Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, ObiW said:

 

 

Onaj ko procita "elective", a ne zna kako to izgleda kada cekas recimo hip replacement surgery, pomisli da je to eto nesto sto bogati ljudi sebi mogu da priuste iz besa, kao recimo face lifting ili penis enlargement. A nije, zivot dok cekas hip replacement surgery je veoma loseg kvaliteta. Slabo mozes da se kreces, boli te i kad stojis i kad sednes, pretvaras se u nervozno dzangrizalo i tezak si i sebi i ljudima oko sebe. A lekari ti kazu teraj tako (sa sjebanim kukom) dok ti se kvalitet zivota ne pogorsa pa ne mozes vise, pa se javi da te operisemo. E ali cekanje pocinje od momenta kada si lekaru rekao "ne mogu vise ovako", pa se to "ne mogu vise" produzi i do godinu dana (govorim o onom slucaju u Kanadi koji licno poznajem). I tih godinu dana cela kuca prolazi kroz pakao, vidis lepo kako osoba pada u depresiju jer svakim danom sve vise zavisi od drugih za osnovne stvari koje zahtevaju pomeranje od tacke A do tacke B.

 

Kako se usudjuješ da sociopatski navodiš pojedinačni primer iz svoje okoline kao ilustraciju bilo čega? 

Link to comment
40 minutes ago, trustno1 said:

 

Kako se usudjuješ da sociopatski navodiš pojedinačni primer iz svoje okoline kao ilustraciju bilo čega? 

Ali pazi ima 30+k postova i deli dijagnoze :D. Pa da je on skroz u vinklu ne bi proveo pola svog zivota na forumu sa onlajn "prijateljima". 

Link to comment
35 minutes ago, ObiW said:

Ali pazi ima 30+k postova i deli dijagnoze :D. Pa da je on skroz u vinklu ne bi proveo pola svog zivota na forumu sa onlajn "prijateljima". 

 

Najmanje sam mislila na Weenie-ja, samo mi je to "sociopatski" bio dobar izraz da okupim zajedno sve besmislene pljuvačine, kao što je nerina.

 

Inače, ovo u Portlandu izgleda kao mali ratić. Krasno.

Link to comment

Ne znam šta ti tu nije bilo jasno, sociopatija i/ili psihopatija su samo kolokvijalni izrazi za različite oblike ASPD. U tvom konkretnom slučaju, reč je o manjku spremnosti da uvažiš bilo koji podatak koji te se direktno ne tiče.

 

Kažeš "meni je OK bilo sa američkim zdravstvom a kanadsko mi nije prijalo". Ljudi ti na to kažu "desetine miliona ljudi imaju potpuno suprotan utisak", a tvoj odgovor je "pa šta, to je samo statistika, ajmo u dalju relativizaciju i citiranje libertarijanskih mudrosera".

 

Ne znam doduše kako se zove sindrom koji te navodi da uzimaš Nerino kanadsko iskustvo kao manje relevantno od tvog. Da bih tu dijagnozu postavio, moraću da dobacim do par 50k postova.

 

Link to comment

Nisam doktor, ali mogu da pogledam:

 

24 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam šta ti tu nije bilo jasno, sociopatija i/ili psihopatija su samo kolokvijalni izrazi za različite oblike ASPD. U tvom konkretnom slučaju, reč je o manjku spremnosti da uvažiš bilo koji podatak koji te se direktno ne tiče.

 

 

Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

Ne znam šta ti tu nije bilo jasno, sociopatija i/ili psihopatija su samo kolokvijalni izrazi za različite oblike ASPD. U tvom konkretnom slučaju, reč je o manjku spremnosti da uvažiš bilo koji podatak koji te se direktno ne tiče.

 

Kažeš "meni je OK bilo sa američkim zdravstvom a kanadsko mi nije prijalo". Ljudi ti na to kažu "desetine miliona ljudi imaju potpuno suprotan utisak", a tvoj odgovor je "pa šta, to je samo statistika

 

 

Tako je. Ja ti kažem kako izgleda praksa. Ja ti kažem, nije kanadski sistem cveće nit je američki ponor pakla. Kanadski sistem ima neke prilično strašne posledice u praksi a američki sistem ima neke fenomenalne posledice u praksi. Nisi mi odgovorio na konkretno pitanje zasnovano na stvarnim slučajevima. Da li odabrao da ti mama umre u Kanadi čekajući na red ili bi odabrao da grcate u dugovima do guše celog života a da bude živa u Americi? Što mi ne odgovoriš na to pitanje?

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

Ne znam doduše kako se zove sindrom koji te navodi da uzimaš Nerino kanadsko iskustvo kao manje relevantno od tvog.

 


To bih ja volela da znam, ali ja sam premašila tek 1000 postova. Meni svi redom na ovom forumu govore da lično iskustvo i iskustvo prijatelja apsolutno ne mogu da se uzimaju kao argument za bilo šta, a onda kao argumente navode svoja iskustva. Koja je to dijagnoza? Možda ovi s preko 60,000 postova znaju.

Link to comment

 

6 hours ago, trustno1 said:

Tako je. Ja ti kažem kako izgleda praksa. Ja ti kažem, nije kanadski sistem cveće nit je američki ponor pakla. Kanadski sistem ima neke prilično strašne posledice u praksi a američki sistem ima neke fenomenalne posledice u praksi. Nisi mi odgovorio na konkretno pitanje zasnovano na stvarnim slučajevima. Da li odabrao da ti mama umre u Kanadi čekajući na red ili bi odabrao da grcate u dugovima do guše celog života a da bude živa u Americi? Što mi ne odgovoriš na to pitanje?

 

Pismenima lepo piše:

 

On 1.9.2020. at 11:26, Weenie Pooh said:

Odgovore na hipotetičke pitalice ne dajem zato što su potpuno irelevantni kad se priča o temama koje se primenjuju na celo društvo.

 

"Umrla mama trogodišnjeg deteta jer nije stigla na red" samo po sebi ne znači ništa o stanju kanadskog zdravstva. Dočim statistika o ukupnom broju mama koje su umrle od raka znači mnogo, o procentu obolelih per 10 million još više.

 

Dakle, da se stavljam u kožu tvog izmaštanog trogodišnjaka koji bira da li želi kanadsko čekaj-u-redu-dok-ne-crkneš zdravstvo ili američku skupo-ali-jebiga-standard verziju, to mi ne pada na pamet.

 

Tvoja nesposobnost da uvidiš koliko je besmisleno porediti pojedinačne slučajeve ("Neki Canucks umrli a neki Ameri preživeli, ko će ga znati") je stvarno impresivna.

 

Link to comment
10 hours ago, trustno1 said:

 

Tako je. Ja ti kažem kako izgleda praksa. Ja ti kažem, nije kanadski sistem cveće nit je američki ponor pakla. Kanadski sistem ima neke prilično strašne posledice u praksi a američki sistem ima neke fenomenalne posledice u praksi. Nisi mi odgovorio na konkretno pitanje zasnovano na stvarnim slučajevima. Da li odabrao da ti mama umre u Kanadi čekajući na red ili bi odabrao da grcate u dugovima do guše celog života a da bude živa u Americi? Što mi ne odgovoriš na to pitanje?

 


To bih ja volela da znam, ali ja sam premašila tek 1000 postova. Meni svi redom na ovom forumu govore da lično iskustvo i iskustvo prijatelja apsolutno ne mogu da se uzimaju kao argument za bilo šta, a onda kao argumente navode svoja iskustva. Koja je to dijagnoza? Možda ovi s preko 60,000 postova znaju.

 

https://benparr.com/2010/02/anecdotal-evidence/

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

 

Vaistinu. To reci svima onima koji navode svoje primere kao dokaz da ceo sistem tako funkcioniše - to nisam ja.

 

Pogrešno je iz pojedinačnog generalizovati, na primer: ja sam čekala na operaciju, dakle svi čekaju. 

Nije pogrešno: ja sam čekala, pet mojih prijatelja je čekalo, tetka je mrla čekajući. Dakle, ne dobiju svi negu na vreme, neki je nikad ne dobiju. To je ispravan zaključak.

 

Kad smo već tu, pogrešno je porediti različite stvari kao da su iste. Prvo vidi kako koja zemlja definiše infant mortality pa ako definišu isto onda počni da porediš.

Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

 

 

Pismenima lepo piše:

 

 

Dakle, da se stavljam u kožu tvog izmaštanog trogodišnjaka koji bira da li želi kanadsko čekaj-u-redu-dok-ne-crkneš zdravstvo ili američku skupo-ali-jebiga-standard verziju, to mi ne pada na pamet.

 

Tvoja nesposobnost da uvidiš koliko je besmisleno porediti pojedinačne slučajeve ("Neki Canucks umrli a neki Ameri preživeli, ko će ga znati") je stvarno impresivna.

 

 

Weenie, te desetine miliona ljudi o kojima pričaš su - ljudi, baš kao i - ja. Mnogi od njih verovatno bi te barem isto a možda i više nervirali svojim stavovima i mišljenjima kao ja. Ti i mnogi drugi ovde niste u stanju da se suzdržite od bezumnog vredjanja, pljuvačine i mržnje prema čoveku koji vas je iznervirao na osnovu 20 ili 50 ili 500 postova. Ali zato imate neverovatnu empatiju prema apstraktnim desetinama miliona ljudi. Ovaj s kojim pričam, on je govno, ali zato ovih 50 miliona... Je l su to sve neki fini ljudi dostojni empatije, za razliku od mene?

 

Ja ti ne dajem nikakav apstraktni primer, već konkretan primer iz stvarnog života. Tvoja nesposobnost da razmotriš konkretan primer i stvarnu mogućnost da ti neko blizak umre je - reci ti meni, sociopatska?

 

Moja drugarica u Njujorku nema zdravstveno osiguranje jer ona tako bira. Zaradjuje fine pare, njen poslodavac ne nudi osiguranje a ona ne želi da ga plati. Mogla bi da plati, ali ne želi. I tako, ona ulazi u broj ljudi koji nemaju osiguranje. Ona takodje ulazi u broj ljudi kojima se desilo neko sranje i nisu imali osiguranje pa nisu ni išli kod lekara. Takodje, ulazi u broj ljudi koji su otišli u urgentni, dobili negu, dali lažne podatke i nikad nisu platili.

 

Ja samo pitam, koliko ima ljudi koji mogu a neće da plate sebi osiguranje? Možda ih ima 5, možda ih ima 5 miliona, je l ima neki podatak o tome? Ako ih ima 5, zaboravi, nebitno je. Ali ako ih ima 500,000 ili 5 miliona, onda je bitno. Mislim da je Obama uveo da moraš da platiš kaznu ako nemaš zdravstveno siguranje. Radi se o tome da u Americi osiguranje nije obavezno, ili nametnuto kao što bi neki rekli, i onda ima ljudi kao ova moja drugarica koji, iz ovog ili onog razloga, neće da uplaćuju.

 

Sve što hoću da kažem ovim je da niti je američki sistem najgori na svetu niti je kanadski najbolji. Popularno je da se pljuje američki sistem kao najgori i to je kao neka oznaka finog čoveka. U pitanju je zamena teza - svi fini ljudi se slažu da bi svako trebalo da ima pristup zdravstvenoj nezi, ali pristup zdravstvenoj nezi nije identičan univerzalnom zdravstvenom osiguranju, niti je američki zdravstveni sistem najveće zlo.

Link to comment

Americki zdrastveni sistem definitivno ima problema i to ne male problem. To je zemlja koja daleko najvise izdvaja za zdrastvo a zivotni vijek im se smanjuje (i manji je od vecine razvijenih zemalja) gdje je smrtnost novorodjenih velika (nije samo metod brojanja u pitanju) i tu je mnogo drugih primjera. Nesto ne vjerujem da kada dobijes racun samo kazes ne zelim da platim i sve se izbrise i svo zadovoljni.

 

Tamo su naravno odlicni/najbolji doktori imaju odlicne bolnice ali opet kada imas onako porazne statistike nesto tu ne stima najbolje.

 

Drug moj sto zivi u LA kaze da je sistem odlican ako ne i najbolji kada si zdrav ali medju najgorima kada si bolestan.

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

 

Drug moj sto zivi u LA kaze da je sistem odlican ako ne i najbolji kada si zdrav ali medju najgorima kada si bolestan.

 

Evo ovaj virtuelni drugar iz Hjustona ti kaze da je sistem za njega dobar, i kad je zdav i kad je bolestan. Ali tvoj virtuelni drug iz Hjustona ima dobro osiguranje i Houston Medical Centar u komsiluku, i razume da je u povlascenoj poziciji u odnosu na Amerikance koji to nemaju i da to treba da se promeni.

Link to comment
24 minutes ago, trustno1 said:

 

Takodje, ulazi u broj ljudi koji su otišli u urgentni, dobili negu, dali lažne podatke i nikad nisu platili.

 

Ovo je interesantno. Umene ti traze LK pre nego te otpuste (ne lekar, nego neki birokrata u backend office) i fotokopira LK. 

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...