Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

ima jos, mozda cu nastaviti posle....

Nastavi, svakako... podseća me to što pišeš na Keynesa, tamo gde priča kako ćemo u budućnosti raditi par sati nedeljno i pijuckati limunadu ostatak nedelje. (Ne zezam te, a ni Keynesa - i sam se čudim što već nije tako).

 

EDIT: Keynes, pdf.

 

EDIT 2. Moram da izdvojim ovaj deo, koji tako lepo prorokuje našeg noskiča:

 

 

I see us free, therefore, to return to some of the most sure and certain principles of religion and traditional virtue-that avarice is a vice, that the exaction of usury is a misdemeanour, and the love of money is detestable, that those walk most truly in the paths of virtue and sane wisdom who take least thought for the morrow. We shall once more value ends above means and prefer the good to the useful. We shall honour those who can teach us how to pluck the hour and the day virtuously and well, the delightful people who are capable of taking direct enjoyment in things, the lilies of the field who toil not, neither do they spin. 

 
But beware! The time for all this is not yet. For at least another hundred years we must pretend to ourselves and to every one that fair is foul and foul is fair; for foul is useful and fair is not. Avarice and usury and precaution must be our gods for a little longer still. For only they can lead us out of the tunnel of economic necessity into daylight. 
Edited by Indy
Link to comment

samo da kazem, ljudi koji zavrse mba nisu ekonomisti i for most part ni ne uce ekonomiju nego poslovnu administraciju. u americi barem, se te dve stvari uce na skroz razlicitim skolama.

 

anyway, sa ekonomistim tipa hosta ne znam ni odakle da pocnem, pa onda izaberem da preskocim. samo samhtela da kazem da ce se promene na trzistu desiti bez bi, kao posledica tehnoloske revolucije, bi ce biti odgovor na nesto sto vec postoji. brzina implementacije ce zavisti od brzine kojom budu nestajali poslovi.

 

fun example: kada sam ja zivela u au, stalno sam slusala kako iskusni vozaci onih mega kamiona po rudnicima zaradjuju 200k. sada rio tinto ima authonomous vehicles po pilbari (pogle pod mine of the future). potrebno je bar 3-oje ljudi da manuje jedan takav kamion da bude svo vreme na raspolaganju. sad jedan baja u command centru u perthu nadgleda 10tine ili 100tine takvih kamiona. mislim, ovaj primer navodim zato sto je onako fun. mogla bih da navedem jos gomilu gde machine learning i automatizacija vec istiska white collar workers.

 

sasvim je izvesno da ce nestajati poslovi od vozaca do mba-ova, svako dalje sirenje entitlementa ce biti samo reakcija na postojece stanje, kao sto je i do sada bila, u poslednjih 50 god. sam mehanizam sustinski nece biti nista novo, novo ce biti psiholoski efekat, posto cemo prvi put reci, dobro, ne ocekujemo od svakog da radi za pare (mind you, vec sada ne radi svako za pare, samo se sada pravimo da je to unfortunate, umesto da priznamo da je to nesto cemu treba da tezimo kao covecanstvo).

 

ima jos, mozda cu nastaviti posle....

Odlican post rajka, samo ti pisi :)

 

Licno, ne mislim da bi BI uticao lose na ekonomiju sa cisto strane preraspodele novca. Ne trose bogatuni novac samo na ulaganje vec i na zabavu i razne gluposti. Jedan rols rojs kosta koliko 100 reno klia a ne samo da ce taj rols rojs da usreci samo jednog coveka vec on zaposljava samo mali broj ljudi za razliku od velike renoove fabrike. Pravo pitanje je kako bi BI uticoa na motivaciju radnika. 

 

No sve je to manje bitno. Ono sto mene u svim ovakvim raspravama jako nervira je sto se u roku od dve recenice posta predje sa price o tome kako covecanstvo uciniti boljim na to kako ce to uticati na ekonomiju (citaj profitabilnost biznisa). Zabole me da li ce ekonomija da uspori 0.1% ili ce da ubrza 0.01%, ovo su odluke koje su mnogo bitnije za covecanstvo od glupog mesecnog izvestaja knjigovodje. Verovatno bi za danasnju ekonomiju bilo mnogo bolje da i dalje imamo robove, da se praktikuje lapot i da se umesto na istrazivanje lekova za retke bolesti jos vise para skrca u procedure kako presaditi dlake sa dupeta na glavu ne bi li bio lep ko vejn runi. Verovatno bi bilo bolje za ekonomiju, al vreme je da vec jednom neko kaze da se jebe malo ta ekonomija i sav taj biznis koji dreci kako ce covecanstvo propasti ako njihov kvartal ne bude kako su planirali. Vreme je da gledamo kako da ucinimo ljude i covecanstvo srecnijim i naprednijim. Kad samo jedne godine ljudi ne bi kupovali ajfon bilo bi dovoljno para da se ode do Marsa ili da se nahrane svi gladni i krene da im se prave kuce. Al jebo naucni napredak i unesrecene ljude, ajfon je mnogo isplativiji za biznis od tih budalastina, tako da sveta ekonomija kaze - ajfon, or we you all gona die. Jebi se ajfon, jebi se biznis klaso. 

 

Mislim da je BI itekako moguc jer verujem da nam je za bitne stvari u zivotu potrebno mnogo manje radnika. Vecina ljudi danas radi u sektoru usluga, taj sektor je bio minimalan do pre 50 godina. Vecina ljudi provede makar pola radnog dana cackajuci nos. I isto tako verujem da postoji ogroman broj ljudi koji bi i dalje radio ne bi li se izdigao iznad BI, zapravo verujem cak da bi vecina bila takva. Neko jer jednostavno voli da radi svoj posao, neko jer je vredan, neko zbog pritiska okoline/zemski(muzjaka? :D ) itd... Pravi razlog zasto i dalje provodimo sate radeci idiotske stvari je verovatno jer je uvek lakse izaci na kraj sa narodom koji je zauzet a ne slobodan da smislja kako bi stvari mogle izgledati bolje. Nemamo jebeno vremena da procitamo knjigu a kamoli da se skupljamo i filozofiramo. 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Tako je u tvom komsiluku rezonovao Mugabe, pa sad imas praktican primer koliko je ekonomija nebitna.

 

+1

 

I da svetom zavlada mir.

Los ti je primer, nije u pitanju nikakvi idealista vec osoba koja je mnogo slicnija vulture kapitalistima ciji nacin razmisljanja i delovanja je i doveo do krize 2008. Ali hej, biznis elita i ekonomisti uvek znaju sta je najbolje za zemlju pa kako bi mogli da pogrese u necemu sto je bas njihov reon. Ekonomija nije nebitna ali je ekonomija tu da sluzi ljudima a ne obrnuto. 

 

Ja bih zaista voleo da mi kazes kako ce potrosene milijarde na novi ajfon ove godine da ucini svet boljim. BTW drago mi je sto se slazes da je zelja za napretkom covecanstva i srecom za sto vise ljudi ozbiljna tema a ne prica za malu decu. Malo je takvih ljudi danas. 

Link to comment

BI income nije toliko preraspodela. Imam utisak da se stiče taj utisak, ali ne mislim da je to poenta. Možda previše mislite na zemlje tipa Srbije. U razvijenom svetu, spreman sam da ubacim jednu tvrdnju, svota potrebna da pokrije BI se "zagubi u kauču". Taj novac je već tu, samo ga treba dati potrebitima bez uslovljavanja.

Link to comment

Los ti je primer, nije u pitanju nikakvi idealista vec osoba koja je mnogo slicnija vulture kapitalistima ciji nacin razmisljanja i delovanja je i doveo do krize 2008. Ali hej, biznis elita i ekonomisti uvek znaju sta je najbolje za zemlju pa kako bi mogli da pogrese u necemu sto je bas njihov reon. Ekonomija nije nebitna ali je ekonomija tu da sluzi ljudima a ne obrnuto. 

 

Ja bih zaista voleo da mi kazes kako ce potrosene milijarde na novi ajfon ove godine da ucini svet boljim. BTW drago mi je sto se slazes da je zelja za napretkom covecanstva i srecom za sto vise ljudi ozbiljna tema a ne prica za malu decu. Malo je takvih ljudi danas. 

 

I ja se pitam, ali, eto, neki ljudi vole taj ajfon i to ih usrecuje. Ti bi da zabranis godisnje renoviranje ajfona?

Link to comment

 

 

BTW, meni je skroz jasno i blisko ono sto Noskich pise. Problem je sto sam uvek obazriv kad slusam propovednika koji ne cini ono sto propoveda, a kad na dodam i to da donosi potpuno arbitrarne zakljucke bez logicke argumentacije, dizu mi se svi flegovi u registru za bullshit.

 

 

 

Sta to ne cinim sto ne propovedam? I kakva ti jos logicka argumentacija treba? Sta nije jasno da pojasnimo.

Link to comment

I ja se pitam, ali, eto, neki ljudi vole taj ajfon i to ih usrecuje. Ti bi da zabranis godisnje renoviranje ajfona?

Neki ljudi vole heroin i to ih usrećuje. Možda i na ovom forumu. :lol:

 

Šalu nastranu, dobra je to tema. Drugim rečima, ne bi je trebalo sasecati binarnom logikom.

Link to comment

Vreme je da gledamo kako da ucinimo ljude i covecanstvo srecnijim i naprednijim. Kad samo jedne godine ljudi ne bi kupovali ajfon bilo bi dovoljno para da se ode do Marsa ili da se nahrane svi gladni i krene da im se prave kuce. Al jebo naucni napredak i unesrecene ljude, ajfon je mnogo isplativiji za biznis od tih budalastina, tako da sveta ekonomija kaze - ajfon, or we you all gona die. Jebi se ajfon, jebi se biznis klaso. 

 

Pravi razlog zasto i dalje provodimo sate radeci idiotske stvari je verovatno jer je uvek lakse izaci na kraj sa narodom koji je zauzet a ne slobodan da smislja kako bi stvari mogle izgledati bolje. Nemamo jebeno vremena da procitamo knjigu a kamoli da se skupljamo i filozofiramo.

 

vreme je...al se jos nisu stekli uslovi :)

ljudska priroda je takva kakva je, nekad svila i zacini iz indije, danas iphone iz kine, status symbols da se prezivi dan na idiotskom poslu i da komsija crkne od muke. ne bi kapitalizam ovakav kakav je ni opstao da ga ne drze milioni shrafova, sa svojim alavim potrebama, uglavnom vestacki stvorenim medijskom torturom.

 

zato mi noskich i ide na nerve, sto to oslobodjenje vidi kao neki cilj u perspektivi. bullshit! ili si slobodan ili nisi, ako jesi naci ces nacina da zivis u skladu sa filozofijom koju propovedas ovde i sada, a ne camotinjati jos 20 godina u nekoj korporaciji "dok se ne steknu uslovi". znam takve primere, nikad to na zelenu granu al zato uvek ima odlicne ideje, u teoriji.

Link to comment

zato mi noskich i ide na nerve, sto to oslobodjenje vidi kao neki cilj u perspektivi. bullshit! ili si slobodan ili nisi, ako jesi naci ces nacina da zivis u skladu sa filozofijom koju propovedas ovde i sada, a ne camotinjati jos 20 godina u nekoj korporaciji "dok se ne steknu uslovi". znam takve primere, nikad to na zelenu granu al zato uvek ima odlicne ideje, u teoriji.

 

Ima nečeg užasno dekadentnog u tome da istovremeno radiš u banci i ujedno propovedaš potpuno oslobođenje od stega korporativnog bitisanja, uz aktivan prezir prema robovima banaka.

Link to comment

Ima nečeg užasno dekadentnog u tome da istovremeno radiš u banci i ujedno propovedaš potpuno oslobođenje od stega korporativnog bitisanja, uz aktivan prezir prema robovima banaka.

uopste nije dekadentno, u tome i jeste problem. ziherashki i fejk, tako bih ja to nazvala

Link to comment

Ajte bre, još će po vama ispasti da je ziheraški i fejk biti oženjen (ženom), a u stvari tajno gej.

 

Potpuno normalno, iživljavamo fantazije, ovde možemo biti šta želimo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...