Jump to content
IGNORED

predavanja/seminari


Kelt

Recommended Posts

a šta raditi sa referencama u PP prezentacijama, odmah na slide ispod teksta, na kraj...?
tudje ili svoje?
ima onih koji se ne slazu, pa spominju i imena i godine.
recimo ja, ali nije bitno/hitno za ovu pricu.
Link to comment
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kgmr

    22

  • betty

    19

  • kurdi

    17

  • Kelt

    11

Top Posters In This Topic

I što reče Betty višak entuzijazma u prezentaciji je sasvim OK!
ahem, visak mozda i nije tako dobar :D samo ljudi nekad misle da na naucnim skupovima treba biti "ozbiljan" (u stvari dosadan), a mnogo je bitnije da su iskomunicirane ideje ozbiljne.
recimo ja, ali nije bitno/hitno za ovu pricu.
i ja posle razmisljah da li bih odlucila drukcije da mi publika zna za neko od imena, sto u srbiji obicno nije slucaj (slabo se pozivam na frojda, junga i adlera).
Link to comment
pa na tuđe :D
aha, pa tudje odmah ispod (ako ikada), inace kako da znaju sta se na sta odnosi.mislim nije to (samo) "general further reading" nego jasno davanje kredita where it is due.
i ja posle razmisljah da li bih odlucila drukcije da mi publika zna za neko od imena, sto u srbiji obicno nije slucaj (slabo se pozivam na frojda, junga i adlera).
da, ok, to utice... mislim naravno i generalno utice da li je u pitanju recimo opsteobrazujuce predavanje studentima ili prezentacija tvog (i nuzno tudjeg) kurentnog istrazivanja.u potonjem slucaju bi se kod nas za sve za sta nije eksplicitno dato tudje ime podrazumevalo da tvrdis da je tvoj originalni doprinos.a (skoro) nista gore nego kada neko odrzi seminar na kojem nije jasno sta je njegov originalni rad.
Link to comment
Ako vam mnogo drhturi glas, drmnite koju votku... (not included with PowerPoint).
od kada sam drzalagovor sa terase, a publika me gadjala i vikala 'buuuu', nemam nikakvu nikakvu frku od javnog nastupa. a i inace dobijam dobre, cak i super, ocene za svoja javna izlaganja. takodje, to drhtanje glasa je vrlo cesto skroz subjektivno dozivljeno. al' probacu, sad imam zakazanu probu sa samom sobom.
ko miralem? :mellow: (sala)ovako, zbudzih prvu verziju sinoc, brat je rekao da je odvratno sterilna :thumbsup: imam dva istrazivaca (jedna referenca) i dve godine. publika nece imati pojma ko su, ali neka nauce; a ovi su vazni. ppt sam pravila po principu uvod-razrada-zaplet-kulminacija-rasplet, kapiram da nije ispravno, ali tako mi je bilo lakse da osmislim. kako naslovite slajd u kojem imate pregled sta cete pricati? i da li imate upitne forme?beti, ako prikazujes faktorske strukture, je l' stavljas skri, ili samo navodis faktore, ukupnu objasnjenu varijansu...sta stavljas? :)
Link to comment
ppt sam pravila po principu uvod-razrada-zaplet-kulminacija-rasplet, kapiram da nije ispravno, ali tako mi je bilo lakse da osmislim.
ok je.ali nemoj tako da nazoves slajdove.i onda kazi na pocetku (da ne bude previse krimi) da cemo videti zasto ima mnogo grmova, a onda i kako smo ipak nasli zeca.
kako naslovite slajd u kojem imate pregled sta cete pricati?
ovo je otvoren problem u nauci. i dalje je prihvatljivo "outline of the talk" posto je cesto alterantiva gora.a na srpskom.. ne znam.. pregled predavanja?alternativno, ako ima alternativni naslov celog predavanja - recimo eksplicitniji, ili da se vise odnosi na metodologiju nego na poantu, posto je to jel slajd koji pokazuje proces, ili zapravo manje eksplicitan od naslova jer se odnosi i na istoriju problema... e jebiga ne znam da li je ovo jasno.nemam vremena da smisljam neautenticni primer, pa recimo:predavanje se zove ultra high temperature superfluidity, a na tom slajdu pise quantum degenerate and strongly interacting fermions - sto su sastojci koji dovode do posledice reklamirane u naslovu, ako je panta predavanja objasnjavanje teoretskih potrebnih uslova, ili na tom slajdu pise cooling fermions ako je cela poanta bila kkao stici do neke temperature pa se iznose hronoloski koraci. kod tebe moze... nesto ono kvantifikacija ili analiza ovoga ili onoga... sto je na kraju jel dovelo do zakljucka o dimenzijama. ili moze odnosi brace i sestara... ako su delovi razni aspekti odnosa, a opet zakljucak taj tvoj.inace ja licno ne mislim da ti nuzno treba taj slajd za 10 minutno predavanje (as in ja licno ne stavljam), tolko valjda mogu da drze konce u glavi.taj slajd je korisniji u situacijama u kojima se ponavlja kada se dodje do drugog/treceg dela, da se ljudi podsete gde smo i kako se sve uklapa.ni u kratkom ne moze da skodi (samo na pocetku), ako ti odgovara ali posle vezbe cesto biva izbacen zbog vremena.
i da li imate upitne forme?
moze, nije zabranjeno. zahteva nesto vecu sigurnost u izlaganju. bilo zato sto naglasavas da ces odgovoriti na pitanje bilo zato sto te nije sramota da autoritativno pricas o tome sta i dalje ne razumemo.i zapravo generalno zato sto (slicno humoru) implicitno podarzumeva paznju i zaintersovanost publike.mislim nesto sto zvuci kao direktno njima... rizicno.ali moze neutralno/reflektivno - tipa can we understand this??? kao naslov slajda.a na onom outline slajdu moze i knceptualno sta? zasto? kako? kao delovi predavanja (uz dodatne informacije, ali da naglaski tok).isto to moze i na jednom slajdu.ali ove prirodno grupisane upitne forme (triptih iznad) ne rade kao naslovi pojedinacnih slajdova jer ljudi zaborave sta je vec bilo (a debilno je da moras da naglasavas znaci imali smo zasto, a sada...), efektno je samo kad su na jednom mestu, kao reklama sistematskog pristupa. Edited by kurdi
Link to comment
... sad imam zakazanu probu sa samom sobom.
Ja probao :rolleyes: ...i nisam nista neobicno primetio. Mrs mi, medjutim, slucajno prisustvovala na par talkova, i kaze da potpuno drugacije govorim nego normalno (mnogo glasnije*/autoritativnije). Jes' subjektivno. [*navikao na glasne djake]PS. Ako imas nekog ortaka/kinju (al da ti nije mnogo blizak) da stavis u audience (ili na probi), neka ti da feedback... imas formular prikacen** (koristio sam ga godinama, ima nekih glupih stvari, kao to da li je govornik pristojno obucen :D ... ali je generalno dobar, cenim po tome sto su rezultati bili vrlo konzistentni izmedju vrlo razlicitih ocenjivaca). [** saljem po potrebi na mejl, morao sam da sklonim zbog necega] Edited by Indy
Link to comment

ajde, hvala mnogo :)edit: nisam nazvala slajdove po delovima drame, naravno. nisam uopste kreativna; a pitanja mi mnogo vise odgovaraju nego informacije, informacija je previse da bi bile napisane.a i imala sam prvu probu. vreme 9 min 41 sec (dva slajda obuhvacena, ali vreme je vreme) :s_d:

Edited by kingmaker
Link to comment
a i imala sam prvu probu. vreme 9 min 41 sec (dva slajda obuhvacena, ali vreme je vreme)
:D bice bolje. dobro je ipak da nisi napravila 10-15. tehnicki ali mega bitan tip!!!!! ako si koristila ppt tajmer za vezbu, to zna da ostane u defaultu da ti se slajdovi sami okrecu sa tim tajmingom koji si imla na probi! mora maneuleno da se iskljuci. makar ja morao kada sam se zajebao pa koristio, vise puta (da iskljucim), vise i ne koristim, jebes ti te komplikacije.znaci sve i da mislis da si iskljucila, ako je ikada koriscen, kada tamo restartujes komp proveri jel mora opet manuelno da se iskljuci. zombie feature.
Link to comment
beti, ako prikazujes faktorske strukture, je l' stavljas skri, ili samo navodis faktore, ukupnu objasnjenu varijansu...sta stavljas?
kasno je sad za ovo, a? al ne stavljam scree (mislim da je "nasla sam n faktora" dosta jednostavna informacija), samo brbljam, mada postoje neki prihvaceni oblici grafickog predstavljanja zv i nv u fa, tj. lv i ov, u razlicitim kutijama povezanim razlicitim strelicama, i za ljude koji su naviknuti tip kutijice u koju si ubacila varijablu/faktor vec govori mnogo. al jebiga, to cemo na visem kursu (u kom cemo pokriti i precizno bacanje senke umesto koriscenja pokazivaca/stapa/misa). kako je bilo?
Link to comment

e da, :wub: svima za pomoc, popinsu posebno, proslo je super, stavila bih i vama pps da vidite, al' nesto ne moze da atacuje, ili ja ne umem.imala sam tamno maslinastozelenu garderobu, i bordo lak za nokte. dosla sam u poslednjem momentu, i naravno, bila prva na redu da izlazem. naucila novu rec: 'resentiman' ("ima znacenje nesto kao mrznja, prezir, zloba"). u publici je bila jedna slatka forumasica koja me je prepoznala, heh.

Link to comment
imala sam tamno maslinastozelenu garderobu, i bordo lak za nokte.
ovo je moalo dobro završit. nisi nam rekla, jel bilo kakvih intersantnih pitanja iz publike (osobno su mi omiljena ona od jedno 20 min, koja počinju tamo negdi sa postavljačevim ranim djetinjstvom i putem izgube ciljnu misao)
Link to comment
'resentiman' ("ima znacenje nesto kao mrznja, prezir, zloba").
(resentiman je goksijev "prevod" resentmenta)
kapiram ja debilnost, otud i citat objasnjenja. au, pa nisam znala da je njegov 'prevod', ja sam pitala izlagaca da nije to od engleskog 'resentment', a on mi je ponovo objasnio znacenje (al' to vec nije na goranov racun, jasno). :mellow:
nisi nam rekla, jel bilo kakvih intersantnih pitanja iz publike (osobno su mi omiljena ona od jedno 20 min, koja počinju tamo negdi sa postavljačevim ranim djetinjstvom i putem izgube ciljnu misao)
pa ovako: meni je jedan zamerio sto sam koristila tudjice kao sto su: target sibling, analiza varijanse, glavne komponente i korelacija. ostalo mu se dopalo, mada je rekao da se 'slabo razume, buduci da je doktor elektrotehnike' (to je kasnije dodao). najgore je prosla jedna koleginica koju je dohvatio neki olinjali psihijatar ili klinicki psiholog, ali tipujem na takav diskurs, jer ju je ubedjivao (a i sve nas) da je njen rad uzan, i da ne moze samoobezvredjivanje da se meri, ako se ne uzme u obzir i nesto sto se zove 'reaktivna formacija'. a trecoj je upalo da slusa to kako su deca kod nas vise upucena na babe i dede, nego mali englezi, a on to zna iz iskustva - njen rad je bio o semantickom, sintaksickom ili pragmatskom ucenju nekih komandi, da ne davim. zanimljivo jako, ali bez neke veze sa obdanistem i bakama i dedama. a jedna devojka je imala isti templejt za pps kao i ja, samo u tamnijoj varijanti (imala je i cizme i kratku, ali ne nepristojno, suknju, bez boje, kao i jaknica). evo moje prezentacije, pa koga zanima da vidi, samo upalite zvucnike (a na prvom slajdu imate i mali zvucnik, kliknite)http://rapidshare.com/files/90021208/dobs.pps.html
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...