ugodnom faktoru zivota tamo.Ne daje prednost Melburnu, ali ne daje ni Singapuru.Nivo kriminala je nizak u obe zemlje. Tacno je da je u Singapuru nizi, ali ako se uporedjuje statistika na svetskom nivou ta razlika je zanemarljiva.To za dostupnost destinacija u blizini si u pravu.
Link to comment
Dobijes otkaz ko od sale.
Cekaj, poslednji put kada sam proveravao Singapur nije imao ugovor o dozivotnom zaposlenju nista vise nego Australija. Jel se to nesto promenilo?Koliko je nadoknada za nezaposlene u Singapuru? Kakav je njihov Centrelink? Edited by noskich
Link to comment
Vrlo zanimljiv film o trendu `ghost cities` i rastu mehura nekretnina koji su prisutni u Kini vec nekoliko godina:http://www.youtube.com/watch?v=wm7rOKT151Y
A propo ovog filma koji niko nije prokomentarisao a koji je po meni vrlo znacajan jer ako pukne real estate bubble u Kini to ce se svuda osetiti.Na sta sam hteo da skrenem paznju: novinar u kasnijem delu priloga razgleda stan koji se nalazi na jednom od poslednjih spratova bezlicne zgrade sa pogledom na slums u novoizgradjenom delu grada gde nema prodavnica niti ljudi jer kraj nije useljen.Cena za takav stan je cirka 300K USD! Bracni par u prilogu koji radi u kozmetickom salonu ukupno prima 900 USD mesecno.Pa onda hajde jos malo da se zalimo na cenu nekretnina u Australiji. U poredjenju sa Kinom to je nista. A breeze.
Link to comment

Pa, sta ima da se komentarise. Ne mogu da uticem na situaciju ni u svom gradu (ma ni kuci, skoro), a ne kamoli na situaciju u Kini. Ako pukne, cuce se. Sigurno mi tu nista ne mozemo.

Link to comment
Pa, sta ima da se komentarise. Ne mogu da uticem na situaciju ni u svom gradu (ma ni kuci, skoro), a ne kamoli na situaciju u Kini. Ako pukne, cuce se. Sigurno mi tu nista ne mozemo.
Ne mozemo, ali nije li fascinantno da je izgradjeno 65 miliona stanova, gradnja se nastavlja a masa ljudi poreklom iz zapadne i jugozapadne Kine zivi po troje u sobi?Inace, u Kini je dozvoljeno privremeno raditi u razvijenijem istocnom delu, ali se tesko dobija stalna dozvola za nastaniti se (oficijalna adresa, pravo da se deca upisu u vrtic i skolu itd.).Jos jedan fascinantan podatak: u Kini NE postoji zagarantovano pravo radnika na odmor. Domace kompanije nisu u obavezi da daju ni placeni ni neplaceni odmor bilo kom radniku tako da je samo do njih da li ce tako nesto dozvoliti ili ne. Naravno, uglavnom ne dozvoljavaju.
Link to comment
Noskicheva varijanta je mnogo ekstremnija i trazi velika odricanja, ali je isto tako mogucha, posebno jer traje samo tri godine
Prvo niti mislim da je moja varijanta ekstremna niti da zahteva velika odricanja. Ja ovde zivim slicno kao sto sam ziveo u Srbiji, tako da to za mene nije odricanje. Voziti se javnim prevozom, imati svoju sobu u stanu sa cimerima i kuvati hranu za sebe ne smatram nikakvim ekstremom. E sad ja ne znam koliko si ti luksuzno ziveo tamo odakle si dosao, to je druga stvar.Nisi svestan koliko znacajno mozes da smanjis troskove uz malo planiranja i izmene zivotnog stila.Na primer, umesto sto kupujes 2-3 hleba nedeljno za 10-ak dolara za isti novac mozes uzeti u jeftinijoj piljari 10 kila pirinca koji ce ti trajati makar 3-4 meseca. Umesto sira/kackavalja za 10-20 dolara mozes uzeti tofu za 2-3 dolara. U Coles i Woolies kupujes samo stvari na snizenju, ako je snizenje veliko nabavis vecu kolicinu stvari koje znas da ces koristiti na duzi period. Ostalo uzmes u Aldiju i jeftinijim piljarama. Slicno i sa uljem, ako uzmes kantu od 20 litara izadje te oko 2 dolara litar sto je velika usteda. Umesto sto dajes 15-20 dolara za gourmet picu uzmes Dominos large za 6 dolara sa kuponom ili utorkom.Drugi primer - bioskop, ja idem da vidim samo film koji me je bas dosta zainteresovao posto mi vecina deluje bezveze i idem samo na 3D filmove. Uvek imas promocije koje su upola cene. Ostale filmove mirne duse mozes skinuti preko torenta i pogledati na monitoru od 23 inca (moze se naci na Dell rasprodajama za 150AUD).Treci primer - restorani. Oko 10 minuta hoda od moje kancelarije je Newtown, suburb sa najvise restorana u Sidneju. Tu mozes jesti za 50 dolara u nekom gourmet restoranu uz pice, a mozes i za 6.5 u tajlandskom restoranu gde dobijes dobru porciju ukusne i zdrave hrane plus dezert - sticky rice with bean.Kao opste pravilo - stalno pratis rasprodaje, imas lasso.com.au i OZ Bargain kao i static ice koje mozes da pregledas za nekoliko minuta i nadjes nesto sto ti treba za upola cene umesto sto kupujes random `s ulice`.Ono sto mi se dopada ovde, a cega nema u Srbiji su lanci prodavnica sa jeftinom robom solidnog kvaliteta kao Big W, K Mart i Target. Mozes kupiti na primer kosulju za posao za 7 dolara na rasprodaji, a ona izgleda slicno kao i one od 50, a dugo ce ti trajati i nece izbledeti brzo kao kineska roba koja se prodaje u Srbiji. Jeftino odelo kao special offer se moze naci za 50-60 dolara (i sako i pantalone). Meni licno sasvim solidno izgleda. Ne moras davati 500+ dolara za odelo. Vecina tih odela su bezveze, ali moze se probrati i naci nesto vrlo povoljno a pristojnog kvaliteta i izgleda, samo treba da pratis kataloge. Edited by noskich
Link to comment
Cekaj, poslednji put kada sam proveravao Singapur nije imao ugovor o dozivotnom zaposlenju nista vise nego Australija. Jel se to nesto promenilo?Koliko je nadoknada za nezaposlene u Singapuru? Kakav je njihov Centrelink?
Sta podmeces? Nema tamo naknade za nezaposlenost. Ako je neko sposoban da radi, neka trazi posao i neka ga nadje. Ono sto ima je:Scheme is to assist Singaporeans who, due to old age, illness, disability or unfavorable family circumstances, are unable to work and have no means of subsistence. It is administered by the Ministry of Community Development. The amount of payment ranges from S$200 (HK$900) a month for an adult to a maximum of S$570 .Opet je nezaposlenost 2%. Nema milosti za radno sposobne u klimi gde posla ima koliko hoces. Ko ne moze da nadje posao bolje da ide da ga proglase ludim ili nesposobnim, onda moze da dobije tu socijalu. Sta ako ostanes bez posla u Australiji, da neces da otplacujes kredit od naknade za nezaposlene? Idu li poslovi iz Singapura u Kinu i Indiju? Pa upravo su prvo u Singapur i poceli da se sele pre nego bilo gde. Prosle godine je moja firma zaposlila 8,000 ljudi. Bio sam iznenadjen, prema onome sto sam video mislio sam da je hiljadu. Jeste hiljadu po svetu, 7,000 hiljada je u Kini i Indiji, to nisam ni video. U Sidneju je 150 ostalo bez posla.Na hiljade IT profesionalaca je otpusteno iz banaka, Telstre, sve zbog seljenja poslova u Indiju i Kinu (pa i u Singapur, kada je SingTel kupio Optus).Citibank, Deutsche Bank, Chase Manhattan (ne znam kako se sada zove) su preselile Asia Pacific racunske centre iz Sidneja u Singapur, otkazi su pucali na sve strane.
Link to comment
Sta podmeces? Opet je nezaposlenost 2%.
Nema ja sta da podmecem, u Australiji se prima nadoknada kada se izgubi posao plus se Centrelink angazuje da ti nadje posao/pruzi dodatnu obuku/stimulise da pokrenes svoj biznis. Nista od toga ne postoji u Singapuru. A kada je rec o nezaposlenosti evo ti svez podatak: http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/6202.0Proslog meseca bila nesto manja od 5%.Ista stvar kao sa sigurnoscu koju navodis kao prednost Singapura, procenat jeste nizi, ali kada se posmatra iz top level perspektive - previse mala razlika to make a difference. Bila ona 2 ili 5 posto, to ne mozes osetiti ziveci tamo ili ovde. Edited by noskich
Link to comment
Nema ja sta da podmecem, u Australiji se prima nadoknada kada se izgubi posao plus se Centrelink angazuje da ti nadje posao/pruzi dodatnu obuku/stimulise da pokrenes svoj biznis. Nista od toga ne postoji u Singapuru.
Ja kada sam ostavljao Beograd, nisam imao u planu da u Australiji budem bednik ili da me drzava izdrzava i vodi za ruku kao debila, da mi trazi posao i bilo sta omogucuje.Zato me zabole za te drzavne yebade, to meni ne treba. Ako mi zatreba, za to imam svoje osiguranje.
A kada je rec o nezaposlenosti evo ti svez podatak: http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/6202.0Proslog meseca bila nesto manja od 5%.
Nezaposlenost od 5% se smatra punom zaposlenoscu i ciljem i ko moze, ne tezi da je smanjuje ispod toga.
Ista stvar kao sa sigurnoscu koju navodis kao prednost Singapura, procenat jeste nizi, ali kada se posmatra iz top level perspektive - previse mala razlika to make a difference. Bila ona 2 ili 5 posto, to ne mozes osetiti ziveci tamo ili ovde.
Sta pricas bre? Zna sta znaci nema kriminala? Znas sta znaci da zenska sama moze bez straha da prodje u 2 nocu kroz park (recimo, sidnejski Hajd Park)?Sta znaci da nema grafita, tucnjava po ulicama nocu za vikend? Tinejdzera koji lome sedista po vozovima. Drag dilera. Singapur je svetlosne godine ispred Australije i jaz se samo povecava.
Link to comment
Ja kada sam ostavljao Beograd, nisam imao u planu da u Australiji budem bednik ili da me drzava izdrzava i vodi za ruku kao debila, da mi trazi posao i bilo sta omogucuje.Zato me zabole za te drzavne yebade, to meni ne treba. Ako mi zatreba, za to imam svoje osiguranje.Cekaj, neki post iznad pises kako svako moze olako da izgubi posao, a sad ti je nebitno ima li programa za nezaposlene. Malo si nekonzistentan.Sta pricas bre? Zna sta znaci nema kriminala? Znas sta znaci da zenska sama moze bez straha da prodje u 2 nocu kroz park (recimo, sidnejski Hajd Park)?Sta znaci da nema grafita, tucnjava po ulicama nocu za vikend? Tinejdzera koji lome sedista po vozovima. Drag dilera. Pogledaj statistiku ubistava kao najekstremnije kategorije kriminala pa vidi koliko se znacajno Australija razlikuje od Singapura. Opet zanemarljivo da bi bilo vazno: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_ratePricam da ako zenska sama prolazi kroz park u 2AM bilo gde na svetu sebe izlaze povecanoj verovatnoci da ce joj se nesto desiti. A ta verovatnoca nije u Hajd Parku znacajno veca nego u Singapuru. Ne znam zasto grafite svrstavas u kriminal. Za tucnjave opet ista stvar - ako si lud da ides negde gde se okupljaju ljudi koji su skloni tucnjavi, da tu budes nocu vikendom onda ti samog sebe izlazes mogucnosti da do tuce dodje, vazi za bilo gde na svetu. Singapur je svetlosne godine ispred Australije i jaz se samo povecava.Jos nam ti ne objasni kako je to i po cemu `svetlosne godine` ispred.
Edited by noskich
Link to comment
Prvo niti mislim da je moja varijanta ekstremna niti da zahteva velika odricanja. Ja ovde zivim slicno kao sto sam ziveo u Srbiji, tako da to za mene nije odricanje. Voziti se javnim prevozom, imati svoju sobu u stanu sa cimerima i kuvati hranu za sebe ne smatram nikakvim ekstremom. E sad ja ne znam koliko si ti luksuzno ziveo tamo odakle si dosao, to je druga stvar.Nisi svestan koliko znacajno mozes da smanjis troskove uz malo planiranja i izmene zivotnog stila.[...]
ovo sto si ti opisao u nastavku posta se ne zove zivot, bar ne po mojim standardima...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...