Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

2 hours ago, trustno1 said:


Brate. Fraser je respektabilna institucija. Gugluj sam

 

https://north99.org/2018/02/15/7-disturbing-facts-fraser-institute/

 

 

Što se tiče doktora opšte prakse, istine radi nije samo u kvebeku teže naći svog "zvanicnog". To ne znači da ne možeš vidjeti doktora, postoje walk in klinike gdje ih obicno radi nekoliko i primaju svakoga. Ako ti se neki dr dopadne možeš da ideš samo kad taj radi, i voilà, isto ti je kao da imaš svog family doktora.

 

Link to comment

Malo je manje poznato ali i US ima državnu televiziju (PBS) koja je odlična. Ovde na SBS prenose neke njihove vesti (kao i sa gomile drugih televizija naroda i narodnosti Australije, tipa RTS, HRT, itd.). Nekako se namestilo da baš danas tj. juče kreću sa serijom izveštaja o zdravstvu, pa se tako još namestilo da se prvi izveštač javlja iz Hjustona, a da je drugi izveštaj o poređenju kanadskog i američkog zdravstvenog sistema ...

The Best Health Care? America & the World

Share & Enjoy

 

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

Brate. Fraser je respektabilna institucija. Gugluj sam onda i nadji podatke koji protivreče ovima koje sam ja iznela.

 

Respektabilna libertarijanska institucija :lolol: 

  • Haha 1
Link to comment

 

Quote

Ja imam zdravstveno osiguranje i moglo bi se reći i da grcam u medicinskim dugovima - imam problem da ih platim i neke ne plaćam već godinama i ovo i ono mi nije pokriveno.

 

Fora je u tome što ljudi imaju predrasude, preconcieved notions. Umesto da otvorenog uma pročitaš ono što pišem i razmotriš napisano, ti pročitaš par reči koje se sukobe sa tvojim predrasudama. Tvoja predrasuda je "svi treba da imaju zdravstveno osiguranje". Zapravo, ni ti to ne misliš. Ti misliš da bi svi trebalo da dobiju zdravstveno negu koja im je potrebna i misliš da se to postiže tako što svi dobiju besplatno zdravstveno osiguranje. Ali, ako pogledamo primere iz prakse, taj sistem u Kanadi to ne obezbedjuje. Ja sam samo želela da na konkretnim primerima pokažem da u sistemu gde svi imaju zdr osiguranje, u bogatoj i razvijenoj zemlji - nemaju svi pristup zdr nezi koja im je potrebna. A s druge strane, u sistemu u kome nemaju svi zdr osiguranje moguće je dobiti negu (kao što sam ranije rekla, nekad uz cenu dugova do guše). To su činjenice. I postavila sam pitanje, na osnovu više od jednog konkretnog primera: da si ti dete od 3 godine čija mama ima rak, da li bi odabrao da umre u Kanadi jer nije stigla na red ili bi odabrao da grcate celog života u dugovima a da ti mama bude živa? Odgovori mi, molim te, na to pitanje.

 

Opet ne razumeš. Odgovore na hipotetičke pitalice ne dajem zato što su potpuno irelevantni kad se priča o temama koje se primenjuju na celo društvo.

 

Ljudi umiru na sve strane, čekajući u redu ili u pokušaju da se izleče. "Umrla mama trogodišnjeg deteta jer nije stigla na red" samo po sebi ne znači ništa o stanju kanadskog zdravstva. Dočim statistika o ukupnom broju mama koje su umrle od raka znači mnogo, o procentu obolelih per 10 million još više. Ako pogledaš šire od jednog primera, nije teško steći sliku o situaciji u kom se društvo nalazi. A moderno društvo duguje zdravstvenu zaštitu svim svojim građanima, ne onima koji mogu da je plate.

 

"Access to healthcare" o kom ti pričaš je još jedna monstruozna glupost. "Access" redovno znači access to those who can pay. Ogromnoj većini "access" znači "manjak zdravstvene zaštite".

 

To što si ti fascinirana američkim modelom življenja na odloženo plaćanje, pa ubeđuješ sebe da je OK da budeš zadužena through the nose zbog medicinskih troškova, to je zaista tragično. Žao mi je da te napušavam, tvoja je stvar na kakve kompromise si spremna da pristaneš... ali tvoja autosugestija prosto ne deluje na druge. Mi ovde nemamo isti motiv koji ti imaš da prihvatiš i internalizuješ te sulude libertarijanske argumente o zero-sum zdravstvenoj zaštiti.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

A što se tiče programiranja, pošto si ga više puta spomenuo da ti odgovorim. Mislim da je strašno razmažena i pozicija luksuza reći, nije to za mene, ja sam stvoren za nešto drugo. Nekada te život ne pita, oprosite, mladi gospodine/gospodjice, šta biste izvoleli? Oh pa ja bih da studiram antropologiju. Nego, ako želiš da preživiš, ili obezbediš svoju decu, onda prilično moraš nešto da radiš i niko te ne pita da li si ti talentovan za to. Ja sam naučila digitalni marketing + pajton ne zato što volim, niti me je interesovalo, niti sam bila talentovana, nego zato što hoću svojoj deci, što bi rekli Ameri, da stavim hranu na sto. Ne mogu da razumem da neko ko kuka da nema da prehrani decu odbija da proba da zaradi pare jer "nije to za njega". Nije za tebe da ti deca jedu? Ok.

 

Niko ti nije ni pričao iz pozicije "nije to za mene". 

 

Ljudi su tvoje learn 2 code predloge osporavali zato što programiranje nije i ne može da bude opcija za dovoljan broj ljudi, ni u Srbiji ni drugde. Utopističke fantazije po kojoj cela populacija čuči pred monitorom i kucka nešto dok automatizovani roboti ili AI rutine obavljaju sav posao, to veze nema sa stvarnim svetom.

 

Ja sam pokušao da ti objasnim koji je jedini ishod tog puta koji predlažeš. Tech gmazovi odavno trtljaju "learn 2 code, people" ne da bi zaposlili značajan deo populacije - to znaju da je nemoguće - već jednostavno da bi oborili cenu tvog programerskog rada, koja je trenutno visoka.

 

Dakle, ako se udesetostruči broj programera na globalnom tržištu rada, ti ćeš zarađivati 10% od svoje sadašnje plate. Zato razmisli koliko ti se isplati da ljudima guraš pod nos ideju da na brzinu priuče Pajtona i postanu code monkeys. (Na stranu to što širi društveni problem nećeš rešiti, znam da te to uopšte i ne zanima.)

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, nera said:

 

Samo jedan primer posto je malo obskuran. Kolega iz bivse firme, slosilo mu se jedan dan, bolnica tamo-vamo, prvo su mislili da je neki sindrom “japanskog” imena (sad ne mogu da se setim tacno nikako, znam da glupo zvuci).

 

kawasaki

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

Brate. Fraser je respektabilna institucija.

Save me

6 hours ago, trustno1 said:

Gugluj sam onda i nadji podatke koji protivreče ovima koje sam ja iznela. Da ti pomognem, ovo jr institucija pod nadzorom kanadske vlade: https://www.cihi.ca/en/wait-times-for-priority-procedures-in-canada

Ništa prestrašno, au, čeka se na non-live saving procedures, grozno, ajmo rastavit cijeli sistem i postavit ga na američke zdrave temelje gdje ili preplaćuješ a la carte state-of-the-art zdravstvenu skrb ili imaš škrbave zube i moliš boga svaku večer na koljenima da se ne razboliš čim ostaneš bez (dobrog) posla.

 

Koliki su co-pays za porod s komplikacijama, reci ti meni?

Link to comment
3 hours ago, Gojko & Stojko said:

Točno je opisano to što ona radi:

Quote

For roughly 20 years, Wendell Potter worked to sow fear of the Canadian health care system — including long wait times like these — in the minds of Americans. As the head of corporate communications for health insurance giant Cigna, Potter said industry executives felt the public Canadian system exposed shortcomings in the private U.S. health system and potentially threatened their profits. 

That led Potter and his peers to perpetuate the idea that wait times forced Canadians to forgo needed medical care and live in peril. Potter said he and his colleagues cherry-picked data and obscured the bigger picture, but to get that mischaracterization to take root in people’s imagination, “there needs to be a kernel of truth there,” he said. 

In this case, Canadians at the time experienced longer wait times for non-emergency elective procedures, such as knee and hip replacements. Massive health insurance companies poured money into promoting this idea until it bloomed into a mischaracterization of the entire Canadian health care system. 

The trick to getting misinformation to stick is to “repeat it over and over and over again, over years, and get friends to repeat it,” Potter said.

Kao što rekoh, bezze je to radit besplatno. Potter je zaradio pare prije no što ga je savjest sjebala

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Gojko & Stojko said:

Malo je manje poznato ali i US ima državnu televiziju (PBS) koja je odlična. Ovde na SBS prenose neke njihove vesti (kao i sa gomile drugih televizija naroda i narodnosti Australije, tipa RTS, HRT, itd.). Nekako se namestilo da baš danas tj. juče kreću sa serijom izveštaja o zdravstvu, pa se tako još namestilo da se prvi izveštač javlja iz Hjustona, a da je drugi izveštaj o poređenju kanadskog i američkog zdravstvenog sistema ...

The Best Health Care? America & the World

Share & Enjoy

 


PBS je skup odličnih stanica, da, ali nije državna televizija...

Link to comment

@Weenie Pooh Ponoviću još samo jednom u nadi da ćeš pročitati i onda aj ćao.

 

Niti govorim da je američki sistem najbolji na svetu (možda jeste, ne znam ;)) niti da je kanadski najgori (možda jeste, ne znam). Samo želim da raskrinkam predrasudu da je američki sistem najgori na svetu (nije) i da je kanadski fenomenalan (nije). Američki sistem ima neke važne vrline a kanadski ima neke važne mane. O obe stvari govore primeri raznih pravih ljudi od krvi i mesa.

 

Jedino mogu da zaključim da ne želiš prosto da prihvatiš da američki sistem ima vrline, nego samo želiš da ga proglasiš za nešto najgore jer misliš da tako ispadaš dobar i fin. I ja sad stvarno nemam više šta da kažem o ovome. Ljudi sede hiljadama kilometara daleko, nikad (hvala bogu) nisu bili u situaciji život ili smrt ovde i pričaju mi kako je zapravo baš tu gde sam ja živela i živim i kako to što sam ja doživela je bio san, a oni znaju, na osnovu statistika ili svog ograničenog iskustva, kako izgleda stvaran život. Da! :) 

Link to comment

 

6 hours ago, Roger Sanchez said:

In this case, Canadians at the time experienced longer wait times for non-emergency elective procedures, such as knee and hip replacements

 

Onaj ko procita "elective", a ne zna kako to izgleda kada cekas recimo hip replacement surgery, pomisli da je to eto nesto sto bogati ljudi sebi mogu da priuste iz besa, kao recimo face lifting ili penis enlargement. A nije, zivot dok cekas hip replacement surgery je veoma loseg kvaliteta. Slabo mozes da se kreces, boli te i kad stojis i kad sednes, pretvaras se u nervozno dzangrizalo i tezak si i sebi i ljudima oko sebe. A lekari ti kazu teraj tako (sa sjebanim kukom) dok ti se kvalitet zivota ne pogorsa pa ne mozes vise, pa se javi da te operisemo. E ali cekanje pocinje od momenta kada si lekaru rekao "ne mogu vise ovako", pa se to "ne mogu vise" produzi i do godinu dana (govorim o onom slucaju u Kanadi koji licno poznajem). I tih godinu dana cela kuca prolazi kroz pakao, vidis lepo kako osoba pada u depresiju jer svakim danom sve vise zavisi od drugih za osnovne stvari koje zahtevaju pomeranje od tacke A do tacke B.

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Gojko & Stojko said:

Malo je manje poznato ali i US ima državnu televiziju (PBS) koja je odlična. Ovde na SBS prenose neke njihove vesti (kao i sa gomile drugih televizija naroda i narodnosti Australije, tipa RTS, HRT, itd.). Nekako se namestilo da baš danas tj. juče kreću sa serijom izveštaja o zdravstvu, pa se tako još namestilo da se prvi izveštač javlja iz Hjustona, a da je drugi izveštaj o poređenju kanadskog i američkog zdravstvenog sistema ...

The Best Health Care? America & the World

Share & Enjoy

 

"... and the state (of Texas) didn't expand Medicaid which would insure more low income citizens under the Affordable Care Act (Obamacare)".

 

Hajde da vidimo ko to, pored Teksasa, nije uradio:

 

https://www.kff.org/medicaid/issue-brief/status-of-state-medicaid-expansion-decisions-interactive-map/

 

Ovo zuto sto vidite nema expanded Medicaid. Trampovo glasacko telo. Nema nijedne drzave a da nisu republikanci na vlasti, osim Viskonsina gde je guverner demokrata. 

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...