Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Just now, borris_ said:

Da pročitao sam, hvala. 

Meni liči na sistem gdje se kladis na svoje zdravlje. 

 

Da, tako i meni liči.

Ali, opet, puno toga je stvar navike - meni su danas neke stvari koje su mi pre 5 godina izgledale kao zločin protiv čovečnosti racionalne i normalne. Šta je istina? Bog il Djovani, šta je istina

 

Just now, ObiW said:

Sto je veca firma, to ti je bolje osiguranje.

 

Ima tu jos nesto o cemu nismo pricali sto postoji kada imas osiguranje preko firme (ne daju to sve firme, ali velike to imaju), a to je tzv Health Spending Account (HSA). Postoje dve varijante toga, ali u sustini mozes da uplacujes neoporezovan novac direktno na taj racun, i da odatle placas troskove lecenja. Ako ti je stopa oporezivanja 20-25%, racunaj da si toliko ustedeo koristeci HSA za medicinske troskove. Postoji godisnji limit za to, nesto ko 3 hiljade za pojedinca i duplo vise za porodicu. 

 

Jeste, evo par excellence primer tog kladjenja. Možeš da odvajaš na taj račun pare za koje misliš da ćeš potrošiti na zdravlje u nastupajućoj godini. Ali - ako planiraš operaciju, ili porodjaj - nije tako loše.

Link to comment
Just now, 3opge said:

 

najgore prolaze oni koji su nezaposleni a bolesni.

 

Don't say.

 

Šalu na stranu, nije baš tačno. Ti što su nezaposleni imaju medicare u Njujorku i ne plaćaju ništa a imaju odlično osiguranje. Gore od njih prolaze oni u sredini - koji imaju suviše para za medicare a premalo za dobro osiguranje.

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

Don't say.

 

Šalu na stranu, nije baš tačno. Ti što su nezaposleni imaju medicare u Njujorku i ne plaćaju ništa a imaju odlično osiguranje. Gore od njih prolaze oni u sredini - koji imaju suviše para za medicare a premalo za dobro osiguranje.

 

da, ili ne zive u NY.

btw, medicare je zivi kurac.

Link to comment
Just now, 3opge said:

 

da, ili ne zive u NY.

btw, medicare je zivi kurac.

 

Ne mozes da generalizujes na celu zemlju.

Medicare nije živi kurac, strava je - u Njujorku i sigurno na još mesta.

 

Link to comment
17 minutes ago, borris_ said:

Da pročitao sam, hvala. 

Meni liči na sistem gdje se kladis na svoje zdravlje. 

 

Hoću da kažem, ovako, sa strane, svima to izgleda kao nešto zlo. Ali to zapravo rade svi sistemi, samo što se u (mojoj omiljenoj) Kanadi država kladi u tvoje ime a ovde u velikoj meri ti sam. I ko će da kaže koji je sistem bolji? U Kanadi mi država propiše sranje u koje ću da zapadnem ako mi treba odredjena medicinska nega, a u Americi sama biram svoje sranje.

Link to comment
32 minutes ago, Peter Fan said:

jebiga, kad sam ja isao u skolu, bila po jedna knjiga za C/C++ i jedna za Prolog. :sad:

 

Ma 'ajde molim te; svaka knjiga ima prolog. 

Link to comment
53 minutes ago, trustno1 said:

 

Don't say.

 

Šalu na stranu, nije baš tačno. Ti što su nezaposleni imaju medicare 

Medicaid. Nije isto. To koriste i invalidi koji nemaju 65 godina (sto je uslov za medicare).

Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

Medicaid. Nije isto. To koriste i invalidi koji nemaju 65 godina (sto je uslov za medicare).

 

Aa ok. Mislila sam da je to isto. Moji prijatelji koji su nezaposleni ili siromašni, ovde u Njurjoku, imaju to državno zdravstveno osiguranje - Medicaid onda - i niko se nije žalio ni na šta, naprotiv, imaju lekare koje žele, poradjali su se u najboljim bolnicama, deca imaju odlične pedijatre. I takodje znam ilegalne imigrante u Njujorku koji normalno idu kod lekara besplatno i dobijaju iste te usluge.

 

Evo: https://www1.nyc.gov/site/ochia/find-what-fits/immigrants.page

 

Koliko vidim, procenjuje se da ima dosta više od pola miliona nedokumentovanih imigranata u Njujorku.

 

E sad, vidim da piše da samo mali broj mesta u Americi nudi zdravstvenu zaštitu za nedkoumentovane imigrante, a nedokumentovanih imigranata u Americi ima preko 10 miliona.

 

Ne mogu nikako da pronadjem da li neka mesta u Kanadi nude besplatnu zdravstvenu zaštitu ilegalnim imigrantima - izgleda da ne, a ionako u Kanadi, prema Vikipediji, nema ni 30 hiljada nedokumentovanih imigranata. Kapiram da ako neki od njih ima smrtonosnu bolest, šta je to za statistiku, @Weenie Pooh. Evo, iz libertarijanskog desničarskog bastiona, NYT, nešto o tome:

 

Many illegal immigrants receive primary care and prescription drugs for a sliding-scale fee at 1,400 federally funded health care centers spread across 11,000 communities. Those centers are required to treat anyone, regardless of ability to pay, and administrators do not ask patients about their citizenship status.

The centers serve some 27 million people, but do not have estimates on how many are undocumented.

Of course, when undocumented immigrants arrive at hospitals for medical emergencies, they will be treated.

 

If the United States were to begin providing comprehensive health coverage to undocumented immigrants, it would be an outlier, health policy experts say. Even countries with universal, government-run coverage like Norway place tough restrictions on health care for undocumented immigrants. Most immigrants can get emergency care but have to pay other costs. 

 

https://www.nytimes.com/2019/07/03/health/undocumented-immigrants-health-care.html

 

Piše da ilegalni imigrant u Norveškoj mora da plati i do 5700$ za porodjaj - u Njujorku, na primer - ništa.

Norveška ima populaciju od malo preko 5 miliona, i 15,000 ilegalnih imigranata ili 0.3% populacije. Bogata zemlja, univerzalno zdravstveno osiguranje.

U Americi ima preko 10 miliona ilegalnih imigranata tj. 3.4% populacije. Samo Njujork ima 4 puta više stanovnika nego Norveška i, prema Guglu, preko 750,000 ilegalnih imigranata. I Njujork uspeva, izgleda, da ponudi više zdravstvene zaštite i svake druge zaštite ilegalnim imigrantima nego Norveška. Eto. Ali, to nije popularno stanovište, popularno stanovište je da je Američki sistem zločinački.

Link to comment

Ma nemoj mnogo da se opterećuješ @trustno1, Medicare, Medicaid, COBRA, sve je to manje-više isto. 

 

Ovim o zdravstvenom blagostanju koje američki imigranti uživaju (za razliku od norveških mučenika) si me realno ubedila, sve si u pravu. 

 

Idem sad da učim Python, ne moraš više da me taguješ.

Link to comment
54 minutes ago, trustno1 said:

Of course, when undocumented immigrants arrive at hospitals for medical emergencies, they will be treated.

Ma da, bolnice se sve lome ko će bolje da ugosti pacijente bez osiguranja, evo ovog pokojnog ne-ilegalca su od ebole lečili antibioticima i tajlenolom.

 

https://www.chicagotribune.com/opinion/commentary/chi-ebola-thomas-eric-duncan-nephew-comment-20141016-story.html

 

Pod punom moralnom i materijalnom odgovornošću, tvrdim da je Amerika (dobro, možda ne taj mistični Njujork, prepun bogatih-dakle-kvalitetnih, genija i tetošenih ilegalaca) go kurac od zemlje ako si siromašan i bolestan (a safety neta nema, većina nas je na jedan otkaz od gubitka osiguranja), i ne mogu da verujem oko čega se ovde nadgornjava na kilobajte.

  • +1 6
Link to comment
Just now, papapavle said:

Ma da, bolnice se sve lome ko će bolje da ugosti pacijente bez osiguranja, evo ovog pokojnog ne-ilegalca su od ebole lečili antibioticima i tajlenolom.

 

https://www.chicagotribune.com/opinion/commentary/chi-ebola-thomas-eric-duncan-nephew-comment-20141016-story.html

 

Pod punom moralnom i materijalnom odgovornošću, tvrdim da je Amerika (dobro, možda ne taj mistični Njujork, prepun bogatih-dakle-kvalitetnih, genija i tetošenih ilegalaca) go kurac od zemlje ako si siromašan i bolestan (a safety neta nema, većina nas je na jedan otkaz od gubitka osiguranja), i ne mogu da verujem oko čega se ovde nadgornjava na kilobajte.

 

Ma slažem se. I ja sam sad malo preterala u poslednjim postovima. Samo me nervira kad se idealizuju neki zdravstveni sistemi a američki ocrnjuje - dok su u tim idealnim neki ljudi umrli kao da su bili u najgoroj zemlji na svetu a u Americi je mnogima spašen život.

 

Štaviše, nije go kurac samo ako si siromašan i bolestan, go kurac je i za tzv. radničku klasu - zašto su glasali za Trampa? Zato što nemaju ni k. Rade, rade, rade i - ništa. Pravo da ti kažem, i za mene je: rintamo kao ludaci - i ništa. Dete ide u sranje školu, nemamo stan, nemamo uštedjevinu, živimo od danas do sutra. Pa gde je taj američki san? Nema. Možda ima van Njujorka za nas, ajd, možda i to dočekam.

 

Za mene lično je život na Menhetnu (jer drugde u Americi je sigurno drugačije) jedan skoro nepodnošljivi stres - jedini razlog iz kog mi nije potpuno nepodnošljiv je taj što nemam izbora osim da ga podnosim. ;)

 

S druge strane, ima baš puno posla u Americi, više nego bilo gde drugde. To nije tako mala stvar.

 

Ja sam mislila da si ti u Španiji.

Link to comment

Kažem, bolestan odnos prema hrani imaju. Skulptura od butera na vašaru u Njujorku.

 

Butter%20Sculpture%202.jpeg
Photo of the Day: Today, the famous annual State Fair butter sculpture was unveiled, honoring food workers providing milk and other dairy products to schoolchildren.
Link to comment

samo dan posle od kako je uhvacena u licemerju, u frizerskom salonu u sf i to bez maske, pijana pelosi, otvorise nam salone frizerske i bernernice sa 25% kapaciteta

 

 

Edited by mustang
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...