Jump to content
IGNORED

Montevideo bog te video (2010)


Eraserhead

Recommended Posts

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    31

  • Caligula

    16

  • MocaVukotic

    15

  • ToniAdams

    13

evo i mojih ''nacionalističkih'' razmišljanjaJEBO VAS MONTEVIDEO!Eto tako, ne znam ni ja zašto, možda zbog toga što mi je neko zamjerio da na ovom blogu nijedan film ne može dobiti pozitivnu ocjenu (iako su rijetki ipak dobili hehe). Film is good for all the bad reasons. Sve je super a opet i nije. Jasno je da se puca na široke narodne mase, i to može biti dobro koliko i loše, i sve zavisi od nastavka koji može samo da nastavi da eksploatiše najniže srpske sentimente, ili da nešto učini povodom toga. Nemam ništa specijalno da napišem, nikakva posebna mana se tu ne nalazi (osim očigledne da ne glumi Bata), a opet imam osjećaj da ništa ne valja. Film su nahvalili ljudi čije mišljenje poštujem, i film zaista ima pozitivnu energiju koje odavno nije bilo u srpskoj kinematografiji, ali pitanje koje me kopka jeste na šta je ta pozitivna energija potrošena? Na sport i na formiranje tima sigurno nije, ovdje ništa nećete naučiti o fudbalu, koji služi (bar u prvom dijelu) samo kao dekor za neku potpuno drugu priču.Osnovna priča je i previše slična domaćem filmu Savamala iz osamdesetih godina. Film se takođe bavi godinama Velike Depresije i šestojanuarske diktature u Beogradu, ali umjesto Čubure mjesto radnje je Savamala, sa radničkim pokretom koji započinje svoje prve korake. Jedan mladić, ekvivalent Tirketu, živi pored bordela i sanja da postane poznati strip crtač, želi da napusti Savamalu i taj način života i napokon živi kao čovjek u nekom drugom kraju grada ili možda čak i van zemlje. Naravno, možda je kraj filma klišeiziran, jer glavni lik doživljava preobražaj, počinje da crta proleterska lica i njihovo socijalno okruženje umjesto običnih stripova, i buni se protiv tadašnjeg buržoaskog poretka, ali to nikad nije patetično kao kod nekih drugih socijalističkih reditelja.Kod Tirketa i ostalih dolazi do sasvim drugog preobražaja, ali o tome bih kasnije. Prvo bih napomenuo da kod Tirketa od početka postoji nesvjesna želja da pobjegne iz svog naselja, ili čak i svoje zemlje, i ovaj film i pored svega stoji na istoj ''emigrantskoj'' liniji kao i Ubistvo s predumišljajem ili Hadersfild, ne dolazeći do svijesti o nekim ljudskim i građanskim obavezama koje svaki čovjek ima. Tirke želi da zauvijek ostane dijete, kao uostalom i Srbi uopšte, te čak možemo čuti od njihovog trenera nešto razvučeniju verziju filozofije Svetislava Pešića ''hoćemo li da se igramo?'', jer previše smo ''ozbiljni''. Iako Srbi nisu bili ''ozbiljni'' zadnjih 50 godina, red je da još jednom ''nauče'' kako da se igraju. Naravno, ovo je film o fudbalu, dakle film o igri, nije u tome problem, problem je šta taj film želi da poruči, a to definitivno nije poruka o ''nacionalnom preporodu'', bar ne u prvom dijelu koji možemo vidjeti i iščekivati drugi koji se sada snima. Tako glavni likovi filma koji prikazuje nešto ''ne tako davno'' ali kada nije bilo kao sada i slične gluposti izgledaju i previše savremeno, kao nešto kultivisaniji, ali ipak preslikani likovi Grand produkcije, premješteni sa splavova ili kičerajskih Zvezda Granda u neku scenografiju klasičnog Holivuda, očekujući da će samim tim sve biti u redu, da su ti likovi sa svojim retro-ublaženim manama biti simpatičniji pažljivijem gledaocu. E pa meni neće, iako me je par sisa koje su ispadale tu i tamo bez nekog posebnog razloga zamalo omelo. Dakle, da preskočimo naivnu djevojku sa sela, i koncentrišemo se na po meni važniji ''duel'' Moše i Valerije (erotizovani rip-off Milene Pavlović Barili). Moša je predak domaće vrste skorojevića, koji doduše nije kao Bogoljub Karić gradio sfinge sa licima svojih ćerki ili dograđivao ruke Miloskoj Veneri (jer je mislio da su otpale u transportu), ali i on svoj nedostatak (što ne reći buržoaskog) ''pedigrea'' nadoknađuje u vidu nove marke automobila, pažljivog praćenja modne scene i tako dalje, samo ne nečeg ozbiljnog, i naravno, ''ozbiljni'' Srbi moraju čovjeka posmatrati kao zrelog modela, uzora za nove srpske generacije.On sreće već spomenutu slikarku Valeriju, kaže joj da profesionalno igra fudbal, na šta mu ona odgovara da je slikarka koja voli da užasava buržuje, jer je valjda slobodoumna, objektivna i šta sve ne. Ali to je otprilike to sa njene strane, jer njena uloga uopšte nije užasavanje buržuja, već uvođenje spletaka u ono što bi navodno trebalo da predstavlja radničku klasu, ali od radničke klase ni r ni k, a to je odnos našeg napadača, Tirketa i Moše. Doduše, to možemo tumačiti kao svojevrsno lukavstvo uma, da Valerija služi kao osoba koja užasava buržujske wannabe-je, što Moša definitivno jeste, i da ga napokon dovede do svijesti o različitosti, a što ne i suprotstavljenosti buržujskoj filozofiji života, ali to nismo vidjeli toliko u filmu, jer se time više bavi Savamala. Ovo sve je prilično nategnuto, budući da u Savamali glavni lik dolazi do proleterske svijesti u kontaktu sa proleterskim likovima koje smatra inferiornijim, on koji dizao nos pred njima polako počinje da se identifikuje sa njihovim nedaćama, čak i sa djevojkama iz bordela (kurva kao hrišćanska ali i klasna kategorija), koje ovdje ostaju buržuoaski ignorisane zarad nekih, skoro bih se usudio reći, ''nacional-socijalističkih'' figura prijatne seljanke rumenih obraza (koja treba da pomogne da ponovo uzavri krv sina jedne porodice bez oca, kao preporod koji su nacisti obećavali pomoću jake seljačke energije na koju se valja osloniti), ili već spomenute Barilijeve dvojnice. Dakle, u tom slučaju možda je i bolje pozitivno prikazati kurvu.No ni to nije konačan kraj srpskih predrasuda koje film debelo eksploatiše, jer ključna stvar je da se ovi fudbaleri spremaju da kao reprezentacija Jugoslavije igraju na Svjetskom prvenstvu u Montevideu. Čak i lik Marka Nikolića, koji prvo izgovara da bi finansirao samo reprezentaciju koja bi nosila ime Srbija, na kraju pristaje da pomogne i srpskim igračima pod jugoslovenskom zastavom. On je patriota koji se razočarao u Karađorđevićev etnički bućkuriš i šestojanuarsku diktaturu, ali na kraju ipak pristaje da bude finansijer. U takvoj situaciji on u stvari pristaje da bude žrtva vampira, u filmskom smislu te riječi, kao npr u holivudskom filmu Love Story, gdje se buržoaski sin buni protiv oca i ženi slobodoumnom proleterkom kojoj za nekoliko godina ''isisa'' kontrakulturnu krv i ona umre od neke teške bolesti, da bi se kraj filma začinio pomirenjem buržoaskog oca i sina. Po tom principu buržuji eksploatišu različite ideologije, pa ne treba da čudi da je proizvodnja majica sa likom Če Gevare u stvari unosan kapitalistički biznis, jer sve može da se eksploatiše, pa i Srbi u Jugoslaviji.Uostalom, to je i poruka Ćopićevog Gluvog baruta, gdje stoji implicitno da je partizan ništa drugo do četnik sa petokrakom, to jest da partizani i jesu bili većinom Srbi, i bili su brojniji upravo zbog nesuglasica sa predratnom buržoazijom, kojie, kako Savamala prilično objektivno prikazuje, uopšte nisu bile bezazlene. U slučaju Montevidea, sve je moguće, i buržoasko-proleterski pakt, i da prvo navijate za Veliku Srbiju pa onda za Jugoslaviju, pa prvo igrate sa ordenom srpske vojske zakačenim ispod dresa a onda odete u Montevideo i borite se za sve južne Slovene. Dakle, ovi preobražaji nisu srpski, već su to preobražaji Srba u Jugoslovene.Da napomenem da ja uopšte ne znam koliko je ovo zasnovano na istinitoj priči, sigurno da se romantični dio nije nikad desio, ali kao što smo rekli, ovo je film i on i ne treba da insistira na povjesnoj istini već na pravilnoj poruci. Dakle, zašto baš Montevideo? Zašto ovo nije obična priča iz kraja, bez nekih ''svjetskih'' pretenzija? Zašto se insistira na toj Srbija do Tokija preko Montevidea filozofiji? Ovo je mogla biti sasvim obična priča, smještena u sasvim drugo vrijeme, mogla se dešavati i prije Prvog svjetskog rata, ako je naglasak na fudbalskom timu, ljubavi, zajedništvu itd... zašto baš 1930. i Montevideo? Jer Srbi moraju da odu na Svjetsko prvenstvo? Ja koliko vidim Jugosloveni su otišli u Urugvaj, pa makar pjevali i Bože pravde na kraju filma.Kao što rekoh, kraj je mogao biti fiktivan, jer ako mene neko pita, a ne pita me, film je trebao da završi u klasno i nacionalno svjesnom timu koji je odbio da temelje BSK-a (da sad ne spojlujem Tirketove flešbekove), srpsku zemlju po kojoj hodaju preda u vampirske jugoslovenske ruke, zarad čega, nekog prvenstva u južnoameričkoj Nedođiji? Da je riječ o fudbalerima koji su pobjedili ne Bugare, već reprezentaciju Jugoslavije na čelu sa pozerom Mošom, ali da su odbili da igraju na Svjetskom prvenstvu, da, dobili bi uobičajenu srpsku ''moralnu'' pobjedu, ali u slučaju Montevidea nismo dobili ni Pirovu pobjedu, već čisti poraz, čisto isisavanje srpske krvi zarad još jedne vampirske avanture. Ovu utakmicu Srbi nisu trebali da dobiju, jer nije poenta u bilo kakvoj pobjedi, kompenzaciji za Karađorđevićevu jugoslovensku mitomaniju i fudbal kao puštanje gasa iz srpske boce pod pritiskom.Povrh toga, negativan prikaz sina Nikole Pašića dodatno govori o činjenici eksploatacije srpstva u prilog, jer Nikola Pašić je, pored Živojina Mišića, bio najveći protivnik stvaranja Jugoslavije. Film prikazuje njegovog degenerisanog potomka, što je ujedno i kritika Pašićevog državničkog rada, kao i distanciranje fudbalera iz filma od srpskih figura, koje su i kao najgore bolje od jugoslovenskih, ako ste Srbin, valjda je u tome poenta? Nije to tržište na kojem odlučujete čiji ćete proizvod da kupite, već ili kupujete ''domaće'', makar bilo i degenerisano, hvatate se u koštac sa tom bolešću, preuzimate teret i na svoja pleća, ili bježite u Montevideo. Jer ovaj film je eskapistički.Ako neko želi da se i dalje drži takve filozofije po kojoj su Srbi frustrirana gomila klinaca koji bi da u igri nadoknade ono što su izgubili na drugim frontovima, i da se Srbi tretiraju mehanički, upravo kao plinske boce koje treba s vremena na vrijeme otvoriti da bi se olabavio pritisak, dati im neka bezopasna polja na kojima trebaju da kompenzuju sopstvenu nemoć, jer nisu ni dovoljno svjesni ni dovoljno inteligentni da odbiju da se bore u tuđim bitkama, onda je ovo film za vas. U protivnom, ovo je još jedna eksploatacija srbojugoslovenstva.

Link to comment
Montevideo Bog Te Video (Srb, 2010)montevideo-bog-te-video_poster.jpgjebemu, evo jednog domaćeg filma koji me naterao da prećutim sve rediteljske i scenarističke gafove, sva šmiranja i prekrajanje istorije i svo omašivanje epohe. dva sata i dvajs minuta u jednom dahu, i pored svih mana. iznenađujuće lak za gledanje, sa par glumačkih iznenađenja (pre svih viktor savić). kad bih mogao da izmestim iz sebe svu ljubav prema fudbalu (posebno prema istoriji fudbala), ne verujem da bi mu dao ni ocenu 5/10, ali... ne mogu. i zato, umesto ocene, reći ću samo - vredi gledati.velika priča, jebi ga, tako velika da ne mogu da je sjebu ni najveći amateri. 1930, srbija ide u montevideo, mit! moša-tirke, mit! hrvati bojkotuju, idu klinci iz beogradske kasabe - mit!ako je film veći od života, onda je fudbal veći i od filma samog. fudbal je mit.nema druge nego da poslušamo druga Kima, koji kaže da nema svrhe nervirati se oko domaćeg filma, you just learn to love it. so be it.vozdra.

"Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."~Bill Shankly

Све је то што си ти написао истина, само имајући у виду митски потенцијал теме, посао је јадно урађен, у најбољој традицији Здравка Шотре, што је опет на неки начин и метафора нашег фудбала, од ономад па до данашњег дана, сви састојци за гозбу су ту а оно испадне у најбољу руку нека бљутава чорбица. И овакав какав је недоречен, нережиран, са шмиром сада већ етаблираних глумаца( које поменуо Кубуру ;) ) је готово светлосним годинама удаљен од ђубрета које у 90% чини нашу филмску постпетооктобарску филмску продукцију, најчешће одрађену покраденим новцем пореских обвезниука диљем уједињене и срећне Јевропе. Да мизантроп Драгојевић, психолог,рок звезда и филмски режисер у покушају није у сценарио учитавао своје фрустрације и могуће политичке амбиције филм би још био бољи. Но зајебано му је да се држи врло солидне књиге Владе Станковића. Оно што ми је драго је да успех филма на благајни даје могућност да се други део исфинансира на озбиљан начин те да се компјутерском обрадом напуни стадион у Монтевидеу за утакмицу полуфинала.
Mnogo serete film je dobar. Lepo reko Steins.
Расти.
Link to comment

@Zoonmogao si da postavis link ka svojem bljozgusto rece porucnik Vasic, Zdravko Sotra mada je on objasnio u jednoj TV seriji s fudbalskom tematikom.Zona Zamfirova i Ivkova slava su se svideli onima sto su bezali sa lektire u OS, pa su po gledanju filmova ubedili sebe da su i procitsli knjigu, a Montevideo je imao malo siri auditorijum, ljubitelji fudbala, pobegulje sa srpskog i ini.Ja jbg volim fudbal, a od Bjelogrlica nisam ocekivao Barry Lindonovsku dramu mladog Tirketa, ocekivao sam TV film to sam i dobio, probudio koju emociju i to je to.Ni manje ni visepsbez Djuricka & Kubure, s boljim(bogatijim)kostimom bi vec moglo da se diskutuje o ostvarenju™

Link to comment
bla, bla, bla.. entartete film... bla, bla, bla... jugoslavija je vamipr... bla, bla, bla... svi proleteri u kraljevini su srbi... bla, bla,bla...klasno i nacionalno osvesceni tim... bla, bla, bla... entartete film...
pa da zoonu je zao zato sto tirke nije220px-Rohm.jpgi klasno i nacionalno osvescen. Edited by kim_philby
Link to comment
zamišljam bjelu kako peri lampu u lice i vrši fiz torturu nad cuffovanim piratom.misiš da si tv'd ojah?
Није то Бјелин фазон, у породици је за то задужен његов буразер шверцер бунди из Грчке и Турске крајем '80-тих
@Zoonmogao si da postavis link ka svojem bljozgusto rece porucnik Vasic, Zdravko Sotra mada je on objasnio u jednoj TV seriji s fudbalskom tematikom.Zona Zamfirova i Ivkova slava su se svideli onima sto su bezali sa lektire u OS, pa su po gledanju filmova ubedili sebe da su i procitsli knjigu, a Montevideo je imao malo siri auditorijum, ljubitelji fudbala, pobegulje sa srpskog i ini.Ja jbg volim fudbal, a od Bjelogrlica nisam ocekivao Barry Lindonovsku dramu mladog Tirketa, ocekivao sam TV film to sam i dobio, probudio koju emociju i to je to.Ni manje ni visepsbez Djuricka & Kubure, s boljim(bogatijim)kostimom bi vec moglo da se diskutuje o ostvarenju™
Кубуру немој да ми дираш за њег'има да убијем. :lol:Човек исписа целу критику филма а да се ни за тренутак није запитао да ли смо ми одиста били у том Монтевидеу. :isuse: Не каже се џабе да је мишљење као гузица, те га свако има.
pa da zoonu je zao zato sto tirke nije220px-Rohm.jpgi klasno i nacionalno osvescen.
Шта је то друже Киме, сукоб на левици? ;)
Link to comment
Није то Бјелин фазон, у породици је за то задужен његов буразер шверцер бунди из Грчке и Турске крајем '80-тих
pazi ala zna covek laugh.gifHail.gif oprastam ti cetnistvo zbog ovoga
Link to comment
Није то Бјелин фазон, у породици је за то задужен његов буразер шверцер бунди из Грчке и Турске крајем '80-тихКубуру немој да ми дираш за њег'има да убијем. :lol:Човек исписа целу критику филма а да се ни за тренутак није запитао да ли смо ми одиста били у том Монтевидеу. :isuse: Не каже се џабе да је мишљење као гузица, те га свако има. Шта је то друже Киме, сукоб на левици? ;)
ajde cetnik zar ovaj SA-ovac ne bi trebalo da bude zajednicki neprijatelj? Edited by kim_philby
Link to comment
pazi ala zna covek laugh.gifHail.gif oprastam ti cetnistvo zbog ovoga
Значи захваљујући Бјелорглићима стигосмо до националног помирења. ;)
ajde cetnik zar ovaj SA-ovac ne bi trebalo da bude zajednicki neprijatelj?
Друже Киме, ја ту твоју премису не спорим ниједног тренутка, но ако те партијски другови Јова Капичића чују бери кожу на шиљак и чекај позив на летовање на отоку. :P
Link to comment
Povrh toga, negativan prikaz sina Nikole Pašića dodatno govori o činjenici eksploatacije srpstva u prilog, jer Nikola Pašić je, pored Živojina Mišića, bio najveći protivnik stvaranja Jugoslavije.
Pogrešno. Pašić ništa manje nije bio za stvaranje Jugoslavije od regenta Aleksandra Karađorđevića, nije bilo srpske političke partije niti značajne ličnosti, osim Mišića, koji je bio protiv ujedinjenja. Sad, zašto "nacionalno osvešćeni" kvazi-istoričari na koje se loži plebs poput Bjele pokušavaju da pripišu isključivu krivicu za to kralju Aleksandru posebno je pitanje. Ako se uopšte može govoriti o krivici. Posle 90 godina svako je pametan.Pašićev sin je prikazan tako zato što zaista jeste bio takav, to je jedna od stvarčica u filmu koje su verodostojne. Ne radi se ni o kakvoj eksploataciji srpstva. Sve u svemu, od filma sam očekivao da bude u rangu Šotrinih sranja ali ipak sam pozitivno iznenađen, pored svih klišea i patetike (posebno u vidu pevanja himne "potlačenih Srba" u Jugoslaviji koji su uzgred u Kraljevini imali samo svog kralja, valutu, kompletni vojni vrh i sve predsednike vlade osim jednog).
Link to comment
Значи захваљујући Бјелорглићима стигосмо до националног помирења. ;) Друже Киме, ја ту твоју премису не спорим ниједног тренутка, но ако те партијски другови Јова Капичића чују бери кожу на шиљак и чекај позив на летовање на отоку. :P
bolje goli otok nego klanje u potok ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...