Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

pa zato ga i bockam, naravno da mi nije misija da mu objasnim da živi pogrešno (i ne mislim da živi pogrešno, btw) nego me zanima u čemu je fora da vredja ljude tako što ih zove robovima sistema, a pri tome sam učestvuje u porobljavanju.

 

Upravo tako, on je u samom centru tog sistema koji k'o fol kritikuje. Što bi rekao Konfučije, The true gentleman does not preach what he practices till he has practiced what he preaches :)

Link to comment

naprotiv, lik bas primenjuje to sto "propoveda": finansijsku nezavisnost, neupadanje u dugove, skroman zivot, "oslobadjanje od ropstva". cudno mi je da vam to izmice.

Link to comment

hocu reci, on jeste deo sistema, ali samo utoliko jer zeli da iz njega izadje na kraju i iz te pozicije ima itekako prava da ga kritikuje.

Ti misli ša je živeti siromašno jedini način da zaradiš dovoljno da u jednom trenutku života ne moraš više da zavisiš od sistema, kao radnik?

 

Jbg, je mislimda se može živeti i daleko bolje od toga i ići ka tom cilju.

Link to comment

sve zavisi od pocetne pozicije i od toga za sta si sposoban. nije svako novak djokovic pa da moze da se penzionise kao milioner u tridesetoj.

Hm, možeš i tako da gledaš, ali, ako je ćovek sposoban (i pomalo srećan) i od loše startne pozicije se može ići gore.

 

Mislim da je tu pitanje nekih drugih stvari, kod noskicha, ali ne želim da ulazim dalje u priču. Moguće da imam pogrešnu percepciju.

Link to comment

ne mozes znati celu istinu a da nisi u njegovoj kozi. valjda on sam zna za sta je sposoban a za sta nije, sta zeli a sta ne zeli. cela tvoja kritika je u startu promasena jer se stavljas u njegovu poziciju, ali sa svojim sistemom vrednosti ("ziveti bolje"). mozda je covek sasvim srecan i zivi ispunjeno, tako bar zvuci.

Link to comment

ne mozes znati celu istinu a da nisi u njegovoj kozi. valjda on sam zna za sta je sposoban a za sta nije, sta zeli a sta ne zeli. cela tvoja kritika je u startu promasena jer se stavljas u njegovu poziciju, ali sa svojim sistemom vrednosti ("ziveti bolje"). mozda je covek sasvim srecan i zivi ispunjeno, tako bar zvuci.

Da, u pravu si.

 

Očigledno da moj i njegov sistem vrednosti nisu isti.

Link to comment

ja, da mogu da zivim ovako, onda ne bih radio. samo bih se samospoznavao i uzivao u zivotu kao takvom.

ovako, poput Noskicha, moze da zivi i onaj koji apsolutno nista ne radi.

Link to comment

naprotiv, lik bas primenjuje to sto "propoveda": finansijsku nezavisnost, neupadanje u dugove, skroman zivot, "oslobadjanje od ropstva". cudno mi je da vam to izmice.

Lik propoveda da bi smo svi trebali da budemo investitori a niko da ne radi. Zapravo svi bi smo trebali da radimo sta nam je volja al da se istvoremeno izdrzavamo od one zle ekonomije koja je tako grozna mnogo efikasnija od sadjenja pirinca u dvoristu i lecenja lekovitim biljem dok spavas na betonu u kuci koje se ne bi postideo soveto od pre 20 godina. 

Sad mozemo da se raspravljamo sta je vrednije - moderan zivot sa 8-10 sati dnevno provedenih cesto radeci ono sto ne volis ili jednostavan zivot ispunjen ljubavlju i minimalizmom al sa puno vremena da radis sta ti je volja. Ono sto nije u redu je nazvati ljude robovima sistema ukoliko odbiju da zive u dzungli sa ventilatorom od 5 brzina. Jes ko da mi nismo svesne u kakvom svetu zivimo i ko da mi ne zelimo isto vise slobode. 

Link to comment

Lik propoveda da bi smo svi trebali da budemo investitori a niko da ne radi. Zapravo svi bi smo trebali da radimo sta nam je volja al da se istvoremeno izdrzavamo od one zle ekonomije koja je tako grozna mnogo efikasnija od sadjenja pirinca u dvoristu i lecenja lekovitim biljem dok spavas na betonu u kuci koje se ne bi postideo soveto od pre 20 godina. 

Sad mozemo da se raspravljamo sta je vrednije - moderan zivot sa 8-10 sati dnevno provedenih cesto radeci ono sto ne volis ili jednostavan zivot ispunjen ljubavlju i minimalizmom al sa puno vremena da radis sta ti je volja. Ono sto nije u redu je nazvati ljude robovima sistema ukoliko odbiju da zive u dzungli sa ventilatorom od 5 brzina. Jes ko da mi nismo svesne u kakvom svetu zivimo i ko da mi ne zelimo isto vise slobode. 

Netacno, sta ja propovedam mozes videti na temi Distopije i utopije, podforum Metafizika.

To su zaista vrednosti za koje se zalazem.

A ovo o cemu pricamo na ovom podforumu je nacin da se u okvirima postojeceg sistema oslobodi. Ja propovedam potpuno drugacije vrednosti od trenutnih vrednosti u danasnjem sistemu. Ali sam protiv nasilja i prema tome ne rusim sistem, vec stvaram alternativu unutar njega. Kako se ta alternativa siri postepeno se suzbija i mainstream sistem. Ne unistavanje postojeceg, vec stvaranje novog.

 

Da, trebalo bi da svako bude slobodan od prinude i da vlasnistvo nad stvarima bude potpuno irelevantna stvar, jer vlasnistvo kao takvo ne postoji, postoji samo koriscenje. Kako moze postojati vlasnistvo kad su i objekat i subjekat privremeni? Sve je u neprestanom stanju raspadanja.

 

Znaci nemojte mene osudjivati za savremeni sistem, i sam sam prinudjen da u njemu zivim. 

 

Nikada nisam napisao da sam ja bolji od bilo koga drugog. Samo postavljam dijagnozu, neko ko ne raspolaze svojim slobodnim vremenom i prinudjen je da sebe iznajmljuje da bi ziveo nije slobodan covek. Nema sta tu da se vredjate, to je fakticko stanje stvari.  

 

Takodje vazna stvar je da ne zagovaram primitivizam, to jest ne-moderno kao bolje samo zbog toga sto je nemoderno. 

Tehnologija je odlicna stvar kao sredstvo da se lakse dodje do cilja, ali ne kada postane cilj samoj sebi.

Na primer Facebook - ostanes u kontaktu sa osobom koja je daleko od tebe, ali ne kada po ceo dan provodis na Facebooku. 

Prema tome gledam sta je zaista moja potreba i koje je najefikasnije sredstvo da je zadovoljim. Treba li mi elektricni otvarac za konzerve?

 

Tu je dobar primer tog ventilatora i klime. Trosi struju neuporedivo manje, kosta neuporedivo manje, ne isusuje vazduh kao klima, ima daleko manji ekoloski otisak od klime, a stvara efekat koji mi treba. Nema shoka kad izadjem iz kuce i vazduh je topliji za 10 stepeni i vise. 

 

Mislim da je moj zivot sasvim moderan i da imam sve sto mi treba. 

Sustina je u tome da se ja ne odricem bilo cega, vec ustanovljavam sta mi je zaista potrebno i kako da najefikasnije zadovoljim te potrebe. To sto mislis da ti treba, a u stvari ti ne treba, te ogranicava. Na primer namestaj koji nije nuzan. Moras prvo da ulozis energiju i novac da ga kupis, pa da ga doneses, pa da ga namestis, pa da ga cistis i odrzavas, pa da ga mozda popravljas i na kraju da ga bacis (i onda opet iznova). Sve to, a da ti sve vreme uopste nije ni trebao! Sta si sve mogao pametnije da uradis za to vreme! Kao posledicu imas manje vremena, manje novca, manje energije, vise briga (ako se pocepa ili osteti na primer), manje prostora u kuci, manje fleksibilnosti po pitanju namene prostorije (soba sa duplim krevetom moze biti samo spavaca). Cemu to?

Edited by noskich
Link to comment

gledam pre neki dan 1 king size tempurpedic knock off /equally good/ $449+tax I 1 AC na tockice™ $309+tax, dobar za 200-300sq ft, trosi oko 200 kwh mesecno ako radi svake noci - mislim da bi ti spavaca soba bila mnogo funkcionalnija!

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...