Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Kao i obicno vrlo si outdated sa informacijama.Danas za PR u Singapuru mozes da se prijavis nakon 6 meseci full-time posla ako si profesionalac. Koliko se to zatim brzo procesuira varira.Takodje se za PR vizu moze prijaviti van Singapura ako osoba ima zavidno obrazovanje i/ili radno iskustvo. U tom slucaju se PR odobrava nakon sto se dodje u Singapur i obavezno pronadje posao koji je preduslov.Cene su se izjednacile sa australijskim, tako da za 150K mozda mozes naci garsonjeru ili jednosoban stan, ali i to tesko. I na kraju, da bi se kvalifikovalo za subvenciju od HDB moras biti drzavljanin: http://www.hdb.gov.sg/fi10/fi10321p.nsf/w/BuyingNewFlatEligibilitytobuynewHDBflat?OpenDocument#CitizenshipFlats sold by HDB are subsidised and meant for Singapore Citizens Postoje dva problema sa drzavljanstvom Singapura: osoba se mora odreci svih ostalih drzavljanstava i sin te osobe ce morati da sluzi vojsku dve godine.Molim te prestani da dezinformises ljude ovde, pre nego sto napises makar proveri a ne da pricas bezveze.
Sta je bilo, krivo ti sto se ti nisi setio Singapura. Ili ni za tamo nisi?Pa sta, permanent resident -> drzavljanstvo, to je za 3 godine, na to sam mislio.Otkud oni znaju koliko drzavljanstava imas? Odrekao bih se najbezvrednijeg - australijskog, koji ce mi q. kad sa singapurskim mogu da idem jos bolje gde hocu. Citizen je vojni obveznik, to koci mnoge. U realnosti, to vazi za drugu generaciju (ako ima musko dete). Mene se vojna obaveza ne tice.I ko bi kupovao te stanove subvencionisane od drzave ako su po milion dolara? Ne lupetaj, novi su za manje od 250K. Te zgrade su na 90 godina, posle se rushe, ako bas hoces od preprodavca u novoj, ima skuplje. Nije drzava uvela HDB da pravi stanove za preprodavce i muvatore nego da omoguci normalno stanovanje za prosecne ljude. Upravo je u duhu namere da se prave ovakve zgrade da se ne stvaraju slamovi, sirotinjski kvartovi i nacionalna geta. U zgradi ima kvota (kineska, indijska, Malay, "ostali") koja odgovara sastavu stanovnistva sa popisa i Kinez moze da kupi sami iz kineske kvote, ja samo iz kvote za "ostale".Listing nekih stanova HDB na prodaju.Oduzme se 20% i dobije se cena u US$.Gde ima takvih stanova po toj ceni na Zapadu? Svaki od tih bi bio milion+ u Sidneju.S obzirom da je najveca razadaljina u Singapuru 40km, nema bogu iza nogu i saobracaj je izvanredan. Edited by Yoyogi
Link to comment
Sta je bilo, krivo ti sto se ti nisi setio Singapura. Ili ni za tamo nisi?Pa sta, permanent residen -> drzavljanstvo, to je za 3 godine, na to sam mislio.Otkud oni znaju koliko drzavljanstava imas? Odrekao bih se najbezvrednijeg - australijskog, koji ce mi q. kad sa singapurskim mogu da idem jos bolje gde hocu. Citizen je vojni obveznik, to koci mnoge. U realnosti, to vazi za drugu generaciju (ako ima musko dete). Mene se vojna obaveza ne tice.I ko bi kupovao te stanove subvencionisane od drzave ako su po milion dolara? Ne lupetaj, novi su za manje od 250K. Te zgrade su na 90 godina, posle se rushe, ako bas hoces od preprodavca u novoj, ima skuplje. Nije drzava uvela HDB da pravi stanove za preprodavce i muvatore nego da omoguci normalno stanovanje za prosecne ljude.
Slusaj, s tobom je nemoguce diskutovati, a na tvoj post odgovaram da ne bi dezinformisao druge.Jeste, pa sta, nema razlike izmedju PR i drzavljanstva. Djavola. Napisao si da se PR kvalifikuju za HDB sto je netacno. Isto si napisao da se stan moze kupiti za 150K, pa si se sad korigovao na 250K.Male li razlike, sta je to 100K, sitnica. Za te pare mozes kupiti vec pomenuti solidan dvosoban stan na 12-14KM udaljenosti od Sydney CBD.
Link to comment
Slusaj, s tobom je nemoguce diskutovati, a na tvoj post odgovaram da ne bi dezinformisao druge.Jeste, pa sta, nema razlike izmedju PR i drzavljanstva. Djavola. Napisao si da se PR kvalifikuju za HDB sto je netacno. Isto si napisao da se stan moze kupiti za 150K, pa si se sad korigovao na 250K.Male li razlike, sta je to 100K, sitnica. Za te pare mozes kupiti vec pomenuti solidan dvosoban stan na 12-14KM udaljenosti od Sydney CBD.
Kolega u Singapuru kupio nov 4-soban za 220K SGD prosle godine.I nisu se cene ujednacile sa australijskim, kako bi i mogle, u Oz drzava pravi stanove samo za socijalne slucajeve a u Singapuru za sve. Kako moze da da ih dere sa komercijalnim cenama?I sta smo imali?Dobro mesto, dobra plata, niske cene nekretnina. Upravo to je Singapur. Nekoliko googlatorskih tehnikalija to ne ometa.
Link to comment
Kolega u Singapuru kupio nov 4-soban za 220K SGD prosle godine.
Ajde molim te daj mi link da vidim 4BD stan za 220K SGD. Edited by noskich
Link to comment

Za noskicha, i ostale koje zanima: ovaj tekst se bavi idejom da Sidnej (i drugi australijski gradovi) treba da se gradi vise u vis, a manje u sirinu.Tema je zanimljiva (mislim i na komentare ispod teksta), ne samo da postoji podela na pristalice "posedovanja velikog dvorista" vs. pristalica "pristupacnog kulturnog zivota", vec mislim da postoji i dublja podela na one koji misle da je najbitnije sta ljudi zele vs. onih koji misle da je je najbitnije sta ljudima treba (sto nikako nije isto).Tekst se bavi i nepristupacnoscu apartmana u blizini gradskih jezgara, sto je i u nekoj vezi sa ovom temom.

The thing that strikes you coming back [to Australia] is how suburban, quiet and unexciting even Australia's largest cities are.I believe the reason they are so devoid of cultural life is directly related to the fact they have been allowed to sprawl so far and wide.
Link to comment
Ajde molim te daj mi link da vidim 4BD stan za 220K SGD.
Ej bre, pa da bi se kvalifikovao da kupis HDB stan postoji granica primanja. Ako imas vise od toga, ne mozes da kupis (taj subvencionisani) stan. Upravo je i napravljeno za prosecne i mlade ljude. Ti stanovi se prodaju u city council ofisu, ne idu na google i na linkove. Veliki su jer Kinezi masovno zive sa roditeljima, porodicna harmonija i tako to. Kvalifikovanje za HDB po primanjima.Taj kolega (33 godine star) je, mislim, na 120K SGD godisnje sto je nekih ~8,000SGD mesecno u dzep. Sada je promovisan, ima vise, ne bi se kvalifikovao, cak mi je pricao da je trazio odlaganje promocije (i povecanja plate) dok ne kupi stan. Sad moze da radi sta hoce. Tako i direktor moje firme ima 3 puta vise od limita a kupio je pre 20 godina kada se tek ozenio i bio na mnogo manjoj plati kao inzenjer.Ti skuplji stanovi su za one koji imaju lovu, neka im. Ne unistavaju one koji nemaju. U Oz cene nekretnina unistavaju i gaze sve zivo, i ko ima i ko nema. Vidi samo kako je to tebe nateralo da postavis ovaj topik.
Link to comment
Ej bre, pa da bi se kvalifikovao da kupis HDB stan postoji granica primanja. Ako imas vise od toga, ne mozes da kupis (taj subvencionisani) stan. Upravo je i napravljeno za prosecne i mlade ljude. Ti stanovi se prodaju u city council ofisu, ne idu na google i na linkove.
Pa da, to je super za prosecne i mlade lokalce, a ne za imigrante, znaci irelevantno za verovatno bilo koga ko cita ovaj forum.Da bi dobio posao u Singapuru na osnovu koga se mozes kvalifikovati za PR pa onda za drzavljanstvo treba imati solidno radno iskustvo i obrazovanje (rekao bih mid-level career entry). Onda kad ga dobijes moras da cekas 2-3 godine na drzavljanstvo. Sve su sanse da si onda vec probio barijeru da se kvalifikujes, a ako nisi moras da molis poslodavca da ti ne povecava platu 3 godine.Uz sve to moras da se odreknes svih ostalih drzavljanstava i tvoj sin mora da sluzi vojsku dve godine. Zakljucak - tesko da bi se neko mogao uklopiti u ovo. Jedina opcija koju vidim je da neko prvo studira tamo, na osnovu studija dobije drzavljanstvo i posao i onda se prijavi za shemu. Ostale varijante su malo verovatne. Moze se desiti da neko dobije graduate posao nakon studija u Australiji/UK/USA, ali verujem da tu preferiraju Chinese speaking graduates. Edited by noskich
Link to comment
Pa da, to je super za prosecne i mlade lokalce, a ne za imigrante, znaci irelevantno za bilo koga ko cita ovaj forum.Da bi dobio posao u Singapuru na osnovu koga se mozes kvalifikovati za PR pa onda za drzavljanstvo treba imati solidno radno iskustvo i obrazovanje (rekao bih mid-level career entry). Onda kad ga dobijes moras da cekas 2-3 godine na drzavljanstvo. Sve su sanse da si onda vec probio barijeru da se kvalifikujes, a ako nisi moras da molis poslodavca da ti ne povecava platu 3 godine.Uz sve to moras da se odreknes svih ostalih drzavljanstava i tvoj sin mora da sluzi vojsku dve godine. Zakljucak - tesko da bi se neko mogao uklopiti u ovo. Jedina opcija koju vidim je da neko prvo studira tamo, na osnovu studija dobije drzavljanstvo i posao i onda se prijavi za shemu. Ostale varijante su malo verovatne.
Taj kolega je Indus, iz Indije, dobio posao i imigrirao 2004. Koliko hoces takvih iz Azije tamo. Jedan iz prethodne firme je bio Vjetnamac koji je isto tako emigrirao u Singapur.
Link to comment
Taj kolega je Indus, iz Indije, dobio posao i imigrirao 2004. Koliko hoces takvih iz Azije tamo. Jedan iz prethodne firme je bio Vjetnamac koji je isto tako emigrirao u Singapur.
Ok, da se razjasni, poenta nije u nacionalnosti, vec u etapi karijere.Ako je neko mlad, sa ne mnogo radnog iskustva, nema singapurske papire, nije studirao u Singapuru, verovatnoca da ce tamo dobiti profesionalan graduate posao koji ce ga kvalifikovati za PR i drzavljansto je mala.S druge strane, neko ko se bez vecih problema kvalifikuje za posao u Singapuru je najverovatnije mid-level career osoba. Takva osoba (kao i ova prva mlada osoba iznad) mora da ceka 3 godine na drzavljanstvo tokom kojih treba da moli poslodavca da mu ne daje platu iznad limita za kvalifikovanje za stan.Je li sad jasno?O Singapuru kao destinaciji razmisljam vec godinama btw. Edited by noskich
Link to comment
Ok, da se razjasni, poenta nije u nacionalnosti, vec u etapi karijere.Ako je neko mlad, sa ne mnogo radnog iskustva, nema singapurske papire, nije studirao u Singapuru, verovatnoca da ce tamo dobiti profesionalan graduate posao koji ce ga kvalifikovati za PR i drzavljansto je mala.S druge strane, neko ko se bez vecih problema kvalifikuje za posao u Singapuru je najverovatnije mid-level career osoba. Takva osoba (kao i ova prva mlada osoba iznad) mora da ceka 3 godine na drzavljanstvo tokom kojih treba da moli poslodavca da mu ne daje platu iznad limita za kvalifikovanje za stan.Je li sad jasno?O Singapuru kao destinaciji razmisljam vec godinama btw.
Jasno sta? Sta si mislio ili meni nesto razjasnjavas o Singapuru? Hvala, ne treba.Tipovi koji su programeri (kao ovi sto ih ja znam, takvi su usli u Singapur, sad su menadzeri), posla koliko hoces. Znao sam i jednog naseg koji je zavrsio Braca Karic ili Megatrend ili nesto tako i sa 29 godina dobio posao u nekoj finansijskoj firmi, jos za vladavine SM-a, 1997.Ko moli posodavca da mu ne povecava platu 3 godine? Koji nedostatak smisla za realnost.Znas koliko je 12,000SGD mesecno? Da bi dostigao taj limit treba da budes na ekvivalentu australijskih ~170-180 hiljada dolara godisnje. Programeri za ceo zivot ne stignu do 150K, kamoli u ranim 30-im. Ko treba da moli da mu se plata ne povecava? Pa on je dosao na 35K SGD i redovno je dobijao povecanja i menjao firme. Kada je dosao trenutak da kupi stan, trazio je odlaganje promocije dok se papiri ne rese (mesec ili 6 nedelja, ne secam se).Moj kolega je trebao da skoci na preko 12,000SGD mesecno (izgleda malo ali je zbog malih poreza odlicno)
Link to comment
Znas koliko je 12,000SGD mesecno?
http://www.hdb.gov.sg/fi10/fi10321p.nsf/w/BuyingNewFlatExtendedFamily?OpenDocumentLimit je 8 hiljada. Samo nastavi da prekrajas brojke cas ovako, cas onako u zavisnosti kako ti odgovara kao sto je bilo sa 150 na 250K.Income Ceiling of $8,000 for buying a flat from HDBThe combined gross monthly income for extended family must not exceed $12,000 a month.Hoces li da kazes da je diploma BK/Megatrenda `recept za kolac` (kolac=posao u Singapuru na vizi koja te kvalifikuje za PR)? Edited by noskich
Link to comment
http://www.hdb.gov.sg/fi10/fi10321p.nsf/w/BuyingNewFlatExtendedFamily?OpenDocumentLimit je 8 hiljada. Samo nastavi da prekrajas brojke cas ovako, cas onako u zavisnosti kako ti odgovara kao sto je bilo sa 150 na 250K.Income Ceiling of $8,000 for buying a flat from HDBThe combined gross monthly income for extended family must not exceed $12,000 a month.
Ugooglao si se u loop. Opet nedostatak smisla za realnost.Znas li sta je 8000SGD? Ekvivalent 130 hiljada AUD u Sidneju. To su skoro 3 nastavnicke plate u srednjoj skoli. Gde su programeri na tim parama? Kad ces ti stici na te pare pa da te odbace iz prava za kupovinu stana?Stan od 220K SGD je nekih 175K USD, sta je prekrajanje? Da je tehnicar monter klima uredjaja na manjoj plati, kupio bi jeftiniji, i za 100K US$.
Link to comment
Znas li sta je 8000SGD? Ekvivalent 130 hiljada AUD u Sidneju. Stan od 220K SGD je nekih 175K USD, sta je prekrajanje? Da je tehnicar monter klima uredjaja na manjoj plati, kupio bi jeftiniji, i za 100K US$.
http://www.anz.com/aus/RateFee/fxrates/fxpopup.aspSrednji kurs SINGAPORE DOLLAR SGD 1.3520 1.36808000SGD = oko 6000 AUD 12x6=72000 AUD godisnjeE sad objasni kako moze 72=130Dok god mi ne dokazes da cetvorosoban stan u Singapuru moze da bude 220, pa bio on i preko HBD, ja ti ne verujem.
Link to comment
http://www.anz.com/aus/RateFee/fxrates/fxpopup.aspSrednji kurs SINGAPORE DOLLAR SGD 1.3520 1.36808000SGD = oko 6000 AUD 12x6=72000 AUD godisnjeE sad objasni kako moze 72=130Dok god mi ne dokazes da cetvorosoban stan u Singapuru moze da bude 220, pa bio on i preko HBD, ja ti ne verujem.
Jednog dana, kada zavrsis sa penzijom i pocnes da radis, u pocetku ce ti biti cudno, postoji nesto sto se zove porez.Ta stvar yebe koke u ponoc, zbog nje moze i u zatvor da se ode. Al Kapone je skenjan na porezu a ne na ubistvima i gangsteraju.Dodas porez na platu i dobijes ono sto se vidi (ako se vidi) kada se posao oglasava. Sipa li neko ulicom poslove od 140 hiljada dolara godisnje po Australiji? Vish ti kako to 72 x 12 = 130 ili 140, menjali se poreski zakoni pa ne znam tacno.Pa u tome i jeste tajna Singapura i Hong Konga: da bi neko imao iste pare u dzepu, firmu kosta daleko manje jer kompaktnim teritorijama ne trebaju veliki porezi za samoizdrzavanje.Da bi kapetan sirokotrupnog aviona odneo kuci 13,000USD mesecno, treba da bude na 220 hiljada plate u Americi. Da bi iste te pare odneo kuci u Singapuru/Hong Kongu, treba da bude na 150 hiljada. Pa kada im piloti kostaju po 70,000US$ (samo ta razlika je necija plata snova) manje nego po Zapadu, nije ni cudo da su najbolje avionske firme na svetu bas Singapore Airlines i Cathay Pacific (Hong Kong).Izgoglaj tacne cifre ali to je racunica. Taj na 8,000SGD je na ~130K AUD, treba doci dotle i treba vremena, ako ikada. Ni tamo se ti poslovi ne valjaju po blatu.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...