Jump to content
IGNORED

predavanja/seminari


Kelt

Recommended Posts

ladno sam napisala varijante umjesto varijanse nego, off, stvarno nikad (ni devedesetih) nisam cula da se analiza varijanse i korelacija prevodeinace, prezentacija je super, izbor boja, krava vodilja i patern iza teksta, wub

Link to comment
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kgmr

    22

  • betty

    19

  • kurdi

    17

  • Kelt

    11

Top Posters In This Topic

nego, off, stvarno nikad (ni devedesetih) nisam cula da se analiza varijanse i korelacija prevode
(off topic) Men' se cini da je u nekim pogledima akademsko/naucno stanje u Srbiji danas losije od 90-tih. Postoji taj vremenski-odlozeni efekt.
Link to comment
inace, prezentacija je super, izbor boja, krava vodilja i patern iza teksta, wub
kravicaaa! a jesi cula pesmu? i da zavrsim trolovanje (zbog cega cu mozda zazaliti): ti handouti koje pominjete... kako? Edited by kingmaker
Link to comment

ovoj prezentaciji fali malo dinamike. suviše je bilo te neke nauke, pa je estetika slajdova morala da pretrpi. i šteta što kravica ne uleće. no, s obzirom na vremensko ograničenje, odlična je. (km, što lažeš ljude da si imala drugu prezentaciju za publiku? nije lepo.)

Link to comment
nego, off, stvarno nikad (ni devedesetih) nisam cula da se analiza varijanse i korelacija prevode
nego, off, ne prevode se, naravno. nije valjda da je neko pocheo :o
Link to comment

ja se trudim da govorim povezanost :blush: odnosno... kazem i korelacija i sve to, ali nastojim da kazem i na srpskom, u smislu sta znaci, kao, ljudi koji su vise ovakvi su obicno vise i onakvi, ili, je li, "otvorenost je povezana sa inteligencijom ali nije povezana sa ekstraverzijom". posebno ako je korelacija kanonicka, pa neka kombinacija faktora odavde povlaci za sobom kombinaciju faktora odande, nista ne prepustam publici da sama zakljucuje. mana je sto mogu da prenesem vrlo malo informacija u 10 minuta. prednost... pa, prosle godine sam bila vrlo zadovoljna pitanjima koja sam dobila, posebno jer sam vec imala odgovore samo ih nisam ubacila u prezentaciju. nekako su ljudi iz 10 min shvatili i sta sam radila i sta bi imalo smisla jos uraditi, a da sam rekla da je kanonicka korelacija izmedju a b i c s jedne i d e f i g s druge strane tolika, sa ovolikim ponderima u levom skupu varijabli, pa, bla.jezicki edit: juce sam saznala da se ono sto se na engleskom zove foil, na srpskom zove distraktor. kojim li se jezickim putevima to tako namestilo. :huh:

Edited by betty
Link to comment
  • 9 months later...

da vas pitam, posežete li (često) za rješenjem da pozovete slušatelje da slobodno prekinu predavanje eventualnim pitanjiam? naime, imam predavanje pred malom skupinom kolega istog ranga, očekujem (priželjkujem) neformalnu atmosferu i htjela bih potaknut što življu diskusiju. dakle, dilema je da pitanja pustim odmah ili isključivo na kraju predavanja? (btw. ne mogu vjerovat da je prošlo već 10 mj. od posljednjeg posta ovdje. ah, kao da je bilo jučer. :) )

Link to comment

moje iskustvo: sasvim je ok koncipirati predavanje sa pitanjima u trenutku kada ucesnici pozele, narocito s s obzirom da ne ocekujes (pretpostavljam) previse udaljenih digresija ili nesuvislih pitanja. naravno, teze je kontrolisati i odrzati koherentnost predavanja, ali je u svakom slucaju podsticajnije. na neki nacin ti daje i sliku o tome sta je slusaocima primarno, kakva je grupa, da li si dovoljno jasna - pitanja omogucavaju i tebi brzo prilagodjavanje.ukoliko i primetis da pitanja prete da ugroze tok predavanja, uvek mozes da predlozis da se ona ipak zapisu (bilo da ih ti zapisujes na panou, bilo svako za sebe) i da kazes da ces se kasnije vratiti na njih.

Link to comment

Na institutskom seminaru na mom prethodnom faksu kada bi neko od 'domacih' drzao predavanje mogli smo da postavljamo mala potpitanja ako nam nesto direktno nije jasno oko necega sto se objasnjava, ili oko toga sta predstavljaju delovi grafikona/slika/tabela koje gledamo. i tada i sada, cesto nam dolaze predavaci koji na pocetku seminara naglase da ih slobodno prekinemo ako nam nesto nije jasno, to mi se uvek jako dopadalo jer je odlican nacin da se kod duzih predavanja izbegne zamor ili gubljenje paznje kod publike, koja umesto da u jednom trenutku pomisli 'nista mi nije jasno, o cemu ovaj covek prica, sad cu sledecih 20 minuta da dremam a posle nazad u kancelariju', ima mogucnost da digne ruku i trazi objasnjenje. nedavno sam po prvi put drzala predavanja studentima - na pocetku sam ih zamolila da se sa opstim pitanjima (tipa, mozete li reci nesto vise o xy) strpe do kraja, ali ako im u bilo kom trenutku nije jasno nesto sto u tom trenutku objasnjavam, da dignu ruku i prekinu me. To je odlicno funkcionisalo, pitanje bi mi postavili mozda 1-2 puta tokom dvosatnog predavanja, pritom mislim da ih je ta mogucnost dodatno oslobodila stege da treba samo da sede, slusaju i 'gutaju' znanje, jer dosta njih je prilazilo s pitanjima i u toku pauze i posle predavanja.Za kratka izlaganja (10-15 minuta) prekidi ne mislim da su tako dobri, jer se gubi tecnost i konciznost, ako bude i jedan-dva prekida to je vec dovoljno da se ideja predavaca o tome kako ce izneti svoje nalaze dovoljno poremeti i reakcentuira, te se na kraju doticna potpitanja 'ugrade' u izlaganje i ponekad se cak bolje upamte nego osnovne poente koje je izlagac hteo da naglasi.

Link to comment

hvala, djevojke, ovaj topik je spas za rookie predavače

Za kratka izlaganja (10-15 minuta) prekidi ne mislim da su tako dobri, jer se gubi tecnost i konciznost, ako bude i jedan-dva prekida to je vec dovoljno da se ideja predavaca o tome kako ce izneti svoje nalaze dovoljno poremeti i reakcentuira, te se na kraju doticna potpitanja 'ugrade' u izlaganje i ponekad se cak bolje upamte nego osnovne poente koje je izlagac hteo da naglasi.
predavanje sam zamislila da traje 35 do 45 min (tj. ukupno je predviđeno 1.5 sat zajedno sa buffetom, a mislim da je nepristojno ostaviti ljudima za jelo manje od 45 min :) ) uglavnom, radi se o case reportu iz kliničke prakse, relativno neobičnog tijeka. na mjestima gdje ću prezentirati atipični razvoj događaja, očekujem će se slušatelju javiti pitanja o mogućim alternativnim rješenjima ili im zatrebati dodatno objašnjenje nekog podatka ili postupka. kako bih htjela da se što manje tih pitanje putem izgubi, mislila sam ponudit da odmah pitaju.
Link to comment
da vas pitam, posežete li (često) za rješenjem da pozovete slušatelje da slobodno prekinu predavanje eventualnim pitanjiam?
uvek (modulo sto rece margo - ne vazi za jako kratka izlaganja). mislim obicno se podrazumeva ako su slusaoci istog ranga (tipa na konferenciji iz date oblasti) pa ne treba naglasavati, a ako nisu (jer su madji ili nisu strucnjaci u toj oblasti pa im je materija nepoznata) onda naglasim. zapravo ako jesu nominalno istog ranga i to u oblasti predavanja onda je malo i uvredljivo naglasiti posto deluje(/otkriva) da ti bas i ne smatras da jesu istog ranga.ali generalno je (makar meni) bezveze pricati bez da imas feedback da li su se odavno pogubili.studentima mora da se naglasi. ja naglasavam i pustam ih da pitaju sta god ih nije sramota. sto vise pitanja to bolje, mada nikada ne bude vise od 10 po satu. zapravo mnogo je veci problem da im je tendencija da ne pitaju dovoljno a zapravo ne razumeju.plus ja njima postavljam pitanja u toku predavanja, sto u pocetku nije bas popularno, ali vremenom se opuste.edit:
uglavnom, radi se o case reportu iz kliničke prakse, relativno neobičnog tijeka...
pa u ovom slucaju definitivno ponuditi/naglasiti, ako postoji sumnja da inace nece pitati. Edited by kurdi
Link to comment

tnx.

pa u ovom slucaju definitivno ponuditi/naglasiti, ako postoji sumnja da inace nece pitati.
riskirat ću radije da budu malo uvrijeđeni, nego malo zakočeni :)
Link to comment

samo da izvjestim da je jako dobro pošlo. mislim da je prvo pitanje bilo već na 2. slideu, a nastavili u jednakom ritmu do kraja. to što na većinu njih nisam (nismo) uspili odgovorit je druga stvar :D

Link to comment
samo da izvjestim da je jako dobro pošlo. mislim da je prvo pitanje bilo već na 2. slideu, a nastavili u jednakom ritmu do kraja. to što na većinu njih nisam (nismo) uspili odgovorit je druga stvar :D
Čestitke :) izlaganje case reporta je uglavnom jako dinamično i vrlo retko se dogadja da je samo po tipu ex katedra bez ubacivanja potpitanja.Pogotovu je zanimljiv ako se prezentuje u matičnoj kući gde ima dosta iz auditorijuma koji su neki način bili involvirani u slučaj pa su upoznati sa slučajem.Naravno dosta zavisi i od toga koliko je sam slučaj zanimljiv, neuobičajen da li je primenjen standardni protokol ili je primenjen neki 'malo modifikovani' pristup,ishod lečenja i sl.stvari.Moj prvi case report nije bio po tipu prezentacije slučaja jednog pacijenta nego praktično retrospektivna studija koja se odnosila na pacijente kojima je u prethodnoj godini obavljena PCI,CABG.Nisam spavala nekoliko dana pred prezentaciju,jer su rezultate čekali i kardiolozi i intenzivisti i hirurzi.Svi došli nervozni ko šarke u podne,srećom rezultati bili dobri tako da sam izašla živa i zdrava sa prezentacije a da me predhodno niko od zainteresovanih strana nije raščerečio. Edited by lena21
Link to comment
Čestitke :) izlaganje case reporta je uglavnom jako dinamično i vrlo retko se dogadja da je samo po tipu ex katedra bez ubacivanja potpitanja.Pogotovu je zanimljiv ako se prezentuje u matičnoj kući gde ima dosta iz auditorijuma koji su neki način bili involvirani u slučaj pa su upoznati sa slučajem.Naravno dosta zavisi i od toga koliko je sam slučaj zanimljiv, neuobičajen da li je primenjen standardni protokol ili je primenjen neki 'malo modifikovani' pristup,ishod lečenja i sl.stvari.Moj prvi case report nije bio po tipu prezentacije slučaja jednog pacijenta nego praktično retrospektivna studija koja se odnosila na pacijente kojima je u prethodnoj godini obavljena PCI,CABG.Nisam spavala nekoliko dana pred prezentaciju,jer su rezultate čekali i kardiolozi i intenzivisti i hirurzi.Svi došli nervozni ko šarke u podne,srećom rezultati bili dobri tako da sam izašla živa i zdrava sa prezentacije a da me predhodno niko od zainteresovanih strana nije raščerečio.
hvala. case je, naravno, izabran da ne bude konfekcijski, već 1 sa atipičnim tijekom i rijetkim nuspojavama liječenja. ali, u pravu si za matičnu kuću, pola pitanja su bila na tragu "ma je li to onaj mali plavi s o-n-o-m mamom?" btw. mislim da je u sobi di zajedno sjede kirurzi i anesteziolozi 1 radiologica (right?) bila sasvim sigurna :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...