Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

I meni rekoshe nekolicina tih Singapuraca da je u AU nesto bolji standard. Moguce da je za IT sektor bolja situacija tamo, pa se Yogi uhvatio toga ko pjan plota.
Ostavi to "pjan plota". Prvi sam rekao da je zivot u Singapuru uoprediv sa zivotom u biblioteci. Ono sto Singapurcima (u Oz) moze da se svidi je da mozes da kupis kola za 500$ i da ih vozis. Tamo ne moze - ako nemas parking i ako ne platis takse. Nov mali auto od 15K te sa taksama kosta 50+K. Nije da ne mogu da imaju auto nego se obeshrabruje imati 2 auta. Da ne bi mesto postalo kloaka saobracajnih guzvi kao Sidnej, Dzakarta ili Bangkok.
Osim toga, oni se zale da je Singapur mnogo mali prostor i da je poprilicno dosadno, tj nema se dje poci bez aviona. Jedino sto kazu da je osjetno bolje su javni prevoz, internet i mogucnost da iznajmnis cistacice/babysiterke sa Filipina za 300 dolara/mjesec. Za ljudska prava tih zena, izgleda svakoga tamo zabolje ona stvar.
Sta imas od velicine Australije? Opet avion do bilo gde. Ili 2 dana voznje do Gold Coast.Ono sto sam Singapur ima, osim plaza, nema cela Australija zajedno. Od cele svoje zemlje je Australija prakticno pobegla, 95% je za avanture sa 4WD."Domestic helpers" u Singapuru su zbog mase expata (koje je firma tamo poslala, 60% expata ima Asia Pacific responsibility, regionalni centar za Azija-Pacifik). Pa to koriste, zapadnjaci, pre svih. Agencije ih zaposljavaju i salju, kao preko Studentske zadruge po kucama stranaca.
Inache cijene nekretnina u Melbourne su malo pale u odnosu ne prosli mjesec. Za 400k se moze kupiti fin stan ili pak kuca na placu od 600 m2 u pristojnom kraju na 20 km od centra. To je po mojoj procjeni nekih 10 godina otplacivanja (godisnji prosjek otplate 50k) bez velikih odricanja od putovanja, odmora ili izlazaka.Naravno za ovakav kredit ti treba pocetna plata od 85-90 k koja bi za 10 godina narasla do 140-150 k (5% godisnji rast)
Cene nekretnina u Oz su uvek 30% prosecnih prihoda domacinstva, dok ne dodje do neke korekcije. Rastu plate, rastu nekretnine. Ne samo plate nego i prihodi domacinstava - pocne i zena da radi. Pa neko iz mining industry iz Perta kupi u Sidneju, izgleda mu jeftino, tako to podize cenu i onima koji nemaju nista od "mining boom".
Sto se tiche obrazovanja, ono jeste besplatno ali u mnogim krajevima drzavne srednje skole nijesu bash najbolje, tj znatno su losije od privatnih. Ipak, svako dijete, bez obzira na socio-ekonomski status moze aplicirati za selektivne drzavne skole koje su veoma dobre. Inache snovne skole su mnogo dobre. Djeca puno toga nauche a sve uz igru i pjesmu. Moja cerka vishe voli skolu nego raspust
Isto ovde: "tata, bar me provezi pored skole sada kada je raspust".Skola u koju moje dete ide kosta isto u Oz (Kinkopal) kao i u Japanu (jos vise kosta u Bangkoku). Isto u Singapuru. 12-oro dece u razredu, 2 nastavnika po razredu.
Fakulteti su maltene besplatni, stim sto otplacujes skolarinu nekoliko godina kada dobijes posao sa pristojnom platom.
To se pre zvalo HECS (Higher Education Contribution Scheme) koji pocinje da se otplacuje kada diplomac dobije posao i dostigne nekih 30K godisnje, mozda vise danas, ne znam, mrzi me da trazim, postoji neka tacka kada to otplacivanje pochinje. I nije znacajna suma da obori novajliju na kolena. Mozda 150$ mesecno na rok koji odabere, nekoliko godina.
Link to comment
Ostavi to "pjan plota". Prvi sam rekao da je zivot u Singapuru uoprediv sa zivotom u biblioteci. Ono sto Singapurcima (u Oz) moze da se svidi je da mozes da kupis kola za 500$ i da ih vozis. Ono sto sam Singapur ima, osim plaza, nema cela Australija zajedno. Od cele svoje zemlje je Australija prakticno pobegla, 95% je za avanture sa 4WD.
Hajde da kazemo da jeste donekle uporediv sa zivotom u biblioteci. Nekome prednost, drugome mana, definitivno nije univerzalna vrednost po sebi.Singapurcima u OZ se moze svideti mnogo toga. Pocev od drugara Singapurca koji voli da pirne malo pota pa onda do najvaznije stvari - opustenijeg posla i zivota. Ne mora da ceka da shef ode kuci da bi on krenuo i verujem da je za vecinu zaposlenih OZ manje stresno okruzenje i za zivot i rad. Naravno, to moze i znaciti da je dosadno, nema izazova.Hajde molim te prosvetli nas sta je to sto Singapur ima sto nema cela Australija zajedno?Samo da napomenem, ne tvrdim ja da je Australija univerzalno bolja, vec da su zemlje po opstim pokazateljima uporedive, a gde je bolje zavisi od licnih sklonosti, okolnosti i preferenci. Edited by noskich
Link to comment
Hajde da kazemo da jeste donekle uporediv sa zivotom u biblioteci. Nekome prednost, drugome mana, definitivno nije univerzalna vrednost po sebi.Singapurcima u OZ se moze svideti mnogo toga. Pocev od drugara Singapurca koji voli da pirne malo pota pa onda do najvaznije stvari - opustenijeg posla i zivota. Ne mora da ceka da shef ode kuci da bi on krenuo i verujem da je za vecinu zaposlenih OZ manje stresno okruzenje i za zivot i rad. Naravno, to moze i znaciti da je dosadno, nema izazova.Hajde molim te prosvetli nas sta je to sto Singapur ima sto nema cela Australija zajedno?Samo da napomenem, ne tvrdim ja da je Australija univerzalno bolja, vec da su zemlje po opstim pokazateljima uporedive, a gde je bolje zavisi od licnih sklonosti, okolnosti i preferenci.
Jedna od najvaznijih stvari u zivotu je da ti se dete ne uhvati sa losim drustvom, narkosima, tucnjave, alkoholizam. To u Singapuru nema.Ima ih koji su zazalili sto su otisli na Zapad kada posle vide u cemu su se nasli da decom.Gde to cekaju da sef ode sa posla? U Singapuru sam proveo skoro godinu dana on/off, 5:30 90 % osoblja je na vratima. Posle 6:30 nema zive duse.Singapur na sat vremena leta ima Puket, Langkawi, na 2 sata Bangkok, Hong Kong. U samom Singapuru sve i svasta. Sta ima Melburn na sat vremena od njega? Ono sto ima u Melburnu ima jos vise u Singapuru, kompaktnije. Pa i za Sidnej. Ko nije na surfu, tamo ima malo sta drugo.Shopping? Gde je bolji nego u Singapuru?
Link to comment
To je sve vrlo optimisticki scenario.
Da bi kupio nekretninu od 400k treba ti 40k na racunu. 20 k za depozit, 20 za ostale takse i osiguranja.Nijedna banka ti nece odobriti kredit od 380 k ako nemas platu 85-90 k. To je znaci polazna tacka.Ako sada imas 85-90k platu velika je vjerovatnoca da ces sa jednom ili dvije promjene firmi za 10 godina imati minimum 140-150k (5% godisnja povisica), jer ces u medjuvremenu dobiti senior position.E sad prosjecna plata u narednih 10 godina, poslije taksi iznosi 7k/mjesec tj ukupno 7*12*10=840k cistih para poslije 10 godina. Troskovi pristojnog zivota sa jednu osobu su sada 2 k/m a za 10 godina ce biti 2.5 k/m, znaci 2.25 k/m u prosjeku tj poslije 10 godina 2.25*12*10=300 k. Znaci, postoji mogucnost da otplatis i do 840-300=540k kredita i kamate, sto bi trebalo da bude dovoljno za otplatu cijele nekretnine. Ako ne u 10 godina, ono u maksimalno 11-12.Ovo je racunica za osobu bez porodice, koja vodi racuna koliko trosi, i jednom godisnje ide na 4-nedjeljni odmor (to je oko 4k tj 340$/mjesecno)Mjesecni troskovi bez smjestaja:700$ hrana300$ internet, telefon, mobitel, struja, voda200$ odjeca, obuca, oprema, namjestaj250$ svi troskovi troskovi za auto i gradski prevoz200$ malo zabave vikendom340$ stednja za godisnji odmorukupno nesto preko 2000$Ovdje nijesam uracunao povracaj poreza, ali to neka bude na racun nekih sitnih neuracunatih troskovaNoskicheva varijanta je mnogo ekstremnija i trazi velika odricanja, ali je isto tako mogucha, posebno jer traje samo tri godine
Link to comment
Sta ima Melburn na sat vremena od njega?
Stotine prelijepih parkova sa igralistima za djecu i besplatnim BBQ-omStotine bazena za plivanje sa smijesnim cijenamaHiljade kilometara biciklistickih staza u preliepom ambijentuSt Kilda, Brunswick, City ... sve sjajna mjesta za izlazak sa najljubaznijim narodom u AUKate Surfing ili Surf - Cuveno mjesto Bells BeachOdlicne plaze u Brightonu, St Kildi i Black Rock-uAustalian Open, Formula 1 ...i jos puno, puno togaA malo dalje:Skijanje - Buller Mt na 3 sata voznje, NZ na 4 sata letaPhilip Island-prelijepo ostrvo sa pingvinima - 2 sataGippsland- ogroman i prelijep predio za razno razne outdoor activities - 3 sataSydney, Gold Cost ...I ono sto je meni najbitnije ima dobre ljude sa kulturom veoma slicnoj mojoj
Link to comment
Stotine prelijepih parkova sa igralistima za djecu i besplatnim BBQ-omStotine bazena za plivanje sa smijesnim cijenamaHiljade kilometara biciklistickih staza u preliepom ambijentuSt Kilda, Brunswick, City ... sve sjajna mjesta za izlazak sa najljubaznijim narodom u AUKate Surfing ili Surf - Cuveno mjesto Bells BeachOdlicne plaze u Brightonu, St Kildi i Black Rock-uAustalian Open, Formula 1 ...i jos puno, puno togaA malo dalje:Skijanje - Buller Mt na 3 sata voznje, NZ na 4 sata letaPhilip Island-prelijepo ostrvo sa pingvinima - 2 sataGippsland- ogroman i prelijep predio za razno razne outdoor activities - 3 sataSydney, Gold Cost ...I ono sto je meni najbitnije ima dobre ljude sa kulturom veoma slicnoj mojoj
Pre svega, vremenske prilike. Singapur je 365 dana leto. Vecito leto.Sve ostalo sto si rekao ne daje ni jednu jedinu prednost Melburnu. To Singapur ima svaki svakcati dan. Kada treba da se ode iz Singapura, to su znacajnija turisticka mesta na 1 sat leta (sada i sa low cost airlines) nego sto Melburn ima ili ce ikada imati.Ne zaboravi: Singapur = no crime. Bezbednost 100% za sve.Generalno, mislim da je Singapur za Oz ono sto je Singapore Airlines za Qantas.
Link to comment
Da bi kupio nekretninu od 400k treba ti 40k na racunu. 20 k za depozit, 20 za ostale takse i osiguranja.Nijedna banka ti nece odobriti kredit od 380 k ako nemas platu 85-90 k. To je znaci polazna tacka.
Pa da, zato i mislim da je optimisticno, tj. iz mog licnog ugla i preoptimisticno. U Melburnu (u delu koji mi se svidja, koji uopste nije blizu centra, SE Suburbs, cca 12km od CBD-a) nisam video kucu jeftiniju od 700k, a kuca koja bi mi se stvarno dopala bi bila lako milionce. Druga varijanta je stan, to mozda ima za 400k. Kad sam gledao stanove (za kupovinu) pokazivali su mi neke kutije sibica za 360k. Kao "1 bedroom", a u stvari obican studio (sto bi se srpski reklo garsonjera), samo je deo gde je krevet ogradjen nekim improvizovanim zidom i to je kao "soba". OK, nisam previse ni gledao, izmedju ostalog jer sam ukapirao da nemam sanse.A ovo drugo sto si napisao, "pocetni posao od 85-90k"... ja nikad nisam dobacio ni blizu toga, a nije bas da mi nedostaje radnog iskustva, a jos manje kvalifikacija. Mislim da je manji deo zaposlenih pocastvovan takvim platama, a nagledao sam se ljudi sa zavrsenim fakultetima i masterima (sve zavrseno u Australiji) koji su srecni da imaju posao od 50-60k... tako da, ne znam, sigurno da nekome upadne i sekira u med, i svaka cast (meni je kad vidim uspesne, posebno nase, uvek lepo i radujem se). Samo, ne moze svako tako, a pritom cak i nije da nesto radi pogresno (mislim da osoba ipak nije "kriva" ako ima "pogresnu" struku, ili "previse godina", ili je "pogresnog" pola ili akcenta/porekla/boje koze... a to su stvari koje su na zalost presudne u nekom usponu uz korporativnu lestvicu u realnom svetu; sto se lepo vidi kad se pogleda sastav viseg menadzmenta u skoro svakoj firmi; nema tu mnogo "ethnic" likova).
Link to comment

Ok to je tvoje misljenje i ja ga postujem.Meni je prostor veoma bitan u zivotu i zgrozavam se nad cinjenicom da na povrsini manjoj od King Island-a na putu do Tasmanije zivi preko 5 miliona ljudi.Ali to je vec stvar kulture ili sta ti vec drugog

Link to comment
Da bi kupio nekretninu od 400k treba ti 40k na racunu. 20 k za depozit, 20 za ostale takse i osiguranja.Nijedna banka ti nece odobriti kredit od 380 k ako nemas platu 85-90 k. To je znaci polazna tacka.Ako sada imas 85-90k platu velika je vjerovatnoca da ces sa jednom ili dvije promjene firmi za 10 godina imati minimum 140-150k (5% godisnja povisica), jer ces u medjuvremenu dobiti senior position....
Verovatnije je da ces na tom putu dobijanja povishica dobiti otkaz nego dostici tu platu.Prvi koji dobiju nogu u doope su bas ti, tako promovisani.
Link to comment
Pa da, zato i mislim da je optimisticno, tj. iz mog licnog ugla i preoptimisticno. U Melburnu (u delu koji mi se svidja, koji uopste nije blizu centra, SE Suburbs, cca 12km od CBD-a) nisam video kucu jeftiniju od 700k, a kuca koja bi mi se stvarno dopala bi bila lako milionce. Druga varijanta je stan, to mozda ima za 400k. Kad sam gledao stanove (za kupovinu) pokazivali su mi neke kutije sibica za 360k. Kao "1 bedroom", a u stvari obican studio (sto bi se srpski reklo garsonjera), samo je deo gde je krevet ogradjen nekim improvizovanim zidom i to je kao "soba". OK, nisam previse ni gledao, izmedju ostalog jer sam ukapirao da nemam sanse.A ovo drugo sto si napisao, "pocetni posao od 85-90k"... ja nikad nisam dobacio ni blizu toga, a nije bas da mi nedostaje radnog iskustva, a jos manje kvalifikacija. Mislim da je manji deo zaposlenih pocastvovan takvim platama, a nagledao sam se ljudi sa zavrsenim fakultetima i masterima (sve zavrseno u Australiji) koji su srecni da imaju posao od 50-60k... tako da, ne znam, sigurno da nekome upadne i sekira u med, i svaka cast (meni je kad vidim uspesne, posebno nase, uvek lepo i radujem se). Samo, ne moze svako tako, a pritom cak i nije da nesto radi pogresno (mislim da osoba ipak nije "kriva" ako ima "pogresnu" struku, ili "previse godina", ili je "pogresnog" pola ili akcenta/porekla/boje koze... a to su stvari koje su na zalost presudne u nekom usponu uz korporativnu lestvicu u realnom svetu; sto se lepo vidi kad se pogleda sastav viseg menadzmenta u skoro svakoj firmi; nema tu mnogo "ethnic" likova).
Cijene su inache malo pale za tvoj info a trebali da ne rastu u narednih 5 godina, osim ako nas opet ne spopadnu pomahnitali kineski bogatashi i vlada odobri milion viza za par godina. I nije naravno pocetni posao, nego poslije par godina rada u struci. 50-60 je obicno na pocetku.SE je previshe skup, i ne samo za kupiti nego su i cijene ostalih stvari vishe nego drugdje. Izgleda da je stvar prestiza biti tamoMelbourne je srecom poznat po jednakosti predgradja, tako da osim Footscray-a, Sunshine-a, Broadmeadows-a, St ALbans-a, Dandenonga, ili Springvale osali krajevi su veoma bezbjedni i pristojni za zivot.
Link to comment
Verovatnije je da ces na tom putu dobijanja povishica dobiti otkaz nego dostici tu platu.Prvi koji dobiju nogu u doope su bas ti, tako promovisani.
Zasto bi dobio otkaz? Mislish da je 5% povecanja nerealno za osobu koja ide ka senior poziciji.Pogledaj kolike su bile pocetne plate prije 10 godina. Tj ti znas, 35-40 k a sad su 55-60 k. Edited by Moracikus
Link to comment
Melbourne je srecom poznat po jednakosti predgradja, tako da osim Footscray-a, Sunshine-a, Broadmeadows-a, St ALbans-a, Dandenonga, ili Springvale osali krajevi su veoma bezbjedni i pristojni za zivot.
Moze biti, samo je vecina kampusa univerziteta i skola tamo locirana sto znaci da je meni zgodno za posao. A i lepse je nego u vecini drugih krajeva grada, vise ima drveca, parkova, kuce su lepse (mislim, i za gledanje, tj. setnju ulicom), i tome sl. Takodje sam razmatrao zivot u CBD (tj. ziveo sam tamo oko 7 meseci), naravno u stanu, medjutim kad sam ja tamo bio cene tih stanova su samo skakale (i skakale) (ne znam kako je sad).PS. U obrazovnom sektoru je tesko dobaciti do plata koje ti spominjes, a iz istoga je takodje tesko izaci (Australijanci izrazito ne cene, da ne kazem preziru, "akademsko iskustvo").
Link to comment
Zasto bi dobio otkaz? Mislish da je 5% povecanja nerealno za osobu koja ide ka senior poziciji.Pogledaj kolike su bile pocetne plate prije 10 godina. Tj ti znas, 35-40 k a sad su 55-60 k.
Dobijes otkaz ko od sale. Ceo IT Bank of Melbourne je bio desetkovan kada ih je kupila druga banka.Bank of South Australia, kada ih je kupio St George Bank Sydney, ljudi su dobijali otkaz dok su bili na sluzbenom putu u Adelaide da integrishu IT operacije. Otkazi i u Sidneju i u Adelaide. Ne stotine, hiljade otkaza.Ne sto ti ne znas nesto nego sto nova firma ima istog takvog koji radi isti posao. Ne treba dvoje njih.Pa i da si u drzavnoj sluzbi (sto se ne bi reklo kada se vide tvoje projekcije buducih plata, snovi) i tamo dodju politicari pa saseku.Budi 45+ godina star pa vidi sta ces. Pogotovo ako si bio menadzer. Ode na scrap yard, niko te nece zaposliti, sta beshe sa kreditom?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...