Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Za sve koji ovo citaju i pitaju se kako svi nasi Kanadjani koji pisu ovde kazu za kanadsko zdravstveno jedno a ova zena nesto sasvim drugo: ona pise o Kvebeku. To je jedna potpuno drugacija situacija u odnosu na ostatak Kanade; tamo hronicno nema dovoljno lekara, manje su placeni nego u ostatku Kanade, i u Montrealu se recimo ceka i do dve godine da dobijes "svog" lekara opste prakse, ako si se tek doselio ili ako je tvoj lekar otisao u penziju. Ne zaboravite da u Kvebeku zivi otprilike cetvrtina Kanadjana, tako da nije bas ni mali broj ljudi koji ima takvo kilavo zdravstvo.

Edited by ObiW
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ovo što je ovaj čovek napisao je delimično tačno - ja sam živela u Kvebeku i pre svega Kvebek, od ozbiljnijih provincija, ima taj problem. Čak sam rekla i da iz Kvebeka (interesantno, najsocijalisitičkije provincije) lekari odlaze u druge povincije i u Ameriku.

 

Medjutim, problem, očigledno, postoji i u Ontariu, ako je verovati novinama u Torontu koje navode da je 46ogodišnja majka troje dece umrla jer nije stigla na red.

https://www.thestar.com/news/gta/2016/04/27/sharons-story-trip-to-buffalo-for-stem-cell-transplant-came-too-late.html

Takodje, žena iz moje familije je takodje umrla u Torontu.

 

Takodje, prema Fraser institutu, koji je verovatno najreputabilniji istraživački centar u Kanadi, 2016. godine je u Ameriku otišlo iz Kanade da se leči oko 63,000 ljudi i to:

The Fraser Institute says the top three provinces from which patients travelled abroad for treatment are:

 Ontario: 26,513 patients
 British Columbia: 15,372 patients
 Alberta: 9,067 patients

 

https://www.ctvnews.ca/health/63-000-canadians-left-the-country-for-medical-treatment-last-year-fraser-institute-1.3486635

 

Kao i premijer Njufaundlenda, koji je otišao u Ameriku na operaciju srca: https://www.theglobeandmail.com/news/national/nfld-premier-travels-to-us-for-heart-surgery/article4304186/

Link to comment

Evo još malo podataka ozbiljnih istraživača:

 

median waiting time of 19.8 weeks between referral from a general practitioner and receipt of treatment—shorter than the wait of 21.2 weeks reported in 2017. This year’s wait time is 113% longer than in 1993, when it was just 9.3 weeks.

Wait times can, and do, have serious consequences such as increased pain, suffering, and mental anguish. In certain instances, they can also result in poorer medical outcomes—transforming potentially reversible illnesses or injuries into chronic, irreversible conditions, or even permanent disabilities. In many instances, patients may also have to forgo their wages while they wait for treatment, resulting in an economic cost to the individuals themselves and the economy in general.

https://www.fraserinstitute.org/studies/waiting-your-turn-wait-times-for-health-care-in-canada-2018

 

Podaci su apsolutno svuda, evo na primer još i ovo:

 

Oboleli od raka u Ontariju: "89%of patients were seen within the target time" - s tim što je target time, kao što možete videti, nekada i dva i skoro tri meseca i ostaje ovih 11% koji nisu vidjeni u "target time".

 

https://www.hqontario.ca/System-Performance/Wait-Times-for-Surgeries-and-Procedures/Wait-Times-for-Cancer-Surgeries/Time-to-Patients-First-Cancer-Surgical-Appointment

Link to comment

Sweet baby Jesus! ti si ozbiljna smaracica :wacko:

Ja sam poslednja osoba koja bi branila kanadski zdravstveni sistem za mnoge stvari ali natezati se da je USA bolji je onako bas jadno. Toliko im je dobro da ljudi umiru na hiljade od potpuno resivih stvari (hint: dijabetes) jer nemaju osiguranje a jos manje para da placaju. O kanadskim doktorima koji idu da rade u US jer im je zinulo dupe za pare necu ni da pocinjem. U vecini Kanade su jako dobro placeni i zasticeni kao beli medvedi te mi evo bas suze teku za ovima sto odose preko grane.

I izvadi vise iz usta tu jadnu rodjaku, nije te sramota da tvrdis kako bi super prosla u USA. Zena je nadrljala svakako kao i njena familija, ne moras jos i ti da je razvlacis da bi dokazivala svoje nategnute zakljucke i kalimerisanje po forumu.

A sad ides na ignor listu.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

Ovi tvrde da je 2017. "over 217,500 Canadians left the country for health care"

https://www.secondstreet.org/2019/03/11/over-217500-canadians-left-the-country-for-health-care-in-2017/

I navode neke lične priče:

 

 

LOL, astroturfani think tank, klasična dark money ekspozitura američke plutokratske oligarhije i Ruperta Murdocha kao ''izvor''™

 

Iste takve astroturfane medijske jedinice za obranu bogataša osnovovane su i u Engleskoj, a i u Rupertovoj domaji

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Roger Sanchez said:

LOL, astroturfani think tank, klasična dark money ekspozitura američke plutokratske oligarhije i Ruperta Murdocha kao ''izvor''™

 

Iste takve astroturfane medijske jedinice za obranu bogataša osnovovane su i u Engleskoj, a i u Rupertovoj domaji


u redu. Ali zašto si preskočio da se osvrneš na članke iz novina o pravim ljudima sa imenom i prezimenom? Na podatke Fraser Instituta?

Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:


u redu. Ali zašto si preskočio da se osvrneš na članke iz novina o pravim ljudima sa imenom i prezimenom? Na podatke Fraser Instituta?

Quote

Other entries on the list show funds given to the Fraser Institute, the well-known right-wing think-tank in Vancouver

Znaš što, bezze ti je ovo radit besplatno, takvo griftanje inače braća Koch, Merceri i Sheldon Adelson dobro plaćaju, ako nisi on the take stvarno te ne razumijem

  • +1 1
Link to comment

 

 

1 hour ago, nera said:

O kanadskim doktorima koji idu da rade u US jer im je zinulo dupe za pare necu ni da pocinjem. U vecini Kanade su jako dobro placeni i zasticeni kao beli medvedi te mi evo bas suze teku za ovima sto odose preko grane.

 

Nero, jel znaš zašto su naši lekari traženi u Nemačkoj? Izmedju ostalog i zato što nemački lekari odlaze u USA. Da nema te migracije zbog zinutog nemačkog dupeta za američkim parama, srpski lekari ne bi odlazili u Nemačku.

Link to comment
11 minutes ago, Roger Sanchez said:

Znaš što, bezze ti je ovo radit besplatno, takvo griftanje inače braća Koch, Merceri i Sheldon Adelson dobro plaćaju, ako nisi on the take stvarno te ne razumijem


Brate. Fraser je respektabilna institucija. Gugluj sam onda i nadji podatke koji protivreče ovima koje sam ja iznela. Da ti pomognem, ovo jr institucija pod nadzorom kanadske vlade: https://www.cihi.ca/en/wait-times-for-priority-procedures-in-canada

Link to comment
5 minutes ago, ObiW said:

 

 

Nero, jel znaš zašto su naši lekari traženi u Nemačkoj? Izmedju ostalog i zato što nemački lekari odlaze u USA. Da nema te migracije zbog zinutog nemačkog dupeta za američkim parama, srpski lekari ne bi odlazili u Nemačku.


Ja sam ranije stavila i link na članak kanadskog lekara koji objašnjava, sa sve izvorima i podacima, zašto želi da zapali za Ameriku. Ali, šta su zvanični podaci i istraživanja kad ne govore u prilog ličnim predrasudama, fantazijama i zamislima. Šta je nečije lično iskustvo? Sve je to ništa, samo su bitne moje predrasude i da se popljuje drugi čovek. 

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

 

 

Nero, jel znaš zašto su naši lekari traženi u Nemačkoj? Izmedju ostalog i zato što nemački lekari odlaze u USA. Da nema te migracije zbog zinutog nemačkog dupeta za američkim parama, srpski lekari ne bi odlazili u Nemačku.


Naravno, i to je sve u redu. Zato i u Kanadi prolaze doktori iz zemalja “drugog” i “treceg” sveta. Samo me iziritiralo da se to koristi kao argument da je kanadski zdravstveni sistem ne znam kako los, glup argument. 
Ima toga i u IT industriji, razlike u platama izmedju Kanade i USA su prilicne. Zato USA kompanije otvaraju kancelarije ovde jer smo jeftinija radna snaga (mada ih iritiraju kanadska prava radnika). Ali i dalje ne bih menjala Kanadu za USA u ovom “istorijskom trenutku”. Za mene kao noviju imigraciju je tako sto ne znaci da je u USA katastrofa naravno, dovoljno vas je tamo da kapiram da se moze normalno ziveti.

Link to comment
25 minutes ago, nera said:


Naravno, i to je sve u redu. Zato i u Kanadi prolaze doktori iz zemalja “drugog” i “treceg” sveta. Samo me iziritiralo da se to koristi kao argument da je kanadski zdravstveni sistem ne znam kako los, glup argument. 
Ima toga i u IT industriji, razlike u platama izmedju Kanade i USA su prilicne. Zato USA kompanije otvaraju kancelarije ovde jer smo jeftinija radna snaga (mada ih iritiraju kanadska prava radnika). Ali i dalje ne bih menjala Kanadu za USA u ovom “istorijskom trenutku”. Za mene kao noviju imigraciju je tako sto ne znaci da je u USA katastrofa naravno, dovoljno vas je tamo da kapiram da se moze normalno ziveti.

 

Nadam se da vam je sistem dobar kao što se priča. Najbolji inžinjer mi se razboleo, već se više od mesec dana pregleda po bolnicama i nikako da nadju u čemu je problem. Valjda će da ga oprave, dobar stručnjak a još bolji čovek.

Link to comment
3 minutes ago, ObiW said:

 

Nadam se da vam je sistem dobar kao što se priča. Najbolji inžinjer mi se razboleo, već se više od mesec dana pregleda po bolnicama i nikako da nadju u čemu je problem. Valjda će da ga oprave, dobar stručnjak a još bolji čovek.


Drzim mu fige svakako! Nazalost, dosta ljudi znam koji su prosli i prolaze jos uvek neke ozbiljnije stvari ovde, iskustva su razna ali uglavnom pozitivna u smislu da se lekari trude oko njih a ostalo osoblje je ljubazno vrlo.

Samo jedan primer posto je malo obskuran. Kolega iz bivse firme, slosilo mu se jedan dan, bolnica tamo-vamo, prvo su mislili da je neki sindrom “japanskog” imena (sad ne mogu da se setim tacno nikako, znam da glupo zvuci). Uglavnom, totalni kolaps sistema, mladji covek, zdrav inace. Stavili ga u vestacku komu dok ne vide sta ce, nekako ga iscupali ali skontali da samo lici na taj sindrom ali nije bas. Jos uvek ne znaju tacno sta mu je tri godine kasnije, sluzi im kao “zamorce” za istrazivanje. Hvala bobu on je ok sada mada i dalje ne moze da radi. Opet, hvala kanadskim firmama, ima long term disability pokriven tako da prima vrlo solidnu “platu” dok sve to traje.

Poenta carsafa bi bila da ne odustaju bas dok ne skontaju sta je.

Link to comment
×
×
  • Create New...