Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

skroz se slazem s njim. mislim da smo max 10-15 god udaljeni od pocetka implementacije universal basic income negde.

 

To bi bilo lepo, ali ne verujem u to. 1% rabi moc radi moci, a moci nema bez kontrole. Mislim da su im dve glavne strategije za kontrolu, prva oprobana kroz istoriju - zavadi pa vladaj, onima koji jos uvek uspevaju da plate racune se servira da je za njihov sve losiji polozaj kriv lumpenproletarijat, a ne 1% koji sve vise uvecava svoj profit istovremeno minimizirajuci porez i sve ostale troskove i drugi - stvoriti uslove u kojima ljudi nisu sposobni da organizuju sopstveni zivot po svojoj meri, a to znaci da su stalno zauzeti na poslu i preokupirani placanjem racuna, a u slobodnom vremenu se oporavljaju od posledica stresa tog posla i finansijskog pritiska. Osnovni zagarantovani prihod bi dao ljudima vremena da razmisljaju, a kad razmisljaju onda su opasni po status kvo. Kako ljudi stasavaju i njihov intelektualni kapacitet da poimaju stvarnost se povecava odmah se bacaju u masinu u kojoj je njihov `raspored casova` vec odredjen od strane nekoga drugog, u predskolskom, skoli, fakultetu, poslu... Potpuno gube sposobnost da stvore svoj licni raspored, vec mora neko drugi da im ga dodeli.

Link to comment

skroz se slazem s njim. mislim da smo max 10-15 god udaljeni od pocetka implementacije universal basic income negde.

I ja bih voleo da je tako, ali mi se čini da je trend obrnut (možda sam samo pod utiskom trenutne australijske vlasti).

Link to comment

I ja bih voleo da je tako, ali mi se čini da je trend obrnut (možda sam samo pod utiskom trenutne australijske vlasti).

 

pa ne bih rekla da je trend obrnut. meksiko i brazil su implementirali basic income za dobar deo stanovnistva sa ogromnim uspehom. rade se pilot projekti u africi, u svajcarskoj je bio referendum, u kanadi postoji pokret koji se zalaze za isti. gotovo svi se slazu da je dobra ideja, bleeding hearts liberals, libertarijanci, tehnolozi i filozofi, milijarderi, kapetani industrije i eksperti raznih fela. u svim razvijenim i skoro svim zemljama u razvoju se entitlements nezaustavljivo povecavaju zadnjih 50 god, a udeo zaposlenih u radno sposobnom stanovnistvu opada, i tek se ocekuje da opadne kada posledice tehnloske revolucije se zaista osete (a jos smo na pocetku, mada mnogi akademci i tehnlozi kazu da je inflection point jako blizu). ja bih rekla da polako klizimo ka tome, zato sto je logicno i najlakse i za sve najpovoljnije resenje i zato sto se vec desavaju sve preduslovi.

Link to comment

Ja bas i ne vidim da je tako. Vecina u svetu je sve siromasnija sa sve manje benefita a i drzave su sve slabije. Pre verujem u buducnost bez penzija gde ce se raditi dok ne umres nego u ovu star trek utopiju. Daj boze da gresim.

Link to comment

pa ne bih rekla da je trend obrnut. meksiko i brazil su implementirali basic income za dobar deo stanovnistva sa ogromnim uspehom. rade se pilot projekti u africi, u svajcarskoj je bio referendum, u kanadi postoji pokret koji se zalaze za isti. gotovo svi se slazu da je dobra ideja, bleeding hearts liberals, libertarijanci, tehnolozi i filozofi, milijarderi, kapetani industrije i eksperti raznih fela. u svim razvijenim i skoro svim zemljama u razvoju se entitlements nezaustavljivo povecavaju zadnjih 50 god, a udeo zaposlenih u radno sposobnom stanovnistvu opada, i tek se ocekuje da opadne kada posledice tehnloske revolucije se zaista osete (a jos smo na pocetku, mada mnogi akademci i tehnlozi kazu da je inflection point jako blizu). ja bih rekla da polako klizimo ka tome, zato sto je logicno i najlakse i za sve najpovoljnije resenje i zato sto se vec desavaju sve preduslovi.

hmm, brazil i ogroman uspeh?! najblaže rečeno preoptimistično...

Link to comment

Basic income bi privremeno povecao platnu sposobnost siromasnog stanovnistva, sto bi se odrazilo na povecanje cena i ubrzo bi pozitivni efekti bili anulirani, a otvorili bi se novi problemi.

tzv. glas razuma :)

Link to comment

Glas budućeg ekonomiste. ;)

 

EDIT. Btw. kad malo bolje razmislim, možda i nije sasvim u pravu. EDIT2. Poenta BI nije u tome što je Income, već u tome što je bezuslovan. Taj novac je već u cirkulaciji, na prvu loptu ne vidim zašto bi to dovelo do bilo kakvih promena na tržištu (ili bilo kakvih jednosmislenih promena).

Edited by Indy
Link to comment

Glas budućeg ekonomiste. ;)

 

EDIT. Btw. kad malo bolje razmislim, možda i nije sasvim u pravu. EDIT2. Poenta BI nije u tome što je Income, već u tome što je bezuslovan. Taj novac je već u cirkulaciji, na prvu loptu ne vidim zašto bi to dovelo do bilo kakvih promena na tržištu (ili bilo kakvih jednosmislenih promena).

samo da kazem, ljudi koji zavrse mba nisu ekonomisti i for most part ni ne uce ekonomiju nego poslovnu administraciju. u americi barem, se te dve stvari uce na skroz razlicitim skolama.

 

anyway, sa ekonomistim tipa hosta ne znam ni odakle da pocnem, pa onda izaberem da preskocim. samo samhtela da kazem da ce se promene na trzistu desiti bez bi, kao posledica tehnoloske revolucije, bi ce biti odgovor na nesto sto vec postoji. brzina implementacije ce zavisti od brzine kojom budu nestajali poslovi.

 

fun example: kada sam ja zivela u au, stalno sam slusala kako iskusni vozaci onih mega kamiona po rudnicima zaradjuju 200k. sada rio tinto ima authonomous vehicles po pilbari (pogle pod mine of the future). potrebno je bar 3-oje ljudi da manuje jedan takav kamion da bude svo vreme na raspolaganju. sad jedan baja u command centru u perthu nadgleda 10tine ili 100tine takvih kamiona. mislim, ovaj primer navodim zato sto je onako fun. mogla bih da navedem jos gomilu gde machine learning i automatizacija vec istiska white collar workers.

 

sasvim je izvesno da ce nestajati poslovi od vozaca do mba-ova, svako dalje sirenje entitlementa ce biti samo reakcija na postojece stanje, kao sto je i do sada bila, u poslednjih 50 god. sam mehanizam sustinski nece biti nista novo, novo ce biti psiholoski efekat, posto cemo prvi put reci, dobro, ne ocekujemo od svakog da radi za pare (mind you, vec sada ne radi svako za pare, samo se sada pravimo da je to unfortunate, umesto da priznamo da je to nesto cemu treba da tezimo kao covecanstvo).

 

ima jos, mozda cu nastaviti posle....

Link to comment

samo da kazem, ljudi koji zavrse mba nisu ekonomisti i for most part ni ne uce ekonomiju nego poslovnu administraciju. u americi barem, se te dve stvari uce na skroz razlicitim skolama.

 

Znam, naravno (i ja sam otpali MBA student)... samo malo zekim hosta.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...