Jump to content
IGNORED

predavanja/seminari


Kelt

Recommended Posts

Zaboravih u prethodnoj priči da kažem i ovo: -Ostavite uvek 10-tak minuta za pitanja slušalaca/publike. Tih 10- minuta se iskustveno pokazalo kao neka prava mera jer ukoliko nema previše pitanja, predavač sa lakoćom može da kvalitetno ispuni to vreme, a opet, ako pitanja ima, sve više od 10-15 minuta pitanja i odgovora, skreće pažnju sa ciljanih targeta vašeg predavanja na pitanja i diskusiju sa slušaocima... :rolleyes:Edit: Znači otprilike, ako vam je na raspolaganju jedan školski čas(45min), planirajte 5min uvod, 30 min predavanje i 10 min za pitanja... Naravno vi to samo planirate, a obično bude onako kako ispadne... :wink:

Edited by dare...
Link to comment
  • 1 month later...
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kgmr

    22

  • betty

    19

  • kurdi

    17

  • Kelt

    11

Top Posters In This Topic

ok. moram da napravim ppt do sutra uvece, za sta sam saznala pre pola sata. deset minuta prezentacije, a ja nemam pojma da pravim to. dajte neke korisne savete, koji se odnose na izbor informacija koje stavljam, kolicinu, boje... argh, stvarno mi se ne radi to. smilujte mi se ubogoj i fala

Link to comment
ok. moram da napravim ppt do sutra uvece, za sta sam saznala pre pola sata. deset minuta prezentacije, a ja nemam pojma da pravim to. dajte neke korisne savete, koji se odnose na izbor informacija koje stavljam, kolicinu, boje... argh, stvarno mi se ne radi to.
kao prvo, zavisi koliko imaš činjenica(texta) da izneseš u tih 10 minuta. shodno tome odlučuješ da li da ideš na varijantu manje slajdova sa više teksta, ili obrnuto.
Link to comment
kao prvo, zavisi koliko imaš činjenica(texta) da izneseš u tih 10 minuta.
pa oko 150 strana teksta. salim se, nije sve tekst, prikaz istrazivanja je, kako vec to izgleda, tekst, grafici, tabele
shodno tome odlučuješ da li da ideš na varijantu manje slajdova sa više teksta, ili obrnuto.
ja bih tu prvu, ako moze. niti mi je frka da predajem, pricam, i tu imam iskustva, samo ne znam sa tim sranjem da radim, pa bih da ga izbegnem sto vise. koliko slajdova da napravim, 10 do 15?
Link to comment

a jel jedini problem napraviti prezentaciju, tj. jesi zadovoljna svojim nivoom baratanja power-pointom? i da li bi me mrzela ili volela ako bih ti poslala tekstove o baratanju ppt-om te usmenom prezentovanju na koje bi ti otislo bar sat vremena?plus - ko ti je publika? (ne mora precizno)

Link to comment
pa oko 150 strana teksta. salim se, nije sve tekst, prikaz istrazivanja je, kako vec to izgleda, tekst, grafici, tabeleja bih tu prvu, ako moze. niti mi je frka da predajem, pricam, i tu imam iskustva, samo ne znam sa tim sranjem da radim, pa bih da ga izbegnem sto vise. koliko slajdova da napravim, 10 do 15?
pa ne mogu ti reći tačan broj, ali ako imaš svu priču u glavi onda je najbolje da praviš preglednije slajdove s osnovnim tezama o kojima ćeš pričati kombinovano s graficima i tabelama. na taj način možeš prilično redukovati broj slajdova, da ne govorim da na taj način ostavljaš utisak samouverenog znalca, a i samo predavanje je zanimljivije.
Link to comment
koliko slajdova da napravim, 10 do 15?
savet #1: nemoj da razmisljas o kolicini slajdova :D ekstra slajdovi su dzaba, organizuj prezentaciju tako da ti najbolje prati pricu i licni stil. ako recimo imas tabelu 2x2, bolje je da 'potrosis' 4 slajda da bi uvodila informacije u jednu po jednu celuju (tako publika gleda bas tamo gde ti hoces, i ne cita o onome o cemu ne pricas jos). isto za grafike - ako imas tri linije i sve moras da ih objasnis, uvodi jednu po jednu. sve se to moze samo na jednom slajdu, ja ne umem pa koristim tri (publici izgleda kao da je isti slajd samo se jos jedna linija pojavila), sto samo govori u prilog tome da je broj slajdova arbitrarna kategorija.slede ostali saveti, samo da skuvam kafu.
Link to comment
pa oko 150 strana teksta. salim se, nije sve tekst, prikaz istrazivanja je, kako vec to izgleda, tekst, grafici, tabeleja bih tu prvu, ako moze. niti mi je frka da predajem, pricam, i tu imam iskustva, samo ne znam sa tim sranjem da radim, pa bih da ga izbegnem sto vise. koliko slajdova da napravim, 10 do 15?
za 10 minuta MAX 7 slajdova, naslovni, zakljucni + max 5 izmedju.jangore je kada (pogotovu ako si neiskusna) ponesatje vremena pa brzas i unervozis, onda im nista neces recibolje da na pocetku iams osecaj da mozes sve natenane, pogotovu sto neces znati napamet tekst, a onda to psole svejedno ispadne knap, ali nije od starta panika.zakljucni slajd tako da ne moras nista da kazes ako ne stignes, nego samo kao i ok, evo jos jednom zakljucaka.ako moze ne vise od 3 recenice po slajdu, fontom ne vecim od 24 times nr.naslovi slajdova ako je moguce da nemaju glagole.uzasno kasnim, mozda kasnije probam jos nesto da dodam.
Link to comment

da li ti je vreme predavanja vremenski ogranicheno, tipa imash 15 min za izlaganje?nisam sve iscitala, te ako ponavljam pitanje, izvinjavam se oma :Dedit>:D tek sad videla da si napisala 10 min prezentacije. elem poenta je da obicno ide oko 2 min po slajdu.

Edited by pcelica
Link to comment
ok. moram da napravim ppt do sutra uvece, za sta sam saznala pre pola sata. deset minuta prezentacije, a ja nemam pojma da pravim to. dajte neke korisne savete, koji se odnose na izbor informacija koje stavljam, kolicinu, boje... argh, stvarno mi se ne radi to. smilujte mi se ubogoj i fala
Prvo napravi master slajd, gledaj da ne bude mnogo saren, tamno plava slova na beloj pozadini i tu i tamo neka linijica piju vodu. Izbegavaj templejte koje nudi PPT jer su ruzni i svi ih koriste. Nemoj da koristis mnogo velika slova, da ne bi ispala ogromna kad se slika baci na zid. Koristi sto manje teksta /meni je jednom na nekom sastanku ex disa bez imalo zeniranja saopstio da zna da cita, kao komentar na moju prezentaciju koju sam ponosno nakrcala citavim pasusima, jer me je mrzelo da ucim ono sto je trebalo da ispricam/ dakle, bulletpoints i teze. Zgodno je da ubacis i broj strane, ali u formatu (broj strane) / (ukupan broj strana) da ljudi znaju koliko ih ocekuje do kraja. Licno izbegavam one munjice kad slova ulecu i izlecu, stekla sam utisak da ne doprinosi dinamici prezentacije vec samo iritira publiku. Hm... sta josh... da, imas jednu ikonicu sa strelicama ka spolja i ka iznutra u gornjem desnom uglu. Nju koristi da tekst razvuces preko celog ekrana, to jest da ga smanjis ukoliko ppt ne uradi to automatski (a trebalo bi automatski da smanji font kad kolicina teksta prevazidje kapacitet boksa). Malo sam nabacala zbrda zdola, ali nadam se da ce ti biti od koristi. Uglavnom se drzi kratkih teza i slika (njih ubacujes na isti nacin kao u wordu) eventualno dijagrama (ima wizard u ppt) prvi slajd nek ti bude naslovna strana, obavezno sa imenom i prezimenom, i nek stoji dok se predstavljas i dajes uvod, drugi slajd eventualno sadrzaj - da ih u kratkim crtama provedes kroz prezentaciju, onda cepas teze po poglavljima i na kraju "hvala na paznji" ili neka aproprijatna fraza i that's it. PPT je veseo softvercic, bice ti na kraju i zabavno.
Link to comment

hvala svima, mnogo, mnogo.publiku ne mogu da isfoliram, znace sta pricam.da se ne trosimo dalje: znam da koristim ppt, 'samo' ne znam da prezentujem istrazivanje u njemu.

isto za grafike - ako imas tri linije i sve moras da ih objasnis, uvodi jednu po jednu. sve se to moze samo na jednom slajdu, ja ne umem pa koristim tri (publici izgleda kao da je isti slajd samo se jos jedna linija pojavila), sto samo govori u prilog tome da je broj slajdova arbitrarna kategorija.
da, da, odlican tip, bas je fensi.
...da ne govorim da na taj način ostavljaš utisak samouverenog znalca, a i samo predavanje je zanimljivije.
ah, ta sam! salim se, ali to sto si napisao je poenta, zapravo: ne bi mi bio problem da ne moram da pravim tu ogavnost, prica kao takva, crtanje, pisanje, to mi je sve kul...a je l' moze zeka :wub: na pozadini?
Link to comment
ok. moram da napravim ppt do sutra uvece, za sta sam saznala pre pola sata. deset minuta prezentacije, a ja nemam pojma da pravim to. dajte neke korisne savete, koji se odnose na izbor informacija koje stavljam, kolicinu, boje... argh, stvarno mi se ne radi to. smilujte mi se ubogoj i fala
Posto nemas bas mnogo vremena do sutra, mozda je najbolje da koristis neki od postojecih template-a (prosetaj se kroz njih pa vidi sta najmanje vredja oci). Informacija u principu bih stavio sto je manje moguce, pa kad to uradim, onda bih ih jos jednom dodatno orezao (ne moraju da budu kompletne recenice, pogotovo ne dugacke, samo "meTci" informacija). U zavisnosti od publike, mozes to sve da osvezis ponekim klip-artom... Takodje zavisi sta hoces, da li da nekog prevashodno impresioniras, ili da im das poruku koju ce poneti kuci (tj. da ih poucis). Ako imas tabele, svakako ih proredi do krajnjih mogucih granica (tj. prikazi samo ono sto je stvarno od znacaja, sto ces komentarisati, ostalo mozes da im das u hand outs ako su dokoni da citaju). Itd...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...