Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

9 hours ago, trustno1 said:

Ili, ja kad sam bila mala u Srbiji, jedna od osnovnih kućnih lekcija je bila: ne igraj se hranom. Hrana se jede i to je sve što se radi s hranom. Ovde imaju projekte u školi gde prave stvari od hrane, lepe ih lepkom i posle sve bace. Napravi ogrlicu od testenine. Napravi zvečku od pasulja. Napravi kućicu od keksa. Stavi jaje u kesu sa cerealijama da vidiš da li će se razbiti kad ga baciš (ako se razbije, posle baci punu kesu cerealija i jaje). 

 

Čini mi se da iz tog čudnog (nenormalnog) odnosa prema hrani proističu problemi sa gojaznošću. Džank fud nije problem sam po sebi.

 

Mda, gojazni su jer se od malih nogu igraju hranom, biće da je do toga.

 

Svakako nije uzrok činjenica da im se poslednjih četrdesetak godina HFCS trpa u sve što jedu, piju, i dišu.

 

Nego ogrlice od makarona i zvečke od pasulja.

Link to comment
1 hour ago, TdEII said:

Mene samo zanima da li je policija pronašla, pokupila i optužila skotinu koja je desnom nogom volejem zavalila u glavu čoveka koja je već povređen sedeo na asfaltu. I bonus, naravno, šta bi sa čovekom, valjda je bar živ. Evo, prošlo više od nedelju dana, dovoljno je vremena?

 

predao se sam, nakon sto se obezbedio antifa placenim advokatima i fondom odbranu. 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Mda, gojazni su jer se od malih nogu igraju hranom, biće da je do toga.

 

Svakako nije uzrok činjenica da im se poslednjih četrdesetak godina HFCS trpa u sve što jedu, piju, i dišu.

 

Nego ogrlice od makarona i zvečke od pasulja.

Pa rekao bih da je problem i ovo što si ti napisao ali i ono što je  trustno1 napisala. Problem su i gazirani sokovi puni šećera, ja sam uvjek čudio koliko ameri piju gazirane sokove.

 

Moja djeca nikada nisu pravili igračke od hrane u školi a pravili su svašta. A ovakvi kolači od bombona se ne prave. Imaš emisija o kolačima kao svugdje u svijetu ali ne prave ovakve kolače. 

 

U srbiji se isto tako previše jede, porcije po restoranima su preglomazne. Tamo je to ljudima sasvim normalno, ja više nisam navikao. Zbog toga se dosta njih žali kada dodju u fr restoran i kada vide kolike su porcije (meni sasvim dovoljne). 

Edited by borris_
Link to comment
3 hours ago, Lezilebovich said:

"ne igraj se sa hranom" se odnosi samo na period obedovanja, da se neko ne igra sa već spremljnom hranom i ne smara roditelje dok jedu, ne pravi haos okolo i ne zarazi se sa prljavštinom. i ovde se u vrtićima koristi testenina za ogrlice, pasulj za zvečke i to je sasvim normalno. 

 

Kada sam išla u osnovnu školu u Zemunu, nikada se ništa nije pravilo od namirnica: radili smo razna ludila kao što su dubljenje linoleuma (likovno) i sečenje lima (tehničko) ali nikada nismo koristili nikakvu hranu za eksperimente. Ako se danas to promenilo, usudila bih se da kažem da je to uticaj Amerike i globalizacija.

 

Kod mene u kući bilo je strogo zabranjeno svako igranje hranom - smatralo se da je nemoralno koristiti je u druge svrhe. Drugarica iz Egipta mi kaže da je njena keva išla toliko daleko da im kaže da će ih stići božja kazna ako traće hranu (nisu bili ni siromašni ni religiozni). Ideja je upravo to, da je nemoralno bacati hranu i to je ideja koja je usadjena meni i verovatno svima koji su odrasli van Amerike.

 

Bio je onlajn čas kada su im tražili da umotaju jaje u nešto i bace ga da vide da li će se razbiti. Učiteljica je navela da mogu da koriste, cerealije, mekane bombone i druge prehrambene artikle. Ja sam rekla ćerki da može da izgužva novine. Kada je to rekla učiteljici ova se jako iznenadila i rekla: baš da vidimo da li će to da radi.

 

 

3 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Mda, gojazni su jer se od malih nogu igraju hranom, biće da je do toga.

 

Svakako nije uzrok činjenica da im se poslednjih četrdesetak godina HFCS trpa u sve što jedu, piju, i dišu.

 

Nego ogrlice od makarona i zvečke od pasulja.

 

Da, imaju jako čudan i nenormalan odnos prema hrani. To je veliki deo problema, i ja bih rekla i da je uzrok. Koliko puta sam bila u Meku u Srbiji pa nisam gojazna. Jela sam i pila ista ta sranja sa HFCS i ko zna čime još.

 

Ali ako jedeš samo to, to je onda problem. Ta preradjena hrana je užas. Kada sam bila u Arkanzasu krajem devedesetih, porodica u kojoj sam bila je kupovala hranu u nekoj ogromnoj samoposluzi koja je ličila na halu, sad pretpostavljam da je to bio Walmart na primer. Ja sam posle tri nedelje provalila da sam počela da se gojim. Nisu jeli ništa što je "whole food". Kao, jabuku, ili hleb ili čak parče mesa.

 

S druge strane, sad sam upoznala porodicu u državi Njujork koja živi na selu, gaje voće i povrće, po ceo dan obradjuju imanje i rintaju - deblji su duplo od ovih iz Arkanzasa. Šta ti ljudi jedu i kako, pored svih tih malina, breskvi i paradajza oko njih - ja ne znam. Ja sam mesec i po dana jela plodove iz bašte i bila na vazduhu i smršala sam.

 

Ako je industrija automobila izlobirala da se grade gradovi bez trotoara, ne bi me čudilo da je sve ovo "zavera" "prehrambene" industrije.

 

Igranje sa hranom je možda posledica ideologije da se živi u izobilju. Kad razmislim, Amerikanci katastrofalno arče sve resurse, ne samo hranu. Struja, voda, sve redom, samo se baca, baca, baca. Ne da ne postoji pojam štednje nego potpuno suprotno. Za svakoga ko dodje iz Evrope ovo je potpuni šok.

Link to comment
10 minutes ago, borris_ said:

Po mom iskustvu iz srbije, ljudi baš i ne štede vodu i struju najvjerovatnije jer je jeftina.

 

Mogla bih da se kladim da to ne prilazi ni izbliza neštednji u Americi.

Na primer, da li ljudi gase svetlo u sobama kad izlaze iz kuće, recimo, kada idu na posao?

Da li drže upaljenu klimu i širom otvorene prozore, po ceo dan?

Zatim, ambalaža tj. overpackaging. Sećam se kad sam došla u Montreal, koji je mala beba u poredjenju sa Amerikom, i videla u prodavnici svaku pojedinačnu papriku upakovanu u NEKOLIKO slojeva celofana. Mi, Francuzi i ostali nismo mogli da se načudimo. I, naravno, onda dodješ u Njujork i još je gore.

 

On another note, struja nije baš jeftina u Srbiji?

Link to comment

Našao sam ovo za Srbiju (€/kw/h):

 

Kosovo (0,0586),

Serbie (0,0596)

Bosnie Herzégovine (0,0805)

 

tu je još i Ukrajina, najjeftiniji u evropi.

  • +1 1
Link to comment

Htela bih da se vratim na još jednu ključnu difenerciju specifiku Amerike. A to je činjenica da se sve meri novcem. Pošto ne postoji socijalni "safety net", ili, postoji ali je nikakav, pare=preživljavanje. U zemljama Evrope je neuporedivo lakše preživeti bez para nego u Americi.

 

Ćerka treba da krene na časove hiphop plesa pa sam rešila da se tim povodom edukujem u oblasti repa i hipopa (nešto malo sam nekada davno slušala Prti i još malo domaćeg i to je sve). Guglovala sam "Wu Tang Clan for beginners" i izašao mi je članak-vodič u The Guardian-u. Poslušala sam C.R.E.A.M. od Wu Tanga i - plakala sam. Poslušala sam i "Juicy" od Notorious B.I.G., "Fight the Power" od Public Enemy i "Straight Outta Compton" od N.W.A. Nisam mogla da zaspim sinoć.

 

Pre nego što neko pomisli da ovo treba da ide na topik Rep i Hiphop, citiraću Chuck D-ja iz Public Enemy: rep nije muzika. To je politika i pobuna.

 

Znala sam i ja neke rep hitove kada su izašli, recimo, "Gangster's Paradise". Ali ko je u Srbiji shvatao da kad on kaže: I'm 23 now but will I live to see 24, the way things are going I don't know" - da je mrtav ozbiljan? Mislili smo da smo preživeli rat i da znamo šta je užas. Da, rat je užas. I ovi ljudi i dan danas žive u sličnoj situaciji, u sred Njujorka. Sada kada sam mrvicu zavirila u Njujork mogu mnogo bolje da znam i da zamislim kako sve to izgleda. Pročitala sam da je devedesetih je za mladog crnca u Njujorku bilo nemoguće da nadje legalan posao. Kako da preživi?

 

Pre neku godinu sam nekoliko sati sedela kao posmatrač (u publici) u sudnici kriminalnog suda na Menhetnu. Inače, sud radi od ujutru do 1 ujutru svakog dana - toliko posla imaju. I videla sam gomilu klinaca (16-21 god) koji izlaze pred sudiju zbog dilovanja droge i zbog ubistava. U hodniku suda sam upoznala ženu koja mi je rekla da su joj sina od 16 godina uhapsili u raciji oružja. Videla sam da prosto postoji paralelni svet ljudi koji žive po zatvorima. To je svet crnaca u Americi.

 

Ova pesma CREAM je toliko potresna da me podilaze žmarci i oči mi se pune suzama dok ovo pišem. Dečko od 22 godine je napisao ove stihove. Danas je bolje u Njujorku. Ne mogu ni da zamislim kako je bilo osamdesetih i devedesetih. Ali i dalje je grozno, to mogu da vidim i ja. Ako je meni teško, kako je crncima? Da, sada mogu da nadju legalan posao. Isključivo kao dostavljači hrane, čistači i slično. Kao - sluge.

 

Cash, Rules, Everything, Around, Me
C.R.E.A.M.
Get the money
Dollar, dollar bill y'all

 

It's been twenty-two long hard years, I'm still strugglin'
Survival got me buggin', but I'm alive on arrival

 

A man with a dream with plans to make C.R.E.A.M.
Which failed I went to jail at the age of 15

 

Handcuffed in back of a bus, forty of us
Life as a shorty shouldn't be so rough
But as the world turns I learned life is hell
Living in the world no different from a cell

 

Though I don't know why I chose to smoke sess

I guess that's the time when I'm not depressed
But I'm still depressed, and I ask what's it worth?

 

Neglected, for now, but yo, it gots to be accepted
That what? That life is hectic

 

Edit: Ljudi iz Srbije ne shvataju da su privilegovani što mogu da dodju u turizam u Njujork. Ovde deca ginu sa 15 godina jer nemaju nikakav izbor. Ne tamo nekih par stotina dece, nego preko milion ljudi nema šta da jede u sred Njujorka. Iznad njih postoje bogati i to je sve što turista vidi. Seks i grad. Možda vidi i ove što se bore za opstanak, ali oni nekako kul izgledaju pa to ne može biti baš stvarno.

Edited by trustno1
Link to comment
što bi rekao ndt, amerika je jedina zemlja na svetu gde su beskućnici gojazni :happy:

Jeste, stara republikanska fora. “Hoću da dodjem u zemlju gde su siromašni ljudi debeli.” :)

Ko je ndt?
Link to comment

Svi smo mi skoro u potpunosti gluvi i slepi za tudju patnju. Bukvalno kada ti prvi komšija umire od gladi ti to ne vidiš. Ne kaže se džabe: sit gladnom ne veruje. Kao što niko ne obraća pažnju na Cigane u karton-naseljima, tako niko ne obraća pažnju ni na crnce u Njujorku. Sve što ljudi vide je, zaista, Seks i grad. I priče srpskih imigranata koji kelnerišu i prave se da žive u Seks i gradu. Ima i poneki koji se bave nečim ozbiljnim, lekari su ili softver inženjeri i onda se oni uzimaju za potvrdu da je u Njujork prosto rajski vrt izobilja, prava i reda, lepote, zanimljivosti. Ima i toga, naravno, isto kao što toga ima u Beogradu. Ali ogroman deo Njujorka je borba, patnja i užas o kojima ljudi uopšte ne sanjaju. Jednostavno, to se ne uklapa u njihove snove, zamisli i predrasude.

Link to comment
55 minutes ago, trustno1 said:


Jeste, stara republikanska fora. “Hoću da dodjem u zemlju gde su siromašni ljudi debeli.” :)

Ko je ndt?

Neil deGrasse Tyson

- kontam da se hrane ostacima iz restorana brze hrane koje im daju radnici, ameri navodno svake godine bace hrane koja bi bila dovoljna da se iskoreni glad u africi, zemlja izobilja

- ta hrana je puna aditivima, raznim poboljšivačima ukusa i mirisa, ostacima steroida i antibiotika kojima su tretirane krave i svinje koje završe u tim pljeskavicama i salamama, grickalicama, hrana ne samo da je ukusna, za naš mozak  :happy: jer je puna masti i ugljenih hidrata već je možda i obogaćena inhibitorima centra u mozgu koji je zadužen da pošalje signal da smo siti, mislim kako drugačije objasniti one slučajeve tristokilaša koje gledamo na tlc-u :D

- i kod nas se to može primetiti, koliko su generacije rođene od sredine osamdesetih u proseku višlje i krupnije od onih starijih, koliko danas ima gojazne dece...

Link to comment

ja sam svake godine u vecem soku koliko su nam deca debela i krupnija (u srbiji) kao da jarmu jedu. i svi su nekako debelo mlohavi....potpuno nezdravo. 

 

pre par nedelja sam zasla malo unutrasnjost ka jugu kalifornije, retko kad vidjam u LA debelog a kamoli obese coveka. al ovamo kad su krenula dupeta da izlaze iz kola, doslo mi da povratim. ja tu vidim samo bolesti i zanemarivanje samog sebe i duha svog (totalno subjektivno i verovatno iracionalno skroz)

 

 

 

Edited by mustang
Link to comment
37 minutes ago, gone fishing said:

Neil deGrasse Tyson

- kontam da se hrane ostacima iz restorana brze hrane koje im daju radnici, ameri navodno svake godine bace hrane koja bi bila dovoljna da se iskoreni glad u africi, zemlja izobilja

 

Ne samo da se iskoreni glad u Africi, mogla bi da se iskoreni glad prvo u samoj Americi. Za početak, mogli bi da ne prave kućice od kolača koje posle bace dok njihovi sugradjani umiru od gladi. Ponoviću, ako nisi pročitao, u Njujorku pre kovida se procenjivalo da je gladno oko milion ljudi. Kada je počeo kovid, procena je bila oko dva miliona. Osećam se potpuno bolesno da dajem detetu hranu da se njome igra i pravi školske projekte dok dete pored nje nema šta da jede. To je bolestan odnos prema hrani. Ali, svi su tako navikli i tako je normalno. 

 

Štaviše, ista ta deca koja su siromašna i roditelji nemaju da im kupe hranu dolaze u školu, prave te kućice i bacaju ih. To je kao Banalnost zla - banalnost gladi i gojaznosti. Sve je nekako ok i fino, prave se kućice od keksa a deca koja ih prave nemaju šta da jedu.

 

Pre koji mesec Njujork je bio pun ovih bilborda: Hunger is a story we can end.

http://www.stephenicardi.com/feeding-america

 

Quote

- i kod nas se to može primetiti, koliko su generacije rođene od sredine osamdesetih u proseku višlje i krupnije od onih starijih, koliko danas ima gojazne dece...

 

Jeste. Kad pogledam sliku odeljenja iz osnovne - par debeljuca. I to se danas ne bi ni smatrali za debeljuce takvi. 

Edited by trustno1
Link to comment

i dalje je 10stanova u mojoj zgradi prazno, sad nude jedan mesec besplatno rentu

 

ja cekam da otpratim muza :laugh::heart: za serbia, da se jos spuste cene u sep. ili okt. i da se preselim dok nije ovde, pa kad dodje nazad, ako nas se zazeli ponovo :wicked:, da dodje u drugi stan, kraj :) blizu oceana, stvarno mogla i dasku da kupim a ne da pozajmljujem...hm...:cool:

 

samo jos da se izdresiram da ignorisem socijalne mreze, sinoc provedoh 2.5sata na tviteru....bas sam ljuta na sebe. trosim dragoxena vreme na nesto potpuno neproduktivno

Link to comment
×
×
  • Create New...