Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

4 minutes ago, kipo said:

Ako Majkl Miki Maus Mur ipak nije lažirao sve likove u svom Sicko, onda su činjenice jasne i realnost je zastrašujuća. Moja prijateljica je glavna medicinska sestra u nekoj americkoj (privatnoj, naravno) bolnici i potvrdila mi je sve navedeno u filmu. Takođe, prijatelj mi je dogurao do nekog system managera firme koja razvija medicinsku opremu nove generacije koja se koristi u operacionim salama, takođe sve potvrdio. Ako je 20% onog u filmu istina (u sta ne sumnjam ni najmanje, iako bogu hvala nemam licnog iskustva) to je najstrasnije otiranje, bez tragova covjecnosti. Posle toga slijedi orvelova 84.

 

Doduse, pricali smo o tome prije vise od 10 god. ne znam sta je Obama napravio ali kontam da nije mogao mnogo, jer su u pitanju korporacije i pare.

 

Nisam gledala taj film.

 

Svaki sistem ima zastrašujuće stvari. Ja samo kažem da kanadski sistem ne da nije super nego je takodje zastrašujuć. Takodje, kažem da je američki sistem mnogo bolji od kanadskog za barem neke stvari.

Stvari nisu crno-bele, single payer HC nije automatski human i civilizovan.

 

Kada se pogledaju pratkične posledice a ne teorijske postavke američkog i kanadskog sitema - nisam sigurna da kanadski ispada humaniji. Bratu od tetke mog muža je umrla mama zbog kanadskog sistema, kao i mnogi drugi ljudi, koji bi u Americi imali šansu da dobiju lečenje. Da li misliš da je tom dečku humaniji kanadski sistem? Imam i lični primer, ali, bogu hvala, nije tako dramatičan.

 

Jako je popularno kritikovati američki zdravstveni sistem, i u Americi i u celom svetu. To je prosto popularno stanovište, koje svaka pristojna osoba mora da zastupa. Sedim na igralištu na Upper West Side u Njujorku i čim neka keva amerikanka čuje da sam "iz Evrope" krene da mi priča kako američki zdravstveni sistem strašan.

Link to comment
8 minutes ago, kipo said:

Majkl Miki Maus Mur

Meni je on zanimljiv iz perspektive 'sta sve nije rekao i zasto' jer sam na onom 'bowling for columbine' video da ima i sta ne kaze (a sto je deo price) al' se nisam unosio da ispitujem zasto & kako. 

Link to comment
1 minute ago, iDemo said:

Meni je on zanimljiv iz perspektive 'sta sve nije rekao i zasto' jer sam na onom 'bowling for columbine' video da ima i sta ne kaze (a sto je deo price) al' se nisam unosio da ispitujem zasto & kako. 

 

Pretpostavljam da je on uzeo da dokazuje jednu stvar koju je želeo i ispalo je kao nešto najstrašnije na svetu. Ne kažem, ovaj sistem pravi neka strašna dešavanja, tragedije, užase. Ali ISTO to radi i kanadski - pravi tragedije i užase.

Takodje, oba sistema imaju neke spektakularno genijalne stvari.

Ne razumem zašto svi biraju da pričaju samo o strašnim stvarima američkog sistema i samo super stvarima kanadskog.

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

 

Nisam gledala taj film.

 

Svakako preporuka.

 

3 minutes ago, iDemo said:

Meni je on zanimljiv iz perspektive 'sta sve nije rekao i zasto' jer sam na onom 'bowling for columbine' video da ima i sta ne kaze (a sto je deo price) al' se nisam unosio da ispitujem zasto & kako. 

 

Zato i kazem Miki Maus :)

  • +1 1
Link to comment

 

13 minutes ago, iDemo said:

Meni je on zanimljiv iz perspektive 'sta sve nije rekao i zasto' jer sam na onom 'bowling for columbine' video da ima i sta ne kaze (a sto je deo price) al' se nisam unosio da ispitujem zasto & kako. 

 

Pa da. Ok, svi znamo da ima užasna strana američkog zdr sistema, neki smo malo i doživeli. Ali, jebeš ga, ima i genijalna strana: šta je sa inovacijama, sa najboljim lekarima i bolnicama u svetu? Šta je sa tom činjenicom da svako može da dobije najbolju moguću negu baš u tom trenutku kada mu je potrebna? Ali, to nije zabavno. Zabavno je samo iščudjavati se i pljuvati. Meni iskreno to izgleda kao neka propaganda drugih država da bi stanovništvo mislilo kako ima fenomenalan zdravstveni sistem dok ljudi umiru ni krivi ni dužni.

 

U Americi, recimo, postoji cutting edge bolnica St. Judes za decu obolelu od raka koja je potpuno besplatna bez obzira na osiguranje - donacije. Ali, zar bi bilo zabavno da Majkl Mur napravi dokumentarac o tome...

  • +1 1
Link to comment

U francuskoj se svi koji imaju rak liječe besplatno, monografije, pet sken (na koji se ne čeka sedmicama), operacija, hemoterapija, radioterapija, homeo lijekovi i svi pregledi sledećih godina. Placamo masala poreze ali kada te jedanput nešto ovako zadesi, onda shvatis i ne žalim se više. Vjerujem da je sličan sistem u većini evropskih zemalja.

Edited by borris_
Link to comment
29 minutes ago, trustno1 said:

Ja samo kažem da kanadski sistem ne da nije super nego je takodje zastrašujuć.

 

"Nemam pojma ni o čemu, ali samo da vam kažem kako je u zemlji u kojoj nikad nisam živela, pričala mi od muževljeve sestre mlađeg sina zaova."

 

29 minutes ago, trustno1 said:

Sedim na igralištu na Upper West Side u Njujorku i čim neka keva amerikanka čuje da sam "iz Evrope" krene da mi priča kako američki zdravstveni sistem strašan.

 

Što tebi naravno sugeriše da je američko zdravstvo do jaja, a one te lažu jer samo žele da ispadnu PC pred Evropljankom.

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, borris_ said:

U francuskoj se svi koji imaju rak liječe besplatno, monografije, pet sken (na koji se ne čeka sedmicama), operacija, hemoterapija, radioterapija, homeo lijekovi i svi pregledi sledećih godina. Placamo masala poreze ali kada te jedanput nešto ovako zadesi, onda shvatis i ne žalim se više. Vjerujem da je sličan sistem u većini evropskih zemalja.

Nemoguće... Ne umiru ljudi na hodnicima? Nema manjka lekara? Ne čeka se mesecima na preglede?

 

Kako je to moguće u Francuskoj, a nije u USA, da mi je znati...

Link to comment
9 minutes ago, borris_ said:

U francuskoj se svi koji imaju rak liječe besplatno, monografije, pet sken (na koji se ne čeka sedmicama), operacija, hemoterapija, radioterapija, homeo lijekovi i svi pregledi sledećih godina. Placamo masala poreze ali kada te jedanput nešto ovako zadesi, onda shvatis i ne žalim se više. Vjerujem da je sličan sistem u većini evropskih zemalja.

 

Marksisti, Antifa, Radikalni levičari, freedom, free speech 'Muricaaaa!

Edited by Ivo Petović
Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

"Nemam pojma ni o čemu, ali samo da vam kažem kako je u zemlji u kojoj nikad nisam živela, pričala mi od muževljeve sestre mlađeg sina zaova."

Weenie, živela sam u Kanadi, čak sam i Kanadjanka. ;) Živela i u Americi i u Kanadi, bila na operacijama i u jednoj i u drugoj zemlji, poradjala se i šta sve ne, nećeš naći iskusniju osobu od mene za tu temu. ;)

 

1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Što tebi naravno sugeriše da je američko zdravstvo do jaja, a one te lažu jer samo žele da ispadnu PC pred Evropljankom.

 

 

Ne bi verovao koliko su ljudi površni i smešni. Ja furam šiške i prugastu majicu i svi redom misle da sam francuskinja. Kad znaju francuski, obrate mi se na francuskom. U samoposluzi, u parku. Jednom sam jednom čoveku rekla, znam, to je zbog šiški i on se silno uvredio, kaže, nikako, mislio sam zbog akceta. A ja pričam kao Rade Šerbedžija - veoma je francuski.

 

Šalu na stranu - američko zdravstvo nije do jaja. Ali ima neke veoma do jaja stvari koje druge zemlje nemaju. Kanadsko zdravstvo nije do jaja.

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Nemoguće... Ne umiru ljudi na hodnicima? Nema manjka lekara? Ne čeka se mesecima na preglede?

 

Kako je to moguće u Francuskoj, a nije u USA, da mi je znati...

Ne znam, bolje pitaj kako to nije moguće u Kanadi

Link to comment
7 minutes ago, borris_ said:

U francuskoj se svi koji imaju rak liječe besplatno, monografije, pet sken (na koji se ne čeka sedmucama) operacija, hemoterapija, radioterapija, time i lijekovi i svi pregledi sledećih godina. Placamo masala poreze ali kada te jedanput nešto ovako zadesi, onda shvatis. Vjerujem da je sličan sistem u većini evropskih zemalja.

 

Vive la France.

U Francuskoj takodje postoji i privatna praska, zar ne?

I, za kaj postoji ako državno funkcioniše besprekorno?

Link to comment

Pomeraš stative? Koaga briga za Kanadu, Kanadu si ti uvela u priču iz tebi  bitnh razloga, pošto ne možeš da sagledaš ništa što nisi lično doživela...

 

Takva vrsta argumentacije je na nivou 5-6 razreda osnovne škole...

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Weenie, živela sam u Kanadi, čak sam i Kanadjanka. ;) Živela i u Americi i u Kanadi, bila na operacijama i u jednoj i u drugoj zemlji, poradjala se i šta sve ne, nećeš naći iskusniju osobu od mene za tu temu. ;)

 

Pardon, zvučalo je kao da samo reprodukuješ nabiflane medijske gluposti o umiranju u redovima.

 

Prosto neverovatno da ceo svet odbija da shvati da je američki model zdravstvenog osiguranja najbolji na svetu i odbija da ga usvoji. Kanađani nesrećni mole da im se ukine državno zdravstvo i sa njim redovi, o Evropljanima i da ne pričamo. Na svakim izborima centralna tema je "može li najzad free market model da se primeni na zdravstvo, kumimo vas bogom".

 

  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Pardon, zvučalo je kao da samo reprodukuješ nabiflane medijske gluposti o umiranju u redovima.

 

Prosto neverovatno da ceo svet odbija da shvati da je američki model zdravstvenog osiguranja najbolji na svetu i odbija da ga usvoji. Kanađani nesrećni mole da im se ukine državno zdravstvo i sa njim redovi, o Evropljanima i da ne pričamo. Na svakim izborima centralna tema je "može li najzad free market model da se primeni na zdravstvo, kumimo vas bogom".

 

To je zato što smo mi svi u ostatku sveta komunisti, antifa i levičari... Grozni socijalisti...

 

Zato ne vidimo koliko je dobro kad siromašan mora da ostane siromašan i bolestan, a  bogat, bogatiji i zdrav... Jadni mi...

Link to comment
×
×
  • Create New...