Jump to content
IGNORED

Montevideo bog te video (2010)


Eraserhead

Recommended Posts

pa ne daju moderatori, pitaj njih. U svakom slučaju, lako je izguglati''Kad bi ta dva naroda već bila u jednoj državi, doveli bi je brzo do propasti u trenucima kad bi se zahtevala njihova sloga u odbranu njihove zajednice'' strana 96''Veće nesreće ne bi bilo ako hrvatski prvac zloupotrebe tu silom istorijskih okolnosti nametnutu ideju sloge i jedinstva, ako stanu njome špekulirati i igrati se njome, ideju i zajednicu koja im može poslužiti donekle pa je onda odbaciti'' strana 112Nikola Pašić: Sloga Srbo-Hrvata objavljena preko 20 godina prije ujedinjenja
druze chabor ono sto mladi nacista zeli reci je to da je prava stvar pomirenje srpskih i hrvatskih fasista kroz pravicno razgranicenje i klanje koje ce svako sprovesti na svom teritoriju. u njegovoj interpretaciji ujedinjenja je jasno da je sve pitanje srpsko - hrvatskih odnosa a ostali se pojavljuju kao statisti za odstrel ili daleki drugi poput slovenaca. no to nije cudno za coveka kome je ideja da neko spaja lakana i altisera radikalna novost. on valjda veruje da je i to neko pomirenje. Edited by kim_philby
Link to comment
  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    31

  • Caligula

    16

  • MocaVukotic

    15

  • ToniAdams

    13

ja bih ga najpre uporedio sa nemačkim filmom Das Wunder von Bern (2003). i ovde pratimo priču iz ugla klinca (to nije slučajno, potencira se iskrenost, nevinost i čistota igre), s tim što ovde film ne vuče na komediju, već na ozbiljnu dramu. za one koji ne znaju, godina je 1954. , nemačka je izašla potučena iz WWII, težak život, moral stanovništva slab, prezreni od celog sveta... taj fazon. nemci dolaze na SP kao nepoznat tim, više snagom volje nego fudbalskim kvalitetima dolaze do finala (u 1/4-finalu pobedili jugoslaviju, koja je bila izraziti favorit u tom meču (!!!)), u kome se sastaju sa nepobedivim mađarima, sa još jednim mitskim timom, i tu ih poebđuju u epskom finalu, po velikom pljusku u Bernu, golom helmuta rana (koji bi svog blizanca u montevideu mogao da ima u liku tirketa) 5 minuta pre kraja. postoji samo jedna reč da opiše reakciju nemačkog naroda - ekstaza. nemci tada postaju svetska fudbalska sila, tada se prvi put posle WWII javno izvodi nemačka himna, a po nekim nemačkim istoričarima (ne fudbalskim, već "istoričarima" istoričarima), ovaj događaj se smatra za ključni u nemačkoj posleratnoj istoriji (ne fudbalskoj, već "istoriji" istoriji)....
Igrači Nemačke bili dopingovani u finalu SP 1954. Svaka Nemacka titula u fudbalu je pod velikim znakom pitanja. ;) "Moj te video" je propagadno smece "elite" Srbije sa sve Hagom koji je ubacen u film.
Link to comment
druze chabor ono sto mladi nacista zeli reci je to da je prava stvar pomirenje srpskih i hrvatskih fasista kroz pravicno razgranicenje i klanje koje ce svako sprovesti na svom teritoriju. u njegovoj interpretaciji ujedinjenja je jasno da je sve pitanje srpsko - hrvatskih odnosa a ostali se pojavljuju kao statisti za odstrel ili daleki drugi poput slovenaca. no to nije cudno za coveka kome je ideja da neko spaja lakana i altisera radikalna novost. on valjda veruje da je i to neko pomirenje.
nisko padaš, preporučujem ti da se ne srozavaš više. Lakan i Altiser su možda za tebe radikalna novost, ipak si ti razjapio čeljusti u čudu.Moja familija je bila na listi za odstrel, a tvoja? Moji su bili statisti u Jasenovcu zbog BEOGRADSKE POLITIKE. Ladi ti muda Srbijanac, ali ne preko mojih leđa.PS Još uvijek nisi odmakao dalje od jeftine provokacije, red bi bio da počneš da čitaš Lakana i Altisera.
Link to comment

skino sa torenta i gledao. Bjelo pusi ga.elem, film nije los uopste. kao sto ljudi rekose, pitak, gledljiv.stvarno bi bio podvig da se od cele te price Mosa, Tirke, prvo SP, beogradski klinci(kao sto rece Moca Vukotic) napravi sranje i negledljiv film

Link to comment
nisko padaš, preporučujem ti da se ne srozavaš više. Lakan i Altiser su možda za tebe radikalna novost, ipak si ti razjapio čeljusti u čudu.Moja familija je bila na listi za odstrel, a tvoja? Moji su bili statisti u Jasenovcu zbog BEOGRADSKE POLITIKE. Ladi ti muda Srbijanac, ali ne preko mojih leđa.PS Još uvijek nisi odmakao dalje od jeftine provokacije, red bi bio da počneš da čitaš Lakana i Altisera.
tvoja familija je bila na listi za odstrel fasista tako da se tvoje sadasnje pisanje moze posmatrati samo kao sindrom nocnog portira (ma koliko mi se taj film gadio). mozda bi tvoje kritike bile i nalik necemu da ne koristis izraze poput etnicki buckuris za jugoslaviju (cemu je valjda suprotnost cista rasa), pozivas na nacionalnu i klasnu svest (vidim prekodrinski fanovi edicke limonova se jos uvek motaju po brdima oko sarajeva), tvrdis da su cetnici i partizani isto sve se pozivajuci na copica (a potpuno zaboravljas na onu jezivu scenu u prolomu kada hodzin sin skojevac naleti na cetnickog vojvodu) i posmatras seksulani cin kao vampirsku aktivnost koja odvlaci coveka od nacionalnog zadatka i sve to na kraju zavrsavas jevricevskim gadjenjem (circa 1993. godina, casopis duga) nad beogradskom politikom koja nije dovoljno nacionalna (odnosno okrenula ti je ledja nakon srebrenice). ti ne treba da citas lakana i altisera vec neki bukvar sa osnovnim pismenima ako je moguce da si samo dud a ne lud.pita me marko sto se uopce bavim tobom i ja sam sebi ne mogu na to da odgovorim. nekako mi te je zao zato sto vidim da si nesto citao, da si nesto pisao i sve verujem da si nacista zato sto ne znas za bolje al ne lezi vraze ti si materijal za MP40-a a ne za mene. ima toliko dece koja boluju od leukemije bolje njima da pisem pisma podrske nego da pokusavam da iz ove suve drenovine izvucem koju kap suvislosti.
Link to comment

Što se tiče pismenosti, čovjek koji u istom pasusu koristi ekavicu ''ovde'' i riječ ''uopće'' je vrlo pismen, naime, posljednji put kada je neko pisao koristeći takvu gramatiku zvao se ANTE STARČEVIĆ (jedan od najvećih propagatora hrvatske ekavice).

da ne koristis izraze poput etnicki buckuris za jugoslaviju (cemu je valjda suprotnost cista rasa
I opet Starčevićeva priča, samo kod njega su rasa i etnos jedno te isto. Osim toga, postoji velika razlika između multietničnosti i etničkog bućkuriša.
tvrdis da su cetnici i partizani isto sve se pozivajuci na copica
Ko tvrdi šta? Vjerovao ti meni ili ne, ja četnike uopšte ne mirišem (osim ako nemaju petokraku na glavi, a i te sve rjeđe).
posmatras seksulani cin kao vampirsku aktivnost koja odvlaci coveka od nacionalnog zadatka
ne izmišljaj, propadaš još dublje u kaljugu sopstvene laži
sve verujem da si nacista zato sto ne znas za bolje al ne lezi vraze ti si materijal za MP40-a a ne za mene
Ja znam da bi ti mene onako ''demokratski'' pred streljački vod, zato me konstantno i provociraš jeftinim doskočicama, jer direktno tvrdim da Kim drži mašinku u krvavim ''urbanim'' rukama.nemoj sad još i i bolesnu djecu da maltretiraš, ni njih ne zanima opšta gnjecava priča koju poturaš kao visoko obrazovanje.Mrdni se sa mrtve generalne tačke, jer što bi Ernst Bloh rekao, do tada si samo nedotekla veličina koja VARA SAMU SEBE. Dokaži bar jednom, o Zaratustra Philby, spusti se među zoonske seljačine i pokušaj bar jednom da im konkretno dokažeš nešto.Ne muljaj u blatu opštih teza jer ti čak ni to ne ide dobro. Konkretno, konretno, konkretnije molim.Do sada to nismo vidjeli kod tebe. Ili ne umiješ da razradiš nijednu misao od opšte do osnovne teze (ako uopšte znaš šta to znači) pa se držiš opšte kao pijan plota, ili si neznalica koja tvrdi da ja nisam u pravu ali nemoćna da dokaže zašto to nisam u pravu.I dalje se baviš diskvalifikacijama i podvalama umjesto ISTINOM.hajde matori, da te vidimo bar jednom. Edited by Zoon
Link to comment
evo i mojih ''nacionalističkih'' razmišljanjaTako glavni likovi filma koji prikazuje nešto ''ne tako davno'' ali kada nije bilo kao sada i slične gluposti izgledaju i previše savremeno, kao nešto kultivisaniji, ali ipak preslikani likovi Grand produkcije, premješteni sa splavova ili kičerajskih Zvezda Granda u neku scenografiju klasičnog Holivuda, očekujući da će samim tim sve biti u redu, da su ti likovi sa svojim retro-ublaženim manama biti simpatičniji pažljivijem gledaocu. E pa meni neće, iako me je par sisa koje su ispadale tu i tamo bez nekog posebnog razloga zamalo omelo. Dakle, da preskočimo naivnu djevojku sa sela, i koncentrišemo se na po meni važniji ''duel'' Moše i Valerije (erotizovani rip-off Milene Pavlović Barili). Moša je predak domaće vrste skorojevića, koji doduše nije kao Bogoljub Karić gradio sfinge sa licima svojih ćerki ili dograđivao ruke Miloskoj Veneri (jer je mislio da su otpale u transportu), ali i on svoj nedostatak (što ne reći buržoaskog) ''pedigrea'' nadoknađuje u vidu nove marke automobila, pažljivog praćenja modne scene i tako dalje, samo ne nečeg ozbiljnog, i naravno, ''ozbiljni'' Srbi moraju čovjeka posmatrati kao zrelog modela, uzora za nove srpske generacije. Ovo sve je prilično nategnuto, budući da u Savamali glavni lik dolazi do proleterske svijesti u kontaktu sa proleterskim likovima koje smatra inferiornijim, on koji dizao nos pred njima polako počinje da se identifikuje sa njihovim nedaćama, čak i sa djevojkama iz bordela (kurva kao hrišćanska ali i klasna kategorija), koje ovdje ostaju buržuoaski ignorisane zarad nekih, skoro bih se usudio reći, ''nacional-socijalističkih'' figura prijatne seljanke rumenih obraza (koja treba da pomogne da ponovo uzavri krv sina jedne porodice bez oca, kao preporod koji su nacisti obećavali pomoću jake seljačke energije na koju se valja osloniti), ili već spomenute Barilijeve dvojnice. Dakle, u tom slučaju možda je i bolje pozitivno prikazati kurvu.No ni to nije konačan kraj srpskih predrasuda koje film debelo eksploatiše, jer ključna stvar je da se ovi fudbaleri spremaju da kao reprezentacija Jugoslavije igraju na Svjetskom prvenstvu u Montevideu. Čak i lik Marka Nikolića, koji prvo izgovara da bi finansirao samo reprezentaciju koja bi nosila ime Srbija, na kraju pristaje da pomogne i srpskim igračima pod jugoslovenskom zastavom. On je patriota koji se razočarao u Karađorđevićev etnički bućkuriš i šestojanuarsku diktaturu, ali na kraju ipak pristaje da bude finansijer. U takvoj situaciji on u stvari pristaje da bude žrtva vampira, u filmskom smislu te riječi, kao npr u holivudskom filmu Love Story, gdje se buržoaski sin buni protiv oca i ženi slobodoumnom proleterkom kojoj za nekoliko godina ''isisa'' kontrakulturnu krv i ona umre od neke teške bolesti, da bi se kraj filma začinio pomirenjem buržoaskog oca i sina. Po tom principu buržuji eksploatišu različite ideologije, pa ne treba da čudi da je proizvodnja majica sa likom Če Gevare u stvari unosan kapitalistički biznis, jer sve može da se eksploatiše, pa i Srbi u Jugoslaviji.Uostalom, to je i poruka Ćopićevog Gluvog baruta, gdje stoji implicitno da je partizan ništa drugo do četnik sa petokrakom, to jest da partizani i jesu bili većinom Srbi, i bili su brojniji upravo zbog nesuglasica sa predratnom buržoazijom, kojie, kako Savamala prilično objektivno prikazuje, uopšte nisu bile bezazlene. U slučaju Montevidea, sve je moguće, i buržoasko-proleterski pakt, i da prvo navijate za Veliku Srbiju pa onda za Jugoslaviju, pa prvo igrate sa ordenom srpske vojske zakačenim ispod dresa a onda odete u Montevideo i borite se za sve južne Slovene. Dakle, ovi preobražaji nisu srpski, već su to preobražaji Srba u Jugoslovene.Da napomenem da ja uopšte ne znam koliko je ovo zasnovano na istinitoj priči, sigurno da se romantični dio nije nikad desio, ali kao što smo rekli, ovo je film i on i ne treba da insistira na povjesnoj istini već na pravilnoj poruci. Dakle, zašto baš Montevideo? Zašto ovo nije obična priča iz kraja, bez nekih ''svjetskih'' pretenzija? Zašto se insistira na toj Srbija do Tokija preko Montevidea filozofiji? Ovo je mogla biti sasvim obična priča, smještena u sasvim drugo vrijeme, mogla se dešavati i prije Prvog svjetskog rata, ako je naglasak na fudbalskom timu, ljubavi, zajedništvu itd... zašto baš 1930. i Montevideo? Jer Srbi moraju da odu na Svjetsko prvenstvo? Ja koliko vidim Jugosloveni su otišli u Urugvaj, pa makar pjevali i Bože pravde na kraju filma.Kao što rekoh, kraj je mogao biti fiktivan, jer ako mene neko pita, a ne pita me, film je trebao da završi u klasno i nacionalno svjesnom timu koji je odbio da temelje BSK-a (da sad ne spojlujem Tirketove flešbekove), srpsku zemlju po kojoj hodaju preda u vampirske jugoslovenske ruke, zarad čega, nekog prvenstva u južnoameričkoj Nedođiji? Da je riječ o fudbalerima koji su pobjedili ne Bugare, već reprezentaciju Jugoslavije na čelu sa pozerom Mošom, ali da su odbili da igraju na Svjetskom prvenstvu, da, dobili bi uobičajenu srpsku ''moralnu'' pobjedu, ali u slučaju Montevidea nismo dobili ni Pirovu pobjedu, već čisti poraz, čisto isisavanje srpske krvi zarad još jedne vampirske avanture. Ovu utakmicu Srbi nisu trebali da dobiju, jer nije poenta u bilo kakvoj pobjedi, kompenzaciji za Karađorđevićevu jugoslovensku mitomaniju i fudbal kao puštanje gasa iz srpske boce pod pritiskom.Povrh toga, negativan prikaz sina Nikole Pašića dodatno govori o činjenici eksploatacije srpstva u prilog, jer Nikola Pašić je, pored Živojina Mišića, bio najveći protivnik stvaranja Jugoslavije. Film prikazuje njegovog degenerisanog potomka, što je ujedno i kritika Pašićevog državničkog rada, kao i distanciranje fudbalera iz filma od srpskih figura, koje su i kao najgore bolje od jugoslovenskih, ako ste Srbin, valjda je u tome poenta? Nije to tržište na kojem odlučujete čiji ćete proizvod da kupite, već ili kupujete ''domaće'', makar bilo i degenerisano, hvatate se u koštac sa tom bolešću, preuzimate teret i na svoja pleća, ili bježite u Montevideo. Jer ovaj film je eskapistički.Ako neko želi da se i dalje drži takve filozofije po kojoj su Srbi frustrirana gomila klinaca koji bi da u igri nadoknade ono što su izgubili na drugim frontovima, i da se Srbi tretiraju mehanički, upravo kao plinske boce koje treba s vremena na vrijeme otvoriti da bi se olabavio pritisak, dati im neka bezopasna polja na kojima trebaju da kompenzuju sopstvenu nemoć, jer nisu ni dovoljno svjesni ni dovoljno inteligentni da odbiju da se bore u tuđim bitkama, onda je ovo film za vas. U protivnom, ovo je još jedna eksploatacija srbojugoslovenstva.
nisi ti seljacina sine (niti je to uvreda) samo treba malo da ti neko pusti plin ocigledno. nadji neku sojku za to pa onda citaj lakana. to je pravilan redosled radnji.tvoj starcevic
Link to comment
lakan je car a vas 2 pedera nadjite sobu
ne upraznjavam pedofiliju.
i dalje vrlo jeftino i i dalje vrlo nisko. Tako ti je to kad ne znaš za bolje.
evo visoko...
Na listi VIP zvanica za sarajevsku premijeru, uz Ivicu Osima i Josipa Katalinskog, nalazi se i general Jovan Divjak koji je noć prije priveden na aerodromu u Beču. Bjelogrlić je za RadioSarajevo izjavio kako je veoma zbunjen tom informacijom. Ispričao kako je proveo jedan dan tokom Sarajevo Film Festivala u društvu sa Jovanom Divjakom, Mirzom Delibašićem i Davorinom Popovićem, nakon čega su u "Mliječnom putu' imali i jednu zajedničku scenu. "Često smo se viđali u Sarajevu i razgovarali, ali to nikada nije bilo o ratu i politici", rekao je.
Link to comment
ne upraznjavam pedofiliju.
i ja bih se pravio lud kao philby kada bi neko mlađi od mene bio pametniji.
evo visoko...
Pa Divjak je to čovjek :rolf: nadam se da shvataš koliko lupetaš
Link to comment
i ja bih se pravio lud kao philby kada bi neko mlađi od mene bio pametniji.
od mene nije tesko biti pametniji. nemoj se toliko loziti.
Pa Divjak je to čovjek :rolf: nadam se da shvataš koliko lupetaš
ne.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...