Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Meni Amerikanci i priča o zdravstvenom sistemu deluju kao deo nekog velikog eksperimenta o tome koliko su ljudi zapravo glupi. Koliko možemo da ih bombardujemo Big Pharma i Insurance reklamama i da ne skapiraju koliko im se seremo u život. Naša narandžasta braća iz džungli Indonezije bi do sada ukapirali. Mada, kapiraju i Ameri već (preko 60% je za M4all). 

Edited by Ivo Petović
  • Hvala 1
Link to comment

Državno naravno ne funkcioniše besprijekorno (ima dosta stvari koji se moraju popraviti) a privatna praksa postoji jer je zemlja slobodna. Doktori mogu da rade i u državnoj i u privatnoj klinici. Moje iskustvo: kada nas je zadesio rak, išli smo sve preko privatne klinike, za operaciju se trebao platiti dodatak ali je to platilo osiguranje koje imaju svi koji rade (firma plaća većinom a može i ti ako želiš neke opcije, oko 50€ max), sve ostalo je išlo preko državnog osiguranja. Možeš da ideš i u državne bolnice koje su poznate i priznate za liječenje raka. Nije čudo što se francuzi koji su nastanjeni u USA vraćaju u fr na liječenje kada ih nešto tako zadesi.

 

Edited by borris_
Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Pardon, zvučalo je kao da samo reprodukuješ nabiflane medijske gluposti o umiranju u redovima.

 

Prosto neverovatno da ceo svet odbija da shvati da je američki model zdravstvenog osiguranja najbolji na svetu i odbija da ga usvoji. Kanađani nesrećni mole da im se ukine državno zdravstvo i sa njim redovi, o Evropljanima i da ne pričamo. Na svakim izborima centralna tema je "može li najzad free market model da se primeni na zdravstvo, kumimo vas bogom".

 

Dobro, što sad i ti izvrćeš? Jedan si od veoma retkih koji napada loptu a ne protivnika.

 

Kada sam rekla da je najbolji na svetu? Rekla sam da nije najgori na svetu. Ljude samo zanima da li je universal HC ili ne. Ako nije - nehumano je.

 

Ali, pogledajmo pratkične posledice dva sistema, kanadskog (single payer + skoro potpuno public) i američkog. Praktične posledice su to da iz Kanade odlaze lekari u Ameriku, da Kanada ima manjak lekara, da ljudi umiru čekajući da dodju na red. Jesi li video linkove koji navode zvanične brojeve o ovome što sam napisala? Ne pričam napamet. Pričam na osnovu ličnog iskustva i zvaničnih podataka.

 

Praktične posledice američkog sistema, osim onih loših koje svi znamo napamet i ne poričemo, su to da svako može da ima pristup najboljoj mogućoj nezi u trenutku kada mu je potrebna, činjenica da Amerika ima najbolje lekare i bolnice na svetu.

 

Ne govorim da je američki sistem najbolji, već da nije najgori i da ima neke aspekte koji su bolji nego bilo gde drugde (niko nema bolje bolnice i lekare).

 

 

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

To je zato što smo mi svi u ostatku sveta komunisti, antifa i levičari... Grozni socijalisti...

 

Zato ne vidimo koliko je dobro kad siromašan mora da ostane siromašan i bolestan, a  bogat, bogatiji i zdrav... Jadni mi...

 

Tako je, u Kanadi i siromašan i bogat umru jer ne mogu da vide lekara. To svako želi svom detetu i sebi.

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

 Nije čudo što se francuzi koji su nastanjeni u USA vraćaju u fr na liječenje kada ih nešto tako zadesi.

Au... A nije u USA najbolje? Pa kako to? Eno, objašanjava se da je u USA najbolje i svi treba tako da se leče kako se u USA leči... Najbolje bolnice, najbolji lekari... ccc

 

 

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

Tako je, u Kanadi i siromašan i bogat umru jer ne mogu da vide lekara. To svako želi svom detetu i sebi.

Ti nisi čula za druge zemlje, osim Kanade i USA? :(

Link to comment
Just now, radisa said:

Ti nisi čula za druge zemlje, osim Kanade i USA? :(

Oprosti, ja nisam buržuj kao ti koji može da bira u koju će zemlju na lečenje.

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Oprosti, ja nisam buržuj kao ti koji može da bira u koju će zemlju na lečenje.

Jbg, a što bi menjala, kad je u USA najbolje?

 

A da,

Quote

Koaga briga za Kanadu, Kanadu si ti uvela u priču iz tebi  bitnih razloga, pošto ne možeš da sagledaš ništa što nisi lično doživela...

 

Takva vrsta argumentacije je na nivou 5-6 razreda osnovne škole...

 

Link to comment
4 minutes ago, borris_ said:

Državno naravno ne funkcioniše besprijekorno (ima dosta stvari koji se moraju popraviti) a privatna praksa postoji jer je zemlja slobodna. Doktori mogu da rade i u državnoj i u privatnoj klinici. Moje iskustvo: kada nas je zadesio rak, išli smo sve preko privatne klinike, za operaciju se trebao platiti dodatak ali je to platilo osiguranje koje imaju svi koji rade (firma plaća većinom a može i ti ako želiš neke opcije, oko 50€ max), sve ostalo je išlo preko državnog osiguranja. Možeš da ideš i u državne bolnice koje su poznate i priznate za liječenje raka. Nije čudo što se francuzi koji su nastanjeni u USA vraćaju u fr na liječenje kada ih nešto tako zadesi.

 

 

Ponoviću opet. Ja samo kažem da američki zdravstveni sistem nije ništa manje ili više užasan i grozan nego kanadski. U teoriji, zvuči grozno i nehumano da nemaju svi besplatno zdravstveno osiguranje. Ali u praksi, i jedan i drugi sistem imaju nehumane posledice, baš kao i humane. I u praksi, ne znam da li je jedan od ta dva sistema humaniji?

 

Francuski doktori i bolnice su poznati i odlični. To što se francuzi vraćaju može biti iz milion različitih razloga. Nemaju pare za lečenje u Americi, poznaju dobre lekare, hoće da se leče kod kuće, itd. Ja poznajem i francuskinju koja se vratila u Francusku da se porodi jer joj je ovde bilo grozno iz raznih razloga. Ali, to su pojedinačne priče, svako ima neki splet okolnosti.

 

 

Link to comment

Ima jedan blog francuskinje koja je imala rak dojke. Ne poriče ona da u amerika ima odlične uslove u bolnicama. Njeno iskustvo: prvi rdv u bolnici, ne vidi doktora nego samo medicinsku sestru, urade mamografiju i naravno.posalju na drugi skener jer kao na monografiju se ne vidi dobro. Tu ne plati ništa. Nekoliko dana kasnije dobija račun od osiguranja da mora da dolazi 200$ jer njeno osiguranje ne pokriva sve. Na tom pregledu joj ništa nisu rekli naravno samo su je poslali na ekografiju. Poslije nekoliko pregleda i još dolara osiguranju odlučuju da odu u francusku gdje se nije mogla načuditi kako je sve besplatno. Hemoterapiju je radila u USA po uputama iz francuske. 

Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:

 

Ponoviću opet. Ja samo kažem da američki zdravstveni sistem nije ništa manje ili više užasan i grozan nego kanadski. U teoriji, zvuči grozno i nehumano da nemaju svi besplatno zdravstveno osiguranje. Ali u praksi, i jedan i drugi sistem imaju nehumane posledice, baš kao i humane. I u praksi, ne znam da li je jedan od ta dva sistema humaniji?

 

Francuski doktori i bolnice su poznati i odlični. To što se francuzi vraćaju može biti iz milion različitih razloga. Nemaju pare za lečenje u Americi, poznaju dobre lekare, hoće da se leče kod kuće, itd. Ja poznajem i francuskinju koja se vratila u Francusku da se porodi jer joj je ovde bilo grozno iz raznih razloga. Ali, to su pojedinačne priče, svako ima neki splet okolnosti.

 

 

 

 

Može komentar?

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Jbg, a što bi menjala, kad je u USA najbolje?

 

A da,

 

 

radisa, ti si taj koji priča da je u USA najbolje, na primer, da su sve škole na Menhetnu dobre. Ja uopšte ne pričam da je u USA najbolje.

 

Ja navodim svoje lična iskustva, baš kao i svaka druga osoba ovde na forumu (a navodim i zvanične podatke). Ne vidim u čemu je tu problem? Meni deluje da ti nisi u stanju da sagledaš dalje od svojih predrasuda.

Link to comment

I da moj drugi u LA, francuz kaže da bi se i on vratio u fr kada bi ga nešto tako zadesilo (a ima odličan posao, vjerovatno i osiguranje i napustio je fr prije 20ak godina). 

Link to comment
On 29.8.2020. at 21:19, trustno1 said:

 

Većinski stav, ili barem najvidljiviji, ovde na forumu je da je u Srbiji sranje a da je na Zapadu strava.

 

E sad, ko su saboteri demokratije...

 

Amerika je demokratija i kapitalizam. Ja lično se osećam zgaženo od strane kapitalizma ovde, majke mi. :) Ali istovremeno vidim da je Amerika Amerika zato što nema socijalizma. Takva kakva je, tj, izgleda zahvaljujući, izmedju ostalog, tome što nema safety net, ima neke veoma velike vrline kao što je inovacija i preduzetništvo , i neke veoma velike mane. Smatrala sam da je dostupnost zdravstvenoj nezi ljudsko pravo. Ali onda sam videla da u Kanadi ima ljudi koji umru jer nisu stigli na red kod lekara, a u Americi imaš najbolje bolnice i najbolje lekare na svetu. Plaši me da kada bi se uspostavila univerzalna zdravstvena zaštita kao u Kanadi, više ne bismo imali to što imamo u Americi. Zato mislim da krajnja levica predstavlja izvesnu opasnost, da. Mada nikada i nikako kao desnica tj. fašisti. Rasizam is a story we can end i borba protiv rasizma ne osujećuje suštinu i duh Amerike, naprotiv.

Ovaj, saberi se, i pazi šta pišeš, ti si ovde napisala da amerika ima najbolje bolnice i lekare na svetu... :D

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

Ima jedan blog francuskinje koja je imala rak dojke. Ne poriče ona da u amerika ima odlične uslove u bolnicama. Njeno iskustvo: prvi rdv u bolnici, ne vidi doktora nego samo medicinsku sestru, urade mamografiju i naravno.posalju na drugi skener jer kao na monografiju se ne vidi dobro. Tu ne plati ništa. Nekoliko dana kasnije dobija račun od osiguranja da mora da dolazi 200$ jer njeno osiguranje ne pokriva sve. Na tom pregledu joj ništa nisu rekli naravno samo su je poslali na ekografiju. Poslije nekoliko pregleda i još dolara osiguranju odlučuju da odu u francusku gdje se nije mogla načuditi kako je sve besplatno. Hemoterapiju je radila u USA po uputama iz francuske. 

 

Ja mogu da ti kažem nešto o mom iskustvu sa lekarima i bolnicama u Americi, mislim da će ti biti zanimljivo. Sistem je drugačiji, kultura je drugačija, komunikacija je drugačija. Kada udješ u to bez pripreme možeš bezmalo da se šokiraš. Na primer, u Srbiji, Kanadi, a mislim i u Francuskoj (uspela sam da zaglavim slučajno i na jednu operaciju u Francuskoj) kad udješ u bolnicu, ti si u rukama lekara. Oni su ti koji odlučuju, ti se više ništa ne pitaš. U Americi nije tako - ti si stalno taj koji odlučuje. To je jedno veoma čudno i zastrašujuće iskustvo za novajliju. Dalje, to sa osiguranjima i cenama je jedna posebna, luda i nenormalna priča. Dovoljno je reći samo da ni bog otac ne može da ti kaže unapred koliko će nešto da košta, to saznaš koji mesec kasnije kad ti stigne račun .

 

Ali. Kada naučiš kako radi taj sistem, onda počneš i sam da se osećaš sigurno, znaš šta treba da radiš, kako da komuniciraš i kako da pristupiš računima. Jedna od najboljih lekcija koju me je neko naučio kad sam stigla u Ameriku bila je: račun nije nešto što ti moraš da platiš. Račun je predlog za razmišljanje. To nije naš mentalitet. Mi kad vidimo račun mislimo da moramo da ga platimo. Tako je i u Kanadi. U Americi nije tako. Jako čudno. Mi se strapno čudimo (mi i Francuzi i ostali) jer je to nešto potpuno drugačije od onoga što je za nas normalno i na šta smo navikli.

 

Ja lično sam se dosta navikla ali ako mogu da biram, izabrala bih da odem čak i u Kanadu radije nego u Ameriku. 

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...