Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

5 minutes ago, borris_ said:

Americki zdrastveni sistem definitivno ima problema i to ne male problem. To je zemlja koja daleko najvise izdvaja za zdrastvo a zivotni vijek im se smanjuje (i manji je od vecine razvijenih zemalja) gdje je smrtnost novorodjenih velika (nije samo metod brojanja u pitanju) i tu je mnogo drugih primjera. Nesto ne vjerujem da kada dobijes racun samo kazes ne zelim da platim i sve se izbrise i svo zadovoljni.

 

Naravno da nije tako. Ali nije ni tačno da kada ti stigne račun uvek moraš da platiš tu cifru. Pisala sam ranije o mom računu za test krvi od 8,000$.

 

5 minutes ago, borris_ said:

Tamo su naravno odlicni/najbolji doktori imaju odlicne bolnice ali opet kada imas onako porazne statistike nesto tu ne stima najbolje.

 

Opet, naravno. Ali nešto ne štima i u Kanadi, i tamo imaš porazne statistike. Ja samo ne želim da proglasim jedan sistem za užasan a drugi za predivan - jer svaki ima prednosti i mane. U nekim slučajevima - bolji je američki, bolji od svakog drugog. 

 

5 minutes ago, borris_ said:

Drug moj sto zivi u LA kaze da je sistem odlican ako ne i najbolji kada si zdrav ali medju najgorima kada si bolestan.

 

U redu, to je njegovo mišljenje. :) Ali, zanimljivo, moje iskustvo i mišljenje je suprotno - majke mi. Po meni, kanadski sistem je odličan kad si zdrav, za rutinske kontrole, praćenje trudnoće bez komplikacija... Ali kada si bolestan onda je američki bolji. Bolji u smislu da će ti spasti život ili te izlečiti. Da li ćeš zbog toga zapasti u dugove je druga priča. Ali zato sve vreme i pitam: šta biste vi odabrali? Meni se čini da nije lako odgovoriti na to pitanje. Tj, ja znam šta bih ja odabrala. Da nekom u mojoj porodici, ne daj bože, treba hitna nega koju ne može da dobije u Kanadi, ja ne bih čekala, već bih dala kreditnu karticu u Americi i jebiga. Prvo da preživimo pa ćemo da vidimo za račune. Ja bih u toj situaciji bila zahvalna za tu mogućnost - da mogu da dobijem negu koja je potrebna. A šta je fer ili nije... I o tome ćemo lako kad smo svi živi i zdravi.

Link to comment
10 minutes ago, ObiW said:

 

Ovo je interesantno. Umene ti traze LK pre nego te otpuste (ne lekar, nego neki birokrata u backend office) i fotokopira LK. 

 

 

 

Možda je to zato što kotebe nije sanctuary city kao Nueva York gde se štite ilegalni imigranti. Ovde ne moraš (osim ako se nešto nije skoro promenilo) nikakav dokument da daš kad dodješ u urgentni, čim udješ, oni su u zakonskoj obavezi da ti pruže negu.

Tako se mnogi ilegalni imigrant porodio u najboljim bolnicama u Njuci ili dobio komplikovanu operaciju koja mu je spasla život - za džabe. Odnosno, od para poreskih obveznika. ;)

 

Edti: a, padon, reče, otpuste. Ne, ne treba ni to. Nemaš dokument i to je to. Moš čak reć, ja sam ovde ilegalno, molim za diskreciju

Edited by trustno1
Link to comment
17 minutes ago, ObiW said:

 

Evo ovaj virtuelni drugar iz Hjustona ti kaze da je sistem za njega dobar, i kad je zdav i kad je bolestan. Ali tvoj virtuelni drug iz Hjustona ima dobro osiguranje i Houston Medical Centar u komsiluku, i razume da je u povlascenoj poziciji u odnosu na Amerikance koji to nemaju i da to treba da se promeni.

 

Moja RL drugarica bi se prva bunila da joj neko nametne da mora da plaća osiguranje. Zbog tih Obaminih kazni je pobesnela. Kaže, ako ja neću zdravstveno osiguranje, ne može niko da mi nameće i male su šanse da mi se nešto desi, a i ako mi se nešto desi, zabole me. Al onda kad je dobila upalu pluća (pre kovida) mislila je, možda ne bi bilo loše da sad imam osiguranje.

 

Ako ima još ljudi u Americi koji ovako misle (a znaš da ima), aj sad ti njima nametni zdravstveno osiguranje. Al posle kad im se nešto desi, onda će biti, Amerika najgora zemlja, ljudi nemaju osiguranje.

Link to comment

Ne uporedjujem ja kanadski i americki istem nago samo kazem da u tom americkom sistemu nesto ne stima kada pogledas koliko para trose (daleko najvise na svijetu) i kakvi su im apsolutni rezultati (nisu bas u samom vrhu). 

 

Ovaj drug je odavno u LA, ima odlican posao i osiguranje ali opet kaze to sto je rekao. Po njemu to odlicno osiguranje koje ima ce ga skuplje kostati ako bude cesce isao u bolnicu (osiguranje je tu da zaradi novac). 

 

Najvaznije je kako vi koji zivite tamo vidite taj sistem, ako vam odgovara onda je sve super.

 

Edited by borris_
Link to comment
21 minutes ago, borris_ said:

 

 

Ovaj drug je odavno u LA, ima odlican posao i osiguranje ali opet kaze to sto je rekao. Po njemu to odlicno osiguranje koje ima ce ga skuplje kostati ako bude cesce isao u bolnicu (osiguranje je tu da zaradi novac). 

 

Jel isao on cesce u bolnicu ili to onako teoretise? 

 

Hocu da kazem, tvoj drug je u sustini zdrav, nema on pojma kako to u stvari izgleda kad jednom krenes da obilazis lekare zbog ovog ili onog nego je krenuo da cita sta pise u ugovoru sa osiguranjem pa je odustao na pola i ono sto je (pogresno) razumeo rekao tebi. I to je OK, i ja sam tako mislio dok nisam naucio kako to u stvari radi.

 

Osiguranja imaju odredjene limite koje, ako predjes, osiguranje placa sve. Dok ne dodjes do tog limita ima nesto tipa 80% oni placaju, 20% ti. Ali, ta cena koju ti placas je cena koju ne placa onaj koji je sa ulice, bez osiguranja, dosao kod lekara. To je cena koju je tvoje osiguranje pogodilo sa tvojim lekarom, to jest sa ustanovom u kojoj tvoj lekar radi. Ta cena je daleko manja (moze da bude 80-90% manja) nego cena za onog koji nema osiguranje. Primer: manja intervencija sa 15 minuta anestezije moze da kosta 24 hiljada dolara za neosiguranog a 3 hiljade za onog ko ima osiguranje. Od toga osiguranje pokrije 80% a pacijent 20%, tako da iz dzepa platis 600. Tih 600 ti se racuna u godisnji limit, u mom slucaju je to nesto oko 1600 dolara. Ako sam vec na razne usluge platio 1600 dolara, svaka sledeca je pokrivena 100% od strane osiguranja. I to ima limit dokle moze tako, ali se meri u milionima dolara.

 

tldr: es muy complicado, ali prica "vise bi mi se isplatilo da sam stedeo taj novac nego sto sam ga davao osiguranju" funkcionise ako ti je najveca boljka bronhitis ili bakterije ispod nokta na stopalu. Za ozbiljnije stvari to prosto nije tacno. 

 

 

Edited by ObiW
  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, ObiW said:

Jel isao on cesce u bolnicu ili to onako teoretise? 

 

Hocu da kazem, tvoj drug je u sustini zdrav, nema on pojma kako to u stvari izgleda kad jednom krenes da obilazis lekare zbog ovog ili onog nego je krenuo da cita sta pise u ugovoru sa osiguranjem pa je odustao na pola i ono sto je (pogresno) razumeo rekao tebi. I to je OK, i ja sam tako mislio dok nisam naucio kako to u stvari radi.

 

Osiguranja imaju odredjene limite koje, ako predjes, osiguranje placa sve. Dok ne dodjes do tog limita ima nesto tipa 80% oni placaju, 20% ti. Ali, ta cena koju ti placas je cena koju ne placa onaj koji je sa ulice, bez osiguranja, dosao kod lekara. To je cena koju je tvoje osiguranje pogodilo sa tvojim lekarom, to jest sa ustanovom u kojoj tvoj lekar radi. Ta cena je daleko manja (moze da bude 80-90% manja) nego cena za onog koji nema osiguranje. Primer: manja intervencija sa 15 minuta anestezije moze da kosta 24 hiljada dolara za neosiguranog a 3 hiljade za onog ko ima osiguranje. Od toga osiguranje pokrije 80% a pacijent 20%, tako da iz dzepa platis 600. Tih 600 ti se racuna u godisnji limit, u mom slucaju je to nesto oko 1600 dolara. Ako sam vec na razne usluge platio 1600 dolara, svaka sledeca je pokrivena 100% od strane osiguranja. I to ima limit dokle moze tako, ali se meri u milionima dolara.

 

tldr: es muy complicado, ali prica "vise bi mi se isplatilo da sam stedeo taj novac nego sto sam ga davao osiguranju" funkcionise ako ti je najveca boljka bronhitis ili bakterije ispod nokta na stopalu. Za ozbiljnije stvari to prosto nije tacno. 

 

 

u sustini to je sve lutrija, mozes da ustedis i da igras na to da ti nece biti potrebne usluge lekara. ovde kod mene nema biranja, svi moraju da uzmu zdravstveno osiguranje, a sistem je slican, ako ne identican americkom, ovako kako je kenobi naveo, mozes da biras deductible da ti bude veci, pa placas manje osiguranje ili 0 deductible, ali onda cepas visestruko visu sumu mesecno, pa kako je kome drago. plus, ako menjas osiguranje, a predjes odredjene godine ili si krhkog zdravlja, osiguranje ce da te kosta vise mnogo. da ne pricam da se zubno osiguranje uzima odvojeno i skupo je ko otrov, a ne pokriva nista.

 

Link to comment
Just now, precog said:

u sustini to je sve lutrija, mozes da ustedis i da igras na to da ti nece biti potrebne usluge lekara. ovde kod mene nema biranja, svi moraju da uzmu zdravstveno osiguranje, a sistem je slican, ako ne identican americkom, ovako kako je kenobi naveo, mozes da biras deductible da ti bude veci, pa placas manje osiguranje ili 0 deductible, ali onda cepas visestruko visu sumu mesecno, pa kako je kome drago. plus, ako menjas osiguranje, a predjes odredjene godine ili si krhkog zdravlja, osiguranje ce da te kosta vise mnogo. da ne pricam da se zubno osiguranje uzima odvojeno i skupo je ko otrov, a ne pokriva nista.

 

A u kojoj drzavi mladi gospodin zivi?

Link to comment
28 minutes ago, ObiW said:

Jel isao on cesce u bolnicu ili to onako teoretise? 

 

Hocu da kazem, tvoj drug je u sustini zdrav, nema on pojma kako to u stvari izgleda kad jednom krenes da obilazis lekare zbog ovog ili onog nego je krenuo da cita sta pise u ugovoru sa osiguranjem pa je odustao na pola i ono sto je (pogresno) razumeo rekao tebi. I to je OK, i ja sam tako mislio dok nisam naucio kako to u stvari radi.

 

Osiguranja imaju odredjene limite koje, ako predjes, osiguranje placa sve. Dok ne dodjes do tog limita ima nesto tipa 80% oni placaju, 20% ti. Ali, ta cena koju ti placas je cena koju ne placa onaj koji je sa ulice, bez osiguranja, dosao kod lekara. To je cena koju je tvoje osiguranje pogodilo sa tvojim lekarom, to jest sa ustanovom u kojoj tvoj lekar radi. Ta cena je daleko manja (moze da bude 80-90% manja) nego cena za onog koji nema osiguranje. Primer: manja intervencija sa 15 minuta anestezije moze da kosta 24 hiljada dolara za neosiguranog a 3 hiljade za onog ko ima osiguranje. Od toga osiguranje pokrije 80% a pacijent 20%, tako da iz dzepa platis 600. Tih 600 ti se racuna u godisnji limit, u mom slucaju je to nesto oko 1600 dolara. Ako sam vec na razne usluge platio 1600 dolara, svaka sledeca je pokrivena 100% od strane osiguranja. I to ima limit dokle moze tako, ali se meri u milionima dolara.

 

tldr: es muy complicado, ali prica "vise bi mi se isplatilo da sam stedeo taj novac nego sto sam ga davao osiguranju" funkcionise ako ti je najveca boljka bronhitis ili bakterije ispod nokta na stopalu. Za ozbiljnije stvari to prosto nije tacno. 

 

 

Koliko košta jedno takvo osiguranje? Ja sam shvatio da to osiguranje plaća firma (za radnike i njihovu obitelj). 

Link to comment
13 minutes ago, borris_ said:

Koliko košta jedno takvo osiguranje? Ja sam shvatio da to osiguranje plaća firma (za radnike i njihovu obitelj). 

 

ObiW je objasnio, ni dugmići nisu ostali... ;)

 

Koliko košta - koga? Imaš toliko kombinacija da te zaboli glava. Koliko košta zavisi šta je sve pokriveno osiguranjem (tu imaš milion mogućnosti), i koliko plaća poslodavac a koliko ti (ne milion ali puno opcija).

 

Sad nisam sigurna kakvo osiguranje ima ObiW - za mene je dobro osiguranje kad ti kao osiguranik ne moraš ništa  da platiš za medicinske usluge. Elem, koliko košta takvo ili bilo koje drugo osiguranje za tebe lično zavisi od tvog poslodavca - koliko on plaća a koliko ti. Recimo, ja trenutno imam osiguranje koje ne pokriva sve, već tih ObiWjevih 80, 90%, deductible, out of pocket maximum i ostale zavrzlame. Ali, poslodavac uplaćuje to osiguranje za celu porodicu a mi plaćamo 50$ mesečno (simbolično takoreći).

Moja drugarica ima osiguranje koje pokriva sve. Njen poslodavac plaća većinu osiguranja osim 500$ mesećno što plaća ona.

 

E sad, ona na njeno osiguranje plati $6000 godišnje. Ako sam ja prošle godine potrošila iz svog džepa na lekare $5000 - prošla sam bolje od nje, pod uslovom da njene zdravstvene usluge te godine ne bi koštale preko 6000 ili kolko već, već mi se sve zamantalo. :)

 

Na jednom poslu mi je bilo ponudjeno da biram izmedju tri osiguranja od kojih je jedno pokrivalo sve, poslodavac plaća deo a ja bi trebalo da platim 2,200$ mesečno.

 

Onda zavisi koje sve usluge su u okviru tog osiguranja. Recimo, u suprugovoj firmi pre nekoliko godina svi su bili mladi, single i bezbrižni (mislim, mladi geekovi) i niko nije mislio o porodici i vantelesnoj pa osiguranje nije to pokrivalo ni malo. Al, evo, nekoliko godina kasnije, zašlo se u godine, pa je firma platila sveobuhvatnije osiguranje da odgovori na demografsku promenu u zaposlenima. Zanimljivost ovog primera je da moraš da gledaš i kakav je sastav zaposlenih u firmi - ako su mahom mladi i single, verovatno firma nudi loše osiguranje.

 

Ima da biraš... Ihaj.

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Ne uporedjujem ja kanadski i americki istem nago samo kazem da u tom americkom sistemu nesto ne stima kada pogledas koliko para trose (daleko najvise na svijetu) i kakvi su im apsolutni rezultati (nisu bas u samom vrhu). 

 

Ne štima, slažem se. Svadja, pardon, diskusija se povela oko toga što sam rekla da američki sistem ipak ima neke velike prednosti i da se pitam da li bi ostale te prednosti kada bi se prešlo na single payer univerzalno osiguranje. Te velike prednosti ima, na primer, u odnosu na kanadski sistem, koji se uzima kao primer divnog sistema - ali u praksi izneverava mnoge ljude do te mere da ih ostavi da umru. Ukazala sam na zamenu teza: svi treba da imaju pristup zdravstvenoj nezi vs. svi treba da imaju besplatno zdravstveno osiguranje.

 

1 hour ago, borris_ said:

Ovaj drug je odavno u LA, ima odlican posao i osiguranje ali opet kaze to sto je rekao. Po njemu to odlicno osiguranje koje ima ce ga skuplje kostati ako bude cesce isao u bolnicu (osiguranje je tu da zaradi novac). 

 

Najvaznije je kako vi koji zivite tamo vidite taj sistem, ako vam odgovara onda je sve super.

 

 

Amin. Ja ne mogu da kažem da je kanadski sistem super kad je mom mužu tetka umrla zbog tog sistema. Ja ne bih verovatno nikad imala decu da sam se oslonila na kanadski sistem. Ne znam šta bi bilo da sam ostala u kanadskom sistemu da čekam operaciju. Ja sam zahvalna što postoje i drugi sistemi u kojima mi je bilo moguće da se operišem na vreme (srpski) i da dobijem vantelesnu koja nije bila kompromis nego najbolja moguća (američki). I - ima još PUNO ljudi koji su se zahvaljujući nekom drugom sistemu spasli. Prema tome, kada bi svi sistemi bili kao kanadski - to možda ne bi bilo dobro. Kada bi američki sistem postao kao kanadski, onda bismo možda dobili probleme tog sistema a izgubili vrline ovog (koje kanadski nema). Ovako imaš dva sistema sa različitim vrlinama i manama i moje pitanje je: da li je bolje to ili da imaš dva sistema sa istim vrlinama i manama?

Link to comment
45 minutes ago, trustno1 said:

 

ObiW je objasnio, ni dugmići nisu ostali... ;)

 

Koliko košta - koga? Imaš toliko kombinacija da te zaboli glava. Koliko košta zavisi šta je sve pokriveno osiguranjem (tu imaš milion mogućnosti), i koliko plaća poslodavac a koliko ti (ne milion ali puno opcija).

 

Sad nisam sigurna kakvo osiguranje ima ObiW - za mene je dobro osiguranje kad ti kao osiguranik ne moraš ništa  da platiš za medicinske usluge. Elem, koliko košta takvo ili bilo koje drugo osiguranje za tebe lično zavisi od tvog poslodavca - koliko on plaća a koliko ti. Recimo, ja trenutno imam osiguranje koje ne pokriva sve, već tih ObiWjevih 80, 90%, deductible, out of pocket maximum i ostale zavrzlame. Ali, poslodavac uplaćuje to osiguranje za celu porodicu a mi plaćamo 50$ mesečno (simbolično takoreći).

Moja drugarica ima osiguranje koje pokriva sve. Njen poslodavac plaća većinu osiguranja osim 500$ mesećno što plaća ona.

 

E sad, ona na njeno osiguranje plati $6000 godišnje. Ako sam ja prošle godine potrošila iz svog džepa na lekare $5000 - prošla sam bolje od nje, pod uslovom da njene zdravstvene usluge te godine ne bi koštale preko 6000 ili kolko već, već mi se sve zamantalo. :)

 

Na jednom poslu mi je bilo ponudjeno da biram izmedju tri osiguranja od kojih je jedno pokrivalo sve, poslodavac plaća deo a ja bi trebalo da platim 2,200$ mesečno.

 

Onda zavisi koje sve usluge su u okviru tog osiguranja. Recimo, u suprugovoj firmi pre nekoliko godina svi su bili mladi, single i bezbrižni (mislim, mladi geekovi) i niko nije mislio o porodici i vantelesnoj pa osiguranje nije to pokrivalo ni malo. Al, evo, nekoliko godina kasnije, zašlo se u godine, pa je firma platila sveobuhvatnije osiguranje da odgovori na demografsku promenu u zaposlenima. Zanimljivost ovog primera je da moraš da gledaš i kakav je sastav zaposlenih u firmi - ako su mahom mladi i single, verovatno firma nudi loše osiguranje.

 

Ima da biraš... Ihaj.

Nešto sam sigurno promašio. Obiw kaže da za njegovo osiguranje on plaća tih 20% sve do 1600$ godisnje a sve ostalo osiguranje (80% + sve kada on dodje do 1600$). Ti rece da imas slicno kao njegovo i da placas 50$ mjesecno za citavu familiju što bi po ovome što je napisano koštalo ukupno 2200$ godišnje. Zašto onda plaćati osiguranje 6000$?

 

Sistem je napravljen za amerikance, mi francuzi se ne bi snasli tu.

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

Sistem je napravljen za amerikance  Big Pharma & Big Health kartele,  mi francuzi se ne bi snasli tu. osim njih niko se ne snalazi tu.

FIFY

  • +1 2
Link to comment
12 minutes ago, borris_ said:

Nešto sam sigurno promašio. Obiw kaže da za njegovo osiguranje on plaća tih 20% sve do 1600$ godisnje a sve ostalo osiguranje (80% + sve kada on dodje do 1600$). Ti rece da imas slicno kao njegovo i da placas 50$ mjesecno za citavu familiju što bi po ovome što je napisano koštalo ukupno 2200$ godišnje. Zašto onda plaćati osiguranje 6000$?

 

2200$ godišnje u slučaju nekog osiguranja koje bi izgledalo tako kao što kažeš.

 

Plaćaš 6,000 godišnje iz različitih razloga.

1. Tvoj postodavac ne nudi drugu opciju

2. Želiš da nemaš iznenadjenja sa računima (ili da imaš manje iznenadjenja) i da ne misliš - jer nije baš to tako da stvarno nećeš platiti preko 1600 tj. više od out of pocket maximuma. Ima uvek nekih izuzetaka.

3. Pitanje je šta je pokriveno jednim a šta drugim osiguranjem. Možda ovo jefitnije osiguranje ne pokriva usluge i intervencije koje me zanimaju. Imaš osiguranja koja ti dozvoljavaju da ideš direktno kod specijaliste bez uputa i osiguranja koja ti to ne dozvoljavaju. Imaš osiguranja koja ti pokrivaju eksperimentalne tretmane i ona koja ne dozvoljavaju. Recimo, korisnici jednog velikog osiguranja u Kaliforniji, Kaiser Permanente, većinom kažu da im je preventivna nega strava ali ako dobiješ rak - nek ti je bog u pomoći - jako je ograničena pokrivenost i neće da plate eksperimentalne terapije.

Ukratko, ti nećeš platiti više od 1600 za usluge koje su pokrivene osiguranjem. Ali, osiguranje ne pokriva sve usluge, recimo, neku vrstu operacije ili u mom slučaju vantelesnu. I to je to, nisi osiguran za to, moraš sve da platiš sam.

4. Koji lekari primaju jedno a koji drugo osiguranje. Muž je promenio posao pred moj porodjaj i ispalo je da moj doktor ne prihvata novo osiguranje. Ako ti je stalo da ideš kod odredjenog doktora ili mreže doktora ili u odredjenu bolnicu, možda hoćeš da platiš više.

 

12 minutes ago, borris_ said:

Sistem je napravljen za amerikance, mi francuzi se ne bi snasli tu.

 

Da. Došavši iz Kanade, ja sam, kao debil, mislila, ok, imam osiguranje, idem sad kod lekara. Mislila sam da mogu tako da ušetam kod prvog lekara, pregledam se i odem kući. To i uradim, pogledao mi doktor grlo, dao mi antibiotike i ja odem kući. Kad, tri meseca kasnije, stiže račun na 350$. Zovem ordinaciju u šoku, kažem, pa ja nisam znala, a sekretarica mi kaže: you have to know your insurance. Mislim se, pa ko normalan će da sedi i da proučava svoje osiguranje do tančina - kad ono ispalo: svi.

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...