Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

I paradajz na krovu je smislen, ali ne u meri u kojoj popularizatori to misle. Cela ta ideja o pozelenjavanju centara gradova, tj. građevina (vertical farming) je prilično neuka sa agronomske strane.

Link to comment

zamisli da gajiš paradajz na krovu zgrade a živiš u 29. novembra, eko-kloaki.

 

Ma i da je najčistiji vazduh na svetu, imaćeš malo paradajza za salatu koji ćeš pojesti iz nekoliko puta, to apsolutno ništa ne rešava niti zamenjuje, samo hobi u najboljem slučaju. :)

Link to comment

posto je za produce u razvijenim zemljama (bar onim gde sam ja zivela) karakteristicno ne da paradajz nema onaaaaj ukus, nego da je sokantno skupo u odnosu na industrijsku hranu (ili u odnosu na cene u srbiji), ja se radujem danu kada ce mali lokalni farmeri da mi prodaju svoj produce direknto, saljuci ga dronovima. tu vidim 2 prednosti, prvo, moci cu da dobijam proizvode koji su peak ripeness, i moci ce da bude jeftinji.

 

za ovo gajenje povrca po krovovima, ok, kome je zabavno, i super su mi ti urbani povrtnjaci za videti, ali ne vidim sebe kako se bavim proizvodnjom hrane, tako da super, ko voli.

Link to comment

Cela ta ideja o pozelenjavanju centara gradova, tj. građevina (vertical farming) je prilično neuka sa agronomske strane.

 

International Conference on Vertical Farming and Urban Agriculture

http://vfua.org/speaker/

 

Trenutno se na Singapore National University radi na razvijanju koncepta heliksa koji bi se obmotavao oko vrhova zgrada, a u cijoj bi unutrasnjosti bile hidrofonske farme.

Edited by noskich
Link to comment

Ma i da je najčistiji vazduh na svetu, 

Moderna hidrofonska farma je zatvoren ekosistem, jedino sto stize spolja je svetlost. Obavijena je potpuno staklom kako bi se maksimizovao dotok svetlosti, a nema potrebe za kisnim navodnjavanjem jer se koristi sistem vertikalnog kapljanja vode sa najviseg nivoa do najnizeg pa se onda sakuplja na najnizem i opet pumpa na gore.

Link to comment

a koliko kosta u odnosu na konvencionalno gajenu hranu? tj koja je prednost za mene kao potrosaca da biram produce iz hidroponske farme u odnosu na obicnu, ako recimo isto kostaju?

Link to comment

iz plastenika? pa da, ali koja je prednost da taj plastenik bude u sred grada i vertikalno, u odnosu na van grada, gde je zemlja daleko jeftinija. mislim, to povrtarstvo je popularan hobi medju visom i visom srednjom klasom, a ne moze svako da ima bastu, narocito ako zivi na menhetnu ili tako negde, tako da vidim razlog za hobisticko trziste, ali tesko da vidim tu cunning plan za rusenje kapitalizma i potrosackog drustva.

Link to comment

iz plastenika? pa da, ali koja je prednost da taj plastenik bude u sred grada i vertikalno, u odnosu na van grada, gde je zemlja daleko jeftinija. mislim, to povrtarstvo je popularan hobi medju visom i visom srednjom klasom, a ne moze svako da ima bastu, narocito ako zivi na menhetnu ili tako negde, tako da vidim razlog za hobisticko trziste, ali tesko da vidim tu cunning plan za rusenje kapitalizma i potrosackog drustva.

 

Možda to ima smisla u pomenutom Singapuru, u Srbiji za 50-ak evra možeš kupiti paradajza da plivaš u njemu :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...