Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

10 minutes ago, radisa said:

Ovaj, saberi se, i pazi šta pišeš, ti si ovde napisala da amerika ima najbolje bolnice i lekare na svetu... :D

 

radisa, ti si rekao da su sve škole na Menhetnu dobre.

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

 

radisa, ti si rekao da su sve škole na Menhetnu dobre.

I kako je to bitno za ovu raspravu, čak i da sma rekao?

 

Saberi se, petetično je to što pomeraš stative... I pokušavaš da se izvučeš od gluposti koje pišeš... Zaboraviš šta si pre 2 dana napisala... :isuse:

 

 

 

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

I kako je to bitno za ovu raspravu, čak i da sma rekao?

 

Saberi se, petetično je to što pomeraš stative... I pokušavaš da se izvučeš od gluposti koje pišeš... Zaboraviš šta si pre 2 dana napisala... :isuse:

 

Bitno je jer to isto ja tebi mogu da kažem, i to sa više prava. Jer to što si rekao je samo primer za više postova u kojima braniš svoje predrasude i verovanja koja su potpuno netačna.

 

Ja pišem svoja direktna iskustva i činjenice.

 

Sve škole na Menhetnu su dobre - je potpuno netačno. Ti si mene vredjao jer sam iznela činjenicu da to nije tačno. To radiš i sada. 

 

Link to comment
19 minutes ago, maharaja said:

Imaš ovde fino sažvakano poređenje:

Healthcare Quality and Access (HAQ) Index Rating. Praktično po svih 30 parametara, po svim bolestima, SAD ozbiljno zaostaje za Kanadom.

 

https://ihpme.utoronto.ca/research/research-centres-initiatives/nao/comparative-data/hqaindex/

 

plus ovo

https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)30994-2

 

da ne pričamo da je životni vek duži i zdraviji, sa mnogo manje prevremenih smrti. Čak i porođaj koji pominješ, smrtnost pri porođaju je veća u SAD. A i račun :)

 

Ali se slažem, da ko ima beskonačno keša, naravno da će dobiti bolju negu tamo dole južno. Ja biram da tamo nikako i ni u kom obliku više ne živim i američki health care system je jedan od glavnih razloga.

 

Ostaju primeri ljudi koji su umrli zbog čekanja u Kanadi - a u Americi su mogli odmah započeti lečenje. Kažem ti, zamisli da si dete čija mama ima rak. I reci mi, je l bi izabrao da ti umre mama u Kanadi ili da ode na lečenje u Ameriku? Zaboravi na statistike i sve apstraktne podatke, i reci mi, u pojedinalnom slučaju, tvom konkretnom, stvarnom, slučaju (daleko bilo, samo imaginarnom), šta bi izabrao?

Link to comment
1 hour ago, iDemo said:

Uzmi sam svoj sopstveni primer pa vidi koji su izvori te verzije pa da sacekamo par dana - ovako k'o forum & pojedinacno - da vidimo neku zvanicnu verziju (osim, naravno, ako nismo unapred sigurni da ce i ona biti lazirana, jasno) - pa da onda vidimo sta se stvarno desilo. Mis'im - neki kazu da je "plasticna kesa" (mozda ne bash ta tvoja) ustvari bio glok a da je onaj lik koji je smrtno ranjen (ubiven sto bi neki rekli) umro od posledica prostrelne rane nastale tako sto ga je neko pogodio s ledja... Mis'im - nije da sam ja sasvim siguran da je ovo tacno - al' zato i kazem - daj nesto zvanicno a ne da se ovde lozimo & glozimo oko toga ko za koga navija ili ko za koga misli da navija... 

 

da budem iskren ne znam šta je tačno clerk of courts, ali ovo je valjda najzvaničnija verzija koju imamo do sad

 

Spoiler

 

In a complaint released Thursday by the Kenosha County Clerk of Courts, investigators identified the deceased victims as Joseph Rosenbaum and Anthony Huber. A third victim who survived being shot is identified as Gaige Grosskreutz. The shootings happened amid the third night of demonstrations over the Sunday police shooting of Jacob Blake.

The complaint describes a chaotic scene playing out around 11:45 p.m., beginning shortly after a witness, Daily Caller reporter Richard McGinnis, interviewed Rittenhouse.

The complaint claims that cell phone video showed Rosenbaum, who appeared to be unarmed, trailing behind Rittenhouse before throwing a plastic bag at him. As the pair approached a car, a loud bang is heard, followed by an unidentified male yelling an obscenity. When Rosenbaum gets close to Rittenhouse, another four bangs are heard.

 

 

Edited by Pokojni Ruxin
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, maharaja said:

I da ne ispadne da veličam kanadski zdravstveni sistem, ima on krš problema i pati od mnogih neravnopravnosti. Nisu sve bolnice iste, nisu sve prakse iste, nisu sve provincije iste, ima rasizma kolko oš, ima još više diskriminacije indigenous stanovništva, fali para i šta sve ne. Ali ako praviš pitu, a fale ti neki sastojci, ta pita se nekako može doraditi i ne mora se baciti cela u đubre. S druge strane, od govana pitu napraviti ne možeš.

 

Pa ni ja ne veličam američki sistem. I on ima krš problema. Oba sistema imaju probleme i vrline. Koji je bolji? Ja iskreno ne znam. Nekome je bolji ovaj a nekome onaj. Primer koji ti dajem je iz moje najbliže okoline, a eno imaš i članak iz novina o majci troje dece koja je umrla zbog kanadskog zdravstvenog sistema, dok bi u Americi mogla na vreme da se leči.

 

Ja samo navodim jedan (ili više) aspekat u kome je američki zdravstveni sistem nenadmašno bolji nego kanadski - a to je, na primer, često kada je pitanje života i smrti. Ima tu još mnogo stvari, na primer, ja sam išla na vantelesnu i u Kanadi ne bih imala decu, a u Americi jesam. U Kanadi nisam skoro ništa platila, ali je ta vantelesna svetlosnim godinama ispod one u Americi. U Americi sam platila - ali sad imam decu. E sad, da li je to fer ili nehumano? Ne osećam se da sam nešto nepošteno uradila. Niko mi nije poklonio pare, sama sam ih zaradila.

 

I to je sve. Uopšte ne govorim ni da je američki sistem najbolji na svetu, niti govorim da je kanadski najgori, čak ne govorim ni da je američki sistem bolji od kanadskog generalno. I jedan i drugi imaju prednosti i mane. I iz tog razloga, smatram da je glupo da neko oceni celokupan američki sistem kao loš. Nije ceo loš, ima neke sjajne delove. Kao i kanadski - ima neke užasne delove i neke odlične.

Link to comment
13 minutes ago, maharaja said:

Ne mora hipotetički. Eto moja majka mora redovno da uzima insulin. Kaži mi, gde je bolje da dodje do njega, u SAD ili bilo gde drugde?

 

Ne mora hipotetički. Tetka mog muža je umrla u Kanadi jer nije stigla na red za lečenje od raka i ostavila je malo dete bez majke. Kaži ti meni, da li bi njoj bilo bolje da je bila u Americi ili u Kanadi?

Link to comment
3 minutes ago, maharaja said:

Meni je iskreno drago da ti je vantelesna upalila u americi. I isto mi je žao što nije ovde. Moja poenta je da želim da svako ko hoće može da proba vantelesnu bez obzira na novac. I želim da verujem da je takav sistem moguć.

 

Hvala, i meni je drago. Moja poenta je da kako koji sistem izgleda u praksi, danas. Da li stvarno misliš da ima neka osoba na ovom svetu koja iskreno ne želi da svi podjednako imaju pristup zdravstvenoj nezi?

Link to comment
1 minute ago, maharaja said:

Lol pa puna amerika takvih. A ima ih miliona i severno od vas koji su u fazonu da se krešu porezi, izdvajanje za zdravstvo, ukidanje provincijalnih zdravstvenih i slično. 
 

nemoj misliti da se tekovine koje imamo ne mogu poništiti vrlo lako. 

 

Možda, ja nisam srela takvu osobu, možda se previše družim sa levičarima. ;)

 

Ali, razumeš, ja ne pričam o tome šta ko od nas smatra da bi trebalo i da bi bilo idealno, nego o tome kako u stvarnosti izgleda koji sistem. Popularno stanovište je da je američki sistem grozan i nehuman a kanadski divan i human. Medjutim, ako čovek pogleda činjenice, vidi da američki sistem ima neke strane koje su izuzetno humane a istovremeno kanadski ima strane koje su izuzetno nehumane. Na kraju ispadne da zavisi od tvoje lične situacije (ne samo novčane, već i od toga koja te je bolest strefila, daleko bilo) koji sistem je bio humaniji a ne od filozofskih principa na kojima počiva.

Link to comment
1 hour ago, Pokojni Ruxin said:

da budem iskren ne znam šta je tačno clerk of courts, ali ovo je valjda najzvaničnija verzija koju imamo do sad

Ne znam ni ja al' prihvatam amandman.

Link to comment

@Weenie Pooh Što se tiče rasizma, da ne zaboravimo tu priču ;) Primer o tome kako rasizam “prožima sve pore društva”.

 

 

if a black student or a white student is walking down a hall, it was much more common at Riverview for the black student to be asked for his hall pass. This pattern was noticed consistently across the community by both black and white observers.  It also was common for teachers to view white students as academically capable and black students as less capable, even if they shared similar academic characteristics and to communicate this in subtle ways.

“So it’s not this overt racism, per se,” says Diamond. “It’s not always obvious but it’s imbedded in the system. It’s more that the regular functioning of the organization perpetuates inequality. It highlights the idea of racism without racists.”

https://education.wisc.edu/news/diamonds-new-book-examines-how-racial-inequality-thrives-in-good-schools/

 

Link to comment
×
×
  • Create New...